Apie migrantų ydas prabilęs Ilchomdžonas sukėlė pyktį: dabar jie mane keikia, bet rytoj padėkos

Dienraščio „Kauno diena“ rašinys

Drąsus ir atviras tadžiko politinio pabėgėlio Ilchomdžono Jakubzodos pokalbis su kauno.diena.lt apie masinės imigracijos keliamus iššūkius susilaukė daugybės reakcijų. Tarp jų ir plataus išeivių iš Vidurio Azijos pasipiktinimo.

Sprendimą žengti šį nelengvą ir tam tikra prasme net pavojingą žingsnį vyras paaiškina paprastai: jis nori padėti migrantams ir tuo pačiu Lietuvai. „Kai kritikuojame Vyriausybę, darome tai ne iš aklo pykčio ar pavydo valdžioje esantiems žmonėms, o su konkrečiu tikslu – kad valdžia pripažintų savo klaidas ir jas taisytų. Dėl tos pačios priežasties aš išsakiau kritiką ir migrantams. Nenoriu jų sumenkinti, noriu jiems padėti“, – aiškino Vidurio Azijos migrantų asociacijos vadovas.

– Atvirai pasisakydamas apie migracijos šiandien keliamas problemas galėjote numatyti, kad tai sukels daugelio žmonių pasipiktinimą, bet vis tiek nusprendėte netylėti. Kodėl?

– Nusprendžiau išsakyti kritiką migrantams todėl, kad tai gali padėti tūkstančiams jų. Juk valdžią kritikuojame ne iš dyko buvimo, o kad ji suprastų, kur klysta ir veiktų geriau. Tas pats ir šiuo atveju. Matau, kad daug kas skausmingai priėmė mano žodžius, bet išsakiau juos visų migrantų labui. Manau, kad daugelis šiandien mane keikiančių, vėliau padėkos.

Be to, sąmoningai pasirinkau padaryti tai žiniasklaidoje. Jei asmeniškai kokiam migrantui pasakysiu: žiūrėk, štai ką tu darai neteisingai, o štai šito negalima daryti visai – jis turbūt pritariamai palinksės galva ir toliau darys savo. Dabar gi mano žodžiai pasiekė iš karto tūkstančius žmonių.

Kiek žinau, bent kelios dešimtys Vidurio Azijos migrantų susitvarkė mokestinius reikalus būtent po straipsnio publikavimo.

– Manote, kad tai atneš pokyčius?

– Tai jau davė vaisių. Kiek žinau, bent kelios dešimtys Vidurio Azijos migrantų susitvarkė mokestinius reikalus būtent po straipsnio publikavimo. Taigi, žmonės suvokė, kad mano kritika yra ne apsižodžiavimas, o pirmas žingsnis pradedant spręsti problemą. Kad kažką pakeistum, pirmiausiai reikia pripažinti, kad problema ir pokyčio poreikis tikrai yra.

Daug kas supranta, kad problemos egzistuoja, bet apie tai nekalba ir dėl to jų nesprendžia. Aiškinu paprastą dalyką: nori teisėtai gyventi ir dirbti Lietuvoje – mokėk mokesčius, laikykis įstatymų, vietos kultūrinių normų ir neturėsi bėdų.

Šios temos viešinimas žiniasklaidoje gali paskatinti žmones veikti, taisyti tai, kas yra negerai. Galiausiai, suvokti, kad net vieno žmogaus neteisėti veiksmai ne tik daro žalą visuomenei, bet ir juodina absoliučiai visus atvykėlius iš Vidurio Azijos. Visus šiuos reikalavimus aš pirmiausiai keliu sau asmeniškai – juk irgi esu migrantas.

Kažkas galbūt neteisingai suprato, kad aš kalbėjau apie absoliučiai visus migrantus. Taip nėra. Dalis į Lietuvą atvykusių migrantų iš tiesų yra patyrę savo darbo meistrai. Pavyzdžiui, logistikos sferoje dirbantys migrantai vilkikų vairuotojai iš Vidurio Azijos sulaukia labai gerų lietuvių darbdavių atsiliepimų. Šie žmonės išmoko savo amatą tėvynėje ir tai patvirtina Lietuvoje praeidami čionykščius mokymo kursus. O tie migrantai, kurie atvyksta su padirbtais profesiniais dokumentais, sakykime tiesiai, neturi pagrindo pykti už kritiką, nes patys pasirenka sukčiauti.

Daugelis atvykėlių pirmiausia galvoja, kaip išgyventi, o ne kaip integruotis.

– Taigi, jūs siūlotės padėti tėvynainiams. Nuo ko jiems pradėti?

– Nuo įsiliejimo į bendruomenes. Lietuvoje veikia tadžikų ir kirgizų bendruomenės. Jos negali pasigirti dideliais ištekliais, tačiau yra aktyvios ir gali daug ką patarti ir daug kuo padėti naujiems atvykėliams iš Vidurio Azijos. Mes – bendruomenių nariai – galime padėti susigaudyti Lietuvos įstatymuose, padėti perprasti lietuviškus papročius, tradicijas ir kultūrines normas. Per bendruomenę migrantas gali sėkmingai įsilieti į darbo rinką ir Lietuvos visuomenę.

Tadžikų ir kirgizų bendruomenės nėra kažkokie uždari klubai. Mes esame atviri Lietuvai ir norime dalyvauti jos gyvenime, būti to gyvenimo dalimi. Pavyzdžiui, bendruomenių nariai noriai savanoriauja aplinkos tvarkymo, želdinių sodinimo ir panašiose akcijose.

Aš suprantu, kad integracija yra ilgas ir sudėtingas procesas. Be to, daugelis atvykėlių pirmiausia galvoja, kaip išgyventi, o ne kaip integruotis. Šiuo požiūriu bendruomenės kiekvienam norinčiam gali suteikti labai daug pagalbos.

Beje, šiuo klausimu norėtųsi matyti ir glaudesnį dialogą tarp bendruomenių ir Lietuvos vyriausybinių institucijų, susijusių su migracijos procesais. Mes galime padėti ne tik migrantams, bet ir duoti naudos Lietuvos institucijoms. Sakau tai, nes noriu patikinti lietuvius, kad mes esame labai dėkingi jūsų šaliai. Juk Lietuva atvėrė duris įvairių tautybių pabėgėliams, priverstiems gelbėtis nuo tėvynėje siautėjančių diktatorių. Aš ir pats esu toks pabėgėlis.

Raginu lietuvius nespręsti apie visus migrantus pagal pavienius neigiamus pavyzdžius.

– Kuo jūs galite padėti Lietuvos institucijoms?

– Labai įvairiais būdais: pradedant geresniu atvykėlių mąstysenos supratimu ir baigiant kenkėjiškų asmenų identifikavimu. Duosiu konkretų pavyzdį: politiniai pabėgėliai patys jaučia grėsmę iš liberaliai kontroliuojamos imigracijos, nes diktatoriški režimai į darbo migrantų gretas tikrai infiltruoja slaptųjų tarnybų agentus, stebinčius opozicijos atstovus Lietuvoje. Tai daro ir Rusija, ir Gudija, ir Tadžikistanas bei kitos autoritarinės šalys. Taigi, jei galiu duoti patarimą Lietuvos valdžios institucijoms, siūlyčiau atidžiau tikrinti čia norinčius atvykti darbo migrantus. Tai padės atsijoti ir apgavikus, apsimetančius specialistais.

– Kaip lietuviai žiūri į atvykėlius? Migrantus priima valstybė, bet ar priima žmonės?

– Tenka pasakyti, kad neretai susiduriame su pavyzdžiais, kai su migrantais elgiamasi nesąžiningai, jie nelaikomi lygiaverčiais ir šiuo atžvilgiu taip tikimės Lietuvos institucijų paramos. Patys norėtume suteikti daugiau žinių Lietuvos visuomenei, paaiškinti, kas mes esame ir kokią naudą duodame. Juk Lietuvos darbo rinkoje tikrai trūksta tam tikrų sričių profesionalų. Kvalifikuoti, sąžiningai dirbantys migrantai duoda naudą, padeda auginti Lietuvos ekonomiką.

Raginu lietuvius nespręsti apie visus migrantus pagal pavienius neigiamus pavyzdžius. Manau, kad šiuo požiūriu lietuviams mane nesunku suprasti, nes daugybė jų patys tapo darbo migrantais Vakarų Europoje ir iš savo patirties žino, kas yra nesąžiningas elgesys su atvykėliais. Be to, teisingumas migrantų atžvilgiu yra labai stipri paskata greičiau integruotis. Labiau įtraukite migrantus į socialinius ir kultūrinius procesus – padėkite jiems įsilieti į visuomenę.



NAUJAUSI KOMENTARAI

taip tai taip ,ale....

taip tai taip ,ale.... portretas
deja tadžikai labai skirias nuo lietuvių . Kultūros nesimaišo. Todėl jokios kalbos apie pastovų įdarbinimą net būt negali ,nes tai yra tiesiog elementari grėsmė nacionaliniam saugumui .Grėsmė lietuviams . (juk tadžikai religingi. Musulmonų tikėjimo. Ir minimalus reikalavimas integracijai turėtų būti atsisakyt savo tikėjimo. Bet juk jie tokiu lygiu tikrai nesutiks integruotis. Beje ,tokias sąlygas kažkada musulmonams buvo iškėlusi Ispanija . Ir emigracija sustojo.

Jis atrodo protingas ir kulturingas

Jis atrodo protingas ir kulturingas portretas
deja, dauguma jo tevynainiu toli grazu ne tokie - ir jie net nesiruosia integruotis, bus kaip Svedijoje

Sovietinė sostinė

Sovietinė sostinė portretas
Musų liberastinė valdžia greit išduos leidimą (vilniaus meras) mečetės statybai. Matai tų ekonominių migrantų priviso tiek kad leftistiniame Vilniuja jau susiformavo azijatų getas, bet baisiausia mus lietuvius išduos mūsų rinkta valdžia jie nemato musulmonų pertekliaus ir klėdi apie kažkokią naudą, nors tadžikų lyderis aiškiai pasakė nesitikėkite nieko nei mokesčių nei integracijos-to nebus.
VISI KOMENTARAI 27

Galerijos

Daugiau straipsnių