- Inga Smalskienė, "Sekundė"
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Gyventojai, balandį laukę pažadėtojo vaistų kainų mažėjimo, liko it musę kandę – vaistai pastebimai neatpigo, o kai kurie netgi pabrango.
Kad vaistinės nesumažino antkainių, kaip jas nuo balandžio 1 dienos įpareigojo įstatymai, ir žmonėms vis dar tenka plačiai atverti pinigines, rodo ir Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) prie Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atliktas tyrimas.
Tarnyba informuoja, kad balandį buvo patikrintos 36 vaistinės, iš jų 17 – nepriklausančios vaistinių tinklams Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Paaiškėjo, kad dauguma nesumažino vaistų antkainių, o juos dar ir padidino.
Mažmeninių prekybos antkainių taikymo pažeidimai užfiksuoti 30 vaistinių, iš jų 17-oje priklausančių tinklams ir 13-oje nepriklausančių.
VVKT tikrino 30 nekompensuojamųjų vaistinių preparatų – po 15 receptinių ir nereceptinių vaistų. Jie buvo parinkti iš 100 populiariausių nekompensuojamųjų vaistų sąrašo.
Tarnyba atliko tų pačių vaistų palyginamuosius tyrimus sausio ir balandžio mėnesį. Paaiškėjo, kad jie vidutiniškai atpigo tik 2,84 procento.
VVKT tarnybos viršininkas Gintautas Barcys „Sekundei“ sakė, kad vaistinėms, kuriose buvo nustatyta pažeidimų, nurodyta juos pašalinti per kelias dienas. Jeigu to nepadarys – netaikys įstatymuose numatytų antkainių, bus taikomos nuobaudos, tarp jų – ir licencijos galiojimo sustabdymas.
VVKT specialistai pastebėjo, kad dalis naujas vaistų kainų deklaravusių gamintojų jas padidino vidutiniškai 9 procentais. Tarnyba ketina atlikti papildomus palyginamuosius vaistų kainų tyrimus. Jeigu bus nustatyta, kad vaistai branginami nemotyvuotai, SAM vaistų gamintojus apskųs jų šalių ambasadoms, atitinkamos Europos Sąjungos institucijoms.
G.Barcys mano, kad ateityje situacija pagerės – vaistai atpigs. Pasak jo, naujas įstatymas reikalauja laiko, kol gamintojai, didmenininkai ir vaistinės prisitaikys.
Šios trys grandys lemia galutinę vaistų kainą, kurią moka pirkėjas. Gamintojai deklaruoja savo kainą, tada antkainį užsideda didmenininkai, paskui – vaistininkai.
VVKT tarnybos viršininkas teigė, kad vaistų kainos bus tikrinamos ne tik didžiuosiuose, bet ir kituose šalies miestuose. „Galbūt netrukus apsilankysime ir Panevėžyje“, – žadėjo jis.
Vaistininkai tikina, kad jie specialiai nepažeidinėja įstatymų – netaiko didesnių mažmeninės prekybos antkainių, nei leidžiama. Esą įsigaliojus naujam įstatymui vaistų kainodara dar nėra neaiški.
„Gamintojai turėjo deklaruoti vaistų kainas iki balandžio 10 dienos, tačiau daugelis to nepadarė. Mūsų vaistinės dėjo antkainius pagal vaistų kainas sąskaitose faktūrose. Aiškiau bus gegužės mėnesį, kai visi gamintojai deklaruos kainas“, – tvirtino tinklo „Eurovaistinė“ atstovė spaudai Laura Murinienė. Pasak jos, vis dėlto didžioji dalis vaistų šiame tinkle atpigo.
Nebeskiria nepagrįstai kompensuojamųjų vaistų
Panevėžio teritorinė ligonių kasa sulaukia gyventojų skundų, kad vaistai neatpigo, kaip buvo žadėta. Įstaigos direktorius J.Narbutas paaiškino, kad tikrinti ir kontroliuoti vaistų kainas nėra ligonių kasų kompetencija, tai – Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos funkcija.
Ligonių kasos tikrina, ar kompensuojamieji vaistai skiriami pagrįstai, t. y. ar nešvaistomi valstybės pinigai.
Panevėžio teritorinė ligonių kasa neseniai baigė savo aptarnaujamos teritorijos gydytojų išsamų darbo patikrinimą. J.Narbuto teigimu, skirtingai nei ankstesniais metais, nustatyti minimalūs pažeidimai.
„Anksčiau Privalomojo sveikatos draudimo biudžetui padarytą žalą skaičiuodavome tūkstančiais, o dabar – tik keliais šimtais litų“, – kalbėjo jis.
Žalą ligonių kasai privalo atlyginti gydymo įstaiga, o ji gali išsireikalauti padengti nuostolius iš gydytojo, nepagrįstai skyrusio pacientui kompensuojamųjų vaistų. J.Narbuto žiniomis, gydymo įstaigos paprastai neprašo savo darbuotojų, kad jie atlygintų žalą.
Pasak direktoriaus, šiemet užfiksuoti pažeidimai skiriant kompensuojamuosius vaistus padaryti iš esmės ne dėl gydytojų kaltės, o todėl, kad firmos, pristatydamos jiems naujus preparatus, neišsamiai informavo apie indikacijas.
„Gydytojai jau įgijo praktikos ir, skirdami kompensuojamuosius vaistus, nebedaro klaidų“, – teigė Panevėžio teritorinės ligonių kasos direktorius.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Prie šventinio stalo kasdieniams drabužiams – ne vieta2
Įsisukus į kalėdinius reikalus, lengva pamiršti bene svarbiausią žmogų per šventes: save. Reikalams ar nuovargiui gundant prie stalo sėsti apsirengus kasdieniškai, mados ekspertai pabrėžia – išskirtinis įvaizdis gali...
-
Spalvoto gyvenimo ambasadorės – apie spalvų terapiją ir misiją kelti nuotaiką
Niūrusis sezonas. Dangus – cepelinų spalvos, žmonės – prislopintų žemės spalvų drabužiais. Nuo lietuviško pilkumo atbukęs žvilgsnis gaudo kiekvieną gyvesnę spalvą ir ją spinduliuojančią asmenybę. Neatsitiktinai: juk Lietuvo...
-
Kazlų Rūdai sukurtas specialus kvapas7
Kazlų Rūda yra bene vienintelis miestas Lietuvoje, kuris turi specialiai jam sukurtą kvapą. Šio kvapo kūrime dalyvauti galėjo kiekvienas norintis – miesto Turizmo ir verslo informacijos centre (TVIC) buvo galimybė išbandyti įvairius...
-
Kas tinka mamai, tiks ir dukrai?
Augdami vaikai anksčiau ar vėliau pradeda domėtis veido prausikliais, kremais, kitomis veido priežiūros priemonėmis. Jei ir nesidomi, tėvams natūraliai kyla klausimas – ar vaikams ieškoti specialių priemonių, ar jiems tinka ir tai, ką n...
-
Floristė L. Grieštaragytė: visų puošmenų rasite gamtoje1
Vieni jau pasipuošė namus Kalėdoms, o kiti dar tik ieško dekoracijų ir, žinoma, idėjų. „Svarbiausia – susikurti sau artimą stilių, kuris jums keltų teigiamų emocijų, o namuose skleistų šventinę nuotaiką“, &n...
-
5 kalėdinių dovanų idėjos tiems, kurie viską turi1
Sugalvoti dovaną žmogui, kuris, atrodo, jau turi viską, o į klausimą „Ką norėtum gauti dovanų?“ atsako „Man nieko nereikia.“, gali tapti nemenkas iššūkis. Tikėtina, kad toks atsakymas visgi nesukels noro nieko ne...
-
Audinių likučiai siuvėjos rankose virsta spalvingomis suknelėmis2
„Princesė ant žirnio“? Gal „Princesė ir varlius“ ar princesė iš „Ilgo plauko istorijos“? Nesvarbu, iš kurios pasakos jūsų mažoji princesė – suknelių iš audinių likučių kūrėja Jurgita ...
-
Šaltuoju metų laiku – ypatingas dėmesys aprangai
Tradicinė žiema Lietuvoje pasižymi gana šaltais ir drėgnais orais, nors dėl klimato kaitos pastaraisiais dešimtmečiais pastebima reikšmingų pokyčių. Ne kiekvienais metais žiemą tenka pajusti tikrą dviženklę minusinę temperat...
-
Lūpų dažų spalva po 40 metų: atspalviai, kurių geriau nenaudoti
Jokiu būdu nenaudokite šių lūpų dažų atspalvių, jei nenorite atrodyti kaip sena moteris. ...
-
Kalėdinis megztinis – ne tik šventiškas, bet ir tvarus
Linksmi kalėdiniai megztiniai savo populiarumo nepraranda ir šiemet. Vis dėlto jie kritikuojami dėl savo trumpalaikiškumo, nes iškart po švenčių tampa nebeaktualūs. Kokiu megztiniu pasipuošti, kad jis ne tik kurtų &sca...