- Vidmantas Matutis
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pagal laivų tikrinimo rezultatus Lietuvos laivų vėliava pakilo į aukščiausią kada nors turėtą poziciją.
Pozicija pagerėjo
Paryžiaus memorandumo (Paris MoU) sąraše nuo 2023 m. vidurio bus 22 vietoje. Tokioje palyginti aukštoje vietoje Lietuva dar nėra buvusi. Pernai Lietuva buvo 24-oje vietoje, nors jos balas minus 1,12 buvo aukštesnis.
Kadangi Lietuva yra itin maža valstybė su nedideliu kiekiu nacionalinių jūrinių laivų, net ir vieno laivo pažeidimas ją būtų nustūmęs gerokai žemiau.
Nuo 2020 iki 2022 m. Lietuvos vėliavos laivai buvo tikrinti 93 kartus. Per tą laiką nė vienas laivas dėl kokių nors pažeidimų nebuvo sulaikytas.
Lietuvos laivų rizikos balas įvertintas minus 1,09 punktais. Paprastas pavyzdys – už ją viena vieta aukščiau, tai yra 21-oje, miniatiūrinio Liuksemburgo vėliavos laivynas. Net 3 šios šalies laivai per 2020–2022 m. laikotarpį buvo sulaikyti. Bet jos rizikos laipsnis yra minus 1,13 punktų, nes per tą patį laikotarpį Liuksemburgo vėliavos laivai buvo tikrinti net 222 kartus.
Arba, pavyzdžiui, Maršalo salų laivai 2020–2022 m. buvo sulaikyti net 145 kartus, bet ši valstybė aukščiau už Lietuvą – 18-oje vietoje, nes buvo tikrinti net 4 703 jos vėliavos laivai. Jos laivų rizikos faktorius vertinamas kaip minus 1,16 punkto.
Tokioje palyginti aukštoje vietoje Lietuva dar nėra buvusi.
Baltas, pilkas ir juodas sąrašai
Verta pažymėti, kad Lietuva su 93 laivų tikrinimais per 2020–2022 m. laikotarpį iš vadinamų „mažylių“, kur tikrinta mažiau nei 100 laivų, yra aukščiausioje pozicijoje.
Arčiausiai jos iš „mažylių“ yra Estija. 2020–2022 m. tikrinti 74 jos laivai. Nė vienas laivas nebuvo areštuotas. Estijos rizikos laipsnis yra minus 0,77 balai. Paryžiaus MoU sąraše jai skirta 35-oji vieta.
Netoli jos, o tiksliau 38-oje vietoje, yra Latvija. 2020–2022 m. jos vėliavos laivai buvo tikrinti 120 kartų. Iš jų 3 laivams dėl nustatytų pažeidimų buvo skirti areštai.
Estija, Ispanija, Latvija, Lenkija ir Tailandas yra paskutinės šalys, kurios pateko į Paryžiaus memorandumo Baltąjį sąrašą. Jame iš viso yra 39 šalių laivų vėliavos.
Pilkajame sąraše yra 17 valstybių laivų vėliavos. Iš Europos šalių jame yra Kroatija (40 vieta), Šveicarija (49 vieta) ir Ukraina (57 vieta).
Juodajame sąraše iš 9 laivų vėliavos šalių yra dvi Europos šalys – Albanija ir Moldova. Jų laivų rizikos lygis vertinamas kaip itin aukštas. Šios dvi Europos šalys jau daugelį metų yra Juodajame sąraše ir jų pozicijos beveik nesikeičia.
Per 2020–2022 m. per Paryžiaus MoU sistemą iš viso buvo atlikta maždaug 17 tūkst. laivų kontrolė.
Danija nepralenkiama
Kokių nors ryškesnių pokyčių nėra Paryžiaus memorandumo Baltojo sąrašo viršuje. Jau trečius metus iš eilės pirmąją poziciją šiame sąraše užima Danija. 2020–2022 m. buvo tikrinti 1 121 jos vėliavos laivai. Iš jų net buvo sulaikyti. Tačiau Danijos vėliavos laivų rizikos vertinimas yra minus 1,87 punkto.
Antroje vietoje esanti Italija ir trečia Graikija nuo jos atsilieka beveik dešimtąja punkto dalimi. Jų rizikos laipsnis yra atitinkamai minus 1,79 ir 1,77 punkto.
Danijos laivybos asociacijos „Danske Rederier“ generalinė direktorė Anne Steffensen mano, kad Danijos kompanijos itin atsakingai vertina techninę laivų būklę. Jos teigimu, tvarkingas požiūris į laivus visada buvo būdingas Danijos laivybai.
Danijos vėliavos laivų registre šiuo metu 760 laivų, kurių bendras tonažas siekia per 22,7 mln. t. Šios šalies vėliavos laivynas pagal tonažą yra 11 vietoje pasaulyje. Pagrindinę dalį šio daniško laivyno sudaro „Maersk Line“ konteineriniai laivai.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Lietuvos jūrų muziejuje tarptautiniai ekspertai aptaria Baltijos jūros žinduolių būklę
Lietuvos jūrų muziejaus Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centre tris dienas vyksta HELCOM Jūros žinduolių ekspertų grupės darbinis susitikimas. ...
-
Klaipėdoje – pokyčiai vienoje iš pagrindinių miesto eismo ašių
Klaipėdos savivaldybė planuoja pokyčius vienoje iš pagrindinių miesto eismo ašių – projektas apims ruožą nuo Smiltelės gatvės, tęsis Taikos prospektu, Herkaus Manto, Liepojos gatvėmis iki pat Vasaros estrados. ...
-
Vaikų rankose – tikra bėda
Daugiabučių namų kvartaluose arčiau mokyklų gyvenantys klaipėdiečiai nebeapsikenčia griaudinčios pirotechnikos. Policija ketina imtis griežtesnių priemonių tramdant tiek prekeivius pirotechnika, tiek ją naudojančius nepilnamečius. ...
-
Į Teatro aikštę atkeliavo Kalėdų pranašas – eglutė
Lietingą trečiadienio vidurdienį iš Jakų į uostamiestį atkeliavo Klaipėdos Kalėdų eglutė. Ji bus puošiama iki savaitgalio, o jau šeštadienį vyks žaliaskarės įžiebimo šventė. Šalia besisukančiu miesto &...
-
Klaipėdoje bus atnaujinami pėsčiųjų ir dviračių takai
Ateinančiais metais Klaipėdoje bus pradėti pėsčiųjų ir dviračių takų tinklo atnaujinimo darbai Smiltelės ir Minijos gatvių atkarpose, pranešė savivaldybė. ...
-
Kaip žiemos sezonu tinkamai pasirūpinti vandens skaitikliais?
Prasidėjus šaltajam periodui, „Klaipėdos vanduo“ primena gyventojams apie būtinybę pasirūpinti geriamojo vandens apskaitos mazgų apšiltinimu. Atsakinga vamzdynų ir skaitiklių priežiūra padės išvengti ne tik nepatogum...
-
Žvejybos uosto rajone teko stabdyti darbus: nepagelbėjo net skambutis policijai
Žvejybos uosto rajone rangovai buvo priversti stabdyti darbus dėl gyventojų paliktų automobilių. Paaiškėjo, kad statybininkams nepagelbėjo net skambutis policijai. ...
-
„Mano būsto“ taurės siekia aštuonios komandos
Klaipėdos krepšinio mėgėjai, praeitą sezoną dalyvavę „Bendruomenių“ turnyruose, šiemet kovoja „Mano būsto“ taurės varžybose. ...
-
Senamiestyje pajudėjo viešbučio statybos
Po septynerių metų atkaklios kovos su vietos biurokratais senamiestyje, Tomo gatvėje, viešbutį ketinantys statyti verslininkai pagaliau gavo statybos leidimą. Šioje vietoje, kur dar visai neseniai archeologų kadaise išraustose ir pal...
-
Virš jūros – atominis debesis?
Tarp Klaipėdos ir Palangos sekmadienio popietę užfiksuotas įspūdingos formos debesis. Danguje pasirodė atominės bombos sprogimo metu susiformuojančio grybo formos debesis. ...