Trišalė taryba antradienį svarstys galutinę socialinių partnerių poziciją dėl minimalios mėnesio algos (MMA) nustatymo formulės ir orientacinės vertės pasirinkimo pasiūlymų.
Trečiadienį Vyriausybė nutarė, kad minimalios mėnesinės algos dydis 2025 m. sieks 1038 eurus, o minimalus valandinis atlygis – 6,35 euro. Tokį nutarimą siūlė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM).
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Vytautas Šilinskas mano, kad minimalaus mėnesinio atlyginimo (MMA) padidinimas iki 1070 eurų, ko siekia profsąjungos, neigiamai veiktų verslą. Anot jo, kadangi MMA augimas veikia ir didesnes algas gaunančius darbuotojus, darbdaviams gali būti sudėtinga prisitaikyti prie tokių pokyčių.
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen mano, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) pasiūlymas minimalų mėnesinį atlyginimą (MMA) didinti iki 1038 eurų yra svarstytinas. Visgi, pasak jos, šis siūlymas dar turi būti išdiskutuotas su socialiniais ir verslo partneriais.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) minimalų mėnesio atlyginimą (MMA) nuo 2025 metų siūlo didinti 12,3 proc. iki 1038 eurų (prieš mokesčius).
Centriniam Lietuvos bankui (LB) pasiūlius minimalią mėnesio algą (MMA) didinti dviem etapais – 2025 ir 2026 metais, kad po dvejų metų ji pasiektų 50 proc. vidutinio darbo užmokesčio (VDU), verslo organizacijų atstovai sako, jog LB atsižvelgė į šalies ekonominę situaciją, tuo metu darbuotojų atstovai jaučiasi apgauti.
Paskelbta, kad per paskutinius penkerius metus algų augimas Lietuvoje – greičiausias tarp visų išsivysčiusių pasaulio šalių. Jau gerą dešimtmetį skelbiama, kad vidutinės algos auga dviženkliais procentais kiekvienais metais, bet įspūdingi vidurkiai slepia liūdnesnę ir mažiau akcentuojamą realybę. Bent trečdalis gyventojų gerėjimo nejaučia, ypač sukilus kainoms, o vienam iš dešimties gyventojų algos augant ekonomikai netgi pastebimai mažėja.
Vyriausybės, darbdavių ir darbuotojų interesams atstovaujanti Trišalė taryba pradeda diskusijas dėl minimalios algos (MMA) didinimo 16 proc. – nuo 924 eurus iki 1070 eurų (prieš mokesčius) nuo 2025 metų sausio. Profsąjungos teigia, kad tokį Lietuvos banko (LB) siūlymą palaiko, tuo metu verslas mano, kad tokia minimali alga būtų per didelė.
Visą darbo laiką dirbusių ir minimalią mėnesio algą gavusių darbuotojų šalies ūkyje pernai spalį buvo 25,5 tūkst., arba 2,4 proc. visų visą darbo laiką dirbusių darbuotojų.