- Diana Krapavickaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Sunkios būklės į Kauno klinikų Skubios pagalbos skyriaus priimamąjį atvykusi moteris, 26 valandas kęsdama skausmus laukė, kol bus paguldyta į palatą. Tiek užtruko, kol sulaukta COVID-19 testo rezultatų.
Priimamajame girdėjo vienintelę paguodą – tokia situacija dėl koronaviruso, dėkokite valdžiai.
Praėjusį antradienį viena Kauno klinikų pacientė ilgai prisimins. Aurika (pavardė redakcijai žinoma) pasakojo į Klinikų skubios pagalbos skyrių atvykusi 7 val. ryte. Apie 8 val. buvo paimtas mėginys koronaviruso testui. Maždaug per valandą atlikti kraujo, šlapimo ir kiti tyrimai. Buvo informuota, kad COVID-19 testo rezultatų daugiausia gali tekti laukti 6–7 val.
„Pasiskaičiavau, kad apie 14 val. turėtų būti aišku, ir laukiau. Taip belaukiant, anot Aurikos, atėjo naktis: „Apie 1 val. nakties ir vėl klausiu, bet atsakymas vienas – dar nėra rezultatų.“
Į Kauno klinikų skubios pagalbos skyrių Auriką atvežė šeimos nariai, tačiau jie į vidų nebuvo įleisti. Paaiškinta, kad tokia tvarka dėl COVID-19. Laukti gydytojų Aurika liko viena, turėdama būtiniausių daiktų maišelį ir buteliuką vandens.
„Aš nuo liepos darausi įvairius tyrimus, tačiau niekas nieko nenustatė. Po atliktos echoskopijos rekomendavo važiuoti tiesiai į Klinikų priimamąjį, nes pilve ėmė rinktis skysčiai. Taip ir padariau“, – pasakojo Aurika.
Moteris nuo nežinia dėl ko pilve susikaupusių skysčių nuolat jautė skausmą, pilvas buvo išsipūtęs. Kadangi nujautė, kad teks atsiduoti į gydytojų rankas, o gal ir gultis ant operacinio stalo, į Klinikų skubios pagalbos skyrių atvyko, kaip ir reikia, nevalgiusi ir negėrusi.
„Žmonių visą laiką buvo daug, tvanku, kojos sutino. Galiausiai man buvo pasakyta, kad gali tekti laukti iki ryto, esą užlūžo laboratorija, ar kažkaip panašiai“, – prisiminė Aurika.
Moteris tęsė, kad Skubios pagalbos skyriuje dirbęs personalas net nesileido į kalbas, kai ji užsiminė, kad galbūt jai būtų leista kur nors kitur pasidaryti testą per trumpesnį laiką. Anot Aurikos, aiškinta, kad tik Klinikose paimtas ir jų laboratorijoje atliktas testas yra tinkamas.
Moterį nustebino ir Skubios pagalbos skyriuje dirbusio personalo abejinguma (Andriaus Aleksandravičiaus nuotr.)
„Aš šiuo metu negaliu pasiskiepyti dėl prastų kraujo tyrimų. Be to, man paaiškino, kad net jei būčiau pasiskiepijusi, testą vis tiek būtų privalu pasidaryti, nes galiu būti viruso nešiotoja“, – „Kauno dienai“ guodėsi Aurika.
Stebino nejautra
Nevalgiusi, skaudančiu pilvu, sutinusiomis kojomis moteris priimamajame laukė toliau. Tokių laukiančių, kaip ji, buvo ne vienas. Moteris pasakojo, kad vienu metu su ja atvykęs vyresnio amžiaus vyras iš nuovargio, nuo laukimo ir nežinios, o gal ir nuo skausmo ėmė alpti. Apie 1 val. nakties pagaliau jį paguldė į palatą. Aurika laukė toliau.
„Naktį klausiau, ar galiu grįžti namo ir atvažiuoti ryte. Bet ne – negalima. Turėjau tik buteliuką vandens, net užkąsti nieko neturėjau“, – tęsė Aurika. Skubios pagalbos skyriaus laukimo salėje yra aparatų su užkandžiais, kavos aparatas, tačiau atsiskaityti galima tik banko kortele.
Aurika neslepia nuostabos: esą anksčiau buvo priešingai – ligoninėse reikėjo turėti metalinių pinigų norint pasinaudoti minėtais aparatais, todėl ji į rankinę ir įsimetė būtent euro monetų. Moteris svarstė, kad greičiausiai dėl COVID-19 situacijos atsiskaityti Skubios pagalbos skyriuje buvo galima tik banko kortele, kurią, lyg tyčia, prieš vykdama į ligoninę, paliko namie, nes kam gi ligoninėje kortelė.
Moters skundai, kad jai sunku laukti, kad jau daug laiko praėjo, nieko nekeitė. Priimamojo personalas rekomendavo moteriai užsikelti kojas ant kitos kėdės ir taip įsitaisius pagulėti iki ryto.
„Labiausiai stebino nejautra. Ko nors paklausiu – nueina pasitikslinti, durys užsidaro, ir viskas. Niekas ten nieko netikslina. Nejaugi vienoje didžiausių ligoninių Lietuvoje tiek laiko daromi testai? Tik trims žmonėms iš priimamojo buvo paimti mėginiai, nes tik tris nutarta guldyti, ir tiek laiko buvome priversti laukti. Kitur atlikti testai jiems netinka“, – Klinikų darbo organizavimu stebėjosi Aurika.
Lyg niekur nieko
Pagaliau išaušo rytas. Apie 8.30 val. Aurika buvo informuota, kad jau gautas jos testo rezultatas. Skubios pagalbos skyriuje Aurika pralaukė daugiau nei parą. Jos skaičiavimu, atsakymas su neigiamu koronaviruso testo rezultatu Skubios pagalbos skyrių pasiekė praėjus 26 valandoms nuo mėginio paėmimo.
„Kokia čia skubi pagalba? Skubią pagalbą įsivaizduoju kitaip. Niekas nieko neaiškina, gali kalbėtis tik su kėdėmis priimamajame. Košmaras. Bent paklaustų, gal kažkokių vaistų reikia, kas tikrai būtų buvę ne pro šalį, bet ne – laukite, ir tiek. Namie tai bent tabletę nuo skausmo galėjau išgerti, o jei jau labai skaudėdavo, tai vyras suleisdavo vaistų nuo skausmo, o čia lauk, ir tiek“, – atsipeikėti nuo karčios patirties negalėjo Aurika.
Kokia čia skubi pagalba? Skubią pagalbą įsivaizduoju kitaip. Niekas nieko neaiškina, gali kalbėtis tik su kėdėmis priimamajame. Košmaras.
Kitą parą po atvykimo į Kauno klinikų skubios pagalbos skyrių, maždaug 9 val., Aurika buvo perkelta į gydymo skyrių. Ir čia teko luktelėti, nes lovos palatose buvo užimtos, tačiau jau buvo matyti viltis ištiesti nugarą, ir, kas svarbiausia, sulaukti gydytojų vertinimo dėl pilve besirenkančių skysčių.
Moteris jautėsi labai nepatogiai dar ir dėl to, kad parą belaukdama ant skubios pagalbos skyriaus kėdžių sušilo, su tais pačiais drabužiais paskui persikėlė į skyrių – nei nusiprausti, nei persirengti galimybių nebuvo.
Skyriuje, pasak Aurikos, niekas pernelyg neskubėjo pasidomėti jos sveikatos būkle. Tik vienas pranašumas, kad gydytojų dėmesio galėjo laukti gulėdama lovoje.
„Šitaip ir numirti galima. Dirbu nuo septyniolikos metų. Nebuvo daug kartų, kai būtų prireikę medikų pagalbos, tad manau, kad, mokėdama privalomąjį sveikatos draudimą, nusipelniau jų priežiūros“, – apmaudo neslėpė 49-erių Aurika.
Trikdžių nebuvo?
„Kauno diena“ kreipėsi komentaro dėl Aurikos papasakotos situacijos į Kauno klinikas.
„Konkrečios situacijos, kiek pacientui reikėjo laukti COVID-19 tyrimų rezultatų, pakomentuoti negalime, nes neturime duomenų apie minimą pacientą. Tačiau tai, kad pacientas COVID-19 tyrimo rezultatų laukė 26 valandas, yra abejotina, nes įprastai šio tyrimo rezultatų pacientams vidutiniškai reikia laukti apie aštuonias valandas. Neturime duomenų, kad jūsų minimą dieną būtų reikėję tyrimų atsakymų laukti ilgiau nei įprastai“, – aiškino Kauno klinikų Skubios pagalbos skyriaus vadovas Linas Darginavičius.
Aurika nenorėjo viešinti savo pavardės. Jos argumentas buvo žmogiškas ir suprantamas – kaip ne kaip, bet gydytis, greičiausiai, teks Klinikose. Išeina, nėra žmogaus – nėra problemos. Vis dėlto signalų, kad Kauno klinikose pacientams tenka patirti nepatogumų dėl hospitalizavimo ir čia atliekamų COVID-19 testų būta ir anksčiau.
Kauno klinikų Skubios pagalbos skyriuje COVID-19 tyrimas atliekamas visiems stacionarizuojamiems pacientams, kurie skirstomi į karščiuojančius ir nekarščiuojančius.
Naktį klausiau, ar galiu grįžti namo ir atvažiuoti ryte. Bet ne – negalima. Turėjau tik buteliuką vandens, net užkąsti nieko neturėjau.
„Karščiuojantys pacientai COVID-19 tyrimo rezultatų laukia Skubios pagalbos skyriaus izoliacinėje palatoje, nekarščiuojantys pacientai COVID-19 tyrimo rezultatų turėtų laukti jau stacionaro izoliacinėse palatose, tačiau dėl to, kad pastaruoju metu šios palatos beveik visada būna užimtos, jie tyrimo rezultatų taip pat laukia Skubios pagalbos skyriuje. Tačiau kol pacientas yra Skubios pagalbos skyriuje, jam skiriamas visas reikalingas gydymas pagal vyraujantį ligos simptomą ar nustatytą ligą“, – „Kauno dienai“ aiškino Skubios pagalbos skyriaus vadovas.
Anot L.Darginavičiaus, Skubios pagalbos skyriaus darbuotojai stengiasi užtikrinti, kad čia atvykę pacientai naktį nelauktų laukiamajame ir, atsilaisvinus lovai, guldo į ją pacientus toliau stebėti.
Paguldžius pacientą į stacionaro palatą, pačios sunkiausios būklės pacientams pagalba suteikiama nedelsiant, o pacientams, kurių būklė nesunki, pagalba pradedama teikti ne vėliau kaip per valandą jį stacionarizavus.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Tautiečiai atranda Pažaislį: užsieniečius keičia lietuviai
Po pandemijos, kai viskas užsidarė ir tautiečiai ėmė keliauti po Lietuvą, išpopuliarėjo Pažaislis. Pasak gidės Liudos Vitkienės, ši tendencija nenuslopsta. ...
-
Jaunuolių idėja nustebino pasaulį: fantastiškas jausmas padaryti tai, ko niekas kitas nepadarė
Iš mokyklos suolo – į nuosavą verslą. Eligijus Girdenis ir Damiras Samarinas sukūrė pirmąjį pasaulyje stalo žaidimą akliesiems ir silpnaregiams ...
-
Po išpuolio prieš teisėją – kol kas jokių konkrečių siūlymų
Teisingumo ministerija tikisi vasario pradžioje gauti konkrečius siūlymus dėl skubiausių priemonių, būtinų teismų saugumo užtikrinimui. ...
-
Konvojus 73: IX forte sušaudytas ir vengrų muzikos virtuozas
Žydų kilmės kompozitorius Pal Hermann 1944 m. konvojumi iš Prancūzijos atvežtas į Kauno IX fortą ir netoli forto esančiame masinių žudynių lauke sušaudytas su kitais pasmerktaisiais. ...
-
Bažnyčios ankstyvuoju tarpukariu: vizijos ir realybė
Kaip katalikų maldos namų stygiaus klausimas spręstas tarpukario Kaune? Kokių meninių idėjų turėjo ir kaip jas realizavo bažnyčių architektai ir inžinieriai? Atsakymų į šiuos klausimus paieškų rezultatais sakralinio meno paveldo ty...
-
Dvigubas tiltas: nuo žodžių iki gestų
Norėdami integruotis svetimoje šalyje atsidūrę klausos negalią turintys Ukrainos piliečiai turi įveikti dvigubą kliūtį: išmokti lietuvių ir lietuvių gestų kalbas. ...
-
Kauno apylinkės teisme bręsta permainos?
Teisėjų taryba pritarė Prezidentui atleisti Arūną Purvainį iš Kauno apylinkės teismo pirmininko pareigų pasibaigus kadencijai. Jo pirmininkavimo metus lydėjo įvairūs sopuliai. Kas bus toliau? ...
-
Iš Londono skridęs „Wizz Air“ lėktuvas Kauno taip ir nepasiekė
Ketvirtadienį iš Londono skridęs ir Kaune leistis turėjęs oro bendrovės „Wizz Air" lėktuvas Lenkijos oro erdvėje apsisuko ir grįžo atgal. Pasak Lietuvos oro uostų (LTOU) atstovo Tado Vasiliausko, orlaivis buvo apgręžtas dėl techn...
-
Naujakurių bėda – mįslingas vamzdynas
Privačių namų kvartale prie Kauno apsigyvenusioms šeimoms kilo netikėtų rūpesčių – naujakuriai tvirtina, kad įgyvendinamas planas jų nuosavybei suvaržyti. ...
-
Ekspertai vertina architektų idėjas Kauno senamiesčio prieigoms: išrinks geriausiųjų trejetuką
Ketvirtadienį Architektų namuose viešai aptartos architektūrinės idėjos Kauno senamiesčio prieigų konversijai. Oficialus dešimties darbų pristatymas finišo sulauks jau vasarį – kompetentinga komisija skelbs geriausiųjų tre...