- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Ypatinga: Biržų giria – viena didžiausių Lietuvos sengirių su itin mažai paliestais brandžiais miškų plotais ir ypatingai turtinga biologine įvairove.
-
Įspūdingi: norintiems pamatyti stambiausių Europoje gyvenančių laukinių gyvūnų – stumbrų – verta sukti į Pašilių stumbryną Panevėžyje.
-
Iškeisk miestą į mišką: Aukštaitijos girių didybė
-
Iškeisk miestą į mišką: Aukštaitijos girių didybė
-
Iškeisk miestą į mišką: Aukštaitijos girių didybė
-
Iškeisk miestą į mišką: Aukštaitijos girių didybė
-
Iškeisk miestą į mišką: Aukštaitijos girių didybė
-
Iškeisk miestą į mišką: Aukštaitijos girių didybė
-
Iškeisk miestą į mišką: Aukštaitijos girių didybė
-
Iškeisk miestą į mišką: Aukštaitijos girių didybė
-
Iškeisk miestą į mišką: Aukštaitijos girių didybė
-
Iškeisk miestą į mišką: Aukštaitijos girių didybė
-
Pažiba: Rozalimo miško parkas – 287,6 ha užimantis miško parkas, kuriame yra 4,4 km ilgio pažintinis takas.
Aukštaitija – didžiausias Lietuvos etnografinis regionas, pasižymintis turtinga istorija, kultūra, papročiais ir, žinoma, nuostabiu gamtos grožiu. Čia plyti didingi miškai, ramybe alsuoja senosios girios, tyvuliuoja ežerai, o žvelgti į tolius kviečia kalvos. Pasinerti į gamtos prieglobstį kviečia miškininkų įrengti ir prižiūrimi rekreaciniai objektai.
Girios turtai
Pradėkime keliauti nuo pat „viršaus“. Tikras šiaurės Lietuvos pasididžiavimas – Biržų giria, viena didžiausių Lietuvos sengirių su itin mažai paliestais brandžiais miškų plotais ir ypatingai turtinga biologine įvairove.
Girioje galite išvysti į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų augalų ir gyvūnų rūšių. Čia gyvena mažieji ereliai rėksniai, juodieji gandrai, vištvanagiai, uralinės pelėdos, žvirblinės pelėdos, baltieji kiškiai, taip pat galite sutikti kanopinių žvėrių, vilkų ir net lūšių (jų šioje sengirėje – daugiausia Lietuvoje). Pasigėrėję girios turtais, galėsite atsikvėpti net keliose erdviose poilsiavietėse – Lujėnų, Vidugirio, Baublynės, Linksmagirės.
Norintiems pasivaikščioti pažintiniu taku, miškininkai siūlo Užušilių miško pažintinį taką. Nors takas neilgas, jame gausu informacinių stendų, kurie padės daugiau sužinoti apie mišką, jo augalus ir gyventojus. Taip pat galėsite išspręsti gamtinį testą ir rasti atsakymus į jo klausimus. Romantikams skirta kita tako dalis, vedanti į sengirės lopinėlį, tik ši tako dalis nėra žiedinė, tad tuo pačiu taku teks grįžti atgal. Take įrengta poilsiaviečių ir atokvėpio aikštelių, atveriančių gražiausias miško vietas.
Rokiškyje miškininkai būtinai kviečia aplankyti vieną didžiausių ir gražiausių poilsiaviečių – Miliūnų tvenkinio. Apūniškio miškas prie Miliūnų tvenkinio yra viena vertingiausių Valstybinių miškų urėdijos Rokiškio regioninio padalinio rekreacinių zonų, kuri suteikia įvairaus poilsio gamtoje galimybių. Čia galima pasivaikščioti gražiu mišku, grybauti, pasivažinėti dviračiu ar pailsėti prie vandens telkinio.
Stumbrai – iš arti
Kita ypatinga šio krašto vieta – pažintinis takas „Į girią“. Pažintinį kompleksą sudaro 800 m ilgio takas su regykla į pelkę ir poilsiavietė. Takas prasideda ties poilsiaviete „Papučkynė“ ir eina ratu, tad, apėję taką, vėl grįšite į poilsiavietę.
Įspūdingi: norintiems pamatyti stambiausių Europoje gyvenančių laukinių gyvūnų – stumbrų – verta sukti į Pašilių stumbryną Panevėžyje. Valstybinių miškų urėdijos nuotr.
Norėdami pamatyti stambiausių Europoje gyvenančių laukinių gyvūnų – stumbrų – keliaukite į Pašilių stumbryną Panevėžyje. Po rekonstrukcijos 2023 m. duris atvėrusiame stumbryne lankytojai turi išskirtinę galimybę iš arti stebėti stumbrus, gyvenančius jiems sukurtomis artimomis natūraliai aplinkai gyvenimo sąlygomis. Pašilių stumbrynas užima beveik 50 ha aptvertą plotą, kurio didžioji dalis apaugusi mišku. Lankytojai gali stebėti stumbrus nuo specialios apžvalgos aikštelės, pasivaikščioti pažintiniu Pašilių stumbryno taku, naudotis laužaviete ir poilsio suolais.
Tikra Pakruojo rajono pažiba – Rozalimo miško parkas. Tai – didelis, 287,6 ha užimantis miško parkas, kuriame yra 4,4 km ilgio pažintinis takas, erdvi renginių vieta su vasaros estrada, miško klasė, mitologinis akmuo su Švč. Mergelės Marijos pėda, medinių skulptūrų ir kitų įspūdingų objektų, kuriuos verta išvysti.
Augalų ir gyvūnų grožis
Norintiems pasigrožėti išskirtiniais dekoratyviniais augalais ir medžių drožiniais siūloma aplankyti Anykščių regioninio padalinio Troškūnų arboretumą, kurį sudaro parkinė ir dekoratyvinių augalų dalis. Šalia arboretumo eksponuojama miško ūkio technika, Troškūnų girininkijoje įrengtas nedidelis muziejus.
Laukinių gyvūnų išsiilgusius miško lankytojus nudžiugins ekspozicinis aptvaras „Mikierių danielynas“. Jame puikiai praleisite laiką grožėdamiesi laukine gyvūnija, tvarkinga ir ramia aplinka. Viską stebėsite iš apžvalgos aikštelės, esančios šalia aptvaro. Pasigrožėję aptvare gyvenančiais danieliais ir pasižvalgę po šalia esančią Mikierių girininkijos inkilų ekspoziciją, prisėskite pailsėti ar užkąsti miškininkų įrengtoje pavėsinėje.
Mėgstantiems aktyvų laisvalaikį ir norintiems pasportuoti gamtoje, puikiai tiks šalia Ukmergės plytinčio Pivonijos šilo įrengtas sveikatingumo takas. Šile įrengtų sveikatingumo takų ilgis – 3,45 km. Pasportavę ar ramiai pasivaikščioję, galėsite atsikvėpti pavėsinėje.
Gausu vietų pailsėti
Norintiems ramaus gamtos prieglobsčio miškininkai rekomenduoja apsilankyti Baltojo kalno take „Ateik, žmogau, tyla priglausiu“. Pažintinis takas prasideda ties Baltojo kalno apžvalgos aikštele, nuo kurios atsiveria įspūdingas vaizdas į Nerį. Take gausu vietų pailsėti – įrengta suoliukų, pavėsinių. Tako aplinką puošia medinės skulptūros.
Patarimas vandens turizmo mėgėjams – būtinai aplankykite Švenčionių rajono Aukštagirio stovyklavietę su prieplauka. Stovyklavietė įrengta ant Žeimenos upės kranto ir yra pritaikyta stovyklauti vandens turistams. Šioje vietoje rasite būtiniausią įrangą, reikalingą stovyklavimui.
Pažiba: Rozalimo miško parkas – 287,6 ha užimantis miško parkas, kuriame yra 4,4 km ilgio pažintinis takas. Valstybinių miškų urėdijos nuotr.
Vasarotojų labai mėgstama Mažojo Siaurio poilsiavietė. Čia rasite viską, ko reikia geram poilsiui, – stalą, suoliukų, atgaivą po medžių šešėliais ir gražų vaizdą į Mažojo Siaurio ežerą.
Važiuojantiems link ežerais pasidabinusios Ignalinos, miškininkai siūlo sustoti Almajo stovyklavietėje. Didelė stovyklavietė įsikūrusi šalia Ginučių, prie Almajo ežero kranto. Čia įrengta gausi rekreacinė infrastruktūra, yra pavėsinių, rekreacinių baldų komplektų, laužaviečių ir lieptų į ežerą.
Kita erdvi stovyklavietė – Vaišniūnų. Ji įrengta prie Dringio ežero kranto. Joje gausu miško baldų, pavėsinių, daug erdvės judriesiems žaidimams. Į stovyklavietę patogu atvažiuoti, nes šalia yra daug vietos pastatyti automobiliams.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Debesnų draustinis Varnių regioniniame parke bus geriau pritaikytas lankytojams
Žemaitijos Varnių regioniniame parke esantį Debesnų draustinį iki 2027 metų rudens ketinama dar labiau pritaikyti lankymui. ...
-
Paukščių giesmės sausį: žiemoja ar grįžo?
Lietuvoje turėtų būti gilus viduržiemis, bet gamta nesnaudžia, o gal ir nebuvo rimtai įmigusi. Žmonės pastebi triukšmingus varnėnų būrius. ...
-
Šalčiui apėmus didelę JAV dalį, sniegas nustebino Naująjį Orleaną
Oro masės iš Arkties antradienį nulėmė šalčius daugiau kaip pusėje JAV teritorijos, įskaitant prie Meksikos įlankos esantį Naująjį Orleaną, kur užfiksuotas didžiausias per kelis dešimtmečius snygis. ...
-
Trumpai ir aiškiai: kur kreiptis mieste pastebėjus gyvūno gaišeną?5
Ne vienas esame pastebėję negyvą gyvūną gatvėje, parke ar kur kitur mieste. Tokiais atvejais norėtųsi imtis veiksmų, bet dauguma sutrinka, ką tiksliai reikėtų daryti, kur kreiptis? ...
-
Sausį – gamtos išdaigos: ši žiema tikrai stebina
Sausiui dar nepasibaigus lietuviai socialiniuose tinkluose dalijasi gamtos išdaigų vaizdais. ...
-
Obelynėje skaitmeninami želdiniai
Nuo 2024 m. prof. Tado Ivanausko Obelynės sodybos obelų sode ir dendrologiniame parke vykdomas projektas „Obelynės parko želdinių inventorizavimas ir skaitmeninimas“ – pirmasis skaitmenizuotas želdynų projektas Lietuvoje. ...
-
Ministerija – už švelnesnę miškų kirtimų pasienyje tvarką nei siūlo Seimo nariai
Grupei Seimo narių siūlant nuo 2026 metų apriboti plynuosius miškų kirtimus pasienyje ir pakelėse tam tikru atstumu nuo Rusijos ir Baltarusijos sienos, Aplinkos ministerija (AM) siūlo Vyriausybei švelnesnį variantą. ...
-
Pražydo sausio viduryje
Pajūryje galima išvysti augalų, kurie žydi net ir sausio viduryje – darželiuose ir gėlynuose saulutės taip ir nebuvo nustojusios žydėti, akį džiugina ir pražydę hamameliai. ...
-
Spalvingas paukštelis neša mirtiną pavojų2
Naujosios Gvinėjos gyventojas, spalvingas paukštelis pitohas (lot. pitohui), tik iš pažiūros gali atrodyti nekaltai gražus sparnuotis. Švilpikinių šeimos paukščių genties atstovas, pasirodo, neša mirtiną pavoj...
-
Ką svarbu žinoti prieš bėgiojant su šunimi žiemą4
Žiemą sunku rasti motyvacijos lauko veikloms. Tačiau jei mėgstate bėgioti ir ieškote papildomo įkvėpimo išeiti į lauką, jūsų šuo gali tapti puikiu treniruočių partneriu ir motyvuotoju. Veterinarijos gydytoja Kristina Raulinait...