- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Balandžio 15-ąją pasaulyje minima Kultūros diena. Šia proga pas sostinės merą Remigijų Šimašių šiandien rinkosi projekto „Kuriu Vilnių“ ekspertai – aptarti sėkmingiausius jau įgyvendintus meno projektus Vilniuje ir kokių dar kultūros naujovių galėtų atsirasti sostinėje. Jau keletą metų netikėtose miesto erdvėse vis atsiranda nauji įspūdingi „Kuriu Vilnių“ projektai ir instaliacijos. Sostinėje galima aplankyti 9 pernai įgyvendintus projektus, o šiemet Vilniuje išvysime dar 13 naujų projektų.
„Miestas gyvas, kai jame šurmuliuoja žmonės, kai norisi laiką leisti mieste, aplankyti kuo daugiau pramogų. Kai yra, ką veikti ar į ką pažiūrėti – Vilnius gyvas visus metus. Kultūros diena – tinkamas metas pasikalbėti apie tai, ką dar galime padaryti geriau, išmaniau, rezultatyviau, kad kultūra Vilniaus mieste klestėtų. Džiaugiuosi, kad finansavome tokius projektus, kurie pritraukė vilniečius atvykti į atokiau nuo miesto centro atsiradusias erdves ieškoti kultūros ir aplankyti Viršuliškes, Naujininkus ir pan. Originaliausios idėjos ir toliau yra labai laukiamos ir virsta realiais projektais Vilniuje“, – susitikime su „Kuriu Vilnių“ komisijos nariais kalbėjo meras.
Vienas komisijos narių, menotyrininkas Ernestas Parulskis prie projekto komisijos prisijungęs prieš metus, sako dėl to besidžiaugiantis: „Tikiu, kad visiems kartu pavyko pasiekti tai, ko labiausiai siekėme – atrasti tokius meno projektus, kurie yra ne vien tik abstraktus miesto papuošalas, bet yra ir funkcionalus, patraukiantis akį kūrinys. Tai tikrai pavyko padaryti ir to paties sieksime ateityje“.
Jau antrajame „Kuriu Vilnių“ konkurse šiais metais panoro dalyvauti net 68 dalyviai.
Jau antrajame „Kuriu Vilnių“ konkurse šiais metais panoro dalyvauti net 68 dalyviai. Jie pateikė įdomių pasiūlymų, kaip siūlo atnaujinti ir pagyvinti stoties-oro uosto apylinkes, skverą nuo Rygos g. iki Sietuvos progimnazijos Taikos g., Čikagos alėją Pašilaičiuose, kitas toliau nuo centro įsikūrusiąsias miesto erdves. Šiemet komisijos nariai atrinko 13 projektų, kuriems įgyvendinti buvo skirta daugiau kaip 443 tūkst. eurų finansinė parama.
Unikalus projektas planuojamas Žvėryne – vilniečiai galės apsilankyti kultūros renginių cikle po Liubarto tiltu, pasiklausyti muzikos po atviru dangumi, pasižiūrėti filmų. Vienas didesnių šiemet įgyvendinamų projektų – Vido Simanavičiaus „Mano kiemas“. Justiniškėse esanti viešoji erdvė bus rekonstruota: vietoje senojo amfiteatro čia atsiras daugiafunkcė erdvė. Čikagos alėjoje bus galima išvysti skulptūrą – žaislą, o stoties-oro uosto apylinkes papildys net 6 išskirtiniai meno projektai, kurie sutiks visus į miestą atvykstančius ir palydės išvykstančius.
Programos „Kuriu Vilnių“ finansavimą gavo visų pamėgtas šiuolaikinio meno projektas atsinaujinančiame Naujamiestyje „Open Gallery“ – šio projekto metu viename iš Naujamiesčio kvartalų visi pastatai pavirsta tikrais gatvės meno kūriniais.
Kitas tęstinis meno projektas – įspūdingos Mykolo Saukos skulptūros Viršuliškių miško parke. Šios gigantiškos tarp medžių stovinčios skulptūros įprasmina žmones, kurie yra nematomi, bet svarbūs Viršuliškių gyventojams ir vilniečiams. Šie du projektai greitai tapo vienais populiariausių ir labiausiai miestiečių lankomų meno objektų, taip pat prisidėję ir prie miesto rajonų populiarinimo, meno artumo toliau nuo centro gyvenantiems vilniečiams.
Judantis meno projektas, kurį galima ne tik apžiūrėti, bet ir jame pabūti – taip pat antrus metus gyvuojantys „Tapybos maršrutizatoriai“. Tai – Lietuvos ir Estijos jaunųjų menininkų projektas, kuris papuošia miestą ir 5 po sostinę kursuojančius troleibusus tapybos darbais.
Pernai belaukiant atvažiuojant paveikslais ištapytų troleibusų, laiką galėjote leisti tikrose ramybės stotelėse – tai Loretos Vaskovos projektas „1, 2, 3“: įgarsinti pratimai stresui mažinti, kuriuos buvo galima išgirsti nuskenavus QR kodą autobusų stotelėse pernai metų rugsėjo-spalio mėnesiais.
Praėjusiais metais taip pat buvo įgyvendintas projektas „Vilniaus langeliai“ – Dovilės Bagdonaitės sukurtas piešinys-žodžių dėlionė ant pastato Vilniaus g. 22. Taip pat „Antakalnio sienos“ – Lietuvos dailininkų sąjungos freskos ant Vilniaus Antakalnio progimnazijos ir apleisto pastato P. Vileišio g. 14A.
Vilniuje įsikūrė ir „Baubas“ – Lietuvos demokratiškumo ugdymo kolegijos edukatorių, menininkų ir dizainerių piešiniai ant apleistų pastatų įvairiose sostinės vietose: Pylimo g. 21A, Vilniaus g. 37, M. K. Čiurlionio g. 114, 112A, Stepono g. 28, 32, Polocko g. 2A, J. Basanavičiaus g. 38.
Važiuojant link Šeškinės sunku nepastebėti Simono Šerkšno „Šeškinės arkos“ – miesto ritmą ir augimą išryškinančios sieninės tapybos ant viaduko Šeškinėje. O Naujininkuose, žalioje erdvėje Dariaus ir Girėno gatvėje, šalia K. Simonavičiaus vardo universiteto apsilankykite prie Vlado Urbonavičiaus skulptūros-raketos, skirtos žymiam Lietuvos inžinieriui ir raketų išradėjui Kazimierui Simonavičiui.
Sostinė kasmet skiria vis daugiau dėmesio kultūrai – be programos „Kuriu Vilnių“, savivaldybė keleri metai iš eilės vykdo kelis projektų rėmimo konkursus: kultūros projektų rėmimo (šiemet jam skirta 290 tūkst. Eur), Bendruomenių rėmimo (skiriama 25 tūkst. Eur), taip pat konkursą Vilniaus miesto trupės vardui gauti, kuriame gali dalyvauti profesionalūs įvairių meno sričių kolektyvai, trupės – konkurso būdu išrinktoms trupėms suteikiamas Vilniaus miesto trupės vardas, šiais metais konkursui skiriama 120 tūkst. Eur.
Savivaldybė aktyviai remia ir Mėgėjų meną, šių kolektyvų poreikiams vien šiemet bus išdalinta 54 tūkst. Eur. Vykdomas ir Erdvių nuomos konkursas: konkurse gali dalyvauti visos kultūrinėje Vilniaus erdvėje veikiančios organizacijos, kurios savo vykdomam projektui (renginiui, koncertui, paskaitų ciklams ir t.t.) nori išsinuomoti tam tikras erdves/patalpas – šiam tikslui įgyvendinti šiemet skirta 100 tūkst. Eur.
Sostinėje sėkmingai vyksta tradiciniai ir vilniečių bei miesto svečių pamilti didieji kultūriniai projektai – „Kalėdos sostinėje“, Sostinės dienos, Gatvės muzikos diena, Kultūros naktis, kino projektai – „Kino pavasaris“ ir „Scanorama“, Kaziuko mugė, muzikos festivalis „Vilniaus festivalis“, teatro festivalis „Sirenos“. Šiemet savivaldybė pradėjo remti keletą naujų projektų, kurie, tikimasi taps tradiciniais: Atviros architektūros savaitgalis „Open house“ ir Vilniaus šviesų festivalis.
2019 m. kultūros puoselėjimui Vilniaus mieste skirta beveik 10 mln. Eur.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vilniaus Kalėdų eglės įžiebimas – jau greitai: atskleista, kas dainuos šventėje
Jau rytoj, penktadienį, 19 val., Katedros aikštėje sužibs natūrali Vilniaus Kalėdų eglė, kuri šiemet bus patalpinta į didžiulį burbulo formos žaisliuką. Per televiziją tiesiogiai transliuojamoje šventėje koncertuos žymiausi ...
-
Dėl aviakatastrofos nukentėjusiems namo gyventojams Vilnius žada kompensuoti būsto nuomą
Vilniaus savivaldybė nuo krovininio lėktuvo katastrofos nukentėjusio namo gyventojams sudarys galimybę nuomotis būstus, kompensuojant nuomą. ...
-
Išriedėjo šventėms papuošti traukiniai
Lapkričio 28 d. Kalėdoms papuošti traukiniai jau išvyksta į Klaipėdą ir Mockavą, lapkričio 29 d. papuoštas traukinys kalėdinę nuotaiką kurs keleiviams, vykstantiems ir į Rygą. Jau ketvirtus metus prie traukinių dekoravimo trad...
-
Sostinės policijai vadovaus dabartinis Kauno pareigūnų viršininkas M. Baršys2
Vilniaus apskrities vyriausiajam policijos komisariatui (AVPK) vadovaus Kauno AVPK viršininko pareigas einantis Mindaugas Baršys. ...
-
Po aviakatastrofos aukas renkantis Raudonasis Kryžius: per kelias paras padvigubėjo suaukota suma1
Po Vilniuje įvykusios aviakatastrofos pagalbą nukentėjusioms šeimoms teikiantis Lietuvos Raudonasis Kryžius (LRK) teigia, kad per kelias paras surinktų aukų skaičius išaugo dvigubai. ...
-
Sapiegų rūmuose bus įteiktos Kultūros ministerijos premijos
Sapiegų rūmuose Vilniuje ketvirtadienį bus apdovanoti šių metų Kultūros ministerijos premijų laureatai. ...
-
Vilniaus rotušėje apdovanoti inovatyviausi šalies mokytojai
Sostinės rotušėje trečiadienio vakarą apdovanoti inovatyviausi šių metų Lietuvos mokytojai, pranešė Vyriausybės spaudos tarnyba. ...
-
Sostinės vaikų darželiuose nuo 2025 metų rugsėjo branginamas maitinimas2
Sostinės vaikų darželiuose nuo kitų metų rugsėjo 1-osios branginamas maitinimas. ...
-
Į saugotinų sąrašą įtraukta beveik 26,5 tūkst. Vilniuje esančių medžių1
Į saugotinų sąrašą įtraukta beveik 26,5 tūkst. medžių, pranešė Vilniaus miesto savivaldybė. ...
-
Vilniaus taryba nutarė skverui suteikti Mažosios Lietuvos vardą, aikštei – J. K. Glaubico
Vilniaus miesto taryba trečiadienį nutarė bevardžiam skverui sostinėje suteikti Mažosios Lietuvos pavadinimą, o aikštei – architekto Jono Kristupo Glaubico vardą. ...