- LRT laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Jeigu norite pasikeisti vardą, galite sugalvoti bet kokį naują jums patinkantį, o štai su asmens gyvenimu visiškai nesusijusios, išgalvotos pavardės pasirinkti negalima. Taip sako Vilniaus universiteto teisės klinikos direktorė Vida Petrylaitė.
Asmuo, sulaukęs 18 metų, yra visiškai laisvas pasikeisti savo vardą. „Jeigu iki 18 metų prie vardo nepripratote ir susigalvojote kitą idealų vardą, tai, žinoma, turite teisę jį keisti“, – tvirtina V. Petrylaitė.
Vardo keitimui, pasak jos, yra labai mažai apribojimų. Galima susigalvoti bet kokį, visiškai naują vardą ir keisti jį tiek kartų, kiek norisi. Tačiau keletas apribojimų visgi yra.
Lietuvoje galima turėti ne daugiau nei du vardus, nors užsienio valstybėse vardų skaičius dažnai yra visiškai neribojamas. „Lietuvoje, kad ir kiek vardų patiktų, daugiausiai galima turėti du vardus, kurie yra rašomi atskirai. Tiesa, krikšto vardas čia neįtraukiamas. Kalbama tik apie du oficialius asmens dokumente įrašytus vardus“, – kalba V. Petrylaitė.
Kitas apribojimas – gana įdomus, sako pašnekovė. Vardas turi atitikti asmens lytį. Jeigu yra moteriška lytis – vardas turi būti moteriškos giminės, jeigu vyriška – vyriškos giminės.
„Tai yra įdomu, nes, pavyzdžiui, visi turbūt žino garsųjį Vokietijos rašytoją Erich Maria Remarque. Lietuvoje tokio vardo vyrui pagal taisykles nebūtų galima duoti. Nors dėl tokio tradicinio antrojo vardo Marija būtų įdomu pasiginčyti, jeigu kažkuri šeima susigalvotų savo vaikui duoti tokį vardą“, – svarsto teisės ekspertė.
Dar vienas apribojimas: pasirinktas vardas neturi prieštarauti gerai moralei ir viešajai tvarkai. „Tai turbūt kalbėtume apie tuos vardus, kurie turi neigiamą skambesį, asocijuojasi su negražiais žodžiais, panašūs į keiksmažodžius“, – vardija Vilniaus universiteto teisės klinikos direktorė. Pasak jos, vargu ar būtų galima Lietuvoje pasirinkti vardą, susijusį su neigiamomis istorinėmis asmenybėmis, pvz., Hitleris ir panašiai.
Pavardės keitimas sudėtingesnis
Tuo metu pavardę pasikeisti į naują galima tada, kai ši yra keičiama į tėvų, senelių, prosenelių arba kitų protėvių, neribojant į praeitį, svarbu turėti duomenis apie giminystės ryšį. „Jeigu archyvuose atrasite kažkokį XVII amžiaus savo prosenelį, kurio pavardė Radvilas, Sapiega ar pan., prašom, mielai galite keisti pavardę. Tik turi būti giminystės ryšį įrodantys dokumentai“, – tvirtina V. Petrylaitė.
Dažniausias pavardės keitimo atvejis Lietuvoje yra santuoka. Pavardę pasikeisti galima tiek sudarant, tiek nutraukiant santuoką. Skyrybų atveju galima susigražinti savo ikisantuokinę pavardę.
Net ir santuokos sudarymo atveju pavardės keitimo galimybės tarp sutuoktinių yra neribojamos, tvirtina pašnekovė. Sutuoktiniai gali apskritai nekeisti savo pavardės, pasilikti savąsias, sutuoktinė gali pasiimti vyro pavardę. Pasak teisės specialistės pasitaiko retų atvejų, kai vyrai pasiima sutuoktinės pavardę. Galima pasirinkti dvigubą pavardę.
„Praktikoje dar nesusidūriau, tačiau yra tokia teisinė galimybė ir būtų labai įdomus šeimos pasirinkimas, jei ir žmona pasiimtų vyro pavardę prie senosios, ir vyras prie savo prijungtų žmonos“, – mano V. Petrylaitė.
Specialistė pažymi, kad pavardę keisti galima ne tik santuokos sudarymo ar nutraukimo metu, tai galima padaryti bet kada gyvenant santuokoje. „Jei pasiėmėme sutuoktinio pavardę, santuokos metu, net nesant skyryboms, galima susigrąžinti savąją pavardę. Taip pat galima atlikti jau minėtas kombinacijas“, – teigia Vilniaus universiteto teisės klinikos direktorė.
Skyrybų atveju numatoma tik viena sąlyga, kuomet sutuoktinis iš kito buvusio sutuoktinio gali atimti pavardę. Toks atvejis galimas tik tai tada, kai sutuoktinis, iš kurio norima atimti pavardę, yra kaltas dėl tos santuokos nutraukimo. Pasak teisininkės, jeigu abu sutuoktiniai pripažįstami kaltais, pavardės atimti nebegalima. Tačiau ši sąlyga turi išlygą – pora turi neturėti bendrų vaikų, kitaip pavardės atimti negalima.
Pavardei taip pat taikomi lyties atitikimo reikalavimai. „Lietuvoje vyriškos pavardės moteris kol kas turėti negali, ir tos diskusijos nuolat kyla ir atsinaujina. Grynai vyriškos pavardės moteris pasirinkti negali, tačiau gali pasirinkti galūnę –ė, nenurodančią santuokinio statuso, nepaisant to, ar yra ištekėjusi ar ne“, – kalba V. Petrylaitė.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vilniuje nukritus krovininiam orlaiviui, teritorijoje bus skelbiama ekstremali situacija
Vilniuje pirmadienio rytą nukritus krovininiam orlaiviui, šioje teritorijoje bus skelbiama ekstremali situacija, sako sostinės meras Valdas Benkunskas. ...
-
Vilniuje nukrito orlaivis: perspėja apie dūmų pavojų
Pirmadienio rytą netoli Vilniaus oro uosto nukritus krovininiam DHL lėktuvui ir kilus gaisrui, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) šalia incidento vietos esančius asmenis ragina saugotis žalingo gaisro dūmų poveikio. ...
-
SIM kortelių taip paprastai nebenusipirksite: abejoja, kad tai pažabos sukčius7
Nuo kitų metų norint įsigyti išankstinio mokėjimo SIM korteles, bus privaloma pateikti savo asmeninius duomenis. Taip tikimasi užkirsti kelią telefoniniams sukčiams, kasmet iš žmonių išviliojantiems milijonus eurų. Vis dėlto, ka...
-
Neramina Lietuvos gimstamumas: kas laukia šalies ekonomikos?20
Lietuvos gimstamumo statistika neramina. Per pastaruosius trisdešimt metų naujagimių registruojama bent perpus mažiau, nesiekiame net Europos Sąjungos vidurkio. O kurti šeimą lietuvaičių nepaskatina net dosnios išmokos. ...
-
Seimas svarsto atnaujintą Lietuvos ir Latvijos susitarimą dėl greitosios pagalbos
Seimas po pateikimo pritarė atnaujintam susitarimui dėl greitosios medicinos pagalbos teikimo Lietuvos ir Latvijos pasienio teritorijose. ...
-
Lietuvai – rekomendacijos įkurti LGBT lygybės darbo grupę, skatinti romų įtrauktį8
Europos komisijos prieš rasizmą ir netoleranciją (ECRI) spalį paskelbtoje ataskaitoje, Lietuvos valdžios institucijos raginamos įsteigti nuolatinę LGBT lygybės darbo grupę ir užtikrinti geresnes galimybes romų tautybės žmonėms gauti i&scaro...
-
Grįžta prie klausimo dėl nemokamų pietų visiems pradinukams: kodėl jo reiktų?2
Naujos sudėties parlamentinis Švietimo ir mokslo komitetas svarstys buvusios kadencijos Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ iniciatyvą nemokamai maitinti visus pradinukus. ...
-
Lietuva Ukrainai perdavė generatorių, šarvuočių dalių, įvairių ginklų
Ukrainą pasiekė elektros generatorių, atsarginių dalių šarvuočiams M113 ir įvairių ginklų bei jų dalių siunta, sekmadienį pranešė Krašto apsaugos ministerija. ...
-
Siūloma didinti baudas azartinių lošimų, alkoholio ir narkotikų vartojimo „taškams“
Mišrios Seimo narių grupės nariai siūlo numatyti administracinę atsakomybę už „taškų“, kur yra vartojamos narkotinės, psichotropinės ar kitos psichiką veikiančios medžiagos, turėjimą. ...
-
Sinoptikai praneša orus, o gyventojai dalijasi: įspūdingas dangus šį rytą
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba dalijasi šios dienos orų prognoze. ...