Garsūs muzikantai pareiškė paramą Rusijos politiniams kaliniams

Antradienio vakarą Strasbūre visame pasaulyje žinomi klasikinės muzikos atlikėjai pareiškė paramą Rusijos politiniams kariniams.

Koncertas "Musica liberta" ("Muzika išlaisvina") buvo skirtas Michailui Chodorkovskiui, Platonui Lebedevui ir dar daugiau kaip dvidešimčiai Rusijos politinių kalinių.

Kaip praneša britų visuomeninio transliuotojo BBC naujienų svetainė, koncerte dalyvavo tokie garsūs muzikantai kaip Gidonas Kremeris, Jevgenijus Kisinas, Miša Maiskis, Marta Argerich ir kiti.  

Koncerto antrosios dalies pradžioje prie fortepijono atsisėdo Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas, Europos Parlamento narys Vytautas Landsbergis.

Kai pernai gruodį buvo paskelbtas nuosprendis antrojoje naftos kompanijos "Jukos" byloje, tarptautinė žmogaus teisių gynimo organizacija "Amnesty International" paskelbė M.Chodorkovskį ir P.Lebedevą sąžinės kaliniais.  

"Tai humaniška artistų akcija asmenybei ginti. Ir ne vien tik asmenybei, o žodžio laisvei, laisvei Rusijoje ginti", - sakė vienas koncerto dalyvių, legendinis smuikininkas G.Kremeris interviu britų visuomeninio transliuotojo BBC tarnybai rusų kalba.  

Muzikantai sutinka su tuo, jog muzika nėra kovos įrankis, bet drauge yra įsitikinę, kad Fryderykas Chopinas (Fryderykas Šopenas), Sergejus Prokofjevas ar Dmitrijus Šostakovičius kalba kur kas iškalbingiau nei bet kurie politikai.  

"Muzika, kaip jausmų kalba, gali daugiau ne paprasta normali kalba, advokato ar prokuroro kalba", - įsitikinęs G.Kremeris.  

Ir vis dėlto, kaip pažymi BBC, renginio politinis aspektas buvo pernelyg stiprus, kad pokalbiai kuluaruose būtų apsiriboję tik muzika.

Mstislavo Rostropovičiaus mokinys, violančelininkas Miša Maiskis pats sėdėjo kalėjime Sovietų Sąjungoje.

"Aš įgijau (Sovietų Sąjungoje) ne tik puikų muzikinį išsilavinimą Maskvos konservatorijoje, bet ir 18 mėnesių kalėjimo, po to buvo kolonija, dar po to du mėnesius praleidau psichiatrijos ligoninėje, - papasakojo M.Maiskis interviu britų visuomeniniam transliuotojui BBC. - Aš brangia kaina nusipelniau teisę dabar mėgautis žodžio laisve, galimybe išreikšti save, vykti ten, kur noriu - visko laisve".

Pianistas Jevgenijus Kisinas savo dalyvavimą koncerte paaiškino paprastai: "Siūlymų remti savo muzika neteisingai nuteistuosius ir uždarytuosius į kalėjimus Rusijoje neatsisakoma".

Pats J.Kisinas Rusijoje negyvena, bet mano, kad kaip muzikantas ir ten būtų laisvas išreikšti save, bet to, pasak jo, negalima pasakyti apie dirigentus, kurie pavaldūs valstybės institutams.

Apie paties M.Chodorkovskio ateitį kalbėjo jo žmona Ina.

"Ir man, ir Michailui artima Rusija, bet kartais tenka eiti aplinkybių pasiūlytu keliu. Ar bus duota jam čia (ramiai gyventi)? Nežinau. Ateities klausimas atviras".

Strasbūras ne atsitiktinai buvo pasirinktas koncerto vieta. Šiame nedideliame Prancūzijos mieste yra trys svarbios Europos institucijos: Europos Taryba, Europos Parlamentas ir Europos Žmogaus Teisių Teismas.

Už koncertą gautos lėšos bus skirtos vaikų-našlaičių iš Michailo Chodorkovskio 1994 metais įsteigto internato Pamaskvyje, Koroliove, poreikiams. Po buvusio "Jukos" vadovo arešto rūpinimąsi internatu perėmė jo tėvai.

Pagal ieškinių, kuriuos gauna Europos Žmogaus Teisių Teismas, skaičių Rusija pirmauja: Strasbūro teisme nagrinėjamos maždaug 40 tūkst. Rusijos piliečių, nepasiekusių teisingumo savo šalyje, bylų.

 


Šiame straipsnyje: Musica liberta

NAUJAUSI KOMENTARAI

zydu koncertas

zydu koncertas portretas
zydu koncertas zydams

Safyras

Safyras portretas
Geras politinis kalinys, kuris praturtėjo iš visos Rusijos juodojo aukso.

ne kalinys

ne kalinys portretas
nepavydėkite.
VISI KOMENTARAI 3

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių