- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Neklauskite siaubo romanų rašytojo Stepheno Kingo (Stiveno Kingo), iš kur jis semiasi idėjų – jis to nežino.
Tačiau šis amerikietis, parašęs per 50 romanų ir pardavęs bent 350 mln. savo kūrinių egzempliorių visame pasaulyje, atsimena, kaip jam kilo mintis parašyti 1977-aisiais išleistą knygą „Švytėjimas“ (The Shining).
S.Kingas ir jo žmona, tuo metu gyvenę Kolorade, vieną savaitgalį išvažiavo į kalnus atostogų sezono pabaigoje ir buvo vieninteliai svečiai savo viešbutyje.
„Išties buvome žuvys, plaukiančios prieš srovę, nes visi kiti išsiregistravo, o mes prisiregistravome, – pasakojo jis. – Buvo šiurpoka, nes lauke stūgavo vėjas ... o visos kėdės buvo apverstos ir sudėtos ant stalų.“
Po vakarienės S.Kingo žmona užlipo į viršuje buvusį jų kambarį viešbutyje „Stanley“, o rašytojas liko tuščiame valgomajame, kur „persismelkė atmosfera“.
„Tuomet, grįždamas į kambarį, ėjau pro vieną iš tų brezentinių priešgaisrinių žarnų ir pagalvojau: „O jeigu ji pavirstų gyvate ir pradėtų vytis?“ – prisiminė rašytojas.
„Kol sugrįžau į kambarį, jau turėjau galvoje visą siužetą“, – pridūrė jis.
„Švytėjime“ pasakojama apie rašytoją Džeką Torensą, kuris, kovodamas su savo priklausomybe nuo alkoholio, įsidarbina vieno atokaus viešbučio prižiūrėtoju ne sezono metu, o dėl tame pastate vykstančių paranormalių reiškinių galiausiai išprotėja ir mėgina nužudyti savo žmoną bei sūnų.
Pagal tą romaną 1980 metais buvo sukurtas filmas tuo pačiu pavadinimu, kurį režisavo Stanley Kubrickas (Stenlis Kubrikas), o pagrindinį vaidmenį atliko Jackas Nicholsonas (Džekas Nikolsonas).
Dabar, praėjus 35 metams po originalaus romano išleidimo, S.Kingas parašė jo tęsinį.
Romane „Daktaras Miegas“ (Doctor Sleep) pagrindiniu veikėju tampa Džeko Torenso sūnus Denis, kuris „Švytėjime“ buvo vaizduojamas kaip vaikas, turintis nepaprastų psichinių galių, o naujoje knygoje – kaip vidutinio amžiaus alkoholikas, neturintis gyvenimo tikslo.
Persekiojamas savo žuvusio tėvo „nevilties, alkoholizmo ir smurto palikimo“, Denis dirba klinikoje, kurioje laikomi nepagydomai sergantys pacientai. Ten jis naudoja savo paranormalias galias, kad padėtų žmonėms ramiai numirti.
Tačiau jo praeitis iš naujo pažadinama, kai Denis susitinka su mergaite telepate Abra.
66 metų S.Kingas aiškino, kad paprastai nekuria tęsinių savo romanams.
„Kai pasiekiu istorijos pabaigą, mano reikalai su tais žmonėmis baigti – ne dėl to, kad jie man nebepatinka, bet dėl to, kad nežinau, kas nutiks toliau“, – rašytojas antradienį sakė žurnalistams Paryžiuje.
Tačiau jis pridūrė, kad Denio personažas „iš tikrųjų niekada nebuvo išėjęs man iš galvos“.
„Man pasidarė smalsu, o tai man nutinka nedažnai“, – sakė rašytojas, pridūręs, kad pamažu „mano galvoje pradėjo klostytis“, kas nutiko Deniui vėliau.
„Man atrodė, kad priklausomybė yra savybė, linkusi persiduoti šeimose, todėl pagalvojau, kad leisiu būti jam alkoholiku ir pažiūrėsiu, ar jam gali pasisekti labiau negu jo tėčiui“, – pažymėjo B.Kingas.
S.Kingas, kuris pats yra išbridęs iš alkoholizmo liūno, tačiau smarkiai gėrė tuo metu, kai rašė „Švytėjimą“, aiškino, kad pradėdamas kurti rūpinosi, jog jo naujoji knyga netaptų „traktatu apie alkoholizmą“.
Pasak jo, kitas iššūkis buvo parašyti istoriją, gebančią įtraukti skaitytojus, kurie dabar yra vyresni ir susiduria su išties bauginančiais dalykais, tokiais kaip vėžys ir mirtis.
„Daug žmonių „Švytėjimą“ laiko viena ir labiausiai bauginančių knygų, kurias jie kada nors yra skaitę, – pastebėjo rašytojas. – Tuomet sakau: „Ką gi, taip – jums tuomet buvo 14 metų, buvot išvažiavę į vasaros stovyklą ir skaitėt pasišviesdami prožektoriumi po antklode. Aišku, kad jus išgąsdinau – tai buvo lengva!“
„Tačiau dabar visi esate suaugę, o kad ir ką rašyčiau, visuomet atsiras tipų, kurie sakys „Na, šita nebuvo labai bauginanti“, – tęsė jis.
Nors S.Kingui buvo sunku paaiškinti, iš kur semiasi įkvėpimo, rašytojas teigė, kad lengviau sukurti receptą, kaip įvaryti išgąstį skaitytojams.
„Svarbiausia – sukurti personažus, kurie rūpi žmonėms. Jeigu jais rūpiniesi ir jie pakliūva į pavojų – tuomet dėl jų bijai“, – sakė jis.
Tačiau pats rašytojas šiurpsta nuo minties, kad jam, kaip ir jo skaitytojams, nebereikia atsigręžti į paranormalius reiškinius, kad išsigąstų.
„Bijau Alzheimerio (Alcheimerio ligos), – aiškino jis. – Blėstantis gebėjimas protauti – tai mane velniškai gąsdina.“
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Lietuvos radijo 100-mečiui – speciali programa
Seimui dar 2021-ųjų pavasarį paskelbus 2026-uosius Lietuvos radijo metais, Kultūros ministerija parengė minėjimo programą ir siūlo ją tvirtinti Vyriausybei. Taip būtų paminėtas Lietuvos radijo šimtmetis. ...
-
Minint M. K. Sarbievijaus ir Baroko literatūros metus, siūloma rengti ekskursijas, parodas
Kitąmet minint poeto, pamokslininko Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus ir Baroko literatūros metus, vyks ekskursijos, koncertai ir parodos. ...
-
Mokslininkai įminė 80 metų senumo mįslę: nustatė senojo Nidos švyturio vietą
Baigiantis Švyturių metams Neringoje ir Klaipėdoje bei minint senojo Nidos švyturio įžiebimo 150 metų sukaktį, Vilniaus Gedimino technikos universiteto („Vilnius tech“) mokslininkai nustatė tikslią senojo švyturio viet...
-
Eglučių kiemelio konkurse – 45 dalyviai
Į gruodį vyksiantį Kalėdų eglučių kiemelio konkursą užsiregistravo net 45 klaipėdiečių organizacijos. Lapkričio 20-oji buvo paskutinė registracijos diena, tačiau dar devynių dalyvių sulaukta kitą dieną, terminui jau oficialiai pasibaigus. ...
-
Jaunieji muzikos lyderiai išpildys svajonę groti su orkestru2
„Užlipusi ant scenos pasimėgausiu akimirka, kurios taip ilgai laukiau“, – sako keturiolikmetė pianistė Kotryna Janavičiūtė. Su kitais aštuoniais jaunaisiais muzikantais ji pasirodys Kauno valstybinės filharmonijos scenoje. Kart...
-
Į amžinojo poilsio vietą išlydimas A. Kulikauskas1
Penktadienį amžinojo poilsio išlydėtas muzikantas ir kompozitorius Andrius Kulikauskas. ...
-
V. Kernagio sūnus apie A. Kulikauską: jam visada galėjai paskambinti, jis turėdavo atsakymus2
Lapkričio 17-ąją maestro Andriui Kulikauskui scenos uždanga nusileido paskutinį kartą. Kompozitorius užgeso po sunkios ligos. ...
-
Susirinkti tapatybę iš gyvenimo skeveldrų
„Nuo rytojaus pasikeisiu, būtinai pasikeisiu“, – sako Herojus (akt. Dainius Svobonas). Panašiai suformuluota frazė girdėta daugybę kartų, manau, daugelio ir pačių pasakyta, įvairiausiomis gyvenimo aplinkybėmis, siekiant nustat...
-
Mitologinėse ganyklose: V. K. Slavinsko atminimui
Gaivinu atmintyje ne taip seniai įvykusį apsilankymą menininko Viliaus Ksavero Slavinsko (1943–2023) namuose. Senojo Kauno dvasią tebesaugančioje vietoje – Žaliakalnyje, prie pat Ąžuolyno. Namuose, kuriuos galima vadinti galerija dėl juose...
-
Prof. K. Sabolius: man rūpi vaizduotė, kuri ieško buvimo kartu galimybių
Vilniaus universiteto (VU) Filosofijos fakulteto profesorius Kristupas Sabolis, visuomenėje žinomas ir kaip rašytojas, vertėjas bei kino scenaristas, yra išleidęs ne vieną knyga jį dominančia vaizduotės ir kūrybingumo tema. Kitą savait...