- Ignas Jačauskas, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prezidento atsisakymas liudyti Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo informaciją tyrusiai laikinajai komisijai rodo nepagarbą Seimui, o šalies vadovui užduoti klausimai „niekur nedingsta“, sako premjerė Ingrida Šimonytė.
„Tai liudija minimum nepagarbą Seimui, kaip institucijai. Sakyčiau, kad galima kažkaip utriruoti, bandyti sumenkinti tai iki politinių kovų, pono Vytauto Bako nuoskaudų dėl Sauliaus Skvernelio, ar dar kažkokių dalykų. Bet, vis dėlto, tie klausimai niekur nedingsta, ir, man atrodo, paprasčiausias būdas juos panaikinti yra į juos atsakyti“, – Žinių radijui ketvirtadienį sakė I. Šimonytė.
„Negaliu įlįsti į prezidento Gitano Nausėdos galvą ir atsakyti, kodėl jis elgiasi taip, kaip elgiasi, bet dėl kai kurių epizodų, kurie susiję su rinkimų talkininkų tikrinimu ar kažkokiu vertinimu, informacijos rinkimu (...), aš nuo savo nuomonės nesitraukiu ir man labai apmaudu, kad tos abejonės nebuvo išsklaidytos“, – teigė ji.
Premjerė pabrėžė besistengianti situaciją vertinti „labai atsargiai“, kad nebūtų apkaltinta šališkumu ir asmeninių interesų turėjimu.
Ji priminė ir pati anksčiau liudijusi bent keturioms parlamentinėms komisijoms ir net kylant abejonių dėl jų formuluojamų klausimų korektiškumo ar narių objektyvumo „niekada nebuvo į galvą šovusi mintis, kad galiu atsisakyti liudyti komisijai ir atsakyti į klausimus, kokie jie bebūtų“.
Seimo komisija išvadose šią savaitę konstatavo, jog VSD vadovas Darius Jauniškis talkino G. Nausėdai rinkdamas žvalgybinę informaciją apie jo komandą ir rėmėjus, o šių asmenų sąrašą žvalgyba gavo iš paties G. Nausėdos arba jis buvo perduotas jo pavedimu.
D. Jauniškis, liudydamas komisijai, tai neigė, jis taip pat sakė, kad buvo tikrinamos visų rinkimų kampanijos dalyvių komandos.
Tuo metu I. Šimonytė tvirtina apgailestaujanti, kad „kai kurių institucijų vadovai nepasinaudojo proga (...) ir toliau viešumoje teigia tai, kas nėra tiesa“.
Buvo tikrinami visi kandidatų štabai, visi vienodai, tais pačiais principais, juoba, kad kalba eina apie 2018 metų vasarą, kai manęs, kaip kandidatės, iš viso gamtoje nebuvo. Tiesą sakant, nebuvo gamtoje ir Gitano Nausėdos.
„Tai yra tai, kad buvo tikrinami visi kandidatų štabai, visi vienodai, tais pačiais principais, juoba, kad kalba eina apie 2018 metų vasarą, kai manęs, kaip kandidatės, iš viso gamtoje nebuvo. Tiesą sakant, nebuvo gamtoje ir Gitano Nausėdos“, – tvirtino premjerė.
„Nežinau, ar gera situacija, kai žmonės, nuo kurių profesionalaus darbo ir aiškaus procedūrų ir principų laikymosi priklauso ir nacionalinis šalies saugumas, kada jie jokiu žanru nesutinka atsakyti tautos atstovybei“, – sakė ji.
Anot ministrės pirmininkės, parlamentinė komisija buvo „puikus būdas įrodyti“, kad procedūros VSD veikia taip, kaip turėtų.
„Mano supratimu, (VSD – BNS) vadovas nesudarė sąlygų tuo įsitikinti, bet tai nereiškia, kad tuo įsitikinti negalima darant papildomą parlamentinį tyrimą“, – sakė I. Šimonytė.
Anot komisijos, G. Nausėdos aplinkoje buvo nustatyta kelios dešimtys asmenų, keliančių rizikas nacionalinio saugumo interesams dėl jų esamų ar buvusių ryšių su riziką keliančiais asmenimis, bendradarbiavimo su Rusijos ar Baltarusijos žvalgybos tarnybomis, baltarusiškų trąšų verslu.
Komisijos manymu, tai daro prezidentą pažeidžiamu, o jo atsisakymas pateikti atsakymus į klausimus gali būti vertinamas kaip priesaikos sulaužymas.
I. Šimonytė vis dėlto sakė nenorinti „leistis į diskusijas“ dėl galimos apkaltos G. Nausėdai.
„Nenorėčiau į tas diskusijas leistis, pasakysiu dar kartą, ką sakiau: mano supratimu Gitanas Nausėda ne kartą per savo kadenciją yra įvairiais būdais parodęs, kad būti visiems lygiai teisingu jam nėra lengva. Ir jei kažkas jam atrodo politiškai nepriimtinas ar kažkaip nelabai parankus, bandoma nurašyti į politinės kovos, politinių nuoskaudų kertelę“, – tvirtino premjerė.
Išvadose konstatuojama, kad VSD atliko tyrimą dėl galimų pažeidimų finansuojant G. Nausėdos 2019 metų rinkimų kampaniją, tačiau neteikė šios informacijos sprendimų priėmėjams ir institucijoms. Komisija taip pat daro išvadą, kad 2019 metais galiojęs teisinis reglamentavimas kandidatams sudarė galimybes nuslėpti ir nedeklaruoti visų patirtų rinkimų išlaidų.
Taip pat pareiškiama, kad prezidento G. Nausėdos atsisakymas liudyti komisijai yra nesuderinamas su jo duota priesaika, Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vadovas Linas Pernavas piktnaudžiavo pareigomis neteikdamas duomenų parlamentarams apie vykdytą kriminalinės žvalgybos tyrimą, o VSD direktorius D. Jauniškis teikė klaidinančią informaciją Seimo komisijai.
Išvadas komisija ketvirtadienį ketina pristatyti Seimui, jas turės patvirtinti visas parlamentas.
Komisija taip pat konstatavo, kad už VSD pranešėjo Tomo Gailiaus tapatybės atskleidimą tiesiogiai atsakingas D. Jauniškis. Pranešėjo tapatybė, jam turint apsaugą suteikiantį statusą, nebuvo skelbiama, tačiau pernai pavasarį ją paviešino apžvalgininkas Marius Laurinavičius.
Nė vienas tyrime figūruojantis asmuo sako nedarę nieko neteisėto.
G. Nausėda parlamentarus kaltina kišimusi į gegužę vyksiančius prezidento rinkimus. STT nurodo negalinti teikti detalios informacijos apie kriminalinės žvalgybos tyrimus politikams, o VSD tvirtina, jog Seimo komisija viršijo įgaliojimus, darydama išvadas remiasi prielaidomis, ir nurodo svarstanti ginti savo reputaciją.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Budbergytė „Nemuno aušros“ pirmininko retoriką laiko nepriimtina
Socialdemokratė, Seimo vicepirmininkė Rasa Budbergytė sako, kad viešojoje erdvėje nuskambėję nevienareikšmiški koalicijos partnerio, „Nemuno aušros“ lyderio Remigijaus Žemaitaičio pareiškimai apie Ukrain...
-
Nausėda: ES turi pagaliau laikytis vieningo požiūrio į saugumą ir gynybą
Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Europos Sąjunga (ES) turi pagaliau laikytis vieningo požiūrio į saugumą ir nedelsiant stiprinti savo gynybos pramonę. ...
-
Nausėda: kritikos sulaukę Budrio pareiškimai dėl Grenlandijos buvo išimti iš konteksto
Šalies vadovas Gitanas Nausėda praėjusią savaitę kritikos sulaukusią užsienio reikalų ministro Kęstučio Budrio išsakytą poziciją, esą dėl Jungtinių Valstijų (JAV) siekio prisijungti Grenlandiją Lietuva nestoja nei Vašington...
-
Žemaitaitis siūlo teistiems asmenims liberaliau duoti leidimus dirbti su vaikais
Valdančiajai koalicijai priklausančios „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis siūlo liberalizuoti leidimą dirbti su vaikais teistiems asmenims. ...
-
Nausėda ragina nebekaitinti atmosferos
Kritikos „Nemuno aušros“ lyderiui Remigijui Žemaitaičiui negailėjęs prezidentas Gitanas Nausėda mano, kad per artimiausius kelis mėnesius paaiškės, ar centro-kairės koalicija gali dirbti kartu. Šalies vadovas kartoja &n...
-
Budrys: dėl Žemaitaičio pasisakymų Lietuvos diplomatams padaugėjo darbo
Užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys sako, kad šalies diplomatams padaugėjo darbo, atsakant užsienio partneriams apie „Nemuno aušros“ lyderio Remigijaus Žemaitaičio pasisakymus. ...
-
Budrys su Baltijos šalių kolegomis lankysis Vašingtone
Užsienio reikalų ministras su Baltijos šalių kolegomis šią savaitę lankysis Jungtinėse Valstijose (JAV), Vašingtone. ...
-
Artėjant sinchronizacijai su Europa, saugumas įspėja dėl galimų dezinformacijos kampanijų
Tikėtina, jog artėjant Baltijos valstybių elektros sistemų sinchronizacijai su Europa, bus aktyviau vykdomos mažai resursų reikalaujančios dezinformacijos kampanijos, skelbia Nacionalinis krizių valdymo centras ir Valstybės saugumo departamentas (VSD)...
-
Premjero komandoje – dar du nauji patarėjai
Premjero socialdemokrato Gintauto Palucko politinė komanda pasipildė dar dviem patarėjais. ...
-
Darbą pradeda naujieji švietimo, mokslo ir sporto viceministrai
Švietimo, mokslo ir sporto ministrės Ramintos Popovienės komandoje darbą pradeda švietimo, mokslo ir sporto viceministras bendrajam ugdymui Jonas Petkevičius, viceministras sportui Giedrius Grybauskas ir patarėjas mokslo klausimais Rimantas ...