VERT: nepriklausomi elektros tiekėjai vartotojams turės grąžinti apie 8 mln. eurų

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) pirmadienį įpareigojo nepriklausomus elektros tiekėjus gyventojams, mažoms ir labai mažoms įmonėms grąžinti daugiau nei 8,3 mln. eurų iki 2023 metų vasaros iš jų pareikalautų mokesčių ar netesybų už sutarčių nutraukimą ar tiekėjo keitimą.

Tarybos teigimu, atsiskaityti su vartotojais įmonės „Enefit“, „Elektrum Lietuva“ ir „Ignitis“ turės per tris mėnesius.

„Tarybos vertinimu, nepriklausomi elektros tiekėjai tokios teisės neturėjo. Todėl yra įpareigojimas (...) grubiai iki kovo pabaigos grąžinti mokesčius, kurie buvo surinkti iš vartotojų“, – žurnalistams pirmadienį sakė VERT pirmininkas Renatas Pocius.

Pasak jo, buitiniams vartotojams tiekėjai turėtų grąžinti apie 2,3 mln. eurų, nebuitiniams – 6 mln. eurų: „Enefit“ – 5,2 mln. eurų, „Elektrum Lietuva“ – apie 2,4 mln. eurų, „Ignitis“ – apie 0,7 mln. eurų.

„Ignitis“ grąžino 0,5 mln. eurų, „Enefit“ ketina grąžinti 1,5 mln. eurų, „Elektrum Lietuva“ – 70 tūkst.

„Ignitis“ dar prieš VERT sprendimą paskelbė buitiniams vartotojams jau grąžinusi 0,5 mln. eurų, o dar 0,2 mln. eurų kol kas nesumokėjusi dėl buvusių klientų duomenų trūkumo.

Esame priversti kategoriškai nesutikti su VERT sprendimu dėl netesybų.

Įmonė iš viso turėjo grąžinti lėšas pagal maždaug 58 tūkst. klientų nutrauktas sutartis. Dar 22,2 tūkst. sutarčių nutraukimo mokesčių be pagrindo pareikalavo „Enefit“, o „Elektrum Lietuva“ – beveik 9 tūkst.

Pasak R. Pociaus, dalį lėšų jau sugrąžino „Elektrum Lietuva“, o „Enefit“, reguliuotojo žiniomis, taip pat informuoja klientus.

Tuo metu „Elektrum Lietuva“, įpareigota grąžinti apie 2,4 mln. eurų, tvirtina, jog vartotojams turi grąžinti tik 70 tūkst. eurų.

Pasak įmonės atstovės Neringos Kolkaitės-Bielinės, būtent tiek mokesčių vartotojai realiai sumokėjo įmonei už nutrauktas sutartis. 

„VERT sprendimą vykdysime, tačiau pabrėžiame, kad didžiąja dalimi atvejų, tiek kalbant apie gyventojus, tiek ir apie smulkias įmones, mes esame tik pateikę klientams sąskaitas, o pinigų už nutrauktas sutartis ir netesybas nesame gavę. Tad VERT įpareigojimas grąžinti daugiau nei 2 mln. eurų nėra tikslus“, – komentare BNS teigė N. Kolkaitė-Bielinė.

„Iš VERT nurodytos sumos iki šios dienos esame gavę apie 70 tūkst. eurų iš verslo bei gyventojų, juos ir grąžinsime, kaip numatyta VERT sprendime. Šis sprendimas neturės jokios įtakos bendrovės  finansiniams rezultatams“, – pridūrė ji.

„Enefit“ vadovas Vytenis Koryzna teigė, kad dalis iš 1,5 mln. eurų sumos buitiniams vartotojams buvo grąžinta jau anksčiau, tuo metu 3,6 mln. eurų suma iš mažų įmonių realiai nebuvo gauta. 

„Esame priversti kategoriškai nesutikti su VERT sprendimu dėl netesybų. Jis kelia grėsmę tiek mūsų bendrovės, tiek visos energetikos rinkos stabilumui. Tiek VERT, tiek Energetikos ministerija 2021 metų spalį raštu patvirtino, jog mūsų sutartyse su verslo klientais numatyta netesybų sąlyga atitinka galiojančius teisės aktus. Tačiau šių metų pradžioje reguliatoriaus pozicija staiga pasikeitė“, – teigė „Enefit“ vadovas.

„Jei bus patvirtinta, kad verslo subjektai nėra įpareigoti mokėti netesybų, svarstysime galimybę kreiptis į valstybę dėl patirtų milijoninių nuostolių atlyginimo“, – pridūrė jis. 

V. Koryzna pabrėžė, kad iki šiol nė viena iš mažų įmonių nebuvo sumokėjusi bendrovei netesybų, todėl „VERT nurodyta 3,6 mln. eurų suma nėra faktiškai grąžintina“.

Jo teigimu, dėl įpareigojimo grąžinti sumokėtus rezervacijos mokesčius įmonė spręs artimiausiu metu, tačiau buitiniams klientams gražintina suma yra gerokai mažesnė nei 1,5 mln. eurų.

„Dalis jau buvo grąžinta klientams anksčiau, į bendrą sumą taip pat įeina ir išrašytos, tačiau neapmokėtos sąskaitos“, – komentare BNS teigė V. Koryzna.

VERT vertins, ar tiekėjai laiku grąžino lėšas

VERT vadovo teigimu, tiekėjų reikalaujama grąžinti įvairius nutraukimo mokesčius arba sumokėtas lėšas už suteiktas nuolaidas klientams, kurie nutraukė sutartis, sudarytas nuo 2021-ųjų liepos 15 dienos iki 2023-ųjų liepos 31 dienos.

„Buvo pritaikyti sutarties nutraukimo mokesčiai įvairia forma“, – pabrėžė R. Pocius.

Anot R. Pociaus, reguliuotojas tokį sprendimą priėmė atsižvelgęs į Europos Komisijos (EK) išaiškinimą ir precedentus teismuose, neleidusius taikyti sutarties keitimo mokesčių kitą elektros tiekėją norintiems pasirinkti vartotojams.

Tarybos vadovo teigimu, tiekėjai turės surasti ir kreiptis į klientus bei informuoti apie jiems priklausančias lėšas.

Anot R. Pociaus, jei tiekėjai lėšų negrąžins laiku, reguliuotojas vertins, kaip aktyviai jie stengėsi susisiekti su vartotojais ir informuoti apie jiems grąžintinas lėšas.

„Raginame vartotojus būti aktyviais, kreiptis į nepriklausomus tiekėjus. Tokiu atveju procesas įvyks greičiau ir vartotojai greičiau atgaus pinigus“, – pabrėžė VERT pirmininkas.

Grąžintinas sumas VERT nustatė remdamasi metų pradžioje pradėto tiekėjų patikrinimo rezultatais.

Pernai balandį Seime priimtos pataisos nuo praėjusių metų birželio uždraudė elektros tiekėjams sutartyse su minėtais vartotojais numatyti jų nutraukimo, tiekėjo keitimo mokesčius ar netesybas.

Kilus ginčams tarp nepriklausomų tiekėjų ir vartotojų dėl baudų už nutrauktas sutartis, VERT šiemet vasarį paprašė įmonių savanoriškai grąžinti nuo 2021-ųjų liepos vidurio iki praėjusių metų birželio sumokėtas netesybas.

Anksčiau skelbta, kad tiekėjams reikalaujant netesybų problemų patyrė daugiau nei 2 tūkst. buitinių vartotojų bei bent 200 mažų įmonių. Netesybų reikalavo „Elektrum Lietuva“ bei „Enefit“, dėl to bylinėjamasi ir teismuose.

 



NAUJAUSI KOMENTARAI

Kaunietis

Kaunietis portretas
Va,kaip viskas prasidėjo: 2004 m. buvo priimta elektros energetikos įstatymo 15 str. redakcija. Konstitucinis Teismas nusprendė, kad neprieštarauja Konstitucijai įstatymo straipsnis, iš esmės nustatantis, kad visi elektros vartotojai, įskaitant įmones, įstaigas, organizacijas, privalo jungtis prie elektros sistemos ne tiesiogiai, bet per tarpininką – skirstytoją, tuo padidinant minėtų savininkų pelną. Tik vienas iš devynių Konstitucinio Teismo narys – Egidijus Šileikis – tuomet nurodė, kad toks įstatymas prieštarauja Konstitucijai. Tais pačiais metais Algirdo Brazausko Vyriausybės Seime buvo priimtas Elektros energetikos įstatymas, kuriuo elektros kainų „kepurės“ buvo susietos ne su elektrą parduodančių bendrovių investicijomis į infrastruktūrą, o su tų įmonių turto verte. Indeksavus turtą privačios bendrovės VST turto vertė išaugo trejopai. Tuo tarpu valstybinė „Lietuvos energija“ nepaprašė didesnių kainų kepurių, taip pat ji neindeksavo Kruonio ir Kauno hidroelektrinių.Rašo Viki.

Kaunas

Kaunas portretas
Elektros pirkėjus reikia apvogti toliau,jie apvaginėja toliau, apskaičiuodami mokesčius kiekvieną mėnesį.Todel ir sugalvojo deklaracijas kiekvieną mėnesį nes galvoja perdavus elektros parodymus elektros pirkėjas neskaičiuoja jau pats .O tas pirkėjas skaičiuoja.
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių