- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Savam krašte pranašu nebūsi: Z. Froido Viena nepripažįsta net praėjus 75 m. po jo mirties
Dar prieš tai, kai Sigmundas Freudas (Zigmundas Froidas) 1938 metų birželį „Rytų ekspresu“ pabėgo iš Vienos nuo Adolfo Hitlerio, psichoanalizės tėvas ir jo idėjos apie seksą, sapnus bei kokainą skaldė Austrijos sostinės visuomenę.
Ir net dabar, praėjus 75 metams po jo mirties Londone 1939-ųjų rugsėjo 23-ąją, S.Freudas ir novatoriška jo teorija čia dar neturi to pripažinimo, kuris matomas kitur.
„Niekas nebūna pranašas savo šalyje, ir tai ypač teisinga Freudo ir Vienos (atveju)“, – sakė mažo muziejaus Berggasės gatvės 19-ajame name, kur S.Freudas 47 metus gyveno ir dirbo, direktorė Monika Pessler (Monika Pesler).
Dėl to, kad jis ir daug jo sekėjų turėjo bėgti, „psichoanalizė realiai išpopuliarėjo kitur – Londone, Niujorke, Buenos Airėse“, sakė direktorė ir pridūrė: „Vienoje ir šiandien ji grumiasi dėl pripažinimo, net universitetuose“.
S.Freudas gimė 1856 metais dabartinėje Čekijoje, o būdamas ketverių persikėlė į Vieną. Tais laikais tai buvo prašmatni imperijos sostinė ir rojus šviesiausiems kultūros bei mokslo protams, kurių daugelis, kaip ir S.Freudas, buvo žydai.
Įgijęs gydytojo kvalifikaciją, S.Freudas dešimtmečius psichikos ligas stengėsi gydyti tyrinėdamas paciento pasąmonę, per laisvąsias asociacijas ir sapnų bei libido, apimant vaikystę, analizę.
Tokios revoliucinės idėjos, pavyzdžiui, Edipo komplekso teorija dėl lytinio potraukio, kurį berniukas jaučia motinai, o mergaitė – tėvui, ir kokaino laikymas vaistu nuo psichikos problemų pelnė jam ir daug juo besižavinčių sekėjų, ir daug niekintojų.
Po to, kai 1938 metų kovą Adolfas Hitleris įžengė į Vieną, kur jį pasitiko džiūgaujančios minios, ir kai jis „aneksavo“ savo gimtąją šalį į Trečiąjį reichą, S.Freudas iš pradžių nesuprato pavojaus, gresiančio Austrijos žydams, kurių 65 tūkst. galiausiai žuvo nuo nacių rankos, o dar 130 tūkst. buvo priversti bėgti.
Tačiau po kelių Gestapo vizitų ir trumpo dukters Annos (Anos) arešto šis senas žmogus, jau sergantis vėžiu, galiausiai nusprendė išvykti į Londoną ir apsigyveno Hampstede.
Jis niekada nebegrįžo – kitais metais mirė, būdamas 83-ejų, o naciai viešai sudegino jo darbus.
Žmogus žiurkė
Šiais laikais Vienos S.Freudo muziejuje apsilanko po maždaug 75 tūkst. lankytojų per metus. Jie atvyksta pasižiūrėti, kur daugelis garsių jo pacientų, kuriems jis savo užrašuose duodavo tokias pravardes kaip „žmogus žiurkė“ ar „žmogus vilkas“, priguldavo ant garsiosios kušetės, dabar esančios Londone.
„Freudas? Jis yra garsiausias visame pasaulyje Vienos veidas. Dėl literatūros ir kino, ir, ypač, Woody Alleno (Vudžio Aleno), jis tapo tarsi kokia pasauline popkultūros ikona“, – sakė Vienos turizmo departamento vadovas Norbertas Kettneris (Norbertas Ketneris).
Nors S.Freudo idėjos daugeliu atžvilgių nuo 20-ojo amžiaus pradžios užleido savo pozicijas, jis lieka vienas garsiausių pasaulio intelektualų, o terminai „Freudo riktas“ ir „ego“ tapo kasdienės kalbos dalimi.
„Daugybė žmonių, net jei ir nelabai supranta jo darbus, jaučia, kad jo atradimai yra tiesiogiai su jais susiję“, – sakė N.Kettneris.
Tačiau tarp žmonių, kurie aplanko muziejų ir perka marškinėlius su S.Freudo atvaizdais, pavyzdžiui, garsiąja karikatūra „Apie ką galvoja vyras“, kurioje ant S.Freudo veido pavaizduota nuoga moteris, tik penktadalis yra austrai.
Vis dėlto šią savaitę, minint garsiojo mokslininko mirties metines, keliais renginiais bus siekiama pakeisti balansą.
Vienos psichoanalitikų draugija (WPV), kurią S.Freudas įsteigė 1908 metais, pradeda skelbti internete visus jo raštus, tarp jų – maždaug 11 tūkst. laiškų, o Belvederio meno galerija rengia didelę parodą.
Tuo tarpu S.Freudo muziejaus fasadą dengs juoda vėliavą, o laiptinėje aidės BBC radijo interviu, kuris iš jo buvo paimtas jam pabėgus iš Vienos ir kuris yra vienintelis išlikęs jo balso įrašas.
„Galiausiai man pavyko rasti mokinių ir sukurti Tarptautinę psichoanalizės asociaciją. Bet kova dar nesibaigė“, – tame interviu sako S.Freudas.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Saulės Bliuvaitės „Akiplėša“ atkeliauja per 70 festivalių, jau pelnė 15 apdovanojimų
Atskleidus nacionalinės premjeros datą, Saulės Bliuvaitės „Akiplėšos“ tarptautinės kelionės tęsiasi toliau – filmas link Lietuvos atkeliauja per 70 festivalių, kuriuose renka apdovanojimus. Kovo 19 d. namo sugrįšiantis...
-
Vasario 16-oji Kaune: nemokamas koncertas ir renginių gausa
Lietuvos valstybės atkūrimo dieną pasitinkantis Kaunas kviečia švęsti kartu: „Žalgirio“ arenoje jau devintą kartą vyks nemokamas šventinis koncertas ir apdovanojimų ceremonija „Aš – dalis tavęs“. Kau...
-
Pažinti kultūrą – ir per literatūrą
Uostamiestyje visus metus vyks renginiai, skirti ne tik prisiminti ir garsinti poeto Simono Dacho vardą, bet ir įvairiais būdais pažinti vokiečių kultūrą. Vienas tokių renginių vyks šį savaitgalį – ekskursija „Literatūrinė Klai...
-
Sugrįžimas po 100-mečio: atrasta P. Skargos akademinė apranga
Du Lietuvos muziejai praėjusių metų pabaigoje sulaukė ypatingos dovanos: atlikus tyrimus buvo įrodyta, kad Lietuvos nacionaliniame dailės muziejuje saugoma pelerina (apsiaustas su gobtuvu) ir Lietuvos nacionaliniame muziejuje esantis biretas (kepurėlė)...
-
Paskelbtas Valstybinės kalbos inspekcijos vadovo konkursas
Viešojo valdymo agentūra paskelbė Kultūros ministerijos inicijuotą konkursą eiti Valstybinės kalbos inspekcijos viršininko pareigas, ketvirtadienį pranešė ministerija. ...
-
Prasideda 23-iasis Japonijos kino festivalis
Ketvirtadienį prasideda 23-iasis Japonijos kino festivalis, jo metu filmai bus rodomi Vilniuje, Kaune ir Šiauliuose. ...
-
Prahos muziejus pirmą kartą Europoje eksponuos australopitekės Lucy kaulus
Čekijos ministras pirmininkas antradienį pranešė, kad dalis 3,18 mln. metų senumo australopitekės Lucy (Liusi) suakmenėjusių griaučių šiemet bus pirmą kartą eksponuojami Europoje, Prahoje. ...
-
Minint jubiliejinius Čiurliono metus, premjeras susipažino su menininko kūrinių ekspozicija
Viešėdamas Kaune premjeras Gintautas Paluckas trečiadienį apsilankė Nacionaliniame Mikalojaus Konstantino Čiurliono dailės muziejuje, kuriame šiemet įvyks visa aibė jubiliejiniams menininko metams skirtas renginys. ...
-
Insignijas radusiai Vilniaus arkivyskupijai gresia bauda
Kultūros paveldo departamentas (KPD) penktadienį spręs, kokio dydžio baudą skirti karališkąsias insignijas atradusiai Vilniaus arkivyskupijai, skelbia portalas 15min.lt. ...
-
Vilniaus oro uoste atidaryta knygų lentyna
Vilniaus oro uoste atidaryta keliautojams skirta knygų lentyna, kurios leidinius keliautojai galės ne tik skaityti belaukiant skrydžio, bet ir pasiimti su savimi į kelionę. ...