Sostinėje iškilo auksinei Z. Vazos monetai skirta pergalės arka

  • Teksto dydis:

Antradienio popietę sostinės Katedros aikštės prieigos šalia Valdovų rūmų virto mini baroko scena. Čia iškilo laikinoji pergalės arka, o jos link atžygiavo iškilminga eisena, lydima raitelio su žirgu ir barokiniais drabužiais pasipuošusių miestiečių.

Ši eisena buvo skirta Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Zigmanto Vazos auksinių monetų – 1, 5 ir 10 dukatų – replikoms pristatyti.

Istorikų teigimu, Baroko laikais laikinosios pergalės arkos mieste buvo statomos laimėjus svarbų mūšį. Pro jas žygiuodavo mūšio nugalėtojai, kitaip tariant čempionai, didikai ir visi miestelėnai. Dažnai svarbiems šaliai įvykiams pažymėti būdavo nukaldinamos ir prabangios bei labai riboto tiražo monetos iš gryno aukso.

Tokių auksinių monetų replikas dabar išleidžia ir Lietuvos monetų kalykla. Jos atstovai sako, kad šiuo metu pasaulyje išlikę vos keletas Zigmanto Vazos auksinių dukatų, todėl išleidžiant jų replikas, visuomenę norima supažindinti su išskirtiniais ir labai retais Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) pinigais ir jų istorija.

„Zigmanto Vazos auksinių monetų replikos tęsia mūsų prieš dvejus metus pradėtą unikalų projektą, kurio tikslas – iš užmaršties prikelti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės auksines monetas. Auksinėmis monetų replikomis atgimė valdovų Žygimanto Augusto ir Stepono Batoro auksinės monetos, o šiais metais atverčiame dar vieną istorijos puslapį ir pristatome Vazos auksinių monetų – vienų rečiausių ir brangiausių LDK pinigų – replikas“, – teigia Saulius Vaitiekūnas, Lietuvos monetų kalyklos direktorius.

Manoma, kad 1616-1618 metais nukaldintos 10 dukatų monetos (vadinamieji portugalai) buvo skirtos Zigmanto Vazos 50 metų sukakčiai ir 1618 metų Deulino paliauboms su Maskva pažymėti. O 1621-1622 m. pagamintos 5 ir 10 dukatų monetos buvo skirtos įamžinti 1621 metais laimėtą Chotyno mūšį prieš turkus.

Visos Zigmanto Vazos auksinių monetų replikos tiksliai atkartoja originalus. Vienoje pusėje pavaizduotas valdovo portretas, kitoje – karūnuotas keturių laukų herbas: 1 dukato monetoje – Gdansko herbas su dviem liūtais, 5 ir 10 dukatų monetose – Lenkijos erelis, Švedijos trys karūnos, Lietuvos raitelis ir Folkungų liūtas. Abiejų herbų širdyje – Vazų pėdas, o 5 ir 10 dukatuose herbą juosia ir Aukso vilnos ordino grandinė.

Auksinės 1, 5 ir 10 dukatų Zigmanto Vazos monetų replikos nukaldintos iš gryno 999 prabos aukso ir yra identiškos XVI-XVII a. naudotiems originalams. Iš viso išleista tik 100 vienetų 10 dukatų, 150 vienetų 5 dukatų ir 200 vienetų 1 dukato monetų.

Pasak Modesto Katkevičiaus, Lietuvos monetų kalyklos Rinkodaros ir komercijos skyriaus vadovo, itin riboto tiražo vieno Zigmanto Vazos auksinio dukato replikos kaina siekia 230 eurų, 5 dukatų – 520 eurų, o 10 dukatų – 1700 eurų.

„Tiksliai ir autentiškai atkurtos auksinių monetų replikos, tikime, sudomins ne tik kolekcininkus, tačiau ir visus, kurie neabejingi Lietuvos praeičiai, kurie domisi mūsų pinigų istorija. Riboto tiražo monetų replikos, nukaldintos iš gryno aukso, gali tapti ne tik išskirtine dovana ypatingoms progoms – vestuvėms, gimtadieniams ar krikštynoms, tačiau daliai žmonių – ir puikia investicija“, – sako M. Katkevičius.

Vilniečiai, norintys pajusti Baroko dvasią ir praeiti pro laikinąją pergalės arką bei pasižiūrėti į išdidintą Zigmanto Vazos auksinę monetą, galės tą padaryti šalia Valdovų rūmų iki liepos 4 dienos.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Liutauras

Liutauras portretas
Tai nuostabu.LIETUVA po truputi vel sugrizta i senus istorinius laikus.BUTU puika jei Lietuva vel tokia Didi butu.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių