Už Lietuvą Tėvynę – „cepais“ ir „šaltekais“

Rašytojas ir visuomenės veikėjas Vytautas Čepas iš peties kirto lietuvių kalbos sergėtojams: „Kalba baigia išsigimti, o jie ką veikia?“ Taip žinomas klaipėdietis sureagavo į vieno restoranų tinklo meniu pateikiamus patiekalų pavadinimus – „cepus“ ir „šaltekus“. Šitaip dabar vadinami cepelinai ir šaltibarščiai.

Ne išsigimimas, o kūryba?

„Auga beraščių karta. Pažiūrėkite, kaip jaunimas rašo feisbuke – be lietuviškų raidžių, su baisiomis gramatinėmis klaidomis ir be skyrybos ženklų. Kaip jie parašytų mano pavardę? Žinoma, kad rašytų „Cepas“. Ačiū labai, baigia mane suvalgyti. Sovietmečiu ėdė visi, kas tik netingėjo, o dabar galutinai suės“, – Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos išvakarėse ironizavo V. Čepas.

Tačiau Valstybinės kalbos inspekcijos viršininkas Audrius Valotka, sulaukęs klausimo apie restorane „Čili Pica“ klientams pateikiamą meniu, kuriame siūloma ragauti „cepų“, patikino, kad tai visai ne lietuvių kalbos išsigimimas, o kūryba.

„Terminai ir rašybos taisyklės – Kalbos komisijos reikalas, bet trumpai pakomentuosiu. „Cepelinų“ santrumpa „cepai“ yra kalbos kūrybos pavyzdys, grįstas kalbos ekonomijos principu. Šiuo atveju iš keturių skiemenų žodžio „cepelinas“ sukurtas greitai ištariamas (ir parašomas) dviskiemenis daiktavardis „cepas“. Tokiu pačiu būdu kadaise „stipipendium“ tapo „stipendium“, o vietoje taisyklingos „mašinininkės“ turime „mašininkę“. Greta „cepo“ randame ir „cepaką“, turbūt esama ir daugiau vedinių“, – samprotavo A. Valotka.

Vis tik A. Valotka neprognozuoja, kad „cepas“ ar „cepakas“ taps oficialiai vartojamu žodžiu.

„Nemanyčiau, kad „cepai“ artimiausiu metu taps pripažintu terminu, bet tikriausiai liks ir gyvuos kaip reklaminės kūrybos pavyzdys. Galų gale, Tėvynės meilė matuojama ne cepelinų pavadinimu“, – pareiškė A. Valotka.

Prioritetai: A. Valotka išgarsėjo savo kova prieš gatvių pavadinimų rašymą lentelėse lenkų kalba. O štai išsigimę lietuviškų patiekalų pavadinimai – kūrybos reikalas. / Asmeninio archyvo nuotr.

Neįsivaizduojamas dalykas

Valstybinės lietuvių kalbos komisijos Bendrojo skyriaus vyriausioji specialistė Sigita Sereikienė aiškino, kad žodis „cepai“ vertintinas kaip šnekamosios kalbos variantas.

„Kaip Valstybinės kalbos inspekcijos viršininkas rašo, grįstas kalbos ekonomijos principu. Galbūt tokį žodį galima vertinti ir kaip slengą, bet ne kaip nenorminį. „Cepelinas“, iš kurio padarytas „cepas“, yra norminis žodis. Žinoma, tai ne terminas ir neįsivaizduojamas dalykas, kad kada nors būtų, bet kaip tam tikras žaidimas kalba, manyčiau, visiškai priimtinas, nes meniu nėra dalykinės kalbos tekstas“, – aiškino S. Sereikienė.

Sėdi šiltose kėdėse ir bijo

V. Čepas išdėstė, ką mano apie atsakingus biudžetininkus, kuriems derėtų sergėti lietuvių kalbą, o ne trypčioti vietoje.

„Jie bijo. Sėdi gerai apmokamose kėdėse, alga didelė. O jei neteks tokios vietos, reikės eiti dirbti į biblioteką, knygas dalinti. Tai, ką tenka man skaityti viešoje erdvėje, šiurpina. Visi vieni kitus šūdais vadina, viskas brutalėja. Atėjo toks laikas, kai prarandamas saikas. Neseniai skambino buvęs Klaipėdos meras Rimantas Taraškevičius. Pasakojo, kad teatre buvo. Žmogus pašiurpo – nuo scenos viso spektaklio metu liejosi keiksmai. Na, vieną ar kitą kartą nusikeikus, gal dar nieko. Todėl bičiulis ir klausė: kas čia vyksta?“ – kalbėjo V. Čepas.

Atėjo toks laikas, kai prarandamas saikas.

V. Čepas pastebėjo, kad visa tai, kas pasakoma nuo scenos ar parašoma šimtams ir tūkstančiams žmonių, yra viešas reikalas.

„Net komentarus rašau vardu ir pavarde. Jei rašai viešai, turi laikytis bent jau elementarių taisyklių. Išgirdus, kaip kalbama televizijoje, mane net šiurpas nukrato. Jie ten „vykdo darbus“, o ne dirba. Juk nesakoma „vykdau valgymą“. Laidų vedėjai nežino, kaip žodis „klausimas“ kirčiuojamas. Anksčiau kalbos inspektoriai bent pastabų reikšdavo. O dabar ką jie veikia?“ – pastebėjo V. Čepas.

Kartos: V. Čepas atkreipė dėmesį, kad beraštis jaunimas nebežino, kas yra kalbos kultūra. / Ryčio Laurinavičiaus nuotr.

Trumpiniai – idiotizmas

V. Čepas yra išleidęs ne vieną knygą, tad kalbos klausimas jam nėra svetimas.

„Kai kuriuos žodžius galima trumpinti. Bet irgi turi būti saikas. J. Basanavičiaus gatvė Palangoje yra tapusi „Basanke“. Bet J. Basanavičius ar J. Jablonskis siūlė žodį „prieblanda“ keisti į „kiauliažviegę“. Dėl to, kad tokiu metu žviegia kiaulės. Bet neprigijo toks žodis. Prieblanda, kai nėra tamsu, bet ir jau nešviesu. O „cepelinai“ yra tarptautinis žodis. Turbūt reikia padėkoti, kad man, dar gyvam esant, pastatė kulinarinį paminklą tuo „cepu“, – juokėsi V. Čepas.

Jis atkreipė dėmesį, kad trumpinių veržimasis į kalbą – jokia kūryba.

„Telefonas virs „telefu“? Tai traktorius „traku“ turėtų virsti? Jau ir taip negaliu klausyti, kaip šalies vadovai ar televizijos laidų vedėjai vietoje penkių taria „pem“, vietoje šešiasdešimt – „šem“ arba „šedešimt“. Juk kas nors vis dėlto turėtų demonstruoti, kas yra taisyklinga kalba“, – pabrėžė V. Čepas.

Naujadarai – jaunimui

Įmonės „Čili Pica“ marketingo vadovė Kamilė Rimkutė aiškino, kad patiekalas, pavadintas „cepais“, skirtas jaunimui.

„Čili Pica“ visada buvo jauki vieta, kur mūsų svečiai gali patogiai ir neįsitempę pasimėgauti maistu ir kompanija. Todėl neformalus bendravimas mums – daug natūralesnis. Taigi panaudoti tokį pavadinimą paskatino patys lankytojai, tarpusavio kalboje dažnai taip vadindami cepelinus“, – aiškino K. Rimkutė.

Šis restoranų tinklas cepelinus vadina „cepai už Tėvynę“.

„Taip atkreipiame dėmesį, kad tai yra kūrybinis pavadinimas. Patiekalo aprašyme svečiai randa žodžius iš bendrinės lietuvių kalbos žodyno. Tad linksmiau nusiteikę užsisako „apkeptų cepų“, o santūresniems pasiūlome „gardžiai apkeptus didžkukulius su krapų žaluma“, – į dienraščio užklausą atsakė įmonės atstovė.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Baltušis prieš 60 metų rašė apie mūsų ateitį:

Baltušis prieš 60 metų rašė apie mūsų ateitį:  portretas
Rūnyk ,Džūliuke , į beismontą kolių atnešti. Ma, kad pėlės nėra. Kaip nėra, nugi va, prie sinkos, ant flioro. O ar duosi daimuką ant aiskrymo ? Šarap, kreize tu. Ką tik nupirkau dresiukę ir šiūsiukus- ir vėl kažko nori....Tik nerašė, kad keiksimės tai rusiškai dar 500 metų.

Anonimas

Anonimas portretas
Liandzbirkos nuo pat pirmos nepriklausomybės dienos išsigimsta. O kalbininkai jau seniai išnyko, dabartiniai valdininkai lenda i subinę jankiams. Bijo ir cyptelt, kad nereiketų kėdės uzleisti.

Taip,

Taip, portretas
reikia dar labiau trumpinti pagal Volodios prikergtą kalbos ekonomikos dėsnį: Tink pizės ski jamui vaau - es cams srat šekui - pirst vaau
VISI KOMENTARAI 34

Galerijos

  • Vaikų ir jaunimo dienos centras „Liberi“ atidaro filialą pietinėje Klaipėdos dalyje
    Vaikų ir jaunimo dienos centras „Liberi“ atidaro filialą pietinėje Klaipėdos dalyje

    Klaipėdos miesto savivaldybės administracija kartu su partnere nevyriausybine organizacija VšĮ „Liberi“ 2020 m. pateikė ir laimėjo paraišką pagal 2014–2020 m. Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 8 prio...

    1
  • Klaipėdos kultūros magistrai – B. Lauciuvienė, B. V. Karaciejus ir K. Pūdymas
    Klaipėdos kultūros magistrai – B. Lauciuvienė, B. V. Karaciejus ir K. Pūdymas

    Paskelbti trys Klaipėdai nusipelnę kultūros žmonės – ilgametė bibliotekos direktorė Bronislava Lauciuvienė, fotografas Bronius Vytas Karaciejus ir skulptorius Klaudijus Pūdymas. Jiems šiemet per miesto gimtadienį, rugpjūčio 1-ąją, bu...

    3
  • Kirų mylėtojai – bauda
    Kirų mylėtojai – bauda

    Vieno Rūtų gatvės namo gyventojams trūko kantrybė – kaimynė nepaiso prašymų nelesinti kirų ir kitų paukščių po langais. Vaizdo įrašą, kuriame matyti, kuo užsiima moteris, žmonės nusiuntė savivaldybei. ...

    9
  • Pirmasis Atgimimo aikštės darbų etapas – galbūt per šiuos metus
    Pirmasis Atgimimo aikštės darbų etapas – galbūt per šiuos metus

    Statybine tvora aptvertoje Atgimimo aikštėje aptarti su rangovu netrukus prasidėsiančių darbų atvyko Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus. Aikštės apžiūros metu pasakota, kokie darbai greitai prasidės – pirmiausia granitinių plok&scar...

    1
  • Pastato niokojimas nesibaigia
    Pastato niokojimas nesibaigia

    Paaugliai tebeniokoja nenaudojamą buvusį Klaipėdos universiteto (KU) Socialinių mokslų fakulteto pastatą. Pirmo aukšto langai užmūryti, tačiau durys, kurios buvo tik užkaltos faneros plokštėmis, vėl išplėštos, sienos bu...

  • Kaip prasilenkti su mamyte?
    Kaip prasilenkti su mamyte?

    Kai kurios problemos kyla ne tik iš nežinojimo, bet ir dėl perdėto susireikšminimo ar paprasčiausio mandagumo stokos. Brandaus amžiaus klaipėdietė dalijosi patirtimi bendraujant su supermamyte paplūdimyje. ...

    6
  • Siekis – diskredituoti Dainų šventės įvaizdį?
    Siekis – diskredituoti Dainų šventės įvaizdį?

    Jubiliejinė 100-mečio Dainų šventė atvilios į sostinę tūkstančius dalyvių ir žiūrovų, tai renginys, skirtas džiaugtis ir didžiuotis savo šalimi. Uostamiesčio ir Klaipėdos rajono dainininkai bei šokėjai, jau repetuojantys b...

    11
  • Eismą stabdė barsukų žaidimai
    Eismą stabdė barsukų žaidimai

    Prie pat Klaipėdos esančiame kelyje nufilmuoti keturi jauni barsukai, kurie buvo tiek užsiėmę žaidimais, kad nepaisė automobilių ir pašalinių garsų. ...

    1
  • Pajūryje vagys dar nesiautėja
    Pajūryje vagys dar nesiautėja

    Pasibaigus pirmajam vasaros mėnesiui, gelbėtojai konstatuoja: kišenvagiai paplūdimiuose siautėti dar nepradėjo. Tačiau poilsio pliaže ištroškusiems poilsiautojams vis tiek patariama likti budriems. ...

  • Garbės iššūkis įveiktas: Klaipėdoje iškilo ateities teatras!
    Garbės iššūkis įveiktas: Klaipėdoje iškilo ateities teatras!

    Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro statybų projekto įgyvendinimo užbaigai skirtas renginys, kurio vieninteliais ir svarbiausiais svečiais tapo šį projektą įgyvendinusių įmonių atstovai. Svarbiausia, žinoma, UAB „Infes“ ir jos...

    6
Daugiau straipsnių