Muitinės vadovas: iš Latvijos bandomų įvežti padirbtų cigarečių mastas – milžiniškas

Latvijoje augant padirbtų cigarečių, įskaitant baltarusiškas, gamybai, dalis jų patenka į Lietuvą, iš kur jos toliau gabenamos į Vakarų Europą, sako Muitinės departamento generalinis direktorius Darius Žvironas. Jo teigimu, į Lietuvą bandoma įvežti milžiniškus kiekius tokių rūkalų.

„Pernai ypač suaktyvėjo nelegali cigarečių gamyba Latvijoje. Mastai tikrai yra įspūdingi. Praėjusių metų pabaigoje buvo sulaikyta 30 pilnų vilkikų produkcijos. Ne pagaminta iš viso tiek, o kiek laukė išvežimo. Tai tie skaičiai milžiniški“, – trečiadienį Seimo Biudžeto ir finansų komitete parlamentarams teigė Muitinės vadovas.  

„Srautai iš Latvijos tokių cigarečių eina per Lietuvą, pagrinde į Vakarų Europą, dalis nusėda ir Lietuvoje“, – pridūrė jis.  

D. Žvirono teigimu, stebina faktas, jog Latvijoje padirbinėjamos ne tik vakarietiškos, bet ir baltarusiškos cigaretės. 

„Esmė tokia, kad šiai dienai sunku pasakyti, kokią mūsų nelegalios rinkos dalį sudaro baltarusiškos cigaretės. Gali būti, kad ta dalis siekia vieną ar kelis procentus“, – kalbėjo D. Žvironas.  

Valstybės sienos apsaugos tarnyba pernai sulaikė 111 tūkst. pakelių nelegalių rūkalų, atgabentų  iš Latvijos. Šiemet jau sulaikyta apie pusė milijono pakelių. Šią savaitę Raseinių rajone sulaikytas 620 tūkst. eurų vertės kontrabandinių cigarečių krovinys iš Latvijos. 

Pakeis rentgeno sistemas

Lietuvos muitinės vadovas žada, kad iki 2027–2028 metų bus pakeistos beveik visos šalies pasienio postuose veikiančios automobilių ir krovinių rentgeno sistemos.    

„Atsinaujintume pilnai. Kai baigsis karas (Ukrainoje – BNS) ir prekyba (su Rytų šalimis – BNS) atsinaujins, tikrai būsime tam pasiruošę“, – trečiadienį Seimo Biudžeto ir finansų komitete parlamentarams teigė Muitinės departamento generalinis direktorius D. Žvironas.

Pasak jo, dabar rentgenai įrengiami Kybartų ir Stasylų pasienio postuose, kur bendradarbiaujant su bendrove „Lietuvos geležinkeliai“ sistemas ketinama įrengti 2026 metais. 

D. Žvirono teigimu, planuojama atnaujinti ir Malkų posto rentgeną Klaipėdos jūrų uoste.

BNS anksčiau skelbė, jog Malkų įlankos poste naują stacionarią rentgeno sistemą muitinė už 6 mln. eurų (su PVM) ketina įrengti iki 2026 metų, taip pat planuojama atnaujinti uosto Pilies posto rentgeną.

Pernai rugsėjį skelbta, jog Medininkų ir Kybartų pasienio postuose įrengtos laikinos mobilios rentgeno sistemos bus naudojamos apie 1,5 metų, kol bus įrengtos nuolatinės.

Buvusi finansų ministrė Gintarė Skaistė tuomet teigė, jog pereinama prie Vakarų rentgeno įrangos atsisakant kiniškos, o po 3–4 metų visa rentgeno kontrolės sistema turėtų būti vakarietiška, ji leis efektyviau saugoti Lietuvos sieną nuo kontrabandos.

D. Žvironas tuomet sakė, jog šalyje planuojama vakarietiškomis stacionariomis pakeisti šešias kiniškas rentgeno sistemas – Lavoriškių, Medininkų, Šalčininkų, Kybartų, Panemunės ir Klaipėdos pasienio punktuose.

Dvi mobilias rentgeno sistemas „Rapiscan Eagle M60” Muitinė įsigijo už 6,4 mln. eurų, finansavimas skirtas iš valstybės ir Europos Sąjungos lėšų. Rentgenus įrengė informacinių technologijų sprendimų grupės „Atea Baltic“ bendrovė „Atea“.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių