JAV sąžinę graužia velniški eksperimentai

Jungtinių Valstijų medikų vykdyti eksperimentai, kurie buvo laikomi paslaptyje daugiau nei šešis dešimtmečius, primena nacistinės Vokietijos gydytojų nusikaltimus žmonijai. Didžiosios Britanijos laikraščiui "The Guardian" pavyko rasti vieną iš nedaugelio gyvų likusių aukų.

Vyrai su švirkštais

Marta Orellana žaidė su draugais našlaičių prieglaudoje, kai pasigirdo kvietimas: "Orellana, į medicinos punktą! Orellana, į medicinos punktą!"

Ten mergaitės laukė keli gydytojai, kurių ji anksčiau nebuvo mačiusi. Aukšti tvirto sudėjimo vyrai kalbėjo, kaip jai pasirodė, angliškai, tarp jų buvo gydytojas gvatemalietis. Jie laikė rankose švirkštus ir mažus buteliukus.Gydytojai liepė Martai atsigulti ir praskėsti kojas. Susidrovėjusi, jis suspaudė kelius ir papurtė galvą. Gvatemalietis gydytojas tekštelėjo jai į žandą, ir mergaitė pradėjo verkti.

"Aš padariau, kaip jie liepė", – prisiminė M.Orellana. Dabar jai yra 74 metai, bet tos akimirkos kančia liko jos atmintyje. Štai taip viskas prasidėjo – skausmas, pažeminimas ir paslaptis.


Ilgai slėpta tiesa

1946-aisiais Gvatemaloje našlaičiai, kaliniai, kariuomenės šauktiniai ir prostitutės buvo atrinkti slaptam medicinos eksperimentui, dėl kurio daugiau nei šešis dešimtmečius jie kankinosi ir jis buvo laikomas paslaptyje.

Jungtinės Valstijos, susirūpinusios dėl to, kad kariai grįžta namo sergantys lytinėmis ligomis, 1500 gvatemaliečių užkrėtė sifiliu, gonorėja ir minkštuoju šankeriu, kad išbandytų antibiotiką peniciliną.

"Jie taip man ir nepasakė, ką daro, ir neleido atsisakyti, – laikraščiui "The Guardian" pasakojo M.Orellana, sėdėdama fotelyje savo aptriušusiuose namuose Gvatemalos sostinėje. – Nugyvenau beveik visą gyvenimą nežinodama tiesos. Teatleidžia jiems Dievas."

Kad šie eksperimentai buvo vykdomi, JAV vyriausybė pripažino tik praėjusių metų pabaigoje, kai valstybės sekretorė Hillary Clinton ir sveikatos sekretorė Kathleen Sebelius paskelbė bendrą atsiprašymą už "tokius smerktinus tyrimus" dangstantis visuomenės sveikata. Prezidentas Barackas Obama skambino Gvatemalos vadovui Álvaro Colomui ir taip pat atsiprašė.

Žmogaus gyvybė – nieko verta

Panašūs eksperimentai buvo vykdomi ir kitose šalyse, bet tik Gvatemaloje jie nuėjo taip toli. Taip žiauriai laužoma Hipokrato priesaika priminė per Niurnbergo procesą girdėtas nacių istorijas.

Dauguma eksperimento aukų buvo žemiausio rango kariškiai, dirbę karo bazėje Gvatemalos sostinėje. Iš pradžių amerikiečiai vertė juos turėti lytinių santykių su sergančiomis prostitutėmis, bet vėliau suprato, kad kur kas veiksmingiau yra tiesiog leisti bakterijas į kareivių, psichinių ligonių ir našlaičių kūnus.

Šį mėnesį Gvatemalos speciali komisija pateiks savo ataskaitą apie šiuos eksperimentus. Komisijos narys, Gvatemalos gydytojų koledžo vadovas Carlosas Mejia pakraupęs: "Labiausiai mane šokiravo tai, kokią mažą vertę turėjo šių žmonių gyvybė. Į juos buvo žiūrima kaip į daiktus, su kuriais galima eksperimentuoti."

JAV mokslininkai išgydė 87 proc. eksperimento dalyvių, o likusių 13 proc. pėdsakus pametė. Iš tų, kurie pasveiko, kas dešimtam liga vėliau atsinaujindavo.


Viliojo cigaretėmis

Amerikiečiai priviliodavo žmones eksperimentams cigaretėmis, o skurstančios Gvatemalos institucijos sutikdavo talkinti už paprasčiausias medžiagas, kurių labai trūko. Kas buvo pažadėta našlaičių globos namams "Sisters of Charity", tikriausiai taip ir liks nežinoma.

"Jie nepasakė, kodėl pasirinko būtent mane", – sakė M.Orellana. Į globos namus ji pateko būdama ketverių, kai mirė jos tėvai. Po to, kai buvo užkrėsta, mergaitė kiekvieną savaitę gaudavo penicilino.

"Man skaudėjo kūną, buvau mieguista, nenorėjau žaisti", – prisiminė M.Orellana. Anot jos, eksperimentui buvo atrinkta dar dešimt mergaičių.

Gydymas nepavyko. Kai M.Orellana užaugo ir pradėjo dirbti kambarine arba gamyklose, gydytojai tegalėjo pasakyti, kad jos kraujas yra blogas.

Mylintis ir kantrus vyras padėjo moteriai įveikti šias bėdas. Ji susilaukė penkių vaikų ir jau turi 20 vaikaičių.

Kompensacijos gali užtrukti

Kai JAV prisiėmė atsakomybę už eksperimentus, M.Orellana prisijungė prie bendro aukų pateikto ieškinio. Iš 1500 užkrėstų žmonių gyvų liko tik keletas, bet, kaip sakė jų interesus ginantis advokatas Rudy Zuniga, ligas galėjo paveldėti dešimtys arba šimtai vaikų ir vaikaičių.

Rugpjūtį JAV ir Gvatemalos teisininkai susitiks tartis dėl kompensacijų mokėjimo. Jeigu susitarti nepavyks, byla keliaus į Vašingtono teismą, jos nagrinėjimas gali užtrukti ilgus metus.


Šiame straipsnyje: JAVGvatemalaeksperimentai

NAUJAUSI KOMENTARAI

prisiminimai

prisiminimai portretas
prisiminimams nelygūs. Vieni prisimena, ko nebuvo, kiti - realius įvykius. Gal ir bus tiriams šis skandalas, o gal ir ne.

stebiuosi

stebiuosi portretas
kad jei JAV vykdė kokius neleistinus eksperimentus, tai pasigirsta riksmas ant viso pasaulio, jei - ruskiai - kapų tyla. Dar yra ir nemažai išlikusių po ruskių "eksperimentų", rėkit, kur tie žurnalistai, tegu parašo tikrą tiesą kaip kentėjo 1 mln. mūsų tautiečių, įskaitant ir kitų tautybių žmones. Dabar tik sausi faktai byloja apie KGB ir jų parankinių darbus. Daugiau prisiminimų reikia skelbti, prieš juos nublanks visos JAV nedorybės. Tarp kitko, amerikiečiai atsiprašė už neleistinas veikas, o ruskiai ar atsiprašė? Atidavė, ką prisiplėšė ir išvežė?

stebiuosi kad stebiesi

stebiuosi kad stebiesi portretas
Jei tave būtu užkrėte sifiliu tai sakytum americoj demokratija? Jokio gailesčio tiems žmonėms neparodai o kažkokios kvailos ambicijos. O prieš jankiu nusikaltimus prieš pasauli nublanksta tiek Rusijos tiek Kinijos niekšybės. Nes tavo žinios per menkos kad tai suprastum
VISI KOMENTARAI 14

Galerijos

Daugiau straipsnių