- Radvilė Rumšienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Uostamiestyje įsibėgėjo studentiškų būstų paieškos maratonas. Mokslų į uostamiestį krimsti atvykstantiesiems "sumedžioti" pigiai išlaikomą butą – nelengva misija. Paieškas apsunkina ne tik jaunam sunkiai įkandamos nuomos kainos, bet ir studento, kaip prasto nuomininko, reputacija.
Susidomėjimas mažėja?
Artinantis rugsėjui Klaipėdos būstų nuomos rinkoje – pagyvėjimas. Į mokslus kibti besirengiantys jaunuoliai grįžta į miestą ir pradeda graibstyti studentiškam gyvenimui tinkamas patalpas.
Nekilnojamojo turto ekspertų teigimu, butų, kuriuose būtų gyvenama visus mokslo metus, aktyviai žvalgomasi jau kelias savaites.
"Studentai į paieškas neria tada, kai sužino, jog įstojo", – apibendrino nekilnojamojo turto paslaugas teikiančios bendrovės "Ober Haus" Vakarų Lietuvos regiono vadovas Linas Juozaitis.
Anot jo, susidomėjimas nėra toks, koks buvo anksčiau – tiek praėjusiais metais, tiek dar ankstesniais ar pastarąjį dešimtmetį.
"Atrodo, studentų sumažėjo", – atkreipė dėmesį L.Juozaitis.
Ieško nedidelio ir pigaus
Pašnekovo teigimu, prieš mokslo metus studentai paprastai žvalgosi nedidelių butų. Paklausiausi – mažos kvadratūros, pigesni, vieno arba dviejų kambarių būstai.
Paprastai jaunuoliai nori apsigyventi tose miesto vietose, kur įsikūrusios ir jų aukštosios mokyklos.
"Dauguma žiūri arčiau savo būsimos mokyklos. Galbūt, kad galėtų išsimiegoti ir likus 10 min. iki paskaitos pradžios išeiti iš namų", – šmaikščiai studentų gyvenimo įpročius apibūdino nekilnojamojo turto bendrovės atstovas.
L.Juozaitis taip pat pastebėjo, kad prieš mokslo metus būsimieji studentai būstus tradiciškai ketina nuomotis vieni. Anot jo, kompanijų, kurios žvalgytųsi didesnių erdvių, nesulaukiama, tačiau situacija vėliau pasikeičia.
"Kai mokslo metai įsibėgėja, tada jie bando kooperuotis, o dabar ieško kuo pigesnio ir kuo mažesnio būsto", – tvirtino pašnekovas.
Per mėnesį – ir keli šimtai
Pasak L.Juozaičio, studento poreikius atitinkantį būstą šiemet uostamiestyje galima išsinuomoti už vidutiniškai 200 eurų per mėnesį. Į šią sumą nepatenka kiti mokesčiai.
Seniai remonto nemačiusį vieno kambario butą, anot pašnekovo, Klaipėdoje buvo galima rasti ir už 150 eurų, tačiau tokie variantai išgraibstyti labai greitai.
"Jaunuoliai ieško būtų, kurių nuomos kaina siekia nuo 150 iki 200 eurų. 250 ar 300 eurų jie nėra linkę mokėti", – apibendrino L.Juozaitis.
Kiek geresnės būklės, nedidelio ir kosmetiškai tvarkingo būsto geresniame rajone nuomos kaina svyruoja nuo 250 iki 300 eurų. Pridėjus galimas komunalinių mokesčių išlaidas, per mėnesį gyvenimas tokiame būste jaunuolio ar jo tėvų kišenes paplonintų bemaž 400 eurų.
"Ne visi tėvai gali tiek mokėti, nes pinigų vaikui reikia duoti dar ir kasdienėms išlaidoms. Tuomet studentai pradeda kooperuotis, gyventi po kelis, vėliau kyla pykčiai – užburtas ratas. Kaita prasideda turbūt jau po pirmo mėnesio", – apibendrino L.Juozaitis.
Pašnekovo teigimu, dažniausiai brangų būstą išsinuomojusieji būna reiklesni, nuomotojams kelia aukštesnius reikalavimus.
Anot jo, palyginti su praėjusiais metais, šiemet ryškesnio butų nuomos kainų šuolio nepastebėta.
Stereotipas niekur nedingo
Vis dėlto, jaunuoliui radus jį tenkinantį būstą, dar nėra garantijos, kad pavyks jame įsikurti. Nuomotojai ne itin noriai į jiems priklausančias valdas įsileidžia studijuoti ir studentauti atvykstančiuosius.
Žmonės nelabai nori studentų – prašo didesnio depozito ar kelia kainą.
"Žmonės nelabai nori studentų – prašo didesnio depozito ar kelia kainą. Požiūris į studentus nėra pats geriausias", – tai, kad vis dar gajus studento, kaip prasto nuomininko, stereotipas pripažino nekilnojamojo turto ekspertas.
Dažniausiai savininkai baiminasi, kad jiems priklausančiame būste įsikūrę jaunuoliai jį pavers vakarėlių vieta, kils barnių su kaimynais.
Bijoma ir mokumo problemų – esą į svetimą miestą atvykę ir laisvę pajutę studentai pinigus iššvaistys pramogoms, esą jų nebeliks nuomos, komunaliniams mokesčiams sumokėti.
Pasitaiko ir tokių atvejų, kai visai beviltiškose situacijose griebiamasi gudrybių – būstą savo vardu išsinuomoja jaunuolio tėvai ir ten apgyvendina savo atžalą.
Klaipėdoje – pigiausia
Vasarai baigiantis ir į miestus grįžtant studentams, nekilnojamojo turto nuomos rinkos pagyvėjimas stebimas ir skelbimų portaluose.
Portalo Aruodas.lt duomenimis, aktyvusis periodas, kai butų skelbimais domimasi labiausiai, prasideda nuo vasaros vidurio, o pats pikas fiksuojamas rugpjūtį.
Nors į uostamiestį savo atžalas išleidžiantieji už jaunuolių gyvenimą nuomojamuose būstuose kas mėnesį paklos po kelis šimtus eurų, Kaune ar Vilniuje studijuojančiųjų šeimoms teks dar labiau susiveržti diržus.
Portalo duomenimis, vieno kambario buto nuoma, neatsižvelgiant į tikslią vietą, statybos metus bei kitus ypatumus, vidutiniškai svyruoja apie 180 eurų. Kaune už tokį būstą tektų pakloti 220 eurų, o Vilniuje – 280 eurų per mėnesį.
Dviejų kambarių butų kainos dar didesnės: Klaipėdoje už tokį butą vidutiniškai prašoma 350–400 eurų, Kaune tektų mokėti kiek mažiau – 300–360, o Vilniuje kas mėnesį tektų atseikėti 400–450 eurų.
Ryžtasi ir įsigyti
Pasitaiko ir tokių atvejų, kai, įvertinę išlaidas, teksiančias nuomojant būstą savo atžalai, tėvai ryžtasi investuoti ir nupirkti butą.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Neringa didina rinkliavas už įvažiavimą: vairuotojus kurorto apetitas glumina10
Didėja rinkliava už įvažiavimą į Neringą. Vasarą per patį turistų piką du mėnesius teks mokėti 50 eurų. Buvo 30 eurų. Susimokėti, nors ir perpus pigiau, bet teks ir elektromobiliams. ...
-
Tarpušvenčiu lietuviai plūsta į Palangą: kiek čia kainuoja šventės?9
Palangos verslininkai pastebi, kad į kurortą daugiausia svečių atvyksta tarpušvenčiu, o itin daug – sutikti Naujųjų metų. Šią tendenciją rodo viešbučių ir privačių būstų užimtumas. ...
-
Eglutės žaisliukai – gyvenimo atspindys: kokias istorijas jie pasakoja?
Žiemos sode pastatyta Kalėdų eglutė antrus metus gaivina primirštą, bet prieš šimtmetį gyvavusią tradiciją. Mat grafai Tiškevičiai savo Kretingos rezidencijos Kalėdų eglę visuomet puošdavo Žiemos sode. Po ja dova...
-
Be jų neįsivaizduojamos Kalėdos, o toks čempionatas – vienintelis pasaulyje?2
Kretingoje pakvipo mandarinais. Čia surengtos pirmosios mandarinų valgymo varžybos. ...
-
Kariai sugrįžo namo8
Lietuvos karinių jūrų pajėgų kariai šiandien, gruodžio 21-ąją, grįžo iš penkis mėnesius trukusios NATO vykdomos tarptautinės operacijos „Brilliant Shield“ (liet. „Briliantinis skydas“). Džiaugsmingais sveikini...
-
Kariškių užmojai kelia klausimų dėl turizmo5
Kairių poligone kariškių ketinimai įrengti tolimojo šaudymo pratybų poligoną sukėlė klausimų Klaipėdos rajono savivaldybei dėl turizmo infrastruktūros plėtros. ...
-
„Grigeo Klaipėda“ Kuršių marių taršos byloje bus apklausiami užsienio specialistai
Artimiausiuose bendrovės „Grigeo Klaipėda“ Kuršių marių taršos bylos posėdžiuose bus apklausiami specialistai iš užsienio, penktadienį pranešė Šiaulių apygardos teismas. ...
-
Kalėdos bus be sniego
Šių metų Kalėdas švęsime be sniego. Anot sinoptikų, orai per šventines dienas anaiptol neprimins žiemos. Laikysis teigiama oro temperatūra, protarpiais palis, labiau vėjuota bus tik šį savaitgalį. Šventinėmis dieno...
-
Vakarų laivų gamyklos direktorius šventinėje skuboje linki neišbarstyti to, kas svarbiausia
Šventinėje skuboje neišbarstykime to, kas svarbiausia: te artėjančios šv. Kalėdos brangių žmonių artumu užpildo visas širdies kerteles. Stabtelėjimas metų sandūroje tebūna prasmingas ir įkvepiantis, belaukiant, kol atsi...
-
„Klaipėdos vandens“ direktorius: iššūkių būta įvairių
Vakar vykusiame susitikime įmonės „Klaipėdos vanduo“ atstovai žurnalistams atskleidė, su kokiais iššūkiais šiemet teko susidurti ir kokie pokyčiai laukia kitąmet. ...