Tamiflu ir Relenza nėra stebuklingas vaistas

Britų mokslininkai paskelbė abejoją sveikatos ministerijos rekomendacijomis, kad visiems kiaulių gripo simptomus pajutusiems asmenims reikia vartoti priešvirusinius vaistus „Tamiflu“ ir „Relenza“.

Žurnale „British Medical Journal“ paskelbtame straipsnyje teigiama, kad šie vaistai retai padeda paprastu gripu susirgusiems vaikams, tačiau turi šalutinį poveikį, praneša BBC.

Nors mokslininkai nėra atlikę bandymų su susirgusiais naujuoju gripu, jie teigia, kad šie vaistai vargu ar padės vaikams, kurie užsikrečia virusu H1N1.

Receptiniai vaistai „Tamiflu“ ir „Relenza“ parduodami ir Lietuvoje. Šie vaistai laikomi pagrindiniais medikamentais gintis nuo kiaulių gripo.

Britų tyrimas parodė, kad šie vaistai vaikų sirgimą įprastu gripu sutrumpina iki pusantros dienos ir turi mažai arba visai neturi įtakos, kai vaikai serga ūmiu kvėpavimo takų, ausies uždegimu ar panašiai, kai jiems reikia vartoti antibiotikus.

Anot jų, šie vaistai gali sukelti nemalonų šalutinį poveikį, pavyzdžiui, vėmimą, kai vartojamas „Tamiflu“. Be to, esama rizikos, kad labai išplitus šių vaistų vartojimui, virusas taps jiems atsparus.

Mokslininkai apibendrina, kad daugeliui 1-12 metų vaikų su šių vaistų vartojimu susijusi rizika nusveria jų teikiamą naudą. Tėvams jie rekomenduoja, kad susirgęs vaikas daug ilsėtųsi ir vartotų pakankamai skysčių, o į gydytoją kreiptųsi tada, jei vaiko būsena pablogėtų.

Pasak mokslininkų, kiaulių gripas daugeliu atvejų yra palyginti švelnus susirgimas.

Oksfordo universiteto mokslininkai panaudojo informaciją, kuri sukaupta per keturis sirgusiųjų paprastu gripu tyrimus (dalyvavo 1766 vaikai) ir tris tyrimus, kai susirgusieji vartojo priešvirusinius vaistus (dalyvavo 863 vaikai).

„Mūsų tyrimas nustatė, kad daugeliui vaikų tie priešvirusiniai vaistai tikriausiai nesuteiks bent kiek daugiau naudos“, tako tyrimo vadovas dr. Matthew Thompson.

Kitas tyrimo autorius dr. Carl Heneghan, kuris yra bendrosios praktikos gydytojas ir Oksfordo universiteto lektorius, sako, kad dabartinė politika skirti „Tamiflu“ esant nesunkiam susirgimui yra „netinkama strategija“. Pasak jo, „žalingas poveikis nusveria tą naudą, kad ligos simptomai sutrumpėja viena diena“.

Gripo ekspertas prof. Hugh Pennington sako, kad tyrimo išvados jo nenustebino, o išryškino tai, kas apie „Tamiflu“ jau buvo žinoma.

Pasak jo, „Tamiflu“ turi savo vietą, tačiau tai nėra stebuklingas vaistas“.


Šiame straipsnyje: kiaulių gripasgripas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių