Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) žadama 8 mln. eurų parama pieno gamintojams už laikomas karves bus skiriama siauresniam ratui – tik labiausiai nukentėjusiems, o pati išmoka didės, sako žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.
Stebint galutinę pieno kainą parduotuvėse per metus – praėjusių metų gruodį, palyginti su tuo pačiu metu 2021-aisiais – perdirbėjų dalis šioje kainoje augo labiausiai ir siekė 25 proc. Pieš metusi ji sudarė 14,7 proc. visos kainos.
Pernai rekordiškai pakilusios žaliavinio pieno kainos pastaruosius mėnesius smarkiai mažėja. Karvių augintojai sako, kad situacijai toliau prastėjant gali tekti nutraukti veiklą, nes ji taps nuostolinga.
Didžiosios šalies pieno perdirbimo įmonės teigia, kad šiuo metu joms iš valstybės nereikia jokios išskirtinės finansinės paramos, tačiau siūlo sekti kaimyninių šalių pavyzdžiu ir paramą skirti tiesiogiai pieno žaliavą gaminantiems ūkininkams.
Dėl koronaviruso protrūkio pasaulyje visa pieno tiekimo grandinė patiria didžiulį spaudimą, tačiau didieji Lietuvos pieno perdirbėjai savo sutartinius įsipareigojimus partneriams vykdys ir iš šalies ūkininkų supirks visą žaliavinį pieną. Situacijai blogėjant, pieno ūkius gelbėtų nuostolių kompensavimo mechanizmas, o perdirbimo ir prekybos grandys efektyviausiai veiktų pagal rinkos sąlygas.
Vidutinės natūralaus pieno supirkimo kainos Lietuvoje gegužę, palyginti su balandžiu, sumažėjo 3,4 proc. iki 267,9 eurų už toną. Per metus supirkimo kainos išaugo 49 proc.
Pienininkų asociacijos Pieno centro, vienijančio bendroves Vilkyškių pieninę, "Rokiškio sūris" ir "Pieno žvaigždės", direktorius Egidijus Šimonis neigia mitą, esą lietuviški pieno produktai į Rusijos rinką gali patekti per Baltarusiją, rašo "Verslo žinios".
Vienos didžiausių pieno perdirbimo bendrovių "Rokiškio sūris" ir Vilkyškių pieninė ir "Pieno žvaigždės" neketina sekti savo konkurentės "Žemaitijos pienas" pavyzdžiu ir trauktis iš "Nasdaq" Vilniaus vertybinių popierių biržos.