- LNK inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Šiemet kyla minimali mėnesinė alga, pensijos, vaiko pinigai, išmokos vienišiems tėvams bei žmonėms su negalia. Tačiau nors tai džiaugsminga žinia, su skurdu kovojančios organizacijos abejoja, ar Lietuvos valdžios pastangų pakaks. Net ekonomistai pabrėžia, kad norint išties ryškaus poveikio, gerinti gyventojų finansinę situaciją valdžiai reikės dar ne vienus metus.
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė žada, kad šiemet gyventojai lenktynes su infliacija laimės.
„Todėl, kad infliacija prognozuojama 2,8 procentai, o visas pajamų kėlimas turėtų 3-4 kartus viršyti prognozuojamą infliaciją“, – aiškino socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Tačiau savo bendraamžiams senjorams „Maisto banko“ produktus dalinanti Ramutė sako, kad pagyvenę žmonės infliacijos dar neįveikė.
„Viena ranka duoda, o kita atima. Kainos yra didelės, infliacija didelė. Aš pensininkė nepragyvenčiau iš savo pensijos, aš priversta dirbti“, – kalbėjo dirbanti senjorė Ramutė.
Ramutė gauna mažiau nei 500 eurų pensijos, o papildomai dirba socialinio darbuotojo asistente. Radusi laisvą minutę pensininkė pasvajoja, kaip puiku būtų sulaukti didesnės pensijos ir pagaliau į darbą nebelėkti.
„Turėtų būti 800-900, tada jau būtų ori senatvė, nereikėtų dirbti“, – sakė Ramutė.
Šiemet gyventojų pajamos vidutiniškai kyla 62 eurais. Vidutiniškai į rankas 70 eurų didės pensijos, 10 eurų didinami vaiko pinigai, taip pat didėja minimali mėnesinė alga. Ir ypač didelį poveikį pajus tie žmonės, kurių skurdo rizikos lygis šiuo metu didžiausias – senjorai, vieniši tėvai bei žmonės su negalia.
Viena ranka duoda, o kita atima.
„Tie patys žmonės gali gauti ir šildymo kompensaciją, jei turi vaikų, gali gauti ir nemokamą maitinimą, paramą mokinio reikmėms, paramą būstui, socialines korteles, būtiniausioms prekėms įsigyti“, – vardino socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovė Ugnė Užgalė.
Anot ministrės, ypač išmokos reikalingos vienišiems pensininkams ir žmonėms su negalia.
„Jeigu visų kitų grupių įtaka skurdo rizikai, atskirties rizikai, yra efektyvesnė, tai šios grupės žmonių vis dar yra vienos iš pažeidžiamiausių Lietuvoje“, – teigė M. Navickienė.
Tačiau su skurdu kovojančios organizacijos įsitikinusios, kad ministerijos planuose turėjo atsidurti dar daugiau pažeidžiamų visuomenės grupių.
„Daugiausia kalbam apie tuos žmones, kurie turi sukaupę darbo stažą arba dirba. Bet mes turime ir žmonių, kurie neturi darbų. 50 procentų žmonių, kurie neturi darbų susiduria su skurdo rizika, pavyzdžiui, vienišos mamos, ypač regionuose, kur nėra labai daug darbo vietų“, – kalbėjo skurdo mažinimo organizacijos vadovė Aistė Adomavičienė.
Tačiau ekonomistai tikina, kad žingsnis link pagalbos socialiai pažeidžiamiems žengtas. Dabar svarbu tik, kad minimali mėnesinė alga, pensijos, išmokos ir toliau stabiliai kiltų. Žinoma, jei tik užsienio politika ir infliacija leis.
„Kuomet kyla palūkanų normos, kuomet skolinimosi galimybės labai susiaurėjo, kuomet alternatyvių poreikių svarba, kalbant apie nacionalinio saugumo, išlaidų gynybai klausimus, matyt ministerija susiduria su tais apribojimais“, – šnekėjo „Šiaulių banko“ ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė.
Kol kas valdžios sprendimai padėjo priartėti prie privataus sektoriaus. Ekonomistai skaičiuoja, kad pernai sparčiau augo atlyginimai privačiame sektoriuje. Tad padidintos algos, pensijos ir išmokos – gera proga pasivyti privatininkus.
„Prie tokių aplinkybių yra pateisinama. Pateisinamas bandymas paskatinti gyventojų vartojimą. Paskatinti ekonomiką didesnėmis socialinėmis išmokomis“, – sakė „Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis.
Tačiau skurdo mažinimo organizacijos abejoja, ar dabartinio ministerijos žingsnio pakaks. Mat regionų atskirtis – vis dar skausmingas klausimas.
„Yra žmonių, kurie tikrai sudėtingai gyvena iki šiol. Jų išmokos mažos, ir net jei pakeliame iki dešimties procentų, iki 380 eurų, tai ženkliai nepagerėja tų žmonių gyvenimas“, – aiškino Aistė Adomavičienė.
Anot Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, šiuo metu socialinę paramą arba išmoką gauna daugiau nei 60 tūkstančių Lietuvos gyventojų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Premjeras: Maisto taryba – ne kainų kontrolės mechanizmas
Premjeras Gintautas Paluckas tikina, kad Maisto taryba nevykdys kainų kontrolės, nes jos funkcijų spektras bus daug platesnis. Anot Vyriausybės vadovo, naujoji institucija rūpinsis kainų skaidrumu, sveikesne visuomenės mityba ir stebės importo konkuren...
-
Paukščių gripas – jau Lietuvoje: VMVT turi prašymą
Lietuvoje registruotas pirmasis šiemet paukščių gripo atvejis laukinėje gamtoje. Kaip pranešė Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), nuo šios ligos nugaišusi gulbė buvo rasta Alytaus rajone, Kriokialaukio se...
-
Paluckas: yra tam tikrų neapibrėžtumų, kuriuos geriausiai išspręstų Europos vadovai
Premjeras Gintautas Paluckas pirmadienį pareiškė, kad prezidentui Gitanui Nausėdai teks kertinis vaidmuo, Europos Sąjungoje (ES) tariantis dėl bendrų mechanizmų finansuoti krašto apsaugai. ...
-
Žada drausminti be priežasties praleidusius Seimo posėdžius
Premjeras Gintautas Paluckas pritaria Seimo pirmininko Sauliaus Skvernelio siūlymui sumažinti parlamentines išlaidas ir griežčiau bausti tuos parlamentarus, kurie be pateisinamų priežasčių nelankys posėdžių. ...
-
Paluckas: kiekvienas iš šių incidentų kainuoja labai rimtus pinigus
Baltijos jūroje sekmadienį pažeidus dar vieną kabelį, premjeras Gintautas Paluckas pabrėžia, kad nuo tokių galimai sabotažo aktų nukenčiančias valstybes finansiškai galėtų paremti Europos Sąjunga (ES). ...
-
Premjeras: antros pakopos pensijų sistema bus lankstesnė
Premjeras Gintautas Paluckas šią savaitę žada pateikti siūlomus pensijų kaupimo sistemos pakeitimus. Jo teigimu, bus siūlomas kiek lankstesnis reguliavimas – paprastesnės pasitraukimo sąlygos bei disponavimas fonduose sukauptomis lė&scaro...
-
Lenkijoje kilusio skandalo gijos gali pasiekti ir Lietuvą?
Baltarusiški traktoriai iš Lietuvos laukų neišnyko. Vien šiemet Lietuvoje registruoti 42, nors jų vežtis nevalia jau devynerius metus, nes neatitinka europinių taršos standartų. Lenkijoje dėl baltarusiškų trakto...
-
Siūlo griežčiau kontroliuoti gydymo įstaigas, didinti baudas
Galimybes piktnaudžiauti kontroliuojant valstybinių lėšų panaudojimą gydymo įstaigose nustačiusi Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) siūlo dažniau taikyti atsakomybę, griežtinti baudas. ...
-
Į Turto banko rankas pateko 682 objektai – tarp jų ir vadinamieji Seimo garažai
Praėjusias metais Turto banko rankas pateko 682 turto objektai, kurie buvo perimti iš valstybės įstaigų, paveldėti valstybės ar perimti likvidavus įmones. Į bendrą turto objektų skaičių įeina ir 178 pastatai bei patalpos, kuriuos Turto bank...
-
Ministrė: vidutiniškai tris mėnesius ieškoti darbo ir gauti pašalpą – normalu
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė pareiškė, kad kelis mėnesius nedarbo išmokas gaunantys žmonės nepiktnaudžiauja sistema – anot jos, vidutinis trijų mėnesių buvimo bedarbiu laikotarpis yra normalus. ...