Nauji mūšiai pieno fronte

Nuo sausio įsigaliojusios pieno supirkimo taisyklės gali tapti svariu perdirbėjų argumentu, siekiant ūkininkams kuo mažiau mokėti už pieną.

Sankcijos ūkininkams

Pagal naujas taisykles ūkininkams, tiekiantiems nekokybišką pieną, supirkimo kaina bus mažinama.

Jei žaliava su antibiotikais nesugadins visos pieno talpyklos, radus vaistų pirmą kartą, žemdirbiui bus mokama 10 proc. mažiau nei įprastai, antrą ir daugiau kartų – 20 proc. mažiau. Jei vieno gamintojo užterštas pienas sugadins visos talpyklos pieną, bus nuskaitoma atitinkamai 20 arba 40 proc. Tokiems atvejams pasikartojus, įmonėms bus leidžiama pieno iš to ūkininko apskritai nebepirkti.

Iki šiol Lietuvoje superkamame piene radus antibiotikų buvo taikoma sankcija nepirkti pieno vieną dieną.

Žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius pripažino, kad įvesti naujas taisykles iš dalies paskatino pernai vasarą kilęs skandalas dėl lietuviškuose pieno produktuose, skirtuose eksportuoti į Rusiją, rastų antibiotikų. Tąkart visa kaltė buvo suversta ūkininkams, tiekiantiems sergančių karvių pieną.

Galės atsigriebti

Perdirbėjai patenkinti naujomis taisyklėmis, o ūkininkai apgailestauja, kad atsakomybė už prastą pieną tenka tik jiems.

"Nustatinėjant tas naujas sąlygas ūkininkai beveik nedalyvavo. Daugiausia įtakos turėjo perdirbėjai. Tai jie vaikščiojo į ministerijas ir diskutavo su valdžia", – dienraščiui sakė stambaus pieno ūkio savininkas Petras Aukštikalnis.

Pieno gamintojai nuogąstauja, kad taisyklės taps rimta priežastimi spausti ūkininkus ir už tariamus kokybės pažeidimus mažinti supirkimo kainas.

"Visko gali būti: vieną dieną ir pieno kokybė gali pasirodyti kitokia, ir priedai gali dingti. Tiems, kurie neturi šaldymo ir kitos įrangos, tikrai bus ne pyragai. Gal iš viso nepriims pieno? Bet perdirbėjų politikos tokiu atveju nesuprasčiau – juk pieno trūksta, dalis šalies perdirbimo gamyklų dirba ne visu pajėgumu", – kalbėjo P.Aukštikalnis.

Nukentės smulkieji

Ūkininkai pageidauja, kad pinigai, kurie bus nuskaitomi už blogesnės kokybės pieną, neatitektų įmonėms. Siūloma šias lėšas pervesti į specialų fondą, iš kurio lėšos būtų skiriamos pieno kokybei gerinti.

"Toks fondas – nebloga mintis, nes pieno kokybės gerinimas nemažai kainuoja. Ne tik specialią įrangą reikia pirkti, bet kartais net ir dalies karvių tenka atsikratyti. Tačiau nemanau, kad pavyks šią idėją įgyvendinti. Ne visi pieno rinkos žaidėjai su tuo sutinka", – svarstė Lietuvos pieno ūkių asociacijos direktorius Mindaugas Čėjauskas.

Jis pripažino, kad naujos taisyklės gali apsunkinti gyvenimą smulkiųjų, vos kelias karves turinčių, ūkininkų gyvenimą, mat ne visi kaimo gyventojai išgalės skirti pinigų pieno kokybei gerinti.

Laukia brangimo

Baiminamasi, kad dėl naujų nesutarimų gali šoktelėti ir galutinių pieno produktų kainos, kaip tai nutiko lapkritį. Tąkart skirtingų pieno produktų kainos ūgtelėjo nuo 1 iki beveik 20 proc. Mažiausiai – keliais centais – padidėjo pieno kaina, o labiausiai – apie 30 centų – pabrango desertiniai sūreliai.

Perdirbėjai tikina, kad tiesioginio ryšio tarp naujų supirkimo taisyklių ir pieno produktų kainų nėra. Tačiau pažadėti, kad pienas nebrangs, jie negalėjo.

"Pieno parduotuvėje kaina priklauso nuo kainos, kurią mes mokame ūkininkams. Jei šie bando išsikovoti aukštesnes supirkimo kainas, esame priversti didinti ir produktų kainas. Taip nutiko ir lapkritį", – tvirtino perdirbėjų asociacijos "Pieno centras" atstovas ir "Pieno žvaigždžių" vykdomasis direktorius Linas Sasnauskas.

Perdirbėjai nesutinka ir su ūkininkų reikalavimu steigti atskirą fondą. Esą nesąžininga už nekokybišką pieną mokėti tiek pat kiek už gerą, nes perdirbėjai patiria nuostolių.

"Mes visada rūpinomės kokybe, o po tų nuotykių su Rusijos muitine (praeitų metų rugpjūtį Rusijos muitinė uždraudė į šalį įvežti didžiausių Lietuvos pieno perdirbėjų gaminius – red. past.) pienas tikrinamas itin griežtai. Jei jis neatitinka reikalavimų, importuotojai gali atsisakyti mūsų produkcijos. Tada kenčiame ir mes, ir ūkininkai, nes atsiranda pieno bei pieno gaminių perteklius. Kodėl mes turime mokėti ūkininkams, jeigu jie blogai dirba?" – dėstė L.Sasnauskas.

Anot jo, sugriežtinti pieno supirkimo taisykles, reikėjo jau seniai.


Skaičiai ir faktai

Valstybės įmonės "Pieno tyrimai" duomenimis, 1 proc. pieno gamintojų parduoda antibiotikais užterštą pieną.

Lietuvoje kasmet superkama apie 1,4 mln. t pieno: 50 proc. pieno produktų suvartojama vidaus rinkoje, 50 proc. eksportuojama.

Šių metų vasaros pabaigoje Rusija sustabdė pieno produktų importą iš Lietuvos, nes juose rado antibiotiko tetraciklino, kuris į pieno produktus gali patekti per vaistais gydomų karvių pieną. Spalį importas buvo atnaujintas.

2008 m. į Rusiją eksportuota už 454 mln. litų. Tai sudarė 34 proc. viso pieno produktų eksporto.


Šiame straipsnyje: Pienaspieno rinka

NAUJAUSI KOMENTARAI

taip

taip portretas
tai aishku kad per galva duot tokiem ukininkams kurie zino ka karve gavusi vaistu ir priduoda jos piena. kodel zmones nezinodami turetu vartoti antibiotikus?

123

123 portretas
mane jau pradeda viskas juokint . Nes , dabar protingi kaimieciai pradejo patys prekiaut savo produkcija , o veliau ja supirkines is kaimynu --- TAIGIDIDIESIEMS GUDRUOLIAMS ATEINA GALAS . TA PATI IR UZUOSTE GRUDAI - JIEMS IRGI TAS PATS GALI GRESTI ,todel ir inkscia cia apie visokias zemes nuomas , persikraustymus ir t.t.
VISI KOMENTARAI 2

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių