Rašytojo Y.Mishimos gerbėjai paminėjo jo savižudybės 40 metų sukaktį

Ultradešiniųjų pažiūrų japonų rašytojo Yukio Mishimos gerbėjai ketvirtadienį susirinko Tokijuje paminėti jo sukrečiančios savižudybės pagal samurajų papročius, įvykdytos po nepavykusio perversmo, 40 metų sukakties.

Y.Mishima buvo tapęs tarptautine garsenybe ir laikomas vienu iš įtakingiausių Japonijos rašytojų po Antrojo pasaulinio karo.

Rašytojas, kurio tikrasis vardas - Kimitake Haraoka, būdamas 45 metų nusižudė, atlikęs vadinamąjį sepuku arba harakiri ritualą - persirėždamas savo pilvą kardu.

Po mirties Y.Mishima šlovė neišblėso, tačiau Japonijos pagrindinės krypties žiniasklaida jį ilgą laiką boikotavo dėl kraštutinių dešiniųjų pažiūrų.

Konservatyvios pakraipos dienraštis "Sankei" - vienas iš nedaugelio, paminėjusio Y.Mishimos savižudybės metines - pranešė apie knygas, kurios buvo išleistos pagerbiant šį rašytoją.

Y.Mishima buvo tris kartus nominuotas Nobelio literatūros premijai. Rašytojo pirmasis romanas "Vagys" buvo išleistas 1946, o vėliau jis parašė daug knygų, pjesių, apsakymų ir esė.

Paskutinį gyvenimo dešimtmetį rašytojas deklaravo ultradešiniąsias pažiūras, ragino šalį grįžti prie tradicinių samurajų luomo vertybių ir netgi įkūrė nedidelę asmeninę armiją "Tatenokai".

1970 metų lapkričio 25 dieną Y.Mishima ir jo pasekėjai įsiveržė į armijos būstinę Tokijuje. Jie paragino karius sukilti imperatoriaus vardu ir vėl apginkluoti pacifistine tapusią šalį.

Tačiau ugningą rašytojo kalbą palydėjo tik pašaipūs karių šūksniai. Tada Y.Mishima triskart sušuko "Tegyvuoja imperatorius!" ir smeigė sau į pilvą XVII šimtmetyje nukaldintą kardą, o vienas iš jo pasekėjų nukirto jam galvą, laikantis samurajų savižudybės papročio.

Y.Mishimos ultradešiniosios pažiūros Japonijos visuomenėje nebėra labai populiarios, tačiau po jo mirties nacionalistinis judėjimas kelis dešimtmečius stiprėjo.

Minint 40-ąsias rašytojo savižudybės metines Japonijos premjero Naoto Kano vyriausybės populiarumas yra smarkiai nusmukęs. Daugelis kaltina šalies lyderius netinkamai sprendžiant diplomatinius konfliktus su Rusija ir Kinija.

Kelias pastarąsias savaites Japonijoje vyko demonstracijos, per kurias aktyvistai protestuodavo dėl agresyvios Kinijos diplomatų pozicijos pastarajame konflikte dėl ginčijamų salų Rytų Kinijos jūroje.


Šiame straipsnyje: savižudybė

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių