- Šarūnė Kutinskaitė-Būdavienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Praėjusi savaitė paženklinta netektimi – sostinėje klubo "Impuls" baseine nuskendo mažametis berniukas. Nelaimės sukrėsti vaikų tėvai susirūpinę: ar tikrai visuose šalies baseinuose laikomasi pagrindinių saugos taisyklių?
Nelaimė atvėrė akis
Po nelaimės Vilniuje, pasiglemžusios septynerių metų berniuko gyvybę, vos metais vyresnio kauniečio Roko mama Kristina (vardai pakeisti – red. past.) jau kelias dienas su nerimu krauna sūnaus sportinį krepšį, o įvykusią tragediją iki šiol išgyvena kaip asmeninę netektį.
"Neduok Dieve, kam nors tai patirti", – giliai atsiduso moteris.
Incidentas, kurio atgarsiai nuvilnijo per visą šalį, aštuonmečio mamą darsyk privertė dirstelėti į "Girstučio" baseino, kurį jos sūnus lanko ne pirmus metus, virtuvę ir užduoti kelis aštrius klausimus plaukimo klubo "Banga" vadovybei.
"Šį kartą nekalbėsiu apie sutartis, kuriose daug nelogiškumų, neliesiu ir mokėjimų tvarkos, kuri man atrodo absurdiška. Kalbėsiu apie saugumą. Sakykite, ar normalu, kad grupėje yra daugiau nei 20 vaikų?" – pasipiktinimo neslėpė į redakciją paskambinusi moteris.
Tiesa, toks skaičius, anot jos, tik popieriuje. Treniruotės metu kaunietė suskaičiavo 15 vienas paskui kitą išsirikiavusių moksleivių.
"Manau, kad tiek yra per daug, – Kristinos skaičiavimais, grupės turėtų būti bent trečdaliu mažesnės. – Jei kas nutiktų viename takelio gale, stovėdamas kitame treneris vargu ar pamatytų ir spėtų užbėgti nelaimei už akių. Sutikite, nesinorėtų daugiau tokių beprasmių netekčių."
Nežada paklusti
Baseine, anot pašnekovės, yra ne vienas gelbėtojas, tačiau atliekančius savo tiesioginį darbą – vaikštančius ir prižiūrinčius tvarką – Kristina juos matė tik kitą dieną po Vilniuje įvykusios nelaimės.
"Iki tol jie valydavo vandenį nuo plytelių, šnekučiuodavosi su klientais arba tarpusavyje. Retsykiais sudrausmindavo lakstančius vaikus, bet ar to pakanka?" – svarstė Kristina.
Ne mažiau nei vaikų skaičius grupėse ar atsainus gelbėtojų požiūris į savo darbą moterį piktino naujoji tvarka, apribojusi tėvų patekimą į baseino vidų. Turimais duomenimis, nelaimės dieną įeiti vidun buvo uždrausta ir nuskendusio berniuko mamai, nors nesulaukusi pareinančio sūnaus ji ne kartą kreipėsi į administraciją ir prašėsi įleidžiama.
"Praėjusiais mokslo metais vaikų artimieji galėjo stebėti treniruotes iš balkono ar hole šalia persirengimo kabinų. Nuo rudens atidarytas naujas įėjimas į baseiną, o tėvai kaip šuneliai priversti stovėti priešais įeigos vartus. Išimtį padarė tik pirmą savaitę, o vėliau jau nebeleis. Pabando tik, – nepaklusti įvestai tvarkai žadėjo moteris. – Moku nemažus pinigus – kone pusšimtį eurų už mėnesį, todėl, manau, turiu teisę matyti, kas vyksta baseine."
Kristina tikino neturinti priekaištų jos sūnų treniruojančiam specialistui, tačiau to paties esą negali pasakyti apie vadovybę, kuri nenori leistis į jokias kalbas.
Jei nepatinka, galite eiti kitur. Štai jums ir atsakymas.
"Jei nepatinka, galite eiti kitur. Štai jums ir atsakymas", – neatlyžo moteris.
Atmeta visus kaltinimus
Išgirdęs motinos išsakytas pretenzijas, plaukimo klubo "Banga" direktorius Andrius Survila tikino, kad šios nėra pagrįstos. 20 ir daugiau vaikų, pasak jo, fiziškai neįmanoma sutilpti viename baseino takelyje.
Sąraše jų esą gali būti daugiau, tačiau visi vaikai už brūkšnio laikomi rezerviniais ir į užsiėmimus pakviečiami tik tais atvejais, jei kas nors iš anksčiau užsirašiusiųjų atsisako lankyti baseiną.
"Maksimalus vaikų skaičius yra 15, bet dažniausiai jų būna mažiau – apie 12–13", – tikino klubo vadovas ir pridūrė, kad visos grupės sudaromos atsižvelgiant į vaikų amžių, plaukimo gebėjimus bei paritį.
Jauniausi 4–6 metų plaukikai treniruotes gali lankyti su tėvais ir kartu atlikti trenerių užduotus pratimus arba treniruotis be artimųjų. Pasirinkus antrąjį variantą, drauge su plaukimo treneriu į vandenį lipa ne daugiau kaip aštuonių vaikų.
"Be to, jie plaukia ne visame baseine, o tik jo atitvertoje dalyje, kur gylis daugiausia 1,5 m. Vanduo ten ir šiltesnis", – aiškino A.Survila.
Tėvai nepageidaujami
Vaikai nuo 6 metų, kurie nemoka plaukti, leidžiami į 25 m ilgio baseiną, šoninius takelius, tam, kad bet kada galėtų įsikibti į grindų plyteles. Pirmoji treniruotė dažniausiai vyksta ant kranto, o jos metu sėdėdami ant baseino krašto vaikai įmerkia kojas į vandenį ir taip bando jį prisijaukinti.
"Treneriai vaikus supažindina su bendrąja tvarka: kaip elgtis prieš, per treniruotę ir po jos, kodėl negalima lakstyti ar stumdytis. Galų gale, kaip užrakinti spinteles, kur palikti batus, kur rasti dušą", – kalbėjo klubo direktorius.
Tuos vaikus, kurie jau moka plaukti ir dalyvauja vidinėse varžybose, treneriai atrenka į įgūdžių tobulinimo ar meistriškumo ugdymo grupes. Jose būna nuo 12 iki 15 vaikų ir visi jie plaukia 50 m ilgio baseine prižiūrint treneriui.
Paklaustas apie gelbėtojų darbą, A.Survila tikino, kad baseine dažniausiai jų būna trys, todėl dar kelių dešimčių papildomų gelbėtojų, kuriais veržiasi būti tėvai, klubui esą nereikia. Dėl tos priežasties vaikus atlydėję suaugusieji šiais mokslo metais nebegalės stebėti vykstančių plaukimo treniruočių.
"Pasakysiu taip, baseine dirba žmonės, baigę aukštąjį mokslą, lankę įvairius gelbėjimo kursus, bet tėvai mano šį darbą išmanantys geriau. Deja, praktika rodo, kad dažniau jie labiau trukdo, nei padeda", – į išsakytus motinos būgštavimus atsakė plaukimo klubo direktorius.
Trūksta specialistų
Kauno plaukimo mokyklos baseinuose "Vilija", "Dainava", "Šilainiai" suaugusiesiems įrengti laukiamieji – tėvai, vyresnieji broliai ir seserys, seneliai ar kiti giminaičiai treniruočių metu prie baseinų taip pat nepageidaujami.
"Priešingu atveju vaikas dėmesį dalys pusiau – tėvams ir treneriui, o pastarasis negalės visiškai valdyti situacijos", – apie vidaus tvarką, o netrukus ir apie vaikų grupes prabilo Kauno plaukimo mokyklos direktorius Saulius Binevičius.
Anot jo, Kūno kultūros ir sporto departamentas yra patvirtinęs rekomendacijas, kuriose nurodyta, kad vienoje grupėje gali būti ne daugiau kaip 15 vaikų. Toks pats skaičius įrašytas ir higienos normos reikalavimuose, ribojančiuose plaukikų srautus viename baseino takelyje. Tiek pat vaikų minima ir vidinėse plaukimo mokyklos taisyklėse.
"Baseinuose mes laikomės visų nustatytų normų, nes esame biudžetinė įstaiga, o savivaldybė – mūsų steigėja. Esame suinteresuoti ne pinigais, o saugumu", – motyvavo pašnekovas.
Vaikams, kurie pradeda mokytis plaukti, pasak jo, dažniausiai skiriami kraštiniai takeliai, užmaunamos pagalbinės pripučiamos rankovės. Pradedantieji vandenyje būna ne ilgiau nei 45 minutes, o treneriai vaikams kaskart primena, kaip elgtis baseine ir pasibaigus treniruotei.
"Vaikai... jie ne visuomet girdi, todėl būtina nuolat kartoti ir kalbėti namuose, mokykloje, per radiją ir kitas sklaidos priemones, kaip išvengti nelaimių, – paklaustas nuomonės apie Vilniuje įvykusią tragediją, S.Binevičius tikino, kad problema – ne tik informacijos stoka, bet ir dirbančiųjų neprofesionalumas. – Bėda ta, kad daug trenerių, nebūtinai plaukimo, dirba su licencijomis, kurias gauna išklausę trijų mėnesių kursą. Kaip jums atrodo, ar įmanoma per tokį trumpą laiką išmokti dalykų, kuriuos kiti kaupia ketverius metus studijuodami universitete ir tvirtindami praktiniais įgūdžiais?"
Susidūrė su skendimais
Kūno kultūros ir sporto departamento patvirtintomis taisyklėmis vadovaujasi ir Kauno centro sporto mokykla – grupės čia ne didesnės nei 15 vaikų.
Pradedantieji pirmųjų treniruočių metu supažindinami su taisyklėmis, vėliau jaukinami prie vandens. Pasibaigus treniruotėms, vaikai baseine nelieka – iškart skuba prie persirengimo kabinų.
"Viskas vyksta taip, kaip priklauso", – tarsi kirviu nukirto mokyklos vadovė Saulė Malinauskienė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Sausio 13-osios išvakarėse Kaune pražydo „Neužmirštuolių pieva“15
Sekmadienio pavakarę Kaune buvo surengta tradicinė „Neužmirštuolių pievos“ akcija, skirta prisiminti tautos didvyrių ryžtą ir drąsą ginant mūsų tėvynę. Renginio metu keli šimtai kauniečių suformavo „Neužmir...
-
Skandalo per čiuožimo čempionatą kulminacija: moteris paneigė savo žodžius20
Prieš metus Kaune vyko Europos dailiojo čiuožimo čempionatas. Jame įsiplieskė konfliktas tarp savanorės, žurnalisto ir Lietuvos čiuožimo federacijos prezidento. Renginyje dirbusi Kaja Elena Brilė šeštadienio vakarą paneig...
-
Kaune suliepsnojo Sausio 13-osios atminimo laužai29
Sekmadienio vakarą Laisvės alėjoje uždegti Sausio 13-osios atminimo laužai. Jie skirti priminti 1991 m. sausio įvykiams – tūkstančių žmonių ryžtui kovoti dėl laisvės ir paaukotoms gyvybėms. ...
-
Laisvės gynėjų dienos minėjimo renginiai Kaune12
Sekmadienį ir pirmadienį Kaune vyks 34-osioms Sausio 13-iosios metinėms skirti renginiai. ...
-
Atmintyje gyvi sausio įvykiai8
Renginyje „Prisiminimai gyvi – 1991 m. sausio 13-oji“ – kovotojų, laisvės gynėjų pasakojimai ir paroda, skirta šiems įvykiams atminti. ...
-
Sentikių dvasinis tėvas: pasninkas visų pirma yra dvasingumas4
Šešių savaičių pasninkas iki Kalėdų, anot Kauno sentikių dvasinio tėvo – ne apie maisto ribojimą. Pasninkas visų pirma yra dvasingumas, o šventės – ne blizgučiai, bet suvokimas. ...
-
Sąjungos aikštėje atsiras daugiau gyvybės47
Vilijampolėje ilgus metus apleista Sąjungos aikštė šiemet turėtų sulaukti pokyčių. Darbus planuojama pradėti vasarą. Po rekonstrukcijos aikštė turėtų pasikeisti neatpažįstamai. ...
-
Panemunės šilas pildosi išskirtiniais rankų darbo suoliukais10
Panemunės šile daugėja unikalių rankų darbo suoliukų. Drožti dirbiniai papildė prieš kurį laiką pradėtą pildyti įvairių gyvūnų kolekciją, tad prisėsti šalia bus galima ne tik ties unguriais, ilgus sparnus išskleista...
-
Legendinio „Olimpo“ jubiliejus: nuotaikos – dvejopos
„Mūsų klube įkurtame muziejuje būtų galima susipažinti ne vien su turtinga varžybų trofėjų kolekcija, bet susitikti ir su juos iškovojusiais atletais“, – sakė vienas kultūrizmo klubo „Olimpas“ steigėjų doc. dr...
-
Eiguliuose bus daugiau spalvų: tikslas – pagyvinti aplinką7
Gatvės meno kolekcija Kaune plečiasi. Eiguliuose ant buvusios elektros pastotės atsirado naujas ir ypač spalvotas piešinys. Neabejojama, kad jis taps rajono puošmena, kuri spalvų suteiks visais metų laikais. ...