- Grėtė Šalčiūtė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Siekiant tausoti aplinką ir taupyti energiją, šiemet gyvenamiesiems pastatams imtasi taikyti griežtesnes normas. Kokie pokyčiai laukia gyventojų ir nekilnojamojo turto (NT) vystytojų?
Nauja tvarka būtina
Nuo šių metų sausio 9 d. šalyje įsigalios Statybos įstatymo pakeitimai, pagal kuriuos be išlygų bus privaloma sertifikuoti parduodamus ir nuomojamus butus. Taip tikimasi surinkti informacijos apie esamus šalies statinius ir parodyti, kaip Lietuva pasiruošusi įgyvendinti griežtas ES direktyvas dėl naujų ir renovuojamų pastatų energinio naudingumo.
Statybos produkcijos sertifikavimo centro direktorius Robertas Encius pabrėžė, kad energijos suvartojimas Lietuvoje, palyginti su kitomis šalimis, yra gana didelis. Anot jo, šiuo metu pastatuose gyventojai suvartoja 40 proc. visos energijos. „Svarbu žiūrėti visą pastato gyvenimo ciklą. Kaip neapsimoka pirkti labai pigaus automobilio, kuris vartoja labai daug degalų, taip svarbu įvertinti ir pastato energijos suvartojimą, o ne vien, pavyzdžiui, būsto įsigijimo vertę“, – sakė jis.
Efektyviausias būdas pagerinti senų pastatų energinį naudingumą, kaip pabrėžė Būsto ir urbanistinės plėtros agentūros vyriausioji specialistė Lina Balčiūnienė, yra daugiabučių modernizavimas.
Renovuojant daugiabučius nustatyti minimalūs reikalavimai dėl energinio naudingumo: namas turi pasiekti mažiausiai D klasę.
Naujiems pastatams šiuo metu taikomas minimalus energinio naudingumo reikalavimas yra C klasė. Tačiau Lietuvoje nuo 2014 m. visi naujai statomi pastatai turės atitikti B klasę, nuo 2016 m. – A klasę, o nuo 2018 m. A+ klasę. Nuo 2021 m., kai būstai privalės atitikti A++ klasę, jie energijos beveik nenaudos.
Mokėti daugiau nepasiruošę
Statybos produkcijos sertifikavimo centro duomenimis, iš šiuo metu registruotų 1846 atskirų butų ir daugiabučių sertifikatų energinio naudingumo B klasė patvirtinta 520-iai šių būstų, tai sudaro 28 proc. A klasę atitinkančių pastatų šalyje yra labai nedaug, vos 8–9 proc.
Licencijuotas BREEAM tarptautinis vertintojas Evaldas Savickis pabrėžė, kad rinkos situacijos nereikėtų spalvinti juodomis spalvomis. Anot jo, šiuo metu daugiausia statoma B klasę atitinkančių gyvenamosios paskirties pastatų.
E.Savickis pripažino, kad norint pastatyti aukštesnės klasės pastatą NT įmonėms reikia papildomų investicijų. O rinkoje nesama daug pirkėjų, galinčių papildomai už tai mokėti. Atsižvelgdami į tai, NT vystytojai stato minimalius nustatytus reikalavimus atitinkančius namus.
„Tačiau jau esama įmonių, kurios stebi rinką, rengia aukštesnės klasės pastatų projektus, analizuoja, kiek daugiau tokie projektai pareikalauja lėšų“, – pridūrė pašnekovas.
Anot jo, aukštesnės klasės būstų statybai reikia nuo 8 iki 20 proc. daugiau investicijų. Tačiau E.Savickis teigė negalįs atsakyti, kiek aukštesnės klasės būstas gyventojams brangesnis.
Pašnekovas taip pat patikino, kad pirkdami būstą gyventojai jau sąmoningesni – žinodami būsimus reikalavimus jie renkasi bent B klasę atitinkančius namus: „Tam, kad ateityje neprarastų investicijų, gyventojai daugiau investuoja jau dabar. Juk sertifikatas turbūt bus vienas pagrindinių sėkmingo būsto pardavimo veiksnių.“
Sulaukia statytojų pasipriešinimo
Statinių energinio efektyvumo reikalavimai griežtinami pamažu, kad rinkos dalyviai spėtų prisitaikyti ir įgyti reikalingų žinių.
Tačiau Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos valdybos pirmininkas Remigijus Simanavičius neslėpė, kad gyventojų pasipriešinimas dėl naujų reikalavimų galimas: „Visada naujos technologijos ir sprendimai sulaukia visuomenės pasipriešinimo. Bet statybos sektoriaus įmonės turi suprasti, kad kito kelio nėra, tik statyti arba rekonstruoti, norint maksimaliai sutaupyti pastato suvartojamos energijos. Jeigu automobilis ar net šaldytuvas turi techninį pasą, namas irgi turi turėti. Ypač, kai energijos suvartojimas Lietuvoje labai didelis.“
Jis apgailestavo, kad keliami minimalūs reikalavimai neretai suvokiami kaip siekiamybė ir čia sustojama.
Skaičiuojama, kad pastato sertifikavimas apytiksliai kainuos nuo 100 iki 300 litų. Taigi išdalijus šią sumą daugiabučiam namui vienam šeimos ūkiui mokėti teks keliolika litų. Kartu su sertifikatu žmonės gaus ir rekomendacijas – ką reikėtų pagerinti name, kur yra energijos nutekėjimas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
SIM kortelių taip paprastai nebenusipirksite: abejoja, kad tai pažabos sukčius3
Nuo kitų metų norint įsigyti išankstinio mokėjimo SIM korteles, bus privaloma pateikti savo asmeninius duomenis. Taip tikimasi užkirsti kelią telefoniniams sukčiams, kasmet iš žmonių išviliojantiems milijonus eurų. Vis dėlto, ka...
-
Neramina Lietuvos gimstamumas: kas laukia šalies ekonomikos?2
Lietuvos gimstamumo statistika neramina. Per pastaruosius trisdešimt metų naujagimių registruojama bent perpus mažiau, nesiekiame net Europos Sąjungos vidurkio. O kurti šeimą lietuvaičių nepaskatina net dosnios išmokos. ...
-
Po skandalo dėl „Teltonikos“ – liūdnos išvados: niekas nežino, kaip išlipti iš biurokratų pelkės8
Niekas negali pasakyti, kaip išlaisvinti valstybę iš biurokratų pelkės. Naudos Lietuvai turinčios siekti valstybės įmonės ne tik nesusikalba, bet netgi konkuruoja. Stringa tiek daug projektų, kad lėtėja visos valstybės vystymasis. Akiv...
-
Kėdainių rajone griežtinama afrikinio kiaulių maro kontrolė
Kėdainių rajone šį mėnesį nustačius afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejį griežtinama situacijos stebėsena. ...
-
Siūloma didinti baudas azartinių lošimų, alkoholio ir narkotikų vartojimo „taškams“
Mišrios Seimo narių grupės nariai siūlo numatyti administracinę atsakomybę už „taškų“, kur yra vartojamos narkotinės, psichotropinės ar kitos psichiką veikiančios medžiagos, turėjimą. ...
-
Seimas imasi dirbtinio intelekto reguliavimo, siekia patikslinti startuolio sąvoką
Seimas svarstys patikslinti kriterijus, pagal kuriuos įmonės patenka į startuolių kategoriją ir gali gauti valstybės paramą, taip pat Lietuvoje imsis reguliuoti dirbtinio intelekto (DI) naudojimą. ...
-
Siūlo išeitį ilgalaikiam nedarbui: trūksta bendruomenės poreikius atliepiančių veiklų2
Šią savaitę Trišalei tarybai buvo pristatytos Vakarų šalių patirtis įgyvendinant kovai su nedarbu skirtas darbo garantijos programas. Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) atstovės Ingos Liubertės, darbo garantijos...
-
Tarnyba: didelė dalis vyresnių žmonių susiduria su sunkumais naudojantis skaitmeninėmis paslaugomis3
Skaitmeninės paslaugos sunkiai prieinamos didelei daliai vyresnio amžiaus žmonių. Neretai šie asmenys, neužtikrinus alternatyvų paslaugoms internetu, lieka socialinio gyvenimo paraštėse, konstatavo skaitmeninės atskirties tyrimą atlikusi...
-
Situacija Lietuvoje – tragiška: brangsta mėgiamas tautiečių produktas105
Pieno produktai vis labiau brangsta ir viskas dėl Europoje nykstančių mažųjų ūkių. Mažėjant pieno pasiūlai, didėja jo paklausa, o kartu auga ir pieno produktų kainos. Pirkėjai baiminasi, kad jeigu pienas brangs ir toliau, teks jo atsisakyti. ...
-
Panaikinus „Foxpay“ licenciją VPT siūlo įsivertinti atsiskaitymo būdų alternatyvas
Lietuvos bankui (LB) penktadienį panaikinus finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) pirkimų vykdytojams siūlo įsivertinti kitų atsiskaitymo būdų alternatyvų pasiūlymą klientams. ...