- Augustė Lyberytė [2], ELTA [3]
- [4]
- [4]
- Teksto dydis:
- Spausdinti [5]
Nors į Darbo partiją sugrįžęs Viktoras Uspaskich dar neatskleidžia, ar dalyvaus rudenį vyksiančiuose rinkimuose, parlamento koridoriuose jau kalbama, kad kadenciją baigiantis europarlamentaras sieks mandato Seime. Svarstoma, jog dėl Seimo nario posto politikas varžysis ne tik dėl partijos, bet ir asmeninių sumetimų – neatmetama, jog V. Uspaskich, nujausdamas bręstančias problemas su teisėsauga, siekia užsitikrinti teisinę neliečiamybę.
Pats V. Uspaskich tokius gandus vadina oponentų panikos išraiška.
„Jie turi pagrindo bijoti, jeigu Viktoras grįžta“, – Eltai sakė V. Uspaskich.
Neatmeta, jog V. Uspaskich siekia užsitikrinti teisinę neliečiamybę
Kaip ELTA yra skelbusi anksčiau, balandžio pradžioje Darbo partijos būstinėje Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) pareigūnai dėl Europos prokuratūros atliekamo tyrimo vykdė kratas. Neatmetama, jog šis tyrimas yra susijęs su V. Uspaskich. Po šių teisėsaugos veiksmų politikas sustabdė narystę Darbo partijoje. Kol kas jokie įtarimai „darbiečiui“ nėra pareikšti.
V. Uspaskich, kaip Europos Parlamento (EP) narys, vis dar turi teisinę neliečiamybę, apsaugančią parlamentarą nuo patraukimo baudžiamojon atsakomybėn. Tokią teisinę apsaugą V. Uspaskich praras, mat į EP nebuvo perrinktas.
Eltos kalbinti politikai neatmeta – V. Uspaskich gali nujausti, jog sulauks teisėsaugos įtarimų, todėl užsitikrinti teisinę neliečiamybę jam būtų neprošal. Taip, pasak Seimo narių, „darbietis“ mažų mažiausiai pristabdytų teisminius procesus.
„Aš manau, Viktoras Uspaskich visai norėtų turėti tą neliečiamybę ir tą žaidimą dar kartą sužaisti – ne kartą esame matę, ką jis darė. Galbūt tai yra viena priežasčių, kodėl jis grįžta į politiką ir buria tokių prorusiškų jėgų koaliciją“, – Eltai sakė konservatorių frakcijos Seime seniūnas Andrius Vyšniauskas.
„Yra teisinės neliečiamybės išsaugojimo variantas. Jeigu teisėsauga iki spalio mėnesio nespėtų pateikti kokių nors įtarimų – ar juos pateikus V. Uspaskich taptų Seimo nariu – tolesni veiksmai turėtų būti sustabdyti iki atskiro Seimo leidimo. Seime, praėjusioje kadencijoje, esame matę, kad saviškiams neatėmė teisinės neliečiamybės – pavyzdžiui, tam pačiam Petrui Gražuliui“, – samprotavo Liberalų sąjūdžio atstovas Eugenijus Gentvilas.
„Jis gali turėti vilties – praktikoje taip yra buvę“, – pažymėjo jis.
Jis gali turėti vilties – praktikoje taip yra buvę.
E. Gentvilas pripažino kalbas apie tokius scenarijus girdėjęs ir iš dalies „darbiečių“.
„Apie tokią versiją puse lūpų kalba ir patys Darbo partijos nariai, kurių kai kuriuos pažįstu – ir Seime, ir ne Seime. Čia tas aukojimosi naratyvas, kurį Viktoras yra įjungęs, žmonėms gali atrodyti įtikinantis. Bet artimesnėje aplinkoje esantiems žmonėms tai neatrodo pagrindinis naratyvas“, – nurodė Seimo narys.
„Tą aš irgi girdėjau tarp tų kolegų, kurie tampriai susiję su Darbo partija, kad toks scenarijus buvo braižomas, kad vienas iš būdų kažkaip išvengti teisinės neliečiamybės praradimo – tapti Seimo nariu, grįžti į politiką“, – antrino Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis.
„Jeigu Darbo partija bus valdančiojoje daugumoje, V. Uspaskich gali imtis šantažo“
Seimo nario teisinę neliečiamybę gali panaikinti ir parlamentas – tokį sprendimą V. Uspaskich atveju parlamentas yra priėmęs ir vadinamosios juodosios buhalterijos byloje.
Tačiau politikai primena – buvo ne vienas atvejis, kai prokuratūrai prašant patraukti parlamentarą baudžiamojon atsakomybėn, Seimas priėmė priešingus sprendimus.
Todėl neatmetama, kad ir V. Uspaskich atveju gali nutikti panašūs dalykai – ypač jeigu europarlamentaro vedama partija figūruos būsimoje valdančiojoje daugumoje.
„Įsivaizduokime – kairės-centro Vyriausybė, kurioje yra ir Darbo partijos frakcija. Ar būtų juos kuo pakeisti? Neįmanoma prognozuoti, nes gal Darbo partija net nepaklius į Seimą, ką gali žinoti. Kalbame abstrakčiai, bet tikėtinai“, – teigė Liberalų frakcijos seniūnas E. Gentvilas.
„Mano galva, mes galime matyti tokią situaciją – jeigu V. Uspaskich pavyksta suburti prorusiškų jėgų koaliciją su Puidoku, Tutkumi, Tratu ir visokiais kitokiais politinio plauko marginalais, jeigu jiems pavyksta patekti į Seimą, jie gali būti pakankamai reikšmingas politinio lauko žaidėjas. (...) Manau, V. Uspaskich taikosi į Eduardo Vaitkaus elektoratą ir supranta – jeigu jis pasiekia tokį balsų kiekį, be jo koalicijos kairėje praktiškai neįmanoma sudaryti. Tokiu būdu jis turi šantažo galimybę kairiųjų koalicijai – norite išlaikyti valdžią, norite būti valdžioje, turite užtikrinti man neliečiamybę“, – tęsė A. Vyšniauskas.
Tuo metu ekspremjeras S. Skvernelis, nors ir neatmeta, jog V. Uspaskich turi asmeninių sumetimų dėl dalyvavimo Seimo rinkimuose, tokią galimybę vertina kiek rezervuočiau.
„Ar tapus Seimo nariu, jeigu pateks į Seimą, bus naikinama neliečiamybė... Visko Seime būna. Hipotetiškai tai priklausytų nuo kažkokios daugumos išlikimo, išlaikymo. Toks planas tikrai gali būti, jo atmesti nereikėtų. Bet aš, visgi, manyčiau, kad sugrįžimas vyksta dėl to, kad partija tikrai skęsta. Tai Viktoro kūdikis, jis ne vieną kartą grįžo gelbėti“, – kalbėjo „Vardan Lietuvos“ pirmininkas.
Darbo partijos įkūrėjas: jeigu Viktoras grįžta, jie turi pagrindo bijoti
Seimo koridoriuose apie save sklandančių kalbų pats V. Uspaskich komentuoti ne itin norėjo. Eltai pasiteiravus politiko pozicijos, Darbo partijos įkūrėjas tikino nenorįs švaistyti savo brangaus laiko, vertinant oponentų mintis.
„Jūs su tais vaikais ir kalbėkite, kurie kalba ten vaikų smėlio dėžėje. Jūs ką, norite, kad aš gaiščiau savo brangų laiką, kalbėtis su jumis apie tai, ką kalba mano oponentai? Man neįdomu, ką jie kalba“, – Eltai sakė V. Uspaskich, akcentuodamas, jog gandai yra absoliučiai neteisingi.
„Apie save tegul pagalvoja – jie visi panikiorai ten“, – kritikos politiniams priešininkams negailėjo jis.
Visgi, V. Uspaskich taip pat konkrečiai neatsakė, ar rudenį dalyvaus Seimo rinkimuose. Anot jo, šiandien tokio sprendimo nėra.
Jie turi pagrindo bijoti, jeigu Viktoras grįžta.
„Apie mano ėjimą į Seimą – kai sprendimas bus, aš tada pranešiu. Dabar sprendimo nėra. Dabar sprendimas toks, kad aš nesiruošiu siekti Seimo mandato. Ir viskas. O kada šiandien pavalgai, rytoj nepavalgysi, o poryt vėl norisi valgyti. Kaip bus, taip bus“, – tęsė jis.
„Jie turi pagrindo bijoti, jeigu Viktoras grįžta“, – pridūrė politikas, veikiausiai omenyje turėdamas politinės konkurencijos aspektus.
ELTA primena, kad keletą kartų aktyvią veiklą ir narystę Darbo partijoje sustabdęs V. Uspaskich antradienį grįžo į politinės jėgos gretas. Kadenciją Europos Parlamente baigiantis politikas atnaujino narystę ir buvo paskirtas laikinuoju pirmininku. V. Uspaskich taip pat vadovaus derybų grupei, kuri tarsis su kitomis partijomis dėl galimos koalicijos Seimo rinkimams.
Seimo rinkimai vyks šių metų spalio 13 d.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Galerijos [17]
Nuorodos:
[1] https://www.diena.lt/%2Bdocument.location.href%2B
[2] https://www.diena.lt/autoriai/auguste-lyberyte
[3] https://www.diena.lt/autoriai/elta
[4] javascript://;
[5] https://www.diena.lt/print/1182151
[6] https://www.diena.lt/zymes/viktoras-uspaskich
[7] https://www.diena.lt/zymes/viktoras-uspaskichas-3
[8] https://www.diena.lt/zymes/darbieciai-2
[9] https://www.diena.lt/zymes/darbo-partija-2
[10] https://www.diena.lt/naujienos/lietuva/politika/v-uspaskich-sugrizima-i-partija-sieja-ir-su-asmeniniais-interesais-1182151?komentarai
[11] https://www.diena.lt/naujienos/lietuva/politika/v-uspaskichas-jauciasi-laimejes-seimo-rinkimus-del-darbo-partijos-likimo-bus-sprendziama-lapkriti-1196602
[12] https://www.diena.lt/naujienos/lietuva/politika/v-uspaskichas-jauciasi-laimejes-seimo-rinkimus-del-darbo-partijos-likimo-bus-sprendziama-lapkriti-1196602#comments
[13] https://www.diena.lt/naujienos/lietuva/politika/politologai-laisvieciu-dar-nelaidoja-kam-isejus-i-politikos-anapili-linki-ramybes-1195826
[14] https://www.diena.lt/naujienos/lietuva/politika/politologai-laisvieciu-dar-nelaidoja-kam-isejus-i-politikos-anapili-linki-ramybes-1195826#comments
[15] https://www.diena.lt/naujienos/lietuva/salies-pulsas/s-kairys-kritiskas-del-kedainiuose-vyksiancios-ledu-sventes-renginys-turedavo-politini-kvapa-1185830
[16] https://www.diena.lt/naujienos/lietuva/salies-pulsas/s-kairys-kritiskas-del-kedainiuose-vyksiancios-ledu-sventes-renginys-turedavo-politini-kvapa-1185830#comments
[17] https://www.diena.lt/galerijos
[18] https://www.diena.lt/galerijos/vaizdai/eurolygos-rungtynese-kaune-susitiko-zalgiris-ir-vitorijos-baskonia-1201903
[19] https://www.diena.lt/galerijos/vaizdai/prezidentas-susitiko-su-kandidatu-i-vidaus-reikalu-ministrus-v-kondratoviciumi-1201854
[20] https://www.diena.lt/galerijos/vaizdai/vrm-spaudos-konferencija-del-sukciavimo-internetu-ir-telefonu-prevencijos-1201838
[21] https://www.diena.lt/galerijos/vaizdai/teismas-paskelbe-sprendima-vrubliausko-cekiuku-byloje-1201830
[22] https://www.diena.lt/galerijos/vaizdai/prezidentas-susitiko-su-kandidatu-i-susisiekimo-ministrus-e-sabuciu-1201810
[23] https://www.diena.lt/galerijos/vaizdai/prezidentas-susitiko-su-kandidate-i-socialines-apsaugos-ir-darbo-ministrus-i-ruginiene-1201799
[24] https://www.diena.lt/galerijos/vaizdai/agata-muzikiniu-apdovanojimu-ceremonija-1201749
[25] https://www.diena.lt/galerijos/vaizdai/jav-padekos-dienos-svente-1201748
[26] https://www.diena.lt/galerijos/vaizdai/seimo-valdanciosios-koalicijos-tarybos-posedis-1201704
[27] https://www.diena.lt/galerijos/vaizdai/prezidentas-susitiko-su-kandidatu-i-ekonomikos-ir-inovaciju-ministrus-l-savicku-1201674