- Roma Pakėnienė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Energetikos ministerijos ieškinys Prancūzijos energetikos grupei „Veolia“ ir jos valdomoms įmonėms „Vilniaus energija“, „Litesko“ ir „Icor“ bei su jomis susijusiems asmenims dėl 240,7 mln. eurų žalos atlyginimo turi būti nagrinėjamas nelaukiant galutinio sprendimo Vašingtono arbitraže, galutinai nutarė Lietuvos Aukščiausiasis Teismas.
Teismas pirmadienį atmetė „Veolia“ ir su ja susijusių įmonių prašymą stabdyti bylos nagrinėjimą, kol šalių ginčą dėl 79 mln. eurų žalos atlyginimo išnagrinės Tarptautinis investicinių ginčų sprendimo centras (ICSID) Vašingtone. LAT panaikino Apeliacinio ir Vilniaus apygardos teismų pernai ir šiemet priimtas nutartis.
„Teisme nagrinėjama civilinė byla dėl vykstančio arbitražo proceso gali būti stabdoma tik išimtiniais atvejais įsitikinus, jog bylą stabdyti būtina“, – paskelbė LAT trijų teisėjų kolegija, kurios sprendimas yra galutinis ir neskundžiamas.
„Bylos stabdymas, iki bus išnagrinėta ICSID byla, neatitiktų šios civilinės bylos sustabdymo instituto paskirties, prieštarautų teisingumo, ES teisės viršenybės ir efektyvaus proceso principams, neužtikrintų šalių teisės į teisminę gynybą ir proceso koncentracijos, operatyvumo ir ekonomiškumo“, – nutarė LAT.
Pasak teisėjų kolegijos, ES valstybės narės negali pripažinti ir vykdyti arbitražo sprendimų, priimtų pagal ES vidaus dvišales investicijų sutartis, nes tai prieštarautų ES teisės viršenybės principui. Be to, galimybė valstybės narės teismui atlikti investicinio arbitražo sprendimo kontrolę yra itin ribota, o ICSID atveju tokia kontrolė išvis negalima.
Apeliacinis teismas šių metų vasarį nutarė, kad nepaisant to, jog Lietuva Vašingtono arbitraže atsiėmė priešieškinį „Veoliai“, arbitražo nustatytos aplinkybės gali būti svarbios nagrinėjant bylą Lietuvoje.
Arbitražas nagrinėja „Veolia“ 2016 metais inicijuotą bylą prieš Lietuvos valstybę – „Veolia“ reikalauja 79 mln. eurų žalos atlyginimo už jos investicijas į Vilniaus šilumos ūkį.
Arbitražas nagrinėja „Veolia“ 2016 metais inicijuotą bylą prieš Lietuvos valstybę – „Veolia“ reikalauja 79 mln. eurų žalos atlyginimo už jos investicijas į Vilniaus šilumos ūkį.
Pasak Energetikos ministerijos argumentų LAT, šiuo metu nėra aiški ICSID arbitražo galutinio sprendimo priėmimo data. Anot jos, Lietuvoje nagrinėjamos bylos sustabdymas neapibrėžtam laikui būtų nesuderinamas su teisinio tikrumo principu, ypač todėl, kad ieškinys pateiktas beveik prieš ketverius metus, o byla dar nėra nagrinėjama iš esmės.
Tuo metu „Veolia“ ir jos valdomos įmonės aiškino, jog galutinis arbitražo sprendimas, tikėtina, turėtų būti priimtas dar šiais metais. Anot jų, Lietuva nėra atsiėmusi priešieškinio Vašingtono arbitraže – jo atsiėmimo klausimas galutinai bus išspręstas tik galutiniu ICSID sprendimu.
LAT pernai kovą nutarė, kad valstybės ieškinys „Veoliai“ turi būti nagrinėjamas iš naujo. LAT nepagrįsta pripažino ieškinio priėmimo klausimą sprendusių žemesnių teismų išvadą, kad valstybė neturi teisės reikšti tokio ieškinio.
Energetikos ministerija 2020 metų liepą Lietuvos teismui pateikė ieškinį „Veolia“ grupės įmonėms „Veolia Environnement“, „Veolia Energie International“, „Vilniaus energija“ ir „Litesko“, taip pat koncernui „Icor“ ir su šiomis įmonėmis susijusiems asmenims – buvusiam Vilniaus merui Artūrui Zuokui, Andriui Janukoniui ir Linui Samuoliui.
Ieškiniu į nacionalinius teismus perkelti reikalavimai, kuriuos Lietuva 2017 metais buvo pareiškusi priešieškinyje „Veoliai“ Vašingtono arbitraže ir kuriuos ji vėliau atsiėmė.
Lietuva siekia įrodyti, kad „Veolia“ ir „Icor“ 1999–2003 metais neteisėtai gavo šilumos ūkio nuomos sutartis dešimtyje šalies savivaldybių ir neteisėtai pelnėsi iš šilumos vartotojų.
Lietuva teigia, kad „Veolia“ ir „Icor“ per savo atstovus atliko neteisėtus mokėjimus šalies pareigūnams, kad galėtų išsinuomoti šilumos ūkį ir nuomos sutartis įgijo korupciniais veiksmais. Lietuva teismui pateikė įrodymus, kad „Veolia“ nesąžiningai veikė su „Icor“, siekiant nepagrįstai pasipelnyti vartotojų sąskaita.
Tuo metu „Veolia“ teigia, kad Lietuvos institucijų veiksmai pažeidė Prancūzijos ir Lietuvos dvišalės investicijų apsaugos sutartį, o jos investicijos nukentėjo dėl nesąžiningo Lietuvos politikų ir reguliavimo institucijų elgesio, ir Vašingtono arbitraže reikalauja 79 mln. eurų žalos atlyginimo.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Nuo gruodžio 3 dienos Migracijos departamento klientai nebegalės atsiskaityti grynaisiais1
Nuo gruodžio 3 dienos Migracijos departamento klientų aptarnavimo skyriuose atsiskaityti bus galima tik banko kortelėmis, antradienį pranešė departamentas. ...
-
VMI: šiemet gyventojai paramai skyrė 15 proc. daugiau nei pernai
Šiemet gyventojai paramai skyrė 33,9 mln. eurų pajamų mokesčio (GPM) – 15 proc. daugiau nei pernai, kai skirta 29,4 mln. eurų, skelbia Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI). ...
-
„Kesko Senukai“ įvertinti tarptautiniu mastu – naudą pajus visi Baltijos šalių klientai
Lyderiaujantis statybos, remonto ir buities prekių parduotuvių tinklas „Kesko Senukai“ visose trijose Baltijos šalyse sertifikuotas už pasaulinio lygio standartus atitinkančias kokybės ir aplinkosaugos vadybos sistemas. ...
-
G. Nausėda: „Teltonikos“ istorija gali atgrasyti verslininkus remti kandidatus rinkimuose2
Aukštųjų technologijų bendrovės „Teltonika“ įstrigusių gamyklų Vilniuje statybų istorija gali atgrasyti verslininkus nuo nepriklausomų kandidatų rinkimuose rėmimo, o tai pakenktų Lietuvos demokratijai, sako prezidentas Gitanas Na...
-
Skaitmeninė reklama: pagrindiniai privalumai ir iššūkiai verslui
Šiuolaikinė skaitmeninė reklama tapo esminiu verslo augimo ir konkurencingumo elementu. Nors ši reklamos forma suteikia daugybę privalumų, ji taip pat kelia tam tikrus iššūkius, kurie gali paveikti kampanijų efektyvumą. Netru...
-
„Tele2“ pristato kalėdinę reklamą: kaip žodžiai tampa stebuklinga dovana?1
Mobiliojo ryšio operatorius „Tele2“ pristato savo kalėdinę reklamą, kurios pagrindinė žinutė – jūsų žodžiai daro stebuklus. Mylimas reklamų serijos „La Familia“ herojus Tonis rašo palinkėjimus ir skęsta ...
-
Prezidento patarėjas: „Teltonikos“ projektui reikia šeimininko Vyriausybėje6
Norint išvengti biurokratinių ir kitų problemų aukštųjų technologijų bendrovei „Teltonika“ vystant milijardinės vertės parko „Teltonika High-Tech Hill“ projektą Vilniuje, Vyriausybėje turėtų būti paskirtas &sc...
-
VERT: „Litgrid“ turės tobulinti pralaidumų skirstymo tvarką
Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ turės tobulinti perdavimo tinklo pralaidumų skirstymo tvarką, pirmadienį pranešė Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), atlikusi neplaninį patikrinimą. ...
-
Lapkričio 21-ąją įvyks ilgai laukta konferencija „Turbomarketing 2024“1
Lapkričio 21 dieną Kaune įvyks ilgai laukta konferencija „Turbomarketing 2024“, skirta dirbtinio intelekto, pardavimų ir marketingo aktualijoms aptarti. ...
-
VERT nepavyko išieškoti 4,2 mln. eurų iš „Perlo Energijos“
Buvusiai elektros tiekėjai „Perlas Energija“ valstybei laiku nesumokėjus daugiau nei 4,2 mln. eurų (su PVM) ir administraciniam teismui atmetus jos skundą dėl nurodymo sumokėti tokią sumą, Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai (VERT) ...