Marta Čubajevaitė
2015-10-30
Atsakymas:
Jei į vystomąjį bendradarbiavimą žiūrime tik kaip į pinigų skyrimą besivystančioms šalims, atrodo, jog įsitraukimo būdų nėra itin daug. Pavyzdžiui, galima skirti lėšų organizacijoms ir institucijoms, dirbančioms besivystančiose šalyse. Tarkime, Lietuvoje galite skirti paramą Raudonojo Kryžiaus draugijai, Maltos ordino pagalbos tarnybai ar organizacijai "Gelbėkit vaikus" – jie renka lėšas nukentėjusiems nuo humanitarinių katastrofų.
Be to, galima savanoriauti vystomojo bendradarbiavimo organizacijose Lietuvoje arba atsakingai pasirinkti organizacijas ir keliauti savanoriauti tiesiai į besivystančias šalis. Ne veltui pabrėžiu "atsakingai", nes girdime daug istorijų iš besivystančių šalių, kur savanoriai pridaro daugiau žalos nei naudos. Pavyzdžiui, savanoriai besivystančiose šalyse moko vaikus anglų kalbos, matematikos, nors patys nekalba vietine kalba, kurią supranta mokiniai, tad kokia nauda iš tokių pamokų? Ypač, kai tokie mokytojai keičiasi kas kelias savaites ar mėnesius. Esu girdėjusi ir atvejų, kai savanoriai vyko statyti namų ir jų per dieną padarytą darbą vietiniai gyventojai naktimis taisydavo. Svarbu suprasti, kad besivystančių šalių gyventojai namus pasistatyti ar išmokyti vaikus gali ir patys, kartais lėšų skyrimas yra daug naudingesnis nei neatsakinga savanorystė.
Bet visgi, jei žvelgiame plačiau ir suprantame, kad su globaliais iššūkiais, tokiais kaip kova su klimato kaita, gamtinių išteklių mažėjimas, skurdo nulemta migracija, nė viena šalis atskirai susidoroti negalės ir kiekvienas iš mūsų savo kasdieniniais veiksmais arba giliname, arba sprendžiame šias problemas, galimybių prisidėti prie vystomojo bendradarbiavimo yra daug daugiau. Pavyzdžiui, galime būti atsakingesni kasdieniame gyvenime ir atsakingiau vartoti, tarkime, pirkdami sąžiningos prekybos produktus: kavą, arbatą, šokoladą. Taip prisidėtume prie teigiamų pokyčių besivystančiose pasaulio šalyse. Galite būti tikri, kad šioms prekėms pagaminti nebuvo išnaudojami vaikai, buvo garantuotas orus ir sąžiningas atlygis tos produkcijos augintojams, užtikrintos geresnės darbo sąlygos bei sumokėtos papildomos priemokos bendruomenės reikmėms (kelių tiesimui, mokyklų ir ligoninių statybai), tos prekės pagamintos tausojant aplinką. Galime pasirinkti, kaip keliauti, pvz., vietoj nuosavo automobilio rinktis viešąjį transportą, riboti suvalgomos mėsos kiekį, rūšiuoti atliekas ir t.t.