- Giedrius Gaidamavičius, Saulius Jakučionis (BNS)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prezidentas Gitanas Nausėda nepritaria siūlymams privalomai įtraukti darbdavius į antros pakopos pensijų kaupimą bei mano, kad savo įnašą ir toliau turėtų skirti valstybė.
„Dėl darbdavių, aš už savanorišką darbdavių dalyvavimą. Kai kuriose įmonėse kartu kolektyvinėmis sutartimis arba individualiai, yra nustatomi tam tikri darbdavių prisidėjimo normatyvai arba modeliai. Privalomas jų įtraukimas į pensijų kaupimą šiuo metu tikrai būtų neteisingas“, – interviu BNS antradienį sakė G. Nausėda.
Prezidento teigimu, darbdaviai šiuo metu patiria daug kitų išlaidų, be to, tikimasi didesnio jų įnašo įgyvendinant svarbius nacionalinio saugumo ir gynybos projektus.
„Taip kad palikime tai ir galbūt ateityje tai galima skatinti tam tikromis mokestinėmis paskatomis, kad darbdaviai ir galėtų, ir norėtų prisidėti prie darbuotojų pensijų kaupimo“, – kalbėjo G. Nausėda.
Prezidentas sako, kad sprendimas nutraukti valstybės įnašą bei kitos iniciatyvos keisti pensijų kaupimo sistemą suduotų „ne vieną smūgį pensijų fondų plėtrai“.
„Kuomet dabar kalbame, kad žmonės neturėtų būti automatiškai įtraukiami į sistemą, kad jie turėtų galimybę pasakyti, sutikti su tuo įtraukimu... Be to, pridėjus visas šitas iniciatyvas dėl galimo dalies pinigų atsiėmimo dar ir nutraukti valstybės prisidėjimą (...) būtų jau, matyt, tikrai per didelis smūgis ir galėtų suduoti tam tikrą smūgį, ne vieną smūgį, pensijų fondų plėtrai“, – sakė G. Nausėda.
Pridėjus visas šitas iniciatyvas dėl galimo dalies pinigų atsiėmimo dar ir nutraukti valstybės prisidėjimą (...) būtų jau, matyt, tikrai per didelis smūgis.
BNS primena, kad Lietuvos bankas (LB) sausio pradžioje pasiūlė į pensijų kaupimą įtraukti darbdavius, atsisakyti 1,5 proc. vidutinio darbo užmokesčio valstybės įnašo bei steigti valstybės valdomą antros pakopos pensijų fondą.
Centrinio siūlymą steigti tokį fondą prezidentas pavadino „įdomia iniciatyva“, tačiau jis siūlo nuodugniai įvertinti tokio fondo kūrimo galimybę.
„Jeigu kaštų ir naudos analizė parodytų, kad toks valstybinis pensijų fondas gebėtų rasti savo vietą po saule, kodėl gi ne. Bet aš siūlyčiau dar čia prieš kerpant devynis kartus pamatuoti“, – teigė G. Nausėda.
Prezidento nuomone, į planuojamą sistemos pertvarką galėtų būti integruotas ir jo ankstesnis siūlymas numatyti galimybę žmonėms vieną kartą iš fondų išsiimti iki 25 proc. sukauptų lėšų jų neapmokestinant. Apie tokią galimybę sausio pradžioje kalbėjo ir premjeras Gintautas Paluckas.
„Manyčiau, kad reikėtų turbūt miksuoti – derinti šitą sprendimą (atsiimti iki 25 proc. sukauptų lėšų – BNS) su galimybe, kuri atsirado jau po Konstitucinio Teismo sprendimo, kad žmogus gali esant tam tikroms nustatytoms sąlygoms atsiimti visą savo sukauptą sumą. Ir, kaip aš minėjau, lygiagrečiai galėtų egzistuoti štai mūsų minėtoji galimybė“, – sakė G. Nausėda.
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė šią savaitę sakė, kad skatinant darbdavius labiau prisidėti prie orios darbuotojų senatvės esama daugiau būdų, kaip tai padaryti. Ministrė užsiminė, jog reikėtų peržiūrėti pirmos pakopos, arba „Sodros“ pensijų finansavimą, kuris dabar yra per menkas, ji taip pat kalbėjo apie galimą valstybės įnašo į antros pakopos fondus peržiūrą.
G. Palucko Vyriausybės programoje numatyta panaikinti automatinį gyventojų įtraukimą į antros pakops fondus kartu leidžiant neribotam laikui sustabdyti įmokas.
Konkrečius pasiūlymus dėl pensijų kaupimo sistemos pokyčių žadama parengti iki pavasario po diskusijų su ekspertais ir socialiniais partneriais.
Konstitucinis Teismas (KT) pernai kovą nusprendė, kad įstatyme nenumatyta galimybė žmonėms nutraukti pensijų kaupimo sutartį dėl svarbių priežasčių prieštarauja Konstitucijai.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Lietuva tarptautinėse kapitalo rinkose pasiskolino per 2 mlrd. eurų3
Vyriausybė antradienį tarptautinėse kapitalo rinkose išleido dvi – 5 ir 15 metų trukmės euroobligacijų emisijas ir pasiskolino per 2 mlrd. eurų, antradienį pranešė Finansų ministerija. ...
-
LB: bankai aktyviai skolino ir būstui įsigyti, ir vartojimo reikmėms
Lietuvos bankas (LB) praneša, kad bankų sektorius 2024 m. trečiąjį ketvirtį aktyviai skolino ir būstui įsigyti, ir vartojimo reikmėms, gerėjo paskolų kokybė, augo kapitalizacija. Anot institucijos 2024 m. trečiąjį ketvirtį bankų sektoriu...
-
VMI žinia smulkiajam verslui: jau galima teikti prašymus
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) praneša, kad paskelbė taisykles, kaip tapti smulkiojo verslo schemų naudotojais dėl PVM išimčių kitose Europos Sąjungos (ES) valstybėse narėse. Verslas nuo šiandien jau gali teikti pra&scaron...
-
Sysas kritikuoja Nausėdos siūlymus: suprasčiau, jeigu tai pasakytų kitas asmuo4
Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Algirdas Sysas stebisi Gitano Nausėdos raginimu nekeliant mokesčių esmingai didinti gynybos finansavimą iki Valstybės gynimo tarybos (VGT) sutartų dydžių. Socialdemokratas leidžia suprasti, jog to...
-
Trys šalys atnaujino susitarimą: tikrins iš Rusijos gabenamų grūdų kilmę1
Užtikrinant, kad tranzitu per Lietuvą vežami rusiški grūdai nėra iš okupuotų Ukrainos teritorijų, Lietuvos, Ukrainos ir Didžiosios Britanijos žemės ūkio ministrai Berlyne pasirašė tai numatantį atnaujintą susitarimo memorandu...
-
Iš TS-LKD kritikos lavina: tai antivalstybinis ir kenkėjiškas sprendimas8
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcija nepritaria Energetikos ministerijos siūlymui laikinai stabdyti antrojo vėjo parko Baltijos jūroje konkursą ir ragina Seimą bei Vyriausybę tokio siūlymo nepalaikyti. Frakcijos...
-
Lietuviška įranga slapta buvo perduodama Rusijai: įtarimai – dešimčiai asmenų3
Lietuvos teisėsauga pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl Lietuvoje gaminamos aukštųjų technologijų įrangos tiekimo į Rusiją. ...
-
Paaiškėjo itin ambicingo konkurso likimas3
Energetikos ministerija siūlo laikinai stabdyti jau paskelbtą antrąjį vėjo parko Baltijos jūroje konkursą ir peržiūrėti jo sąlygas. ...
-
LEA: vietinė elektros gamyba lemia mažiausias kainas tarp Baltijos šalių2
Šių metų sausio 1–21 dienomis Lietuvoje vidutinė didmeninė elektros kaina siekė 0,088 Eur/kWh be PVM – tai 4 proc. mažiau nei Latvijoje ir Estijoje, kur vidutinės kainos yra 0,092 Eur/kWh, praneša Lietuvos energetikos tarnyba (...
-
Šios šalies atstovų lietuviška produkcija nedomina: jie skaičiuoja kiekvieną centą?1
Berlyne vykstančioje „Žaliojoje savaitėje“ lietuviai vilioja vokiečius kisieliumi su varškės spurgomis ir papuošalais iš elnio ragų. Vis dėlto pastebi, kad iš vokiečių daug neuždirbsi. Šie esą skaičiuo...