Šalyje augus minimaliajai mėnesio algai (MMA) bei kitus vidutiniam darbo užmokesčiui, 2024 metais bedarbius ir auginančiuosius vaikus pasieks didesnės išmokos, praneša „Sodra“.
Vyriausybė trečiadienį posėdyje pritarė motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros, ligos išmokų bei kompensuojamųjų uždarbių didinimui. Tam dar turės pritarti Seimas.
Seime kol kas stringa idėja visiškai atsisakyti praktikos, kai antraisiais vaiko auginimo metais realiai jį prižiūri mama, o išmoka skiriama dirbančiam tėčiui.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) teikia vaiko priežiūros atostogų suteikimo tvarkos ir jų metu mokamų vaiko priežiūros išmokų dydžių pakeitimus, nes, pasak jos, gimus kūdikiui, didelė dalis šeimų susiduria su pasikeitusia finansine padėtimi. Tačiau verslininkai prieštarauja pokyčiams.
„Valstiečiai“ siūlo vietoj tėvų leisti gauti vaiko priežiūros išmoką ir proseneliams – į ją galėtų pretenduoti tik darbingo amžiaus ir draudžiamųjų pajamų turintys žmonės.
Vyriausybė dar šiais metais žada leisti tėvams, esantiems vaiko priežiūros atostogose, jų metu dirbti ir gauti vaiko priežiūros išmoką, jeigu jos ir darbo užmokesčio suma neviršytų anksčiau buvusio darbo užmokesčio, rodo Vyriausybės programos įgyvendinimo planas.
Seimo „tvarkiečiai“, žadantys pasirašyti susitarimą su valdančiaisiais dėl bendradarbiavimo, siūlo keisti išmokas už vaiko iki dvejų metų priežiūrą – motinystės išmokas siekiama grąžinti į ikikrizinį lygį.
Kai teisės aktų nustatyta tvarka švietimo įstaigose nustatomas infekcijų plitimą ribojantis režimas, ir dėl to atsirado būtinybė prižiūrėti ne tik pagal ikimokyklinio, priešmokyklinio, bet ir pagal pradinio ugdymo programą ugdomą vaiką, siūloma mokėti ligos išmoką motinai (tėvui), įmotei (įtėviui) ar globėjui iš Valstybinio socialinio draudimo fondo lėšų.