E. Jakilaitis: mane gali pulti visi, man dėl to net ūpas pakilęs

– Kaip stengiatės pažinti Lietuvą, kaip ją suvokiate?

– Man labai patinka keliauti po Lietuvą su šeima. Dabar vaikai jau turi daug savo interesų, tačiau kai buvo šiek tiek mažesni, esame aplankę daugybę muziejų. Kai vaikų klasės daro kažkokias ekskursijas, tai jie 9 atvejais iš 10 ten jau yra buvę. Mes daug keliaujame po Lietuvą, daug važinėjame ir su draugais turime tokią tradiciją, ypač ilgesniais savaitgaliais, kai yra daugiau laiko. Yra Lietuvoje ką veikti, man tikrai patinka.

– Ar taip gimė ir „Nacionalinės ekspedicijos“ idėja?

– „Nacionalinės ekspedicijos“ istorija yra visiškai unikali. Pati idėja man kilo labai keistai, Palūšės valtinėje kartą nuomojomės baidares, vietos meistrai sukonstravo didelę medinę valtį ir su ja nuirklavo iš Palūšės iki Nidos. Man tai pasirodė puiki idėja. Sakau: mes irgi plauksime su kompanija. Turėjome plaukti, tačiau atsiguliau į ligoninę ir tais metais idėja žlugo. Paskui galvojau, kaip padaryti, kad ji tikrai nežlugtų. Reikia, kad tai taptų tavo darbu, tavo pareiga, ir mes išplėtėme tą idėją. Atsirado profesorius Alfredas Bumblauskas, kad nebūtų vien istorija, atsirado etnokultūra su Zita Kelmickaite, dėl unikalios gamtos atsirado Selemonas Paltanavičius, kadangi žvaigždės Lietuvoje yra bendri mūsų pažįstami, mums rūpi, taip bendri mūsų pažįstami leidžia laisvalaikį, projekte atsirado žinomi Lietuvos žmonės, tokie, kaip Benediktas Vanagas, Svaras ir kiti. Tai tapo televizijos formatu.

Jį esu pristatęs ir EBU (Europos transliuotojų sąjungos) konferencijoje, kaip vieną unikaliausių LRT sukurtų projektų. Galvoju, gal kada nors kitose Europos šalyse laida irgi bus realizuota, kaip ir „Tūkstantmečio vaikai“ daugybę metų yra rodomi Latvijoje. Esu tikras, kad ekspedicija šiemet tikrai įvyks, tik nežinau, kuriame kanale ji bus rodoma. Šiemet plauksime Dniepru, startuosime nuo Černobylio, Ukrainos-Baltarusijos pasienyje. 

– Kaip manote, koks dabar metas yra Lietuvoje?

– Sudėtinga apibrėžti, nes yra daug Lietuvų: tas Vilniaus getas, kaip aš sakau, kur mes gerai gyvenam, nepykstam ant Lietuvos, dėl jos stengiamės, ir kiti – kur nepasisekė, kur nesusiklostė aplinkybės. Kai kur nyksta rajonai, nėra darbo vietų, valstybė yra pagrindinis darbdavys su savo mokyklomis, ambulatorijomis, paštais ir t. t. Visos kitos darbo vietos yra tik parduotuvės ar žemės ūkis. Liūdna tai matyti. Kita vertus, negali nematyti, kad labai plečiasi paslaugų sfera turistams, ten dirba daug žmonių, keičiasi požiūris, kad daug kur kaime gali gauti labai vakarietiškų paslaugų, kad žmonės kalba kitaip, kad miestiečiai keliasi į kaimą ir kuria kitokį kaimą, kitokio lygio paslaugas, gerą skonį, gerą maistą, netgi vyną lietuvišką kai kur galima gerti visai nespirituotą. Lietuva įgauna kitokį veidą ir ta transformacija dar užtruks, tačiau aš nė kiek neabejoju, kad tai yra sėkmės istorija. 

Netekome dalies žmonių – tiesiog kitur, kur jie gali dirbti, yra dar geriau. Jeigu mes atidarytume Rusijos sieną ir leistume visiems legaliai dirbti vakaruose, ten liktų vienas žmogus. Taip, iš Lietuvos išvažiavo daug, bet palyginti su tuo, kiek galėjo išvažiuoti, tai nėra liūdniausias scenarijus. Lietuva tik gėrės ir gražės, kito kelio nėra, taip tiesiog bus, o kol kas esame pereinamojoje stadijoje, dar kuriame, nesukūrėme. Procesas vyksta ir judam gera linkme, o kai kurie  dalykai – viso labo trumpi nesusipratimai. Niekas taip greitai nepraeina, kaip jų kadencijos.

– Ką Jums reiškia Nida?

– Nida yra ta vieta, kur mes su mano tuo metu dar būsima žmona leisdavome kokius 10 savaitgalių iš 12 vasaromis, vieta, į kurią važiuodamas aš pasipiršau savo žmonai. Buvo ilga kelionė, todėl turėjome laiko viską aptarti, aptarėme, kiek turėsime vaikų, aš ją įspėjau, kad turtingi nebūsime, bet turėsime viską, ko reikia. Be to, tai yra vieta, kur šventėme savo vestuves. Nida mums labai artima, mes dažnai ten važiuojame.

– Iš karto ir nutarėte, kad turėsite tris vaikus?

– Taip, mes nutarėm važiuodami, kad turėsime tris vaikus, ir mes turim tris vaikus.

– O koks esate tėtis? Gal turite kokių mokytojų?

– Nėra jokių mokytojų. Gaila, dažnai mokausi iš savo klaidų ant savo vaikų. Gal iš tiesų trečiam labiausiai ir pasisekė. Su trečiu yra visiška ramybė, nepatiri jokio streso, patiri tik džiaugsmą, pirmas vaikas –  turbūt didžiausias stresas, žinoma, ir džiaugsmas tuo pat metu. Antras – jau kažkas matyta, bet trečias – tik džiaugsmas.

– Kaip manote, kokie bus 2018 metai?

– Man tai tikrai bus įdomūs metai, laukia įvairiausių dalykų ir asmeniškai, ir profesine prasme. Lietuvos taip pat laukia daug dalykų. Šimtmetis – didžioji šventė, ir LRT, ir visų mūsų uždavinys –  kad per tas mažas nesąmones, kurias čia kai kas kelia, mes nepamirštume tos didžiosios šventės, ir kad ji mus sutelktų, suvienytų. Tai yra vieną kartą gyvenime ir, man atrodo, nepaisant to, kas čia aplink iš kokių krūmų šaudo, LRT daro fantastišką darbą.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Visiškas moralinis

Visiškas moralinis portretas
degradas kurio net sąžinė negraužia

komedija

komedija portretas
O kaip gyvena tas tipelis, kažkokiu būdu įlindęs į parko teritoriją, ten susirentęs namelį ir užsidėjęs lentelę "Jochaidynė"?

TAIP pasireiške,

TAIP pasireiške, portretas
Taip save susireikšminti,kad dievas iš dievų,pilnas teisybių,nenugalimas ir nenusiledantis,net Seimui.O žmones mes jam 0-nulis.Kitus gali niekinti,o jo n e p a ju d i n k i t e .
VISI KOMENTARAI 23

Galerijos

Daugiau straipsnių