- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vasarą pagulėti ant žolės ar bent jau prisėsti gamtoje ant suoliuko lietuviai progų nepraleidžia. Bet saulės vonias gali apkartinti erkės. Apie erkinio encefalito protrūkius skirtinguose Lietuvos miestuose pranešė LNK.
„Važiuoju į Žaliuosius ežerus ir ten nusimaudau. Tada pavalgiau mėlynių, atsitūpiau ir žiūriu – čia užsilipusi“, – pasidalijo patirtimi viena kalbinta moteris.
Erkinio encefalito piką stebi Vilnius, Kaunas ir Klaipėda. Būtent pajūrio miesto jūrininkų ligoninėje šią vasarą dėl erkinio encefalito gydyta 20 pacientų.
„Būklė vidutinio sunkumo, dar pakarščiuoja, pažymi tuos standartinius erkinio encefalito nusiskundimus – galvos skausmas, silpnumas, mieguistumas“, – komentavo Klaipėdos universitetinės ligoninės infekcinių ligų gydytoja Rūta Pundinienė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Šiuo metu Klaipėdos universiteto ligoninėje – trys erkinio encefalito atvejai. O dar prieš savaitę buvo keturi. Anot Klaipėdos infektologų, retai ligoninėje vienu metu guli tiek šia liga sergančių pacientų.
„Pastaraisiais metais, esant pandemijai, tų pacientų mes tikrai turėjome žymiai mažiau ir toks kiekis gana retas ir išskirtinis“, – pridėjo gydytoja R. Pundinienė.
O štai sostinėje, Santaros klinikų infekcinių ligų skyriuje, – maždaug ketvirtadalis visų pacientų, sergančių erkiniu encefalitu, vieno iš jų būklė – itin sunki.
„Visos galūnės paralyžiuotos, buvo sutrikusi kvėpavimo funkcija“, – apie paciento padėtį kalbėjo Vilniaus Santaros klinikų infekcinių ligų gydytoja Daiva Radzišauskienė.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ligoninės medikai tikina, kad Kaune situacija panaši būna kiekvieną vasarą.
„Visa Lietuvos teritorija yra pavojinga. Ir yra tik mažiau ar labiau pavojingos atskiros vietovės“, – teigė LSMU Kauno ligoninės infekcinių ligų klinikos vadovė Auksė Mickienė.
Tačiau Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) tikina, kad kelerius pastaruosius metus erkiniu encefalitu sirgusių skaičiai buvo maži. Tad šiemet to paties tikėtis esą negalima.
„Šiais metais jau per pirmą pusmetį turim 99 atvejus. Šiek tiek daugiau negu praeitais ir užpraeitais metais per tą patį pusmetį. Tačiau paties sergamumo pikas dar tik prasideda“, – kalbėjo NVSC užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus atstovė Milda Žygutienė.
Medikai primena, kad erkinis encefalitas – klastinga liga. Pirmiausiai sukyla temperatūra, siekianti daugiau nei 38 °C, vėliau atsiranda galvos skausmas, pykinimas, drebulys. O esant rimtoms komplikacijoms, netgi gali pasireikšti rimti nervų sistemos pažeidimai.
„Jeigu nebuvo erkių įsisiurbimo, tai nereiškia, kad žmogus negali sirgti erkiniu encefalitu, nes erkės įsiurbimas yra neskausmingas ir daugiau negu pusė sergančiųjų jokio erkės įsisiurbimo nepastebi. Ir dar noriu priminti, kad erkiniu encefalitu galima užsikrėsti per maisto produktus“, – teigė gydytoja D. Radzišauskienė.
O vienintelė patikima išeitis, esą – vakcinuotis.
„Laimo ligą galime pastebėti pamačius įsisiurbusią erkę, nes erkė turi būti įsisiurbusi 12–18 val. O erkinio encefalito erkė jau užkrečia labai greitai“ – pridėjo gydytoja D. Radzišauskienė.
Tačiau lietuviai tą daro vangiai.
„Nebijom. Būna erkių, bet mes atsargiai vaikščiojam visur, tai nėra tokios problemos“, – komentavo vienas pašnekovas.
„Aš pats nesiskiepiju. Kažkaip nepuola jos manęs“, – nusijuokė kitas vyras.
„Aš ne, nesiskiepijęs nuo erkinio encefalito, nes dar negalvojau apie tai“, – pritarė kitas pašnekovas.
„Lietuvoje kiekvienas turėtų būti pasiskiepijęs nuo erkinio encefalito, todėl kad tai yra labai endeminė šalis erkinio encefalito požiūriu ir mes turime didžiausią sergamumą Europoje“, – kalbėjo M. Žygutienė.
Praeitais metais nuo erkinio encefalito iš viso suleista beveik 328 tūkst. vakcinų. Tačiau 2021 m. skiepyta beveik 7 tūkst. vakcinų daugiau.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Proveržis: šią grėsmingą ligą gydys žymiai paprasčiau
Širdies nepakankamumas – dažna ir grėsminga diagnozė, tačiau medikai turi gerų žinių – pasiektas gydymo proveržis. Santaros klinikos pradėjo taikyti naują procedūrą, implantuodami specialius spaustukus per kateterį, be jokio pj...
-
Sportas – be streso ir savęs alinimo
Tyrimai rodo, kad sportuodami kai kurie žmonės patiria nepatogumą, gėdą dėl savo kūno, nuolat tikrina savo atvaizdą veidrodžiuose ar kitaip kontroliuoja savo išvaizdą. Taip dažniau elgiasi žmonės, jaučiantys kūno svorio stigmą, nepasitik...
-
Po vėžio operacijos – nežinia: Simona Milinytė prabilo apie miglotą ateitį
Dainininkė ir aktorė Simona Milinytė išgyvena sunkias akimirkas. Po Los Andžele atliktos sudėtingos žarnyno vėžio operacijos gijimas – ypač sunkus, o ramybės neduoda ir drastiški mitybos pokyčiai. Pokalbyje su LNK.lt Simona papas...
-
Ilgalaikis stresas keičia žmogaus kūną ir mintis: kaip su tuo kovoti?
Net jei žmogus atrodo emociškai stiprus, saulės trūkumas, rūpesčiai darbe ar asmeniniame gyvenime, sezoninės ligos gali kelti nemažai streso. Ilgainiui tai ne tik iššaukia neigiamas emocijas, tačiau gali išprovokuoti panikos...
-
Lietuvą masiškai apniko klastingi kraujasiurbiai: iki pandemijos – vienas žingsnis?
Lietuvą masiškai apniko blakės. Taip nutiko dėl to, kad lietuviai ėmė vis daugiau keliauti, o neapsižiūrėję šių greit plintančių kraujasiurbių parsiveža namo. Kasmet blakių skaičiai šokteli daugiau nei 20 proc. Specialistai...
-
Mokslininkai ragina keisti požiūrį į nutukimą: remtis reikia ne vien KMI rodikliu1
Mokslininkai siūlo pradėti kitaip žiūrėti į nutukimą ir jo nebediagnozuoti remiantis vien kūno masės indeksu (KMI). Žurnale „The Lancet“ teigiama, kad nustatant bendrą paciento sveikatos būklę daug naudingesnis yra kitas rodiklis &ndas...
-
Pernai paaukota daugiausia kraujo Lietuvos donorystės istorijoje1
Praėjusiais metais neatlygintinai paaukota daugiausia kraujo šalies donorystės istorijoje, antradienį pranešė Nacionalinis kraujo centras (NKC). ...
-
Apsinuodijimas smalkėmis – žiemos pavojus
Šaltuoju metų sezonu stebimas žmonių, apsinuodijusių anglies monoksidu (smalkėmis), skaičiaus padidėjimas. Anglies monoksidas (CO) – bespalvės, bekvapės, beskonės, nedirginančios dujos, šiek tiek lengvesnės už orą, tad apsinuo...
-
Pasveikę neskubėkime grįžti į įprastą ritmą
Gyvenant spartaus tempo laikais, kai nuolat siekiame greitų rezultatų, net sveikata tampa lenktynių dalimi: susirgę stengiamės kuo greičiau pasveikti ir sugrįžti į įprastą ritmą. Sveikatos specialistai primena, kad ne visada sveikimą galima paskub...
-
Reta liga – 100 lietuvių genuose
Friedreicho ataksija – genetinė liga, būdinga europiečiams. Vakarų Europoje atlikti skaičiavimai ir tyrimai leidžia daryti prielaidą, kad šiuo metu Lietuvoje yra apie 100 šia liga sergančių žmonių. Tačiau nei šie žmonės...