- LNK inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Už gynybą atsakingas Seimo komitetas pritarė, kad daugiau nei keturis kartus per metus į Rusiją ir Baltarusiją vykstantys rusai bei baltarusiai netektų leidimo laikinai gyventi Lietuvoje.
Prie Šalčininkų pasienio posto kilometrinės lengvųjų automobilių eilės ir daug piktų Baltarusijos piliečių. Kai kurie jų sakė, kad dėl tokių eilių iš Lietuvos jie išvažiuos ir daugiau čia nebegrįš.
„Jau nebedirbame, išėjome iš darbo“, – sakė vyras.
Vyras, paklaustas, ar pyksta dėl tokių eilių, atsakė: „Viskas prie to ir eina, o kas čia beliko gero? Vis blogiau ir blogiau. Stovėti 2–3 paras, koks tikslas?“.
O į savo šalį grįžta baltarusiai dažnai. Pernai sieną kertančius baltarusius pasieniečiai patikrino net 2,5 mln. kartų.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
„Tarp tų vadinamų unikalių, kurie yra atskiri asmenys, buvo apie 400 tūkst. Didžioji dauguma, žiūrint statistiškai, Baltarusijos piliečių sieną su Baltarusija kirto vidutiniškai septynis kartus“, – kalbėjo valstybinės sienos apsaugos tarnybos atstovas Giedrius Mišutis.
Veiksmo pasienyje išties netrūksta, vieni bando važiuoti be eilės, įvyksta eismo įvykių. Tenka įsikišti ir policijai. Tačiau jau ir taip nelaimingiems baltarusiams Seime paruošta nauja staigmena.
Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas siūlo Seimui priimti pataisas, kad Lietuvoje dirbantys ir gyventi leidimą turintys Baltarusijos piliečiai į savo šalį grįžti galėtų tik retsykiais.
„Apribojimai yra reikalingi, sumažinant tą vykimų skaičių, iki vieno karto per ketvirtį. Tai yra keturis kartus per metus, būtent, kad tas srautas sumažėtų ir grėsmė būtų mažesnė“, – šnekėjo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Pocius.
Žinoma, išimtys bus taikomos vilkikų vairuotojams ir atsitikus nelaimei, pavyzdžiui, mirus artimajam. Tik tą reikės įrodyti. Apie naujus ribojimus išgirdę baltarusiai dar labiau pyksta.
„Tai tegul atima, niekas pas jus nevažiuos ir viskas. Baltarusijoje ir taip gerai. Dabar čia važiuoja dirbti kazachai, uzbekai, indai tuoj atvyks. Tai ir dirbkite su jais, jeigu protingi baltarusiai jums netinka“, – sakė vyras.
Dauguma tikino, kad jei ribojimai išties atsiras, tikrai į Lietuvą nebegrįš.
„Žinoma, koks tada tikslas čia važiuoti“, – teigė vyras.
„Aš vis tiek čia važiuoju 2–3 kartus per mėnesį, tai nežinau, kaip bus, jei uždraus. Gal ir nevažiuosiu“, – šnekėjo vyras.
Tik vienas baltarusis Lietuvos ketinimus vadino logiškais.
„Manau, teisinga, kad jei jau gavai leidimą gyventi ir dirbti Lietuvoje, kam tada dažnai važinėti. Dirbk sau“, – kalbėjo vyras.
Leisti išvykti tik keturis kartus per metus – kompromisinis sprendimas. Valstybės saugumo departamentas siūlė leisti per metus sieną kirsti tik kartą.
„Mes privalome atliepti į būtent grėsmes, todėl palaikiau griežtesnį variantą. Tas, kuris kompromisinis gal šiek tiek palengvins kontrolę, bet nemanau, kad čia yra tai, ko reikėjo“, – šnekėjo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko pavaduotojas Dainius Gaižauskas.
Tačiau jei ribojimai neveiks, žadama bandyti juos griežtinti ateityje.
„Nuo šių metų pradžios iki dabar, buvo išduota 700 papildomų laikinųjų leidimų gyventi Baltarusijos piliečiams, vadinasi, skaičius auga“, – nurodė Seimo narys (TS-LKD) Audronius Ažubalis.
Komiteto sprendimas tik patariamasis. Kokius ribojimus Seimas priims, o gal juos apskritai atmes, turėtų paaiškėti per artimiausias savaites.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Sprogimų daugiabučiuose pamokos: ką turėtų žinoti kiekvienas gyventojas?
Pernai sprogimas Viršuliškėse sugriovė daugiabutį, o gyventojai atgal sugrįžti galėjo tik maždaug po metų. Šiemet sprogimas apgadino daugiabutį sostinės Dzūkų gatvėje. Abiem atvejais iš karto kilo klausimų, kas už nel...
-
Paskelbtas 2025 metų šauktinių sąrašas: pasitikrinkite1
Lietuvos kariuomenė penktadienį paskelbė šių metų karo prievolininkų sąrašus. ...
-
Šalia prekybos centrų esantys betoniniai statiniai – ne tik dėl estetikos
Žinoma, kad parduotuvėse žmonių saugumą užtikrina vaizdo kameros, apsaugininkai, bet yra ir kitų saugos priemonių, kurias pastebi ne kiekvienas. ...
-
SAM siūlo skirti daugiau valstybės finansuojamų rezidentūros studijų vietų
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo skirti 20 papildomų valstybės finansuojamų medicinos rezidentūros studijų vietų ir dešimt papildomų vietų į odontologijos rezidentūros studijas, penktadienį pranešė ministerija. ...
-
Tyrimas: Lietuva ir kitos Vakarų šalys Rusijai tiekia kare naudojamas technologijas
Lietuva ir kitos Vakarų šalys pernai ir užpernai į Rusiją eksportavo technologijas, kurias rusai galimai panaudojo savo artilerijoje kare prieš Ukrainą, penktadienį pranešė LRT radijas. ...
-
„Treti metai, kaip nepalaidoti“: kas vyksta su Leipalingyje rastų partizanų palaikais?
Valstybei neskiriant lėšų įrengti specialų memorialą Leipalingio kapinėse Druskininkų savivaldybėje, daugiau kaip 40-ies partizanų palaikai kelerius metus saugomi nepalaidoti. ...
-
Ramybė baigėsi: pasienyje su Baltarusija apgręžti keturi neteisėti migrantai
Lietuvos pasienyje su Baltarusija praėjusią parą apgręžti keturi neteisėti migrantai, penktadienį pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT). ...
-
Sausio 10-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Sausio 10-oji, penktadienis, 2 savaitė. ...
-
Kretingos rajone atšaukta ekstremali situacija dėl potvynio
Kretingos rajono Ekstremaliųjų situacijų operacijų centras ketvirtadienį atšaukė penkiose seniūnijose prieš savaitę dėl potvynio paskelbtą ekstremalią situaciją. ...
-
Orų istorija: lygiai prieš 20 metų Lietuvoje siautėjo galinga audra
Lygiai prieš 20 metų, 2005 m. sausio 8–9 d. naktį ir dieną, Lietuvoje ir Skandinavijos siautėjo galinga vėjo audra. Berlyno laisvasis universitetas jai buvo suteikęs Ervino vardą, tačiau Skandinavijoje naudotas dar ir Gudruno vardas, skelb...