- Ingrida Steniulienė, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kaltinimai piktnaudžiavimu buvusiai sveikatos apsaugos viceministrei Linai Jaruševičienei byloje dėl greitųjų COVID-19 testų įsigijimo galėjo mesti korupcinį šešėlį, todėl ministerija, esant kaltės įrodymui teisme, svarstė reikalauti viešo buvusios viceministrės atsiprašymo.
Apie tai svarstė buvęs sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, jis antradienį kaip liudytojas buvo apklaustas COVID-19 testų pirkimo baudžiamojoje byloje, kurioje buvusiai sveikatos apsaugos viceministrei L. Jaruševičienei pareikšti kaltinimai susiję su 4,1 mln. eurų žalos padarymu per pandemiją valstybei įsigyjant greituosius COVID-19 testus.
A. Dulkio manymu, dėl L. Jaruševičienės veiksmų Sveikatos apsaugos ministerija galimai buvo padaryta neįkainojama neturtinė žala, nes byloje kalbama apie galimus korupcinius nusikaltimus.
Eksministras antradienį davė parodymus L. Jaruševičienės bylą nagrinėjančiam Vilniaus miesto apylinkės teismui.
L. Jaruševičienės baudžiamojoje byloje ikiteisminis tyrimas vyko dėl laboratorijos iš bendrovės „Profarma“ įsigytų daugiau nei 500 tūkst. greitųjų serologinių testų, už juos buvo sumokėta daugiau nei 6 mln. eurų.
Baudžiamosios bylos duomenimis, manoma, kad L. Jaruševičienė veikė medicinos priemonėmis ir įrangą prekiaujančios „Profarma“ interesais.
Apeliacinis teismas vėliau patvirtino, kad už testus valstybė permokėjo, todėl dviem bendrovėms, tarp jų ir „Profarmai“, nurodė grąžinti valstybei daugiau nei 4 mln. eurų. „Profarma“ teismo sprendimą įvykdė ir priteistus 145 tūkst. eurų valstybei sumokėjo. Konstatuota, kad „Profarma“ siekė pasinaudoti susidariusia situacija ir gauti „neprotingo ir ekonomiškai nepagrįsto dydžio pelną“.
L. Jaruševičienė iš buvusio sveikatos apsaugos ministro, „valstiečio“ Aurelijaus Verygos komandos pasitraukė 2020 m. vasarą, teisėsaugai jai pareiškus įtarimus piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi.
Nors šis įvykis buvo karantino, ekstremalios situacijos metu, todėl buvo būtina apgalvoti papildomas kontrolines priemones. Mes pasiryžę atkurti pasitikėjimą, prašyti viešo atsiprašymo, jei asmuo bus pripažintas kaltu.
A. Veryga ministro pareigas ėjo 2016-2020 m. Sauliaus Skvernelio Vyriausybėje. Vėliau į šias pareigas atėjo A. Dulkys, jis sveikatos apsaugos ministro pareigas ėjo nuo 2020 m. gruodžio iki šių metų liepos.
Pandemijos laikotarpiu teisėsauga atliko ne vieną tyrimą dėl COVID-19 testų įsigijimo. A. Dulkys teismui pasakojo, kad pradėjus dirbti ministru, jau darbo pradžioje teko bendradarbiauti su prokuratūra.
„Gavome paklausimus iš prokuratūros, mūsų principas – bendradarbiauti su prokuratūra, pateikėme tam tikrus atsakymus, visas duomenų bazes tikrinome, visą informaciją suteikėme, kokia buvo sistemoje,“ – teismui sakė eksministras A. Dulkys.
L. Jaruševičienės baudžiamosios bylos duomenys rodo, kad joje A. Dulkys buvo apklaustas 2022 m. sausį, apklausą atliko Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnai.
Tiesa, ministras tokios apklausos teisme neprisiminė, per posėdį svarstyta, kad ji galėjo vykti raštu.
Per ikiteisminį tyrimą A. Dulkys liudijo, kad 2020 m. kovo 14 dieną Lietuvoje paskelbus karantiną, ministerija tapo pagrindine institucija, atsakinga už prekių per pandemiją įsigijimą.
„Man tapo žinoma iš spaudos apie įtarimus L. Jaruševičienei, pradėjęs eiti pareigas, sužinojau testų pirkimo chronologiją“, – sakė A. Dulkys.
Jis pripažino, kad ministerija šioje byloje ieškinio nereiškė, nes pirkimą vykdžiusi Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija naudojo valstybės lėšas.
Tačiau eksministras minėjo reputacinę žalą, nes dėl buvusios viceministrės baudžiamosios bylos atsirado abejonių dėl Sveikatos apsaugos ministerijos darbų skaidrumo, buvo mestas korupcinis šešėlis.
„Nors šis įvykis buvo karantino, ekstremalios situacijos metu, todėl buvo būtina apgalvoti papildomas kontrolines priemones. Mes pasiryžę atkurti pasitikėjimą, prašyti viešo atsiprašymo, jei asmuo bus pripažintas kaltu“, – kalbėjo eksministras. A. Dulkys savo nuomonę grindė tuo, kad sveikatos apsaugos sistema Lietuvoje įvardijama kaip turinti dar daug korupcijos apraiškų ir neskaidrumo.
„Sakėm, kad jeigu kaltė bus įrodyta, kad tie dalykai būtų įvertinti. Mano siekis buvo bendradarbiauti ir visur atliepti visas institucijas, kurios imasi tyrimų ir padėti tiems tyrimams. Būtų keista, jei Sveikatos apsaugos ministerija nebendradarbiautų. (...) Jei bus teisingas teismo sprendimas, mes visi išeisim nugalėtojais“, – sakė A. Dulkys.
Prokuratūra tvirtina, kad ikiteisminio tyrimo metu surinkti duomenys leidžia pagrįstai įtarti, kad L. Jaruševičienė, piktnaudžiaudama užimamomis pareigomis, dirbdama sveikatos apsaugos viceministre, nuo 2020 m. kovo galimai teikė nepagrįstus ir neteisėtus reikalavimus Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžios Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos vadovui ir darbuotojams dėl greitųjų COVID-19 testų pirkimo.
Pasak prokuratūros, būdami suklaidinti, Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos darbuotojai nesiaiškino kainos pagrįstumo, paruošė ir suderino dokumentus dėl milijoninės vertės testų įsigijimo. Reikiamus raštus pasirašė ir tuometinis sveikatos apsaugos ministras, operacijų vadovas A. Veryga.
L. Jaruševičienė jau davė parodymus teismui ir savo kaltę neigia, ji tvirtino, kad sprendimus dėl testų įsigijimo priėmė Vyriausybė.
Pasak kaltinamojo akto, įtariama, kad medicinos įrangos įmonei „Pro Aris“ jau pateikus ekonomiškai naudingesnį pasiūlymą, – 3,74 euro be PVM už testo vienetą – L. Jaruševičienė nepagrįstai nurodė suderinti su „Profarmos“ vadove greitųjų testų užsakymą, nors jų kaina svyravo tarp 8 ir 13 eurų be PVM, priklausomai nuo perkamo kiekio.
Prokuratūros kaltinime taip pat rašoma, kad L. Jaruševičienė neteisėtai nurodė per valandą paruošti sutartį dėl testų įsigijimo iš „Profarmos“ ir avansu apmokėti 100 procentų kainos.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vilniaus rajone dega gyvenamas namas
Vilniaus rajone sekmadienį atvira liepsna dega gyvenamas namas. ...
-
Nukentėję protestuotojai prieš LGBTIQ: eitynių dalyvis pats inicijavo konfliktą25
Prieš LGBTIQ paradą šių metų vasarą pasisakę protestuotojai sako, kad eitynėse dalyvavęs Laurynas Laurinavičius pats juos užsipuolė, įžeidinėjo, niekas jo neprovokavo. ...
-
Prie vairo girtas sėdo teisingumo ir viešojo valdymo reformų ekspertas: lėkė į žmonių būrį ir spruko16
Vėlų šeštadienio vakarą ir sekmadienio naktį Vilniuje ir sostinės prieigose policijos pareigūnams įkliuvo ne vienas girtas vairuotojas. Tarp jų – ir žinomas teisingumo ir viešojo valdymo reformų ekspertas Dovydas Vitkauskas...
-
Vilniuje pavogtas automobilis
Vilniuje šeštadienį pavogtas automobilis. ...
-
Telefoniniai sukčiai iš dviejų moterų išviliojo daugiau kaip 37 tūkst. eurų2
Telefoniniai sukčiai iš dviejų moterų išviliojo nemažas pinigų sumas – Šalčininkų gyventoja prarado 18 tūkst. eurų, o Vilniaus gyventoja – daugiau nei 19 tūkst. eurų. ...
-
Sostinėje kilo gaisras: ugnis moterį įkalino balkone
Šeštadienio vakarą sostinėje, Užupyje, kilo gaisras. Liepsnos moterį, buvusią pastate, įkalino balkone. ...
-
Vilniuje pričiuptas be teisės vairuoti važinėjęs ir neteisėtai Lietuvoje buvęs užsienietis3
Vilniuje policijos pareigūnai sustabdė be teisės vairuoti važinėjusį ir neteisėtai Lietuvoje buvusį užsienietį, kurį perdavė pasieniečiams. ...
-
Sostinės ilgapirščių taikinys – BMW: savininkai patyrė tūkstantinius nuostolius4
Sotinėje penktadienį priekiniai automobilių žibintai už 14 ir 18 tūkst. ...
-
Tragiškas gaisras Vilniuje: po nuodėguliais rastas neatpažįstamai sudegusio žmogaus kūnas
Vilniuje penktadienį įvykusio gaisro metu žuvo žmogus. ...
-
Tragiška paieškų atomazga: Vilniaus rajone dingusi moteris rasta negyva
Vilniaus rajone penktadienį rastas galimai dingusios ir ieškotos moters kūnas. ...