- Kauno.diena.lt inf.
- [2]
- [2]
- Teksto dydis:
- Spausdinti [3]
Tyrimai rodo, kad renkantis universitetą būsimi studentai įvertina ne tik jo mokymosi bazę, tačiau ir pasirašytas studijų, praktikos arba dvišalio bendradarbiavimo sutartis bei suteikiamas galimybes studijuoti tarptautinėje bendruomenėje. Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Tarptautinių ryšių tarnybos (TRT) direktorė Zinaida Baltrėnienė teigia, kad tai suprantančios aukštosios mokyklos didelį dėmesį turi skirti tarptautiškumo plėtrai.
„Norintys išlikti lietuviški, universitetai privalo ne užsisklęsti savyje, o kuo labiau didinti bendradarbiavimą su Europos ir viso pasaulio organizacijomis bei sudaryti sąlygas išvykti ir atvykti ne tik studentams, bet ir dėstytojams“, – įsitikinusi pašnekovė.
Svarus vertinimo rodiklis
Spalio pradžioje vykusiame tarptautiniame, bendrą Europos aukštojo mokslo erdvę kuriančiam Bolonijos procesui skirtame seminare LR Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis pabrėžė tarptautiškumo svarbą. Pasak jo, tarptautiškumas – svarus vertinimo rodiklis ir būtina aukštojo mokslo sėkmės sąlyga. „Dažnai kartoju mūsų universitetams: konkuruokite ne tarpusavyje dėl vietinių studentų, o susivieniję konkuruokite tarptautinėje erdvėje“, – sakė ministras. Tokios pat nuomonės laikosi ir VDU, kuris jau ne pirmus metus ypatingą dėmesį skiria tarptautiškumo stiprinimui – tai atsispindi ir vertinimuose.
Paskelbtame šių metų pasauliniame universitetų reitinge „QS World University Rankings 2014/2015“ VDU išlaikė poziciją „701+“ ir išliko tarp 800 geriausių pasaulio universitetų. Kartu su reitingu paskelbtas ir „QS Stars“ universitetų vertinimas žvaigždutėmis. Aukščiausius balus – penkias žvaigždutes iš penkių galimų – VDU gavo už prieinamumą (stipendijos, sąlygos neįgaliesiems, lyčių pusiausvyra, socialinė parama ir t. t.), keturiomis buvo įvertintas jo tarptautiškumas (užsienio studentai ir darbuotojai, atvykstantys ir išvykstantys mainų studentai, bendruomenės tautinė sandara ir t. t.).
Universitetas ypač didžiuojasi aktyvių studentų, turinčių specialiųjų poreikių, mobilumo skatinimu. Švietimo mainų paramos fondo organizuojamame Kokybės konkurse VDU nominuotas kaip mokslo ir studijų institucija, aktyviausiai skatinanti asmenų, turinčių specialiųjų poreikių, mobilumą į skirtingas šalis. VDU iš visų Lietuvos universitetų išsiunčia daugiausiai neįgalumą turinčių studentų studijoms ar praktikai užsienyje.
Lietuva domisi vis daugiau kitataučių
Vytauto Didžiojo universitetą prieš 25-erius metus atkūrė lietuvių diaspora. Išeivijoje gyvenantys lietuviai jau tada įžvelgė, kad svarbu išlaikyti ir puoselėti ne tik savo gimtąją kalbą ir kultūrą, tačiau ir „aprėpti visą pasaulį“, jį pažinti, o galbūt ir pasimokyti iš kitų tarptautinių patirčių bei gerąsias praktikas parvežti į Lietuvą. „Šiandieninė situacija šiek tiek pasikeitė – ne tik lietuviai domisi kitomis šalimis ar nori įgyti tarptautinės patirties, Lietuva taip pat tampa vis populiaresnė tarp užsienio studentų, kurių kasmet į VDU atvyksta virš tūkstančio“, – teigia Z. Baltrėnienė.
Studijos mainų studentams anglų kalba VDU pradėtos organizuoti 1999 m., tuomet vos 6 studentams – nuo tada šis skaičius universitete išaugo net 25 kartus. Šiais mokslo metais į VDU pilnoms studijoms daugiausiai studentų atvyko iš Azerbaidžano, Turkijos, Ukrainos, Vokietijos, Nigerijos ir Indijos. Iš viso universitete pilnas studijų programas studijuoja užsienio studentai iš daugiau nei 30 šalių. Šiuo metu 5 proc. visų VDU studentų sudaro užsienio piliečiai. Pasak Z. Baltrėnienės, į universitetą dėstyti kurso ar net keleriems metams atvyksta ir įvairių sričių tarptautiniai dėstytojai, kurie VDU suteikia solidumo ir praturtina skirtingomis profesinėmis ir gyvenimiškomis patirtimis, kurias atsiveža iš įvairių pasaulio kontinentų.
Populiariausi – politikos mokslai
Nuo 2011/2012 m. m. VDU pradėjo skirti auksines ir sidabrines stipendijas užsienio piliečiams, kurios padengia visą ar dalį studijų mokesčio. Užsienio piliečiai, gavę savo šalies valstybines ar įvairių fondų stipendijas, vis dažniau pasirenka studijas VDU. Didžiausio jų susidomėjimo sulaukia Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto (PMDF) bakalauro programa „Tarptautinės politikos ir vystymo studijos“, magistrantūros programa „Diplomatija ir tarptautiniai santykiai“ ir Gamtos mokslų fakulteto (GMF) magistrantūros programa „Molekulinė biologija ir biotechnologijos“. Užsienio šalių piliečiai studijų programas anglų kalba universitete studijuoja drauge su lietuviais, kurie taip pat jaučia, kaip kiekvienais metais universitete daugėja skirtingas rases, religijas ir kultūrines patirtis turinčių studentų.
TRT darbuotojas Vaidas Dačiola pasakoja, kad į VDU atvyksta vis daugiau Lietuva besidominčių tarptautinių studentų, gaunančių „Fulbright“ ir Baltistikos (Švietimo mainų paramos fondo) stipendijas, kurie gilinasi į Lietuvos kalbą, kultūrą ir istoriją. Kasmet priimami bent 3 tyrėjai, kuriems teikiamos Baltistikos stipendijos, viena iš stipendiačių atkeliavo net iš Indonezijos. Studentė po sėkmingų studijų Lietuvoje dabar dirba Vengrijos ambasadoje, Indonezijoje. Šiemet VDU taip pat priėmė „Fulbright“ stipendiatę iš JAV, kuri atlieka tyrimą apie Lietuvos tautines mažumas.
Tarptautiniai partneriai – stiprioji universiteto pusė
Universitete kuriamos ir vystomos studijų programos ne tik lietuvių ir anglų kalbomis, bet ir jungtinės, dvigubo laipsnio ir sertifikatinės, kurios sėkmingai vykdomos plėtojant „Erasmus“ ir dvišalio bendradarbiavimo partnerystę su užsienio institucijomis.
Jau beveik dešimt metų VDU drauge su Bolonijos universitetu Italijoje, „Corvinus“ Budapešto universitetu Vengrijoje ir Sankt Peterburgo valstybiniu universitetu Rusijoje vykdo tarpdisciplininę jungtinę magistrantūros studijų programą „Rytų Europos studijos ir tyrimai” (angl. „Interdisciplinary Research and Studies on Eastern Europe“) anglų kalba.
2013 m. VDU drauge su Johanneso Gutenbergo universitetu Vokietijoje, Stokholmo universitetu Švedijoje ir Tartu universitetu Estijoje pradėjo vykdyti jungtinę magistrantūros programą „Sociolingvistika ir daugiakalbystė“ (angl. „Sociolinguistics and Multilingualism“) anglų kalba. Be jungtinių studijų programų universitete siūlomos dvigubo laipsnio ir sertifikatinės programos.
VDU su partneriais Belgijoje (Liuveno katalikiškuoju universitetu) vykdo dvigubo diplomo magistrantūros studijų programas: „Finansai ir bankininkystė“, „Marketingas ir tarptautinė komercija“, partneriai Italijoje (Trento universitetas) kartu su VDU siūlo magistrantūros studijų programą „Tarptautinė ekonomika“. „Erasmus“ programos rėmuose VDU partneriai Portugalijoje (Aveiro universitetas) ir Latvijoje (Latvijos universitetas) dalinasi gerosiomis patirtimis organizuodami doktorantūros studijas edukologijos ir biologijos mokslų srityse.
„Universitetas didžiuojasi intensyviu bendradarbiavimu 32-ose programoje dalyvaujančiose užsienio šalyse. Programa „Erasmus“ VDU pradėta vykdyti 1999 m., dar tada, kai Lietuva nebuvo Europos Sąjungos narė. Pradėję bendradarbiavimą su 10 užsienio universitetų, per penkiolika metų sudarėme sutartis su daugiau nei 200 užsienio universitetų. Taip pat VDU šiandien turi daugiau nei 140 dvišalio bendradarbiavimo partnerių iš 40 skirtingų šalių“, – džiaugiasi Z. Baltrėnienė.
Norint įgyti tarptautinės patirties, pirmiausia reikia mokytis kalbų
Tarptautiškumo plėtotė universitete neatskiriama nuo kalbų mokymo, daugiakalbės kompetencijos tobulinimo ir kalbinio universiteto bendruomenės pasirengimo dalyvauti tarptautiniuose studijų, mokslo, verslo, kultūriniuose ir asmeniniuose projektuose.
VDU, skirtingai nei daugelis kitų aukštojo mokslo institucijų, studentams leidžia mokytis visų 30 dėstomų užsienio kalbų – pasirinkimo neriboja specialybės studijų programos. Joks kitas universitetas Lietuvoje nesudaro galimybės laisvai pasirinkti Europos Sąjungoje reikalingas italų, ispanų, prancūzų, vokiečių ar vis daugiau studentų pritraukiančias kinų, japonų, korėjiečių, norvegų bei daugelį kitų kalbų.
Norintiems gilinti kalbos įgūdžius konkrečioje srityje, siūloma net 18 skirtingų anglų kalbos kursų, pritaikytų politikos, verslo, teisės ir kitose srityse besiruošiantiems dirbti studentams. Būsimieji ekonomistai, vadybininkai, administratoriai ir visi norintys taip pat gali studijuoti profesinei veiklai skirtą vokiečių bei verslo rusų kalbas. Taip pat suteikiama galimybė rinktis kursus, kuriuose pažindinama su arabų, islamo, Antikos, turkų bei kitomis kultūromis ir jų kalbomis.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Galerijos [14]
Nuorodos:
[1] https://www.diena.lt/%2Bdocument.location.href%2B
[2] javascript://;
[3] https://www.diena.lt/print/654910
[4] https://www.diena.lt/zymes/vdu-3
[5] https://www.diena.lt/zymes/studentai-3
[6] https://www.diena.lt/zymes/mainai-2
[7] https://www.diena.lt/zymes/programa-2
[8] https://www.diena.lt/zymes/kalbos-2
[9] https://www.diena.lt/naujienos/lietuva/salies-pulsas/studentu-mainai-neisbandytos-galimybes-skirtingose-salyse-654910?komentarai
[10] https://www.diena.lt/naujienos/lietuva/salies-pulsas/italijoje-lietuviai-vertinami-del-kalbu-mokejimo-1186647
[11] https://www.diena.lt/naujienos/laisvalaikis-ir-kultura/kultura/muzikos-prodiusere-gyvenanti-vienuolyne-1176518
[12] https://www.diena.lt/naujienos/laisvalaikis-ir-kultura/kultura/muzikos-prodiusere-gyvenanti-vienuolyne-1176518#comments
[13] https://www.diena.lt/naujienos/kaunas/miesto-pulsas/jubiliejinis-iniciatyvu-kaunui-sezonas-priimamos-paraiskos-2025-iesiems-1200706
[14] https://www.diena.lt/galerijos
[15] https://www.diena.lt/galerijos/vaizdai/ltg-link-vip-sales-atidarymas-1201528
[16] https://www.diena.lt/galerijos/vaizdai/kaledoms-dekoruoto-traukinio-pristatymas-1201525
[17] https://www.diena.lt/galerijos/vaizdai/g-nauseda-susitiko-su-kandidate-i-svietimo-mokslo-ir-sporto-ministrus-r-popoviene-1201516
[18] https://www.diena.lt/galerijos/vaizdai/prezidentas-susitiko-su-kandidatu-i-finansu-ministrus-r-sadziumi-1201496
[19] https://www.diena.lt/galerijos/vaizdai/vyriausybeje-surengta-spaudos-konferencija-del-orlaivio-avarijos-1201484
[20] https://www.diena.lt/galerijos/vaizdai/ikalinimo-istaigu-darbuotoju-protestas-1201465
[21] https://www.diena.lt/galerijos/vaizdai/avarija-linkuvos-gatveje-1201400
[22] https://www.diena.lt/galerijos/vaizdai/prezidentas-susitiko-su-kandidatu-i-energetikos-ministrus-z-vaiciunu-1201372
[23] https://www.diena.lt/galerijos/vaizdai/g-nauseda-lankesi-krovininio-orlaivio-avarijos-vietoje-1201364
[24] https://www.diena.lt/galerijos/vaizdai/prezidentas-susitiko-su-kandidatu-i-kulturos-ministrus-s-biruciu-1201356