- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kaip dar labiau sutaupyti? Dirbti trumpiau? O gal visai nedirbti vieną dieną per savaitę, pavyzdžiui, sekmadienį? – klausia LNK.
„Visą laiką pasisakiau, kad mes šią idėją tikrai priimtume“, – sakė „Norfos“ vadovas Dainius Dundulis.
Anot D. Dundulio, išlošti pavyktų net keliais aspektais darbuotojai turėtų laisvą dieną, o sutaupymas pasijaustų.
„Mažiausių tos dienos išlaidų minimum 50 proc. ar netgi daugiau tikrai sutaupytume. Kalbame apie elektrą. Aišku, darbo užmokesčio nebūtų, bet jis persikeltų į kitas dienas, nes apyvarta išliktų ta pati. Darbo užmokestis būtų simboliškai sutaupytas, bet tikrai nedaug“, – aiškino „Norfos“ vadovas.
Tačiau kas išloštų labiausiai – verslas, darbuotojai ar klientai? „Jeigu „išjungiame“ prekybos tinklus bent sekmadieniais, čia jau būtų dramatiškas įsikišimas į pirkėjų įpročius“, – įsitikinęs ekonomistas Algirdas Bartkus.
Klientai – nuomonių įvairių. Tačiau yra sakančių, kad sekmadienio be parduotuvės neištvertų. „Man sekmadienis – diena, kai vyksta apsipirkimai ir šeimos reikalai. Nors esu pensininkė, bet vis tiek“, – sakė parduotuvėje kalbinta senjorė.
„Žinoma, būtų kliuvinys. Nes esu mažas verslininkas. Kartais reikia produktų nusipirkti ir sekmadieniais“, – savo nuomonę išsakė kitas pirkėjas.
„Sekmadienį? Yra, pasaulis nedirba kai kas. Lenkai nedirba. Galima išgyventi ir be to“, – sakė moteris.
Kiti, susirūpinę darbuotojų gerove, klausia, kaip kiekvienas verslas pasielgtų – ar nenurėžtų per didelę dalį algos?
„Verslas galbūt kaip visada verktų, kad praranda pajamų ir t.t. Bet nuo to atlyginimai neturėtų sumažėti“, – nuomonę išsakė prekybos centro lankytoja.
„Jeigu darbuotojams dėl to mažiau nemokėtų, tai išloštų darbuotojai“, – įsitikinęs kalbintas vyras.
„Į užsienį važinėjam. Nedirba jie sekmadieniais. Ir pardavėjos pailsi. Nors ne visos gal patenkintos, nori dirbti, bet pripras“, – įsitikinusi pirkėja.
„Paėmus ekonomikos mastu, tai nėra geras dalykas. Tam tikras skaičius darbuotojų gaus mažesnes pajamas. Susidūrus su augančiomis kainomis, tai tikrai nėra labai geras ir sveikas visuomenei dalykas“, – tikina ekonomistas.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
Pritariantys, kad sekmadieniais ir prekybininkai turėtų pailsėti, sako žmonės daugiau laiko praleis su šeima, ims kokybiškiau leisti laisvalaikį, o ne parduotuvėse. „Norfos“ vadovas sako, kad galbūt tai ir realu Lietuvoje. Tačiau svarbu, kad būtų bendra tvarka. „Mes vieni nenorime taip daryti, nes praloštume konkurencinėje kovoje“, – sakė D. Dundulis.
Centralizuotas įsikišimas iš vadžios pusės būtų labai blogas sprendimas.
„Tai tikrai – konkurencija. Kiti šito dalyko tikrai nepadarys. Ir tą žmonių srautą jie pasiims sau. Tuo tarpu centralizuotas įsikišimas iš vadžios pusės būtų labai blogas sprendimas“, – sakė A. Bartkus.
Prekybos tinklų pozicijos išsiskiria. Kai kurie jų apie tai, kad nedirbti sekmadieniais, sako nė negalvojantys.
„Pandemija ir karantinas išmokė pirkinių planavimo. Ir savaitgaliais, ypač sekmadieniais, tikrai fiksuojame didesnius klientų srautus nei įprastai. Kol kas darbo laiko pokyčių neplanuojame“, – sakė „Maximos“ atstovė Ernesta Dulkienė.
„Žmonės turi daugiau laiko ramiai išsirinkti savo produktus, prekes visai savaitei. Šiuo metu tikrai tokios galimybės nedirbti sekmadieniais nesvarstome“, – pasisakė „Rimi“ atstovė Gabrielė Šerėnienė.
„Pastebime, kad mūsų pirkėjams sekmadienis – svarbi diena apsipirkimams. Mums svarbiausia patenkinti pirkėjų poreikius“, – poziciją išreiškė „Lidl“ atstovė Lina Skersytė.
„Vakarų šalyse ir ir mūsų grupės parduotuvės kai kuriose šalyse nedirba sekmadieniais. Tikrai vertinome ne vieną kartą, ar galėtume ir mes. Pagrindinis trukdis yra tai, kad tam nepasiruošę mūsų klientai“, – sakė „Iki“ atstovė Vaida Budrienė.
„Taip, vietoj 14 valandų per parą dirbant 12 valandų galima sutaupyti, jeigu yra taikomas valandinis apmokėjimas. Sutaupyti galima apie 7 proc. darbo sąnaudų. Tokiu atveju brangstantys energetiniai ištekliai, jų nulemtas sąnaudų augimas, yra perkeliamas ant darbuotojų pečių. Tai yra visiškai išvirkščia schema, kuri gali tik egzistuoti“, – įsitikinęs ekonomistas A. Bartkus.
Vis tik ekonomistas sako, kad paskutinės valandos darbo laiko trumpinimas būtų ne taip skausminga, kaip nedirbti visai. Pavyzdžiui, „Norfa“ jau kelerius metus sekmadieniais dirba trumpiau, o nuo šio rugsėjo darbo laiką sutrumpino prekybos centrai Vilniaus „Akropolis“ ir „Ozas“.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Nebeliks Statybos inspekcijos pasitikėjimo linijos
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija nuo 2025 metų sausio naikina pasitikėjimo liniją, skirtą pateikti anoniminius skundus dėl įvairių pažeidimų. ...
-
Paveldo pastatų tvarkymui Vilniaus miesto savivaldybė ketina skirti 8 mln. eurų
Į paveldotvarkos programą atrinktų pastatų tvarkymui Vilniaus miesto savivaldybė ketina skirti 8 mln. eurų. ...
-
Gentvilas: savivaldybės per lėtai steigia mažo užterštumo zonas8
Valdžiai keliant tikslą visose šalies savivaldybėse iki 2030 metų įrengti 6 tūkst. viešų elektromobilių įkrovimo stotelių, jas siūloma įpareigoti skubinti šį procesą. ...
-
RRT: 4G ir 5G mobilaus ryšio sparta miestams bei regionams vis dar nevienoda1
Itin spartus mobilusis 5G ryšys dengia 94,6 proc., o 4G – 97,9 proc. šalies teritorijos, tačiau jų sparta – miestams ir regionams dar nevienoda, skelbia Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT), remdamasi operatorių pateiktais ir ta...
-
Po Skardžiaus pasisakymo dėl jėgainių – Kreivio replika: aš tokių skaičių net susapnuot negaliu11
Elektros kainos kitąmet turėtų būti panašios kaip šiemet, mat vis daugiau energijos gaunama iš atsinaujinančių šaltinių. Lietuva pati jau pasigamina daugiau kaip pusę elektros, o po penkerių metų planuojama, kad elektrą p...
-
Apklausa: populiariausi lietuvių atsiskaitymo ir pinigų kaupimo būdai – laiko ir kojinėse1
Lietuvos gyventojai dažniausiai tarp euro zonos šalių piliečių perka ir atsiskaito internetu, nors žmonėms vis dar svarbūs ir grynieji, rodo Europos Centrinio Banko (ECB) vartotojų mokėjimo įpročių apklausa. ...
-
Lietuvos BVP vienam gyventojui pernai siekė 87 proc. ES vidurkio
Realusis bendrasis vidaus produktas (BVP), tenkantis vienam Lietuvos gyventojui (išreikštas perkamosios galios standartais), 2023 metais sudarė 87 proc. Europos Sąjungos (ES) vidurkio. 2022 metais šis rodiklis siekė 89 proc. ...
-
Šventinės nuotaikos kaina
Artėjant žiemos šventėms ne tik Lietuvos miestai ima rungtyniauti puošdami gatves, aikštes ir parkus Kalėdų dekoracijomis. Štai 2017-ųjų Kalėdų sezonui Londono Oksfordo gatvę papuošė 750 tūkst. LED lempučių. Dau...
-
Lingė apie valdančiųjų planus dėl mokesčių: biudžeto pajamos būtų nepakankamos
Seimo konservatorių frakcijos seniūnas Mindaugas Lingė, sako, kad valdančiųjų planas didinti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) progresyvumą nesukurtų pakankamo pajamų į biudžetą šaltinio planuojamoms išlaidoms padengti. Politikas tik...
-
Šadžius apie SEB banko sprendimą: solidarumo mokestis jokios įtakos tam neturėjo2
Finansų ministras Rimantas Šadžius sako, kad SEB banko sprendimui naują jungtinę būstinę įsteigti Taline, o ne Vilniuje įtakos neturėjo Lietuvoje vasarą pratęstas vadinamasis solidarumo mokestis. ...