Lietuvos bankas išleido simbolines kubo formos monetas DI svarbai paminėti

Lietuvos bankas antradienį pradėjo išankstinį dviejų naujų kolekcinių eurų monetų, skirtų dirbtiniam intelektui (DI) pardavimą. Lietuvos banko valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus sako, kad monetų išleidimas simboliškai žymį DI įsigalėjimą mūsų kasdienybėje.

„Žmonės linkę pervertinti poveikį trumpuoju laikotarpiu ir nepakankamai įvertinti poveikį ilguoju laikotarpiu. Manau, mes turime labai panašią situaciją. Pačioje pradžioje buvo įvairių nuogąstavimų ir euforijos apie dirbtinį intelektą, dabar matome, kas jis po truputį tampa mūsų kasdienio gyvenimo dalimi“, – ELTAI kalbėjo G. Šimkus.

„Dirbtinis intelektas nėra tik dar vienas pramonės įrankis. Jis galbūt neprilygsta pramonės revoliucijai, nors kai kas tai bando prilyginti, bet, mano galva, jis tikrai prilygsta vienam iš tokių svarbių pokyčių šitos skaitmeninės eros“, – pridūrė jis.

Tačiau Lietuvos monetų kalyklos direktorius Donatas Sirgedas patikino, kad gaminant šias monetas dirbtinis intelektas nebuvo panaudotas.

„Dirbtinis intelektas yra įrankis ir mes jį panaudoti galime labai ribotai, nebent atliekant grafinį projektą, nes visas monetų kalimas (...) jis yra tiesiog neaprašytas, nėra kaip jo ištraukti“, – teigė jis.

Išleista 100 eurų vertės aukso moneta ir 20 eurų vertės sidabro moneta. Kolekcinės monetos yra kubinio dizaino – aukso moneta yra 15,55 gramų masės, o sidabro moneta sveria 32,80 gramo. Artėjant Lietuvos narystės eurozonoje dešimtmečiui, ši aukso moneta yra dešimtoji Lietuvos banko išleista kolekcinė aukso moneta.

Lietuvos monetų kalyklos direktorius Donatas Sirgedas patikino, kad gaminant šias monetas dirbtinis intelektas nebuvo panaudotas.

Lietuvos banko valdybos pirmininkas pranešė, kad dvi sidabrinės monetos bus siunčiamos šių metų Nobelio fizikos premijos laureatams, DI pagrindų kūrėjams Princetono universiteto profesoriui John J. Hopfield ir Torono universiteto profesoriui Geoffrey Hinton.

Dirbtinis intelektas pamažu įsitvirtina

Tokių monetų išleidimas atspindi Lietuvos siekį plėsti DI sprendimų taikymą įvairiose srityse. DI naudojančių įmonių skaičius sparčiai auga – remiantis Valstybės duomenų agentūros duomenimis, 2024 m. DI technologijas naudojo 8,8 proc. visų šalies įmonių ir 31,2 proc. didelių įmonių. 2023 m. tokių įmonių buvo 4,9 proc., o didelių įmonių – 21,3 proc.

Vilniaus universiteto rektoriaus Rimvydas Petrauskas pabrėžė DI svarbą moksle ir studijose bei jo ilgalaikį poveikį visuomenei. Pasak jo, DI technologijos jau yra plačiai taikomos studijų metu.

„Pavyzdžiui, mūsų teisės studentai turi galimybę konsultuotis su dėstytojų sukurtais DI avatarais, kurie papildo studijas ir motyvuoja kurti naujas mokymo formas“, – nurodė jis.

Nuo gruodžio 3 d. prasidėjo išankstinis monetų platinimas, o oficialiai į apyvartą jos bus išleistos gruodžio 10 d. Lietuvos bankas Eltą patvirtino, kad per pirmą išankstinio platinimo dieną jau buvo parduotos visos aukso monetos ir 1650 sidabrinės monetos.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių