- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pasaulinis septynių valandų socialinių tinklų sutrikimas įnešė nemažai sumaišties ir Lietuvoje. Pirmadienio vakarą atsiradę trikdžiai 12 tūkstančių nuomonės formuotojų privertė nerimauti dėl pragyvenimo šaltinio, reklamos užsakovams atnešė finansinių nuostolių. Psichologai perspėja, kad visa tai – ženklas apie pavojingai didėjančią priklausomybę nuo socialinių tinklų. O štai telekomunikacijų bendrovės skaičiuoja išsiųstų trumpųjų SMS žinučių rekordus.
„Supratai, kad turi priklausomybę nuo socialinių tinklų. Tai tikrai sukėlė tokį jausmą, – sako LNK kalbinta tautietė, kuri pridūrė. – Naršiau ir žiūrėjau, kiek laiko vyksta šis nulūžimas ir kaip krenta akcijos. Nežinau, kiek man tai naudinga.“
„Mes čia atvykome dėl darbo, tai kilo sumaištis labiau dėl „WhatsApp“ nei dėl „Facebook“. Tai tikrai nepadėjo“, – sakė kalbinta užsienietė.
Kai kurie kalbintieji džiaugėsi, kad socialinių tinklų sutrikimas leido šiek tiek pailsėti.
Nuo pirmadienio vakaro vartotojai visame pasaulyje negalėjo prisijungti prie „Facebook“, „Instagram“ ir „WhatsApp“. Sutrikimai buvo panaikinti tik po septynių valandų.
Trikdžiai 12 tūkstančių nuomonės formuotojų privertė nerimauti dėl pragyvenimo šaltinio.
„Paskambino draugas ir sako: ar tau irgi neveikia „Instagram“ ir „Facebook“? Sakau, neveikia. Esu sporto salėje ir sakau, kad gal nėra prasmės sportuoti, nes niekas nežinos, kad aš sportuoju“, – šypsodamasis teigė nuomonės formuotojas Naglis Bierancas.
Moralinę žalą, psichologinius nuostolius, nes tikrai juokėsi influenceriai, kad patyrė egzistencinę krizę. Klausė, ką darys, jei atsikėlus ryte „Instagram“ nebeveiks niekada ir kaip reikės pragyventi.
Anot žurnalo „Forbes“, kol problemos buvo pašalintos, per septynias valandas „Facebook“ įkūrėjas Markas Zuckerbergas prarado šešis milijardus JAV dolerių.
Lietuvos nuomonių formuotojai dėl sutrikimų finansiškai nenukentėjo. „Moralinę žalą, psichologinius nuostolius, nes tikrai juokėsi influenceriai, kad patyrė egzistencinę krizę. Klausė, ką darys, jei atsikėlus ryte „Instagram“ nebeveiks niekada ir kaip reikės pragyventi“, – sakė „Influenceriai.lt“ direktorė Laura Aleksandravičė.
Tačiau nuostolius pajus reklamos užsakovai. „Tos kompanijos, kurios (reklamą, aut.past.) pasileido pirmadienį, tai nukentės jų rezultatai ir klientai patirs tam tikrą nuostolį, nes jų investuota suma galimai atnešė mažesnį rezultatą nei galėjo“, – sakė L. Aleksandravičė.
O ką daryti, kai neveikia du populiariausi socialiniai tinklai ir susirašinėjimo programėlės? Telekomunikacijų bendrovės skelbia, kad išsiųstų SMS žinučių skaičius – rekordinis. Jų buvo išsiųsta du tris kartus daugiau.
O štai psichologai įspėja, kad ši situacija atkleidė priklausomybės nuo socialinių tinklų mastą. Ši priklausomybė nors ir atsirado neseniai, tačiau yra tokia pati pavojinga ir stipri kaip ir priklausomybė nuo alkoholio ar narkotinių medžiagų.
Dėl priklausomybių išsivysto naujos baimės, tarkim, nomofobija – baimė likti be telefono. Anot gydytojo psichiatro, naujausi moksliniai tyrimai rodo, kad socialiniai tinklai blogina žmogaus psichikos sveikatą ir neigiamai veikia ne tik nuo jų priklausomus žmones.
„Apsilankius socialiniuose tinkluose žmogaus nuotaika krenta maždaug aštuoniais dešimt procentų. Po vienkartinio apsilankymo“, – sako gydytojas psichiatras Martynas Marcinkevičius.
Nuo socialinių tinklų priklausomus žmones taip pat kamuoja abstinencija, didžiulis nerimas. Mat, anot M. Marcinkevičiaus, socialiniai tinklai iš pradžių buvo sukurti padėti žmonėms, turintiems bendravimo sutrikimų.
Specialistai rekomenduoja socialiniuose tinkluose praleisti ne daugiau nei valandą per dieną.
Daugiau – vaizdo įraše:
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Tarptautinis faktų tikrintojų tinklas: Zuckerbergo pareiškimas apie cenzūrą yra netiesa
Įmonės „Meta“ steigėjo ir generalinio direktoriaus Marko Zuckerbergo pareiškimas, kad feisbuko faktų tikrinimo programa pavirto į cenzūrą, yra „netiesa“, ketvirtadienį pranešė Tarptautinis faktų tikrintojų tinkl...
-
Mokslininkai: pirmą kartą viršyta kritinė pasaulinio atšilimo riba3
Mokslininkų teigimu, praėję metai buvo karščiausi nuo tada, kai buvo pradėti fiksuoti tokie duomenys – be to, tai buvo pirmieji metai, kuriais viršyta svarbi 1,5 laipsnio Celsijaus pasaulinio atšilimo virš ikipramoninio l...
-
„Meta“ atsisako faktų tikrinimo programos: cenzūros pabaiga ar chaoso pradžia?
JAV technologijų bendrovė „Meta“ antradienį paskelbė, kad atsisakys savo faktų tikrinimo programos. ...
-
Gėrimas iš ateities: kavos gurmanai jau ragauja dirbtinio intelekto kūrinį5
Suomiai jau gali paragauti kavos, kurią sukūrė dirbtinis intelektas. Tai – keturių kavos rūšių derinys, sukomponuotas taip, kad idealiai atitiktų kavos gurmanų skonį. ...
-
Pietų Anglijoje rastas 166 mln. metų senumo „dinozaurų takas“1
Pietų Anglijos kalkakmenio karjere kasdamas molį darbininkas pastebėjo neįprastus iškilimus, kurie, pasirodo, slėpė vadinamąjį dinozaurų taką – išmirusių roplių pėdsakų grandinę, ketvirtadienį pranešė tyrėjai. ...
-
Mokslininkai įspėja apie naują grėsmę: dirbtinis intelektas jumis manipuliuos4
Kembridžo universiteto mokslininkai pirmadienį paskelbtame straipsnyje įspėjo, kad pokalbių dirbtinio intelekto įrankiai netrukus galės „slapta daryti įtaką“ vartotojų priimamiems sprendimams naujoje komercinėje erdvėje, vadinamoje &bdq...
-
Neištvėrė baisaus poveikio vaikams: ketiname išvyti šį banditą iš savo kaimynystės2
Albanijos ministras pirmininkas Edi Rama (Edis Rama) šeštadienį pareiškė, kad vyriausybė nuo 2025-ųjų bent vieneriems metams uždarys socialinį tinklą „TikTok“. ...
-
Protingiausiu pasaulio žmogumi tituluojamas vyras tikina turįs atsakymą, kas vyksta po mirties17
Christopheris Langanas, kurio intelekto koeficientas (IQ), teigiama, yra aukštesnis nei Alberto Einšteino, pasidalijo savo teorija apie pomirtinį gyvenimą. ...
-
Įstrigę kosmose: NASA vėl atidėjo dviejų astronautų sugrąžinimo misiją
Jau kelis mėnesius Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) įstrigę du JAV astronautai ten liks bent iki kovo pabaigos, antradienį pranešė amerikiečių kosmoso agentūra NASA. ...
-
JK svarsto DI autorių teisių įstatymą, kad padėtų apsaugoti menininkų teises
Jungtinės Karalystės vyriausybė antradienį pradėjo konsultacijas dėl planų suteikti dirbtinio intelekto kūrėjams aiškumo autorių teisių klausimais, siekdama paremti menininkų pajamas ir paskatinti ekonomiką. ...