- Greta Namentkevič
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Valstybinės mokesčių inspekcijos atstovais apsimetę aferistai klaipėdiečiams vėl siuntinėja melagingus reikalavimus sumokėti „baudas“. Fiktyvius pranešimus apie baudas ar neapmokėtas skolas gauna vis daugiau gyventojų, iš jų beveik pusšimtis patikėjo sukčiais ir nukentėjo.
Sulaukė fiktyvios žinutės
Šią savaitę sukčiai bandė apgauti klaipėdietį, išsiųsdami pranešimą telefonu, kuriame buvo minima neapmokėta bauda ir suteiktas trijų dienų laikotarpis jai apmokėti.
Miestiečiui iš karto kilo įtarimų, kad pranešimas melagingas.
Patikrinęs tinklalapio nuorodą, pamatė beveik identišką vaizdą, kaip ir Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) svetainėje, tačiau tame įtartiname puslapyje kai kurios funkcijos neveikė.
„Gavau pranešimą vėlai vakare, pagalvojau, kad tai tikriausiai sukčiai, tačiau vis tiek norėjau patikrinti. Atsiųstame tinklalapyje viskas buvo taip pat, kaip ir tikroje VMI svetainėje, tik skirtumas tas, kad aktyvi buvo vienintelė vieta, kur reikėjo įvesti prisijungimo prie banko duomenis. Beje, VMI pavadinime buvo ne visos didžiosios raidės, vietoj didžiosios – „I“ (inspekcija) jie panaudojo mažąją – „l“ (el), toks skirtumas menkai pastebimas“, – pasakojo klaipėdietis.
Gudrybės: SMS žinutes siuntinėjantys aferistai labiausiai siekia, kad būtų prisijungta prie jų atsiųstos paskyros. Policijos nuotr.
Sukčiavimų mastai auga
Pasak VMI Vidaus saugumo skyriaus vedėjos Inesos Gineitienės, išties dažnėja atvejų, kai gyventojai sulaukia sukčių SMS žinučių ir elektroninių laiškų, siunčiamų prisidengiant VMI vardu.
„Pernai rudenį padaugėjo apgaulingų žinučių apie baudas. Tokius suklastotus pranešimus gavo atsitiktiniai gyventojai ir tai niekaip nesusiję, ar prieš tai jie turėjo paskirtų baudų, ar ne, taip pat atkreipiame dėmesį, kad VMI informacinių sistemų sauga nebuvo pažeista“, – teigė I. Gineitienė.
Skyriaus vedėja pabrėžė, kad sukčiai dažniausiai suaktyvėja pavasarį, kai žmonėms grąžinamos permokos.
„Pavasarį jie dažniausiai pasinaudoja gyventojų pajamų deklaravimo periodu, kai aktyviai teikiamos deklaracijos bei pradedamos grąžinti pajamų mokesčio permokos. Tada gyventojams siunčiamos melagingos žinutės, kuriose rašoma apie priimtus sprendimus grąžinti permokas“, – aiškino I. Gineitienė.
Sukčiai pasižymi itin gerais sugebėjimais psichologiškai paveikti auką, todėl, sulaukus skambučio ar žinutės, kuri kelia įtarimą, patariama neatlikinėti jokių nurodymų.
Sukčiai gyventojus apgauti bando įvairiais būdais: SMS žinutėmis, elektroninais laiškais ir QR kodais, kuriuose pateikiamos nuorodos, raginančios kuo greičiau prisijungti.
Pasak I. Gineitienės, šios nuorodos veda į sukčių internetinius puslapius, imituojančius VMI informacines sistemas ir siūlančius prisijungti elektroninės bankininkystės prisijungimo duomenimis, o čia jau ir kyla didžiausias pavojus atskleisti šiuos duomenis.
„Atkreipiame dėmesį, kad gyventojus apie jiems paskirtas baudas inspekcija informuoja „Mano VMI“ sistemoje, taip pat, jei asmuo yra nurodęs elektroninio pašto adresą, informacija išsiunčiama elektroniniu paštu, o apie baudas telefonu trumpųjų pranešimų VMI nesiunčia“, – tikino skyriaus vedėja.
Asta Kažukauskienė. Vytauto Liaudanskio nuotr.
Reikia informuoti pareigūnus
Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyriausioji specialistė Asta Kažukauskienė teigė, kad praėjusiais metais dėl elektroninių sukčiavimų buvo pradėta beveik pusšimtis tyrimų, o iš jų ištirti 25.
Sukčiai paveikia savo aukas psichologiškai, todėl pareigūnai perspėja, gavus įtartiną parnešimą ar sulaukus abejotino skambučio, nereaguoti ir nedelsiant kreiptis į policiją.
Pasak A. Kažukauskienės, bene didžiausias sumas praranda lengva galimybe praturtėti susigundantys asmenys, kai jiems pasiūloma investuoti.
„Sukčiai pasižymi itin gerais sugebėjimais psichologiškai paveikti auką, todėl, sulaukus skambučio ar žinutės, kuri kelia įtarimą, patariama neatlikinėti jokių nurodymų, ir įsitikinti, kad tai ne sukčių pinklės, o įtariant, kad ketinama sukčiauti, nedelsiant pranešti pareigūnams“, – patarė vyriausioji specialistė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Uostamiestyje iš chuliganiškų paskatų apgadintos parduotuvės durys
Klaipėdoje antradienio rytą pastebėta, kad buvo apgadintos parduotuvės lauko durys. ...
-
Sprogmenų uostamiestyje atrandama vis dažniau
Apie rastus sprogmenis žmonės dažniau sužino iš įvairių žiniasklaidos šaltinių. Tačiau iš tiesų ne apie visus juos perspėjama. Per praėjusius metus uostamiesčio ugniagesiai gavo bemaž 90 pranešimų apie rastus sprogmen...
-
Smūgis narkomafijai: skirtinguose miestuose teisėsaugai žinomiems vyrams gresia bilietas į belangę1
Teismui perduota baudžiamoji byla, kurioje penki asmenys kaltinami narkotikų kontrabanda ir platinimu arba neteisėtu disponavimu labai dideliu narkotinių ar psichotropinių medžiagų kiekiu, pranešė Generalinė prokuratūra. ...
-
Per savaitę Klaipėdos pareigūnams įkliuvo šeši neblaivūs vairuotojai
Sausio 6–12 d. Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Kelių policijos skyriaus pareigūnai per vykdytas priemones iš viso užfiksavo 191 Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimą, nustatė šešis neblaivius vai...
-
Šilutės rajone vyras grasino nužudyti moterį
Šilutės rajone vyras grasino nužudyti moterį, pranešė Tauragės apskrities policija. ...
-
Taikos prospekto namo laiptinėje rastas vyro kūnas
Klaipėdoje, namo laiptinėje, sekmadienį rastas vyro kūnas, pranešė policija. ...
-
Klaipėdoje vyras švaistėsi peiliu
Šeštadienį Raseiniuose ir Klaipėdoje peiliu sužaloti du asmenys, pranešė Policijos departamentas. ...
-
Skuodo rajone nupjautas medis pražudė vyrą
Skuodo rajone šeštadienį žuvo vyras. ...
-
Klaipėdoje bute rasta galimai narkotinės medžiagos1
Klaipėdoje bute rasta augalinės, galimai narkotinės medžiagos. ...
-
Šilutės įmonės vadovui už papirkimą, turto iššvaistymą skirta 39 tūkst. eurų bauda
Klaipėdos apygardos teismas baudžiamuoju įsakymu statybos darbus vykdančios Šilutės įmonės vadovą Matą Liepį pripažino kaltu dėl papirkimo, turto iššvaistymo ir dokumentų klastojimo, penktadienį pranešė teisėsauga. ...