- ELTOS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Per pirmąją pandemijos bangą pavasarį pasigirdę specialistų nuogąstavimai, kad per karantiną gali kilti smurto artimoje aplinkoje banga, nebuvo visai be pagrindo. Statistikos departamento skelbiamais duomenimis, pernai pranešimų apie smurtą artimoje aplinkoje buvo užregistruota mažiau, tačiau nužudymų artimoje aplinkoje skaičius išaugo net trečdaliu.
Pernai šoktelėjo ir sunkių sveikatos sutrikdymų skaičius.
Smurto artimoje aplinkoje ekspertai linkę manyti, kad dėl griežto karantino, kai smurtautojas ir jo auka priversti izoliuotis vienoje patalpoje, kyla daug daugiau pavojų, o galimybės pranešti apie patiriamą smurtą – menkos.
Nukentėjusiųjų izoliavimas yra viena pagrindinių smurtautojo elgesio strategijų.
Lygių galimybių plėtros centro ekspertė Margarita Jankauskaitė įsitikinusi, kad skelbiami duomenys apie smurtinius nusikaltimus artimoje aplinkoje, ko gero, neatspindi tikrosios padėties.
Pasak M. Jankauskaitės, karantinas labai parankus smurtautojų kėslams – jiems net nereikia papildomų pastangų. „Dėl karantino visi esame izoliuoti namuose. Nukentėjusiųjų izoliavimas yra viena pagrindinių smurtautojo elgesio strategijų. Ja siekiama primesti nepageidaujamą kontrolę – kuo mažiau akių, tuo lengviau manipuliuoti“, – sako ekspertė.
Margarita Jankauskaitė. D. Labučio / ELTOS nuotr.
Statistikos departamento pateiktais duomenimis, dėl smurto artimoje aplinkoje praėjusiais metais užregistruota 7,1 tūkst. nusikaltimų – 7,3 proc. mažiau nei 2019 m.
Pernai 38,7 proc. sumažėjo seksualinės prievartos atvejų, tačiau 13 proc. daugiau užregistruota sunkių sveikatos sutrikdymų, o nužudymų padaugėjo net 33,3 proc.
Pranešama, kad 2019 m. artimoje aplinkoje buvo įvykdytas 21 nužudymas, o pernai – 28. Ypač žiaurus nusikaltimas įvykdytas ir šiomis dienomis: dukrai paskambinęs neblaivus vyras pranešė, kad peiliu subadė jos motiną.
Panašių nusikaltimų nuslėpti beveik neįmanoma, tačiau kitos smurto formos, pasak specialistų, gali likti nepastebėtos ilgą laiką.
O kaip apie tai pranešti, jei smurtautojas visada šalia, o aukai stengiantis išsivaduoti rizika patirti sunkų sužalojimą ar gal net būti nužudytai padidėja 70 procentų?
M. Jankauskaitė nesistebi, kad pernai sumažėjo pranešimų apie artimoje aplinkoje patiriamą smurtą.
„O kaip apie tai pranešti, jei smurtautojas visada šalia, o aukai stengiantis išsivaduoti rizika patirti sunkų sužalojimą ar gal net būti nužudytai padidėja 70 procentų? Ką darytume mes? Rizikuotume būti nužudyti ar ir vėl nepraneštume? Nestebina ir tai, kad padidėjo sunkių nusikaltimų skaičius, – smurto artimoje aplinkoje latentiškumas dėl to ir pavojingas, kad pamatome tik labai sunkius atvejus, kurių jau nebeįmanoma nuslėpti“, – sako Lygių galimybių plėtros centro ekspertė.
Pasak jos, namai moterims niekada nebuvo saugi tvirtovė ir pandemija tai tik išryškino. „Mažėjantys pranešimų apie smurtą skaičiai mus turėtų ne džiuginti, o skatinti suklusti. Tai pavojaus signalas“, – mano M. Jankauskaitė, kurios įsitikinimu, smurto artimoje aplinkoje mastas prilygsta pandemijai.
Tiesa, per pirmąjį karantiną pavasarį smurto šeimose atvejų padažnėjimą fiksavę pareigūnai tvirtina, kad rudenį jis gerokai nuslūgo.
A. Ufarto / Fotobanko nuotr.
„Situacija stabilizavosi, tokio ryškaus šuolio, kokį matėme pirmojo karantino metu, šiuo metu jau nefiksuojame“, – prasidėjus antrajam karantinui lapkritį džiaugėsi policijos generalinio direktoriaus pavaduotojas Arūnas Paulauskas.
Policijos atstovas aiškino, kad per pastarąjį karantiną žmonės yra mažiau suvaržyti nei pavasarį.
Tačiau ilgas buvimas namuose, nebendravimas su kitais asmenimis keičia žmonių psichologiją bei elgseną. „Jie darosi neprognozuojami“, – komentuodami naujausius duomenis apie smurtą artimoje aplinkoje nerimo neslepia pareigūnai.
Remiantis išankstiniais Informatikos ir ryšių departamento duomenimis, pernai dėl smurto daugiausia kentėjo moterys: aštuonių iš dešimties nusikaltimų aukos buvo moterys, kas dešimtas smurtą patyręs asmuo – vaikas. Dauguma nepilnamečių (84,8 proc.) nukentėjo nuo tėvų ar įtėvių.
Statistika rodo, kad labiausiai smurtauti linkę 30–49 metų asmenys (54,5 proc.), turintys vidurinį ar profesinį išsilavinimą (58 proc.), ir darbo neturintys asmenys.
Niekur nedirbo ir nesimokė 44,5 proc. smurtautojų, net 55,2 proc. jų buvo apsvaigę nuo alkoholio ar narkotinių medžiagų, nurodoma Statistiko departamento pranešime.
Pareigūnų teigimu, didžioji dalis nusikaltimų įvykdyta girtaujant, per buitinius konfliktus. Tokiais atvejais smurtauti linkę asmenys griebia peilį, kirvį ar kitą po ranka pasitaikiusį daiktą.
Pandemija turėjo įtakos ir kitiems nusikaltimams. Policija skelbia, kad per karantiną užfiksuoja mažiau nusikaltimų, padaromų viešosiose vietose, mažėjo plėšimų bei vagysčių.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Iš morgo dingusio ir per klaidą sudeginto kūno istorija: kuo baigsis kaltųjų paieškos?
„Pirmiau paminėjome keturnedėlį, o tik po to galėjome palaidoti“, – padėties absurdiškumą pabrėžė velionės anūkė. ...
-
Šančių tragedija: žuvusysis pripažintas teisesniu už tą, kuris atėmė jam gyvybę, bet tai slėpta
Beveik dvejus metus Kauno apylinkės teisme įstrigusioje Šančių tragedijos byloje, kurioje narpliotas „Bolt“ pavėžėjo, skubėjusio paimti iš restorano keleivių, ir motociklininko, lėkusio su vėjeliu naktinio Kauno gatvėmis, ...
-
Policija įspėja: jei gavote skambutį iš šio numerio, būkite itin atsargūs
Tauragės apskrities vyriausiasis policijos komisariatas (VPK) praneša apie sukčiavimo atvejį ir įspėja gyventojus būti budrius. ...
-
Fotobūdelės skandalas: policija pateikė naujausią žinią
Policija atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą dėl internete išplatintų intymių poros nuotraukų, darytų sostinės centre esančio baro „Bardakas“ fotobūdelėje. ...
-
Neblaivus vyras padegė namo duris ir garažo vartus
Radviliškio rajone sekmadienio naktį vyras benzinu apipylė ir padegė namo duris su garažo vartais. ...
-
Konfliktus sprendė peiliu
Alytaus rajone ir Vilniuje kilus konfliktams sekmadienį buvo sužaloti du vyrai, jie išleisti gydytis į namus. ...
-
Daugiabučio laiptinėje Vilniuje moteris rado dujinį pistoletą
Daugiabučio namo laiptinėje sostinės Gelvonų gatvėje moteris sekmadienio vakarą rado dujinį pistoletą. ...
-
Raudondvario plente – kruvinas nusikaltimas
Sekmadienio rytą į Raudondvario pl. lėkė Kauno specialiosios tarnybos. ...
-
Pareigūnai ieško vandalų, apgadinusių trikojį
Šalčininkų rajone apgadintas trikojis, įtariamųjų ieško policija. ...
-
Kauno rajone iš namų pagrobta per 10 tūkst. eurų
Kauno rajone įsilaužę į namus nenustatyti asmenys šeštadienį pagrobė per 10 tūkst. eurų. ...