- Vidmantas Matutis
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pagal Lietuvos Vyriausybės ataskaitą išeitų, kad Lietuva yra ekonomiškai stipri šalis, jos neveikia nei Kinijos spaudimas, nei prarastas Baltarusijos tranzitas, nei ekonominės sankcijos Rusijai.
Kinija Lietuvos neveikia
Pastarieji dveji metai Lietuvai buvo išskirtiniai. Pirma, dėl užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio pasisakymo prieš Kiniją, Lietuva nuo 2021 m. pajuto griežtas šios šalies ekonomines sankcijas.
Klaipėdos uoste tai pasireiškė tuo, kad neliko tranzitinio traukinio į Kazachstaną, kuris buvo siejamas su Kinijos kroviniais.
Neseniai Lietuvos Vyriausybės paskelbtoje 2022 m. veiklos ataskaitoje užsiminta, kad Kinija darė didelį spaudimą ir buvo įvedusi prieš Lietuvą nukreiptas griežtas ekonomines priemones.
„Didelis Kinijos spaudimas Lietuvai pernai pamažu atslūgo. Lietuvos ekonomika nebuvo reikšmingai paveikta“, – lakoniškus žodžius pateikia Lietuvos Vyriausybė savo veiklos ataskaitoje.
Tai nėra pagrįsta jokiais skaičiais. Kiekvienas Lietuvoje turi tikėti tuo, ką teigia Vyriausybė.
Anot šalies premjerės Ingridos Šimonytės, mažėjant prekybai su Kinija, ypač padėję tai, kad verslui, kuris nukentėjo nuo trečiųjų šalių veiksmų, pradėtos teikti paskolos.
Praradimas nepastebėtas
Dar didesnę įtaką Lietuvos, o ypač Klaipėdos uosto ir Lietuvos geležinkelių veiklai turėjo padaryti pernai vasarį prasidėjusi Rusijos invazija į Ukrainą ir dėl jos Rusijai ir Baltarusijai įvestos ekonominės sankcijos.
Lietuva neteko ne tik trečdalio Klaipėdos uosto krovinių, ką sudarė Baltarusijos tranzitas, bet ir iš esmės užsidarė dešimtmečiais kurtas, puoselėtas ir labiausiai pritaikomas transporto tranzito koridorius tarp Rytų ir Vakarų.
Bent jau šioje srityje Lietuva ir Klaipėdos uostas turėjo pajusti stiprų ekonominį sukrėtimą.
„Ilgalaikis poveikis Lietuvos ekonomikai atsirado ne dėl sankcijų, o dėl geopolitinio nestabilumo. Lietuvos įmonės pasirodė atsparios iššūkiams – jos sėkmingai perorientavo savo veiklą į nuspėjamas demokratinio pasaulio šalis. Joms tenka apie 90 proc. Lietuvos eksporto“, – skaitome Vyriausybės ataskaitoje.
Lietuva neteko ne tik trečdalio Klaipėdos uosto krovinių, ką sudarė Baltarusijos tranzitas, bet ir užsidarė dešimtmečiais kurtas, puoselėtas transporto tranzito koridorius tarp Rytų ir Vakarų.
Ar tikrai kompensavo?
Lietuvos valdžia giriasi pernai praplėtusi eksporto per Klaipėdos uostą galimybes. Buvę gauti leidimai eksportuoti žemės ūkio ir maisto produktus į JAV, Japoniją, Taivaną, Meksiką, Kanadą.
Išsigelbėjimu dėl prarasto Baltarusijos tranzito neva tapęs išmintingas Lietuvos valdžios sprendimas, kai į Klaipėdos uostą atplaukiantiems laivams pradėta taikyti šimtaprocentinė tonažo rinkliavos nuolaida. Tai paskatinę naujų konteinerinių linijų atsiradimą Klaipėdos uoste.
Paminėta konteinerių laivybos kompanijos „Mediterranean Shipping Company“ (MSC) linija į JAV Niujorko miestą, taip pat „NWC to Ecuador“ jūrinis maršrutas, kuris Klaipėdą sujungė su Dominika, Kosta Rika, Peru, Kolumbija ir kitomis centrinės ir Pietų Amerikos šalimis.
„Dėl šių veiksmų Klaipėdos uoste pasiektas naujas krovinių konteineriuose krovos rekordas – perkopta 1 mln. TEU metinės krovos riba. Klaipėdos uostui sugebėjus persiorientuoti, bendras krovos praradimas nebuvo toks ženklus, kaip prognozuota tada, kai JAV ir ES įvedinėjo sankcijas Rusijai ir Baltarusijai“, – teigta Vyriausybės ataskaitoje.
Šioje vietoje taip norėjosi Vyriausybės informacijos apie tai, kas ir kaip dėl sankcijų Rusijai ir Baltarusijai kompensavo Lietuvos verslo praradimus. Panašu, kad niekas nieko nekompensavo, nes valdžia į ES institucijas dėl to nesikreipė.
Gali būti, kad 2022 m. Lietuvos verslas didelių praradimų efekto stipriai ir nepatyrė, išskyrus atskiras veiklas, kurios tiesiogiai buvo susijusios su Baltarusijos tranzitu.
Tas pats ir Klaipėdos uoste, kur dėl Baltarusijos tranzito rimtai nukentėjo viena bendrovė – „Birių krovinių terminalas“. Kitos uosto bendrovės taip pat patyrė vienokių ar kitokių netekčių, bet jos buvo mažesnės.
Didesni praradimai tiek verslui, tiek uostui gali pasijusti ir realiai pasijuto šiais metais.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Ruonių šventė Palangoje: į bangas ners šimtai sveikuolių iš visos Lietuvos
Vasario 8 dieną šimtai ledinių maudynių aistruolių iš visos Lietuvos bursis į tradicinę bendruomenės šventę pajūryje – „Palangos ruoniai 2025“. Lietuvos sveikuolių sąjungos (LSS) prezidentas Simonas Dailid...
-
Darbai Karininkų ramovėje tęsiasi
Šalia piliavietės esantis šimtametis namas, kurį miestas prieš dvejus metus perleido Lietuvos kariuomenei, dar šiemet gali sulaukti statybininkų. Šiuo metu pastatas jau aptvertas statybine tvora, o fasadas uždengtas tentu...
-
Prekybininkai jau ruošiasi Valentino dienai: gyventojų didėjančios gėlių kainos neatbaido
Klaipėdos verslininkai jau ruošiasi gėlių prekybai vasario 14-ąją, Valentino dieną. Klaipėdos savivaldybė suteikė aštuoniolika leidimų lauko prekybai. Iki vadinamosios Meilės dienos šis skaičius dar keisis. Jau didėja ir gėli...
-
Dėl brolio Benedikto – peticija
Lietuvos pranciškonų vienuolynuose – pokyčiai. Paskelbus, kad brolis Benediktas Jurčys perkeliamas į kitą parapiją, klaipėdiečiai užregistravo peticiją ir renka parašus, kad būtų atšauktas šis sprendimas. ...
-
„Vilkyčių paukštyne“ baigiamas likviduoti paukščių gripo židinys
Šilutės rajone esančiame „Vilkyčių paukštyne“ antradienį baigiamas likviduoti paukščių gripo viruso židinys, pranešė Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT). ...
-
Siūlymas statyti tiltą į Kuršių neriją kelia susirūpinimą: sureagavo ir UNESCO
Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija reiškia susirūpinimą dėl pastaruoju metu Neringos mero Dariaus Jasaičio pasisakymų, susijusių su idėja statyti tiltą per Kuršių neriją. ...
-
Pasižvalgykite: kaip atrodys naujieji Palangos J. Basanavičiaus gatvės šviestuvai
Iki birželio vidurio Palangos Jono Basanavičiaus gatvėje, aprėpiant Jūratės ir Kastyčio skverą bei Palangos tiltą, planuojama atnaujinti apšvietimą, įrengimo darbus už vieną eurą atliks konkursą laimėjusi žaliosios energetikos bendrov...
-
Žiemos išdaigos: Ventėje sužaliavo meškinis česnakas
Neįprastai šiltas sausis pažadino ne tik bites aviliuose. Ventės rage ėmė dygti girinės tulpės, sužaliavo meškinis česnakas. ...
-
Klaipėdos rajone bus pastatytos trys naujos ugdymo įstaigos
Netolimoje perspektyvoje Klaipėdos rajone planuojama statyti tris naujas ugdymo įstaigas. Skaičiuojama, kad jose atsiras papildomos 330 vietų rajono vaikams. ...
-
Senelis tapo legenda: papasakojo ir apie neįtikėtiną rankos istoriją
Keli tūkstančiai tapytojo Eugenijaus Kulviečio paveikslų yra pasklidę po visą pasaulį. Šį įstabų kūrėją likimas nubloškė į tolimąją Kolumbiją, tačiau jis visada norėjo grįžti į gimtinę. Dailininko svajonę įgyvendino jo a...