- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Ekstremalių kelionių organizatorius Šarūnas Jasiukevičius, Praeities žvalgas, šįkart apžvelgs transportą, kuris yra tinkamiausias krizinės situacijos metu prireikus evakuotis.
Pagrindinis patarimas – kas bebūtų, protingiausia yra evakuotis iš vietos, kurioje vyksta neramumai. Pasilikti verta tik tuo atveju, jeigu tikrai nėra galimybės, kur dėtis arba neramumai yra visame pasaulyje ir bėgti tiesiog nėra galimybės.
Visada geriau rinktis vietą, kuri yra kuo toliau nuo žmonių ir nuošaliau – kaimas, miškas yra geriausios vietos. Tačiau reikia turėti omenyje, kad vis tiek anksčiau ar vėliau jus suras. Jeigu iki jūsų vietos yra takelis – kažkas vis tiek jus ras. Bunkerio įsirenginėti neverta, nes turint laiko ar daug žmonių, bet kokį bunkerį galima atverti – uždūminti, užpilti vandeniu, susprogdinti. Vis tiek į jį anksčiau ar vėliau galima patekti.
Suiručių metu miestuose paprastai būna daug banditizmo, marodieriavimo, prievartavimų ir žudymų, nes tuo metu žmonių yra daug, resursų mažai, visiems visko neužtenka, todėl tenka vieniems iš kitų atiminėti. Kaimuose – paprasčiau. Ten daugiau resursų ir mažiau žmonių.
Tik nedidelės bendruomenės turi galimybę išgyventi ir ne tik aprūpinti save resursais, bet ir juos apsaugoti.
Aktyvios ir pasyvios saugos priemonės
Taikos metu lengviau praeiti pro aktyvias saugos priemones, t. y. pro žmones, saugančius teritoriją. Pro pasyvias saugos priemones praeiti sunkiau, nes jas pergudrauti – sudėtingiau. Krizinės situacijos metu aktyvi apsauga yra efektyvesnė. Kad ir kiek turėtumėte spygliuotos vielos, griovių, bunkerių, betono virš savęs ir aplink save – vis tiek anksčiau ar vėliau įveikti galima viską. Todėl geriausias būdas apsisaugoti – organizuoti saugos bendruomenes, patruliavimą. Tik nedidelės bendruomenės turi galimybę išgyventi ir ne tik aprūpinti save resursais, bet ir juos apsaugoti.
Pamirškite fantazijas, kad jūs išeisite į mišką ir gyvensite iš gamtos. Manau, kad Bieras Gryllsas neišgyventų gamtoje ilgiau nei dvi savaites vien tik rengdamasis ruonių kailiais ir gerdamas savo šlapimą. Tai yra nerealu, nes anksčiau ar vėliau kažkas baigsis, atsiras traumų, sveikatos problemų, baigsis maistas, negalėsite jo susimedžioti. Todėl visada lengviau ir geriau yra išgyventi nedidelėje bendruomenėje. Jeigu turite galimybę – nedidelis kaimas, aptverta vieta, gyvuliai, daržas – tai yra patogu ir saugu. Vandens visada yra, turėkite saulės baterijas ir t. t.
Transportas evakuacijai
Esu matęs kelis vaizdo įrašus, nuotraukų galerijas apie žiauriai kietai parengtas mašinas pabėgimui X dienai, kai bus tikrai labai blogai. Paskaitinėju karo istoriją, žmonių prisiminimus, atsiliepimus. Turiu pažįstamų Ukrainos rytuose, kur dar ir dabar vyksta karinis konfliktas, taip pat važinėja transportas. Žinokit, visos tos kietos mašinos tik pritraukia dėmesį. Retas atvejis, kad jums teks važiuoti bekele, gyventi ten, kur nėra civilizacijos. Tokia mašina jūs tik atkreipsite dėmesį į save ir tikrai atsiras žmonių, kurie bus pasiruošę geriau, jų bus daugiau, bus ginkluoti geriau ir jiems patiks jūsų mašina. Ir visi prabangūs, dideli ir brangūs visureigiai keliauja į tų žmonių rankas, kurie organizuojasi grupuotes, grupinę gynybą, grupinį puolimą ir bendruomenes.
Visi žmonės, kurie gyvena Rytų Ukrainoje, ir kurie turėjo prisipirkę prabangių visureigių „Toyota Land Cruiser“, G klasės „Mercedes-Benz“, visas tas mašinas jie atidavė ginkluotiems žmonėms ir dabar vaikšto pėsčiomis arba važinėja su senomis „Ladomis“.
Mano patarimas – nedarykite iš mašinų monstrų, nekelkite važiuoklių, nedarykite lempų, šviestuvų, didelių ratų ir pan. Jokiais būdais nedažykite mašinų maskuojančiomis spalvomis, nedarykite nieko, kas atkreipia dėmesį ar yra nors kiek panašu į kariuomenę. Kriziniu atveju, norint saugiai keliauti ir važiuoti, jums reikia jokiais būdais neatkreipti į save dėmesio.
Koks transportas atkreipia į save mažiausiai dėmesio?
Dujomis varomas automobilis, jeigu jis neturi alternatyvaus kuro, ilgai nevažiuos.
Geriausia mašina – sidabrinė, universalas, dyzelis. Galbūt šiek tiek senesnis, nei mūsų visas Lietuvos transporto parkas. Vadinasi, mašina turi būti truputį prastesnė nei dauguma kitų automobilių. Į tokias mašinas niekas nekreipia dėmesio, niekas į jas nežiūri. O jeigu ta mašina dar yra ir aprūdijusi ir / ar apdaužyta, su išmušta lempa – tokia mašina tikrai niekam nebus įdomi.
Bet tokia mašina gali turėti galingesnį variklį nei vidutinišką ir keturių varomųjų ratų pavarą. Rinkdamiesi kurą atsižvelkite į tai, kokias atsargas turite – jeigu generatorius dyzelinis, tuomet ir automobilis dyzelinis arba jeigu jūsų automobilis benzininis, tuomet ir generatorius turėtų būtų benzininis. Pamirškite dujomis varomus automobilius. Krizinėse situacijose lengviausia gauti benzino arba dyzelino. Didžioji dauguma karinės technikos yra varoma benzinu, todėl jo galima išsimainyti, gauti iš kareivių, pavogti ar kažkaip kitaip prasimanyti.
Dujomis varomas automobilis, jeigu jis neturi alternatyvaus kuro, ilgai nevažiuos. Konfliktinėse situacijose greičiausiai baigiasi dujos, nes jų paprasčiausiai niekas nepristato. Dujų ir degalinėse būna mažiau – dujų talpyklos yra mažesnės nei kuro talpyklos. Taip pat būna bent dviejų, trijų rūšių benzino, dyzelinas – vasarinis, žieminis, todėl tokio kuro daugiau šansų gauti.
Taigi, automobilis turėtų būtų varomas benzinu arba dyzeliu, universalas, baltas arba sidabrinis, aprūdijęs, kuo negražesnis, jeigu suskilęs stiklas – gerai, išdužusi lempa (ypač galinė) – gerai, kai stabdote, visiškai nereikia, kad matytųsi, kada stabdote, svarbu, kad kelias būtų apšviestas. Tokių šlykščių mašinų niekas nestabdys ir nenorės iš jūsų atimti. Jeigu norėsite apvažiuoti užkardas ar barikadas – keturi varomi ratai jums puikiai tiks. Dauguma miško takelių Lietuvoje yra tokie, kad jums neprireiks didelio visureigio. Jeigu specialiai nelįsite – viskas bus gerai.
Neturėkite jokių šarvuotų mašinų – jas irgi atims. Vienintelė galimybė, kurią galite padaryti, į savo automobilio (sidabrinio, universalo, dyzelio) dureles, nuėmę apdailą pripūsti „Makroflex“ putų. Jos apsaugo nuo pistoleto šovinių, „sumuštinis“ skarda-putos-skarda / plastiko apdaila sulaiko negalingo pistoleto kulkas. Žinoma, jeigu turite automobilį su dvigubais stiklais, jis irgi tiks, bet jie dažniausiai būna sunkūs.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Dėmesio, kauniečiai: pasitikrinkite adresą
Kaune gyvena apie 16 tūkst. gyventojų, kurių deklaruotos gyvenamosios vietos adresas nėra tikslus. ...
-
Santakos parko prieigas papuošė „Saulės laivas“
Netoli Senosios prieplaukos, Kauno Santakos parko pašonėje, iškilo nauja granito ir bronzos skulptūra – Dariaus Augulio kūrinys „Saulės laivas“. Kaip pranešė savivaldybė, meninis darbas simboliškai įprasmina...
-
Rekonstruojamoje Rotušės aikštėje – archeologų aptikti istoriniai lobiai
Praėjusių metų rudenį startavo Rotušės rekonstrukcijos darbai. Šiuo metu šioje Senamiesčio erdvėje darbuojasi archeologai. Jie jau gali pasigirti ir atrastais istoriniais artefaktais, kurie atguls į Kauno miesto muziejų. ...
-
Kauno mokyklų bendruomenė – sveikesnė ir laimingesnė
Kauno rajono mokyklos aktyviai rūpinasi mokinių sveikata ir gerove. Praėjusią savaitę Kauno rajono visuomenės sveikatos biuro specialistės vedė įdomius ir naudingus užsiėmimus įvairiose ugdymo įstaigose. ...
-
Garliavos kultūros centras turi naują vadovę
Garliavos kultūros centre nuo sausio 23 d. pradėjo dirbti naujoji centro direktorė Raminta Grėbliauskienė. ...
-
Biblioteka kviečia dalyvauti dailyraščio konkurse
Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka kviečia 5–12 klasių moksleivius ir suaugusiuosius dalyvauti dailyraščio konkurse „Aš tau linkiu, kad būtų ta akimirka“. Konkursas skirtas poeto Roberto Keturakio 90-osiom...
-
Kauno oro uoste – pokyčių metas
Lietuvos oro uostų (LTOU) generalinis direktorius Simonas Bartkus pakvietė Kauno rajono merą Valerijų Makūną ir jo komandą susipažinti su Karmėlavoje įsikūrusio Kauno oro uosto plėtros darbais. Prie administracinio pastato buvo iškelta Kauno...
-
Istorinė atmintis neblėsta
Nuo 1863–1864 m. sukilimo prieš carinę Rusijos imperiją praėjo nemažai laiko, tačiau istorinė atmintis apie to meto įvykius išliko gyva. ...
-
Klinika atsidūrė po padidinamuoju stiklu: buvo nustatytas pažeidimas
Apsilankiusi pas gydytoją, moteris kreipėsi į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą. Esą medikas daugiau dėmesio skyrė ne jai, o šalia buvusiam jos vyrui, su kuriuo aptarė moters būklę. Kontrolieriai nustatė diskriminaciją lyties pagrindu...
-
Prevencijos nauda: sumažėjo nusikalstamų veikų mokyklose, daugėja gerai besijaučiančių mokinių
Kauno rajonas – viena sparčiausiai augančių savivaldybių Lietuvoje, kurioje nuolat didėja ir mokinių skaičius. 2020 m. 1–12 klasėse mokėsi 9 683 mokiniai, priešmokyklinėse grupėse ugdyti 822 vaikai ir buvo 3 136 ikimokyklinio am...