- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kuriate ar dar tik planuojate pradėti verslą – nepriklausomai nuo jo dydžio ar pobūdžio, kiekviena įmonė privalo užtikrinti atitiktį darbo teisei. Sąžininga ir saugi, sveikus darbdavio ir darbuotojų santykius atliepianti darbo aplinka – teoriškai daugelis žino, apie ką tai. O praktiškai?
Teisininkai pastebi – gaila, tačiau tikrai ne kiekvienas atsakingas pareigas einantis įmonės atstovas galėtų įvardinti, ką tiksliai apima darbo teisė ir kokie žingsniai užtikrina visišką atitiktį teisiniam reglamentavimui.
„Motieka ir Audzevičius“ darbo teisės ekspertė Raminta Stravinskaitė pasakoja, kuo pirmiausia turi pasirūpinti atsakingi verslai, įvardija dažnas klaidas ir dalinasi keliais naudingais patarimais.
Atitiktis darbo teisei – apie ką ji išties ir kaip ją užtikrinti?
Konsultacijas bei pagalbą įvairiais darbo teisės klausimais teikiantys teisininkai sako, kad atitikties užtikrinimas – tai ne tik profesionaliai parengtos darbo sutartys. Darbo teisė apima labai daug niuansų – nuo dokumentacijos iki pareigybių struktūros planavimo ar lygių galimybių politikos įgyvendinimo.
„Dažnai siekdami sutaupyti verslai naudoja standartinius dokumentus – standartinę darbo sutartį, standartines darbo tvarkos taisykles ar standartinę darbo apmokėjimo sistemą. Vis dėlto, kaip lietuvių liaudies patarlė byloja, šykštus moka du kartus. Nepasirūpinus tinkama ir pagal bendrovės specifiką pritaikyta dokumentacija, didėja ginčų tikimybė, nėra visiškai apsaugomi darbdavio interesai, tuomet prasideda brangus ir ilgas bylinėjimosi teismuose procesas, o galiausiai vis tiek tenka investuoti ir parengti reikiamą dokumentaciją“, – sakė „Motieka ir Audzevičius“ darbo teisės ekspertė R. Stravinskaitė.
Nepasirūpinus tinkama ir pagal bendrovės specifiką pritaikyta dokumentacija, didėja ginčų tikimybė, nėra visiškai apsaugomi darbdavio interesai, tuomet prasideda brangus ir ilgas bylinėjimosi teismuose procesas.
Ji atskleidžia kelis esminius aspektus, kuriuos dar šiandien turėtų įvertinti kiekvienas verslas:
• darbo sutartys su darbuotojais: sudarymas, vykdymas, nutraukimas;
• santykių ypatumai su vadovaujančiais darbuotojais ir aiškus pareigybių struktūros planas;
• įmonės lokaliniai aktai: darbo tvarkos taisyklės, nuotolinio darbo tvarka ir kiti vidinės įmonės kultūros aspektai;
• darbuotojų atlygio bei skatinimo schemos ir mokymosi išlaidų atlyginimas;
• lygių galimybių politika bei smurto ir priekabiavimo prevencijos užtikrinimas;
• pranešėjų teisinė apsauga ir pagalba mobingo atveju;
• bendrovės turtas: fizinio ir intelektinio turto apsauga bei padarytos žalos atlyginimas;
• nekonkuravimo susitarimai bei konfidencialios informacijos apsauga;
• interesų gynimas teisiniu keliu: atstovavimas įmonės interesams ikiteisminiuose ir teisminiuose darbo ginčuose.
Ekspertė pastebi, kad daugelis darbdavių, įsigaliojus naujajam Darbo kodeksui 2017 m., taip ir neperžiūrėjo turimų darbo santykius reglamentuojančių dokumentų.
„Dėl šios priežasties daugelyje darbo sutarčių ar tvarkų galima rasti sąlygų, kurios remiantis Darbo kodeksu yra negalimos. Pavyzdžiui, anksčiau buvo galima visiška darbuotojų materialinė atsakomybė, o pagal naująjį Darbo kodeksą tokios galimybės nebeliko, tačiau daugelis bendrovių tokio pakeitimo neįvertino ir tinkamai neapsaugojo savo turto“, – pabrėžė teisininkė.
Anksčiau buvo galima visiška darbuotojų materialinė atsakomybė, o pagal naująjį Darbo kodeksą tokios galimybės nebeliko, tačiau daugelis bendrovių tokio pakeitimo neįvertino ir tinkamai neapsaugojo savo turto.
Atitiktis teisiniam reguliavimui – kiekvieno verslo pareiga. Svarbu pabrėžti tai, kad atitikties darbo teisei užtikrinimas nėra tik formalumas ar būdas išvengti nemalonių situacijų bei baudų. Visi aukščiau minėti ir kiti neįvardinti žingsniai yra kertiniai kuriant saugią ir patrauklią darbo aplinką bei modernią įmonės vidinę kultūrą. Tokią, kurios dalimi norėtų būti ambicingi, verslus į priekį vedantys specialistai.
Keli praktiški teisininkų patarimai vystantiems verslą
Skaitote aukščiau išvardytus žingsnius ir jaučiate, kad dalis jų nėra iki galo suprantami ar įgyvendinti jūsų įmonėje? Tuomet verta pasikonsultuoti su šioje teisės srityje besispecializuojančiais teisininkais. Tiesa, net jei įmonės komandoje yra teisininkas ar teisininkė, vienam žmogui sunku aprėpti visas teisės sritis, aktualias verslui. Verta išgirsti kasdien darbo teisės klausimus įvairioms įmonėms išspręsti padedančių teisininkų nuomonę. Papildomos įžvalgos ir sukaupta patirtis leis dar geriau suvokti galimybes bei galimas grėsmes.
Dar keli naudingi patarimai kuriantiems ar jau daugelį metų vystantiems verslą:
1. Atlikite atitikties darbo teisei auditą. Jeigu dvejojate, ar užtikrinate visišką atitiktį darbo teisei, investuokite į teisininkų atliekamą auditą. Jo metu profesionalai įvertins esamą situaciją, pateiks pasiūlymus ir leis laiku pašalinti spragas, kurios vėliau gali kainuoti daug laiko, pinigų, o galbūt net ir reputaciją.
2. Edukuokite savo aplinką. Teisininkai sako, kad suvokti darbuotojo ir darbdavio santykius bei suprasti savo teises ir pareigas turi kiekvienas darbuotojas, nepriklausomai nuo jo pareigų. Edukuokite savo komandą – nuo aiškaus kiekvieno sutarties punkto suvokimo iki veikimo pagal darbo tvarkos taisykles bei lygių galimybių politiką.
3. Pasirūpinkite nuolatiniu monitoringu. Užtikrinote, kad visi procesai atlieptų teisinį reguliavimą? Čia jūsų darbas nesibaigia. Teisinė aplinka, lygiai taip pat kaip ir verslo, yra dinamiška ir nuolat kintanti. Būtent todėl svarbu užtikrinti nuolatinį monitoringą – ar visi procesai bei dokumentacija, kuri buvo aktuali prieš metus, aktuali ir šiandien. Monitoringą gali atlikti įmonės teisininkas ar darbo teisės ekspertų komanda, samdoma būtent teisiniams klausimams.
Atlikę darbo teisės auditą, galėsite įvertinti visus aspektus ir tinkamai apsaugoti bendrovės interesus, atnaujinti jau nebeaktualius punktus.
„Neturint visos reikiamos dokumentacijos, bendrovės interesai lieka neapsaugoti. Pavyzdžiui, nesudarius konfidencialumo susitarimo arba neparengus konfidencialios informacijos sąrašo, verslai dažnai negali nieko padaryti, kai darbuotojas atskleidžia jautrią darbdavio informaciją. Įvykus incidentui įmonės suskumba imtis veiksmų ir pasirūpinti dokumentacija, tačiau žala bendrovei jau būna padaryta“, – sakė R. Stravinskaitė.
Aišku viena – darbo teisė apima itin daug aspektų. Natūralu, besirūpinant verslo procesų optimizavimu bei veiklos plėtra, viską aprėpti patiems verslo atstovams yra labai sudėtinga. Ypač jei nėra teisinių žinių. Kita vertus, jei kyla klausimų bet kurioje verslo srityje – nuo IT iki buhalterijos – efektyviausiai klausimus išsprendžia ne interneto platybėse rasti patarimai, bet konkrečių specialistų įžvalgos. Atitiktis darbo teisei neturėtų būti išimtis – jei neįsivaizduojate, nuo ko pradėti, kreipkitės į šioje teisės srityje besispecializuojančius ekspertus.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
A. Romanovskis: verslas svarsto įkurti savo „biurokratizmo saulėlydžio“ komisiją1
Kandidatui į premjerus Gintautui Paluckui žadant Vyriausybėje steigti kovos su biurokratiją komisiją, Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) prezidentas Andrius Romanovskis sako, kad įsteigti panašų patariamąjį organą svarsto ir verslo organizac...
-
G. Paluckas: bus siekiama išlaidas gynybai didinti iki 3,5 proc. BVP5
Ateinančių metų valstybės biudžeto projektas bus peržiūrėtas, siekiant gynybai skirti 3,5 proc. nuo bendrojo vidaus produkto (BVP), sako kandidatas į premjerus socialdemokratas Gintautas Paluckas. ...
-
G. Paluckas: 2025 metais bus projektuojami mokestiniai pakeitimai
Naujoji Vyriausybė kitąmet ketina siūlyti mokestinius pakeitimus, apie juos diskutuoti su visuomene ir verslu, sako socialdemokratų kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas. ...
-
Latviai vis dažniau ieško darbo Lietuvoje: vilioja atlygis ir papildomos naudos2
Į Lietuvos darbo rinką įsilieja latviai – čia juos atvilioja didesnis atlyginimas, papildomos naudos ir nemokamas transportas, rašoma pranešime žiniasklaidai. ...
-
G. Paluckas: į Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkus siūlomas A. Sysas5
Į Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkus siūlomas socialdemokratas Algirdas Sysas. Tai BNS patvirtino naujosios valdančiosios daugumos kandidatas į premjerus Gintautas Pluckas. ...
-
Taivano ministras Vilniuje dalyvaus dronų forume, susitiks su Seimo nariais
Šią savaitę į Lietuvą atvyksiantis Taivano užsienio reikalų ministras Lin Chia-lungas (Lin Čia-lungas) Vilniuje dalyvaus dronų sektoriaus verslo forume, susitiks su dalimi parlamentarų. ...
-
R. Pocius: leidus grįžti į visuomeninį tiekimą nukentėtų pažeidžiami vartotojai3
Naujiems valdantiesiems numatant galimybę leisti elektros vartotojams grįžti pas visuomeninį tiekėją, rinkos reguliuotojas sako, kad tokia tvarka pakenktų pažeidžiamiems vartotojams. ...
-
Ministerija: Lietuva kitąmet iš ES gaus apie 2,5 mlrd. eurų – kiek mažiau nei šiemet1
Lietuva 2025 metais iš Europos Sąjungos (ES) biudžeto turėtų gauti apie 2,49 mlrd. eurų – maždaug 0,2 mlrd. eurų, arba 7,7 proc. mažiau nei šiemet (apie 2,7 mlrd. eurų). ...
-
Liūdna prognozė: visuomeninė elektra kitąmet turėtų brangti 4 proc.5
Visuomeninis elektros tiekimas 2025 metų pirmąjį pusmetį brangs apie 4 proc., pirmadienį pranešė Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininkas Renatas Pocius. ...
-
LEA: šeštadienį elektros kaina Lietuvoje buvo viena mažiausių šiemet
Praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje sumažėjo 27 proc., o išaugusi vėjo elektrinių generacija lėmė, kad šeštadienį, lapkričio 16 dieną, buvo fiksuota trečia mažiausia elektros energijos kaina šiais met...