- Raminta Majauskaitė, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kadenciją baigiantis užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis mano, kad karo Ukrainoje sustabdyti diplomatinėmis priemonėmis nepavyks. Kadangi vidiniuose pokalbiuose jis tikina girdėjęs kalbas apie nuo plataus masto agresijos kenčiančios šalies išdavimą, Vakarų valstybes ragina susitelkti. Lietuvos diplomatijos vadovo teigimu, derėtų svarstyti apie maksimalią paramą Ukrainai, nes kitu atveju, akcentuoja ministras, karius į Rusiją išsiuntusi Šiaurės Korėja gali pasinaudoti suteiktu „galimybių langu“.
„Tiesą sakant, yra tikinčių, kad karą prieš Ukrainą yra įmanoma sustabdyti diplomatinėmis priemonėmis. Aš tuo niekaip nesu įsitikinęs“, – interviu laidoje „ELTA kampas“ teigė G. Landsbergis.
„Manau, kad kaštai, su kuriais kur kas anksčiau Vakaruose galėjome stabdyti (karą Ukrainoje – ELTA), buvo nepalyginamai mažesni nei dabar, kai jau yra trejų metų karas. Pagalvokime, kas dėsis dar po trejų metų“, – ragino jis, akcentuodamas, kad padaryta žala yra labai didelė.
Pasak Lietuvos diplomatijos vadovo, Vakarų negebėjimas telktis kelia pavojų ir dėl aktyvesnio Šiaurės Korėjos, siunčiančios karius kovoti Rusijos plataus masto kare prieš Ukrainą, įsitraukimo.
„Matome geopolitinės santvarkos, kuri buvo susiklosčiusi po Antrojo pasaulinio karo, aižėjimą. Čia yra keletas veiksnių – autokratijų stiprėjimas, tam tikra prasme Vakarų silpnėjimas, (...) neuždavimas tono, kaip ta pasaulio sankloda turi būti tvarkoma“, – vardijo ministras.
„Kokį signalą tai siunčia Šiaurės Korėjai, suprantančiai, kad galbūt atsidaro kažkoks galimybių langas, kurį būtent ji ir gali išbandyti? (...) Jiems dabar atrodo, kad tas langas prasiveria. Tai pavojingas metas. Tamsūs debesys. Aš taip pavadinčiau“, – pabrėžė jis.
Ministras kritikuoja menką paramą Ukrainai: svarstykime apie 800 mlrd. JAV dolerių
Taip pat užsienio reikalų ministro neįtikina viešojoje erdvėje formuojamas naratyvas, esą didžiosios valstybės remia Ukrainą. Anot jo, Šiaurės ir Baltijos šalys šioje srityje yra kur kas aktyvesnės.
Esame stebėtojo rolėje – vis kartojame tas pačias mantras, kad būsime su jumis tiek, kiek reikia, tačiau tai jau yra taip nusibodę. Tiesą sakant, net skamba skaudžiai, matant, kaip frontas atrodo.
„Esame stebėtojo rolėje – vis kartojame tas pačias mantras, kad būsime su jumis tiek, kiek reikia, tačiau tai jau yra taip nusibodę. Tiesą sakant, net skamba skaudžiai, matant, kaip frontas atrodo“, – pabrėžė G. Landsbergis.
„Atlikus labai paprastus skaičiavimus, Šiaurės ir Baltijos valstybės aplenkė Vokietiją ir tapo antruoju paramos tiekėju. Jeigu būtume viena valstybė, būtume antrasis tiekėjas po JAV, šiais metais suteikęs 50 proc. to, ką suteikė JAV. Tuo didžiuojamės, bet tai nėra mūsų tiesioginė rolė ir nėra mūsų pajėgoms. (...) Esame tris ar keturis kartus aplenkę kitus savo partnerius“, – kritikos didžiosioms valstybėms negailėjo jis.
Todėl G. Landsbergis NATO šalis ragina svarstyti apie maksimalią paramą Ukrainai. Anot jo, niekas neprašo lėšas skirti tik amerikiečių – tai galima padaryti kartu.
„Buvo man pristatyta tokia amerikiečių analizė, kiek kainuotų Ukrainą apginkluoti tiek, kad ji gebėtų apversti dinamiką fronte. Tie skaičiai dramatiški. Tai yra 800 mlrd. JAV dolerių. Įtraukiant moderniausius ginklus, nuimant visus apribojimus, nebetaikant jokių raudonųjų linijų“, – pasakojo ministras.
„Tačiau tai buvo pristatyta tokiu būdu lyg tai yra neįmanoma. Pagalvojau, kad tai ir yra visa logikos problema, kad mes pirmiausia save įtikiname, ko mes negalėsime padaryti, nei mes tą žinutę siunčiame Vladimirui Putinui. Mano siūlymas tokiems žmonėms – ne mane gąsdinkite, o V. Putiną. Jam parodykite 800 mlrd. ir pasakykite, kad mes rimtai apie tai svarstome. Taip, tai labai dideli pinigai, bet kiti karai kainavo daug daugiau“, – ragino jis.
Diplomatiniuose koridoriuose išgirdo kalbas apie Ukrainos išdavystę
Pasak Lietuvos diplomatijos vadovo, dažnai Vakarų valstybių psichologiją suprasti yra sudėtinga. Visgi jis ragina pažvelgti į ilgalaikę perspektyvą ir, nepaisant galimų nuostolių, susitelkti jau dabar.
„Galbūt yra tas trumparegiškumas, kad žiūrėkime į dabar – ekonomika Europos ne iki galo stabili, padrebėjo po visų krizių. Tačiau susiimkime. Sustiprėkime, atlaikykime tą smūgį net ir su nuostoliais, bet gal ilgainiui, gal po kelerių metų užsiauginsime kažkokio raumens“, – pabrėžė G. Landsbergis.
„Nežinau, gal čia tas rinkimų cikliškumas. Tačiau nematyti, negebėti suvokti geopolitinio pokyčio, kuris vyksta, negirdėti to, ką V. Putinas sako, nematyti jo intencijų? Nuoširdžiai nesuprantu. Man kartais atima žada“, – teigė jis.
Anot ministro, šiuo metu diplomatiniuose koridoriuose lengviau yra įsivaizduoti Ukrainos išdavystę. Tačiau, pabrėžia jis, šaliai privalo būti suteiktos 5-tojo NATO straipsnio garantijos.
„Būnant tam tikruose kambariuose ar salėse dažnai lengviau yra įsivaizduoti Ukrainos išdavystę nei pozityvius veiksmus“, – tikino jis, turėdamas omenyje diplomatinius pokalbius.
„Manau, kad yra labai svarbus tas psichologinis lūžis. Ukrainiečiai ir prezidentas Volodymyras Zelenskis labai akcentuoja pakvietimą į NATO, nes tai jau būtų suderintas veiksmas. Aš daugiau žiūriu iš praktinės pusės – kas keičiasi ant žemės. Tikrasis pokytis Ukrainoje įvyks tuomet, kai jai bus suteiktos saugumo garantijos, o vienintelės iki šiol Europoje veikiančios saugumo garantijos yra 5-asis NATO straipsnis“, – akcentavo jis.
ELTA primena, kad pirmieji Šiaurės Korėjos kariškiai trečiadienį atvyko į Rusijos ir Ukrainos karo veiksmų zoną. Žvalgybos pareigūnų skaičiavimais, perkelta apie 12 tūkst. karių. Nustatyta, kad jie keletą savaičių buvo rengiami penkiuose Rusijos rytuose esančiuose kariniuose poligonuose.
Seulo žvalgybos agentūra kiek anksčiau pranešė, kad iki gruodžio gali būti pasiųsti ir dar keli tūkstančiai kariškių. NATO ir Vašingtonas perspėjo, jog jei jie įsitrauks į karą prieš Ukrainą, tai gali būti pavojinga eskalacija.
Lenkijos vadovas Andrzej Duda ketvirtadienį surengė pokalbius su Pietų Korėjos prezidentu, po kurių abu lyderiai „griežtai pasmerkė Šiaurės Korėjos plėtrą branduolinės veiklos ir raketų srityse bei provokacijas, taip pat ir jos neteisėtą karinį bendradarbiavimą su Rusija“.
Savo ruožtu Dūmos užsienio reikalų komiteto vadovas Leonidas Sluckis ketvirtadienį pranešė, kad Rusijos žemutiniai parlamento rūmai ratifikavo plataus masto partnerystės sutartį su Šiaurės Korėja.
Praėjusią savaitę prezidentas V. Zelenskis Ukrainos parlamente pristatė Pergalės planą, kurį sudaro penki punktai. Jis buvo pristatytas ir Briuselyje vykusiame Europos Sąjungos aukščiausiojo lygio susitikime.
Pirmajame Pergalės plano punkte pabrėžiama Ukrainos pakvietimo į NATO svarba. Antrasis punktas yra susijęs su gynyba, trečiasis – su atgrasymu. Ketvirtasis plano punktas apima strateginį ekonominį potencialą, jame taip pat numatomas didesnis sankcijų spaudimas agresoriui, o penktasis yra skirtas pokario laikotarpiui.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
G. Nausėda: Rusijos veiksmai Juodojoje jūroje neigiamai veikia pasaulinį maisto saugumą
Vykstant į Ukrainos uostus ir grūdų saugyklas nukreiptiems Rusijos kariniams veiksmams, kyla pavojus aprūpinti visą pasaulį maistu, sakė prezidentas Gitanas Nausėda, nuotoliu dalyvavęs trečiajame Tarptautiniame maisto saugumo viršūnių susiti...
-
Seimo Ateities komiteto pirmininkas turės du pavaduotojus7
Parlamentarai svarstys Statuto pataisas, leisiančias Seimo Ateities komiteto pirmininkui turėti du pavaduotojus. ...
-
Valkatoms atrodo, kad tai yra daug: aktorius G. Savickas sureagavo į E. Gentvilo žodžius110
Politika ir humoras – ar tai suderinama? Politikai dažnai stengiasi ne tik spręsti valstybės reikalus, bet ir užmegzti ryšį su žmonėmis per juokelius. Tačiau tai, kas vieniems atrodo linksma, kitiems gali pasirodyti įžeidu ar net nederam...
-
G. Nausėda vetavo pataisais, kurios leistų siuntimus išrašyti privačių įstaigų medikams16
Prezidentas Gitanas Nausėda vetavo Seimo priimtas pataisais, siūlančias leisti siuntimus nemokamoms sveikatos paslaugoms išduoti ir įstaigų, kurios nepriklauso nacionalinei sveikatos sistemai, gydytojams. ...
-
L. Savickas: „Teltonikos“ atveju politikai nevykdė elementarios politinės vadybos10
Kandidatas į ekonomikos ir inovacijų ministro postą Lukas Savickas mano, kad „Teltonikos“ skandalas kilo dėl politinių vadovų nesugebėjimo užtikrinti politinės vadybos. Jo teigimu, jei „Teltonikos“ projektui būtų paskirtas ko...
-
N. Cesiuliui atsisakius posto VRM, pranešė, kada žada pristatyti naują pavardę1
Alytaus merui Nerijui Cesiuliui atsisakius tapti vidaus reikalų ministru socialdemokrato Gintauto Palucko Vyriausybėje, paskirtasis premjeras tęs pokalbius su kitais potencialiais kandidatais. Kaip Eltai teigė Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) atst...
-
Kandidatas į vidaus reikalų ministrus N. Cesiulis liks vadovauti Alytui20
Paskirtojo premjero Gintauto Palucko į vidaus reikalų ministrus pasiūlytas Nerijus Cesiulis atsisakė dirbti Vyriausybėje ir nutarė likti vadovauti Alytaus miestui. ...
-
I. Šimonytė: turime siekti, jog kariams nestigtų nei finansinių išteklių, nei ryžto ginti laisvę18
Sveikindama krašto apsaugos bendruomenę su Lietuvos kariuomenės diena, laikinai premjerės pareigas einanti Ingrida Šimonytė pažymi – ši diena primena, jog svarbu išlaikyti budrumą ir būti pasirengus apginti savo &scaron...
-
Ukrainos gynybos ministras: sąjungininkų parama mums išlieka stipri
Po Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) išrinkimo prezidentu pasigirstant nuogąstavimams, jog JAV gali nutraukti karinę paramą Ukrainai, jos krašto apsaugos ministras Rustamas Umerovas sako, kad kol kas sąjungininkų parama kariaujančiai š...
-
Ar naujo Seimo priklausomybių politika bus efektyvesnė?9
Dalis Kaune išrinktų parlamentarų mano, kad reikėtų peržiūrėti su visuomenės sveikata susijusius strateginius dokumentus, nes kol kas valstybė nesuteikia pakankamai savalaikės ir tinkamos pagalbos žmonėms, norintiems išgyti nuo prikla...