Nausėda įstatyme siūlo numatyti, kad gerų sąlygų neįgaliesiems nebuvimas – diskriminacija

  • Teksto dydis:

Prezidentas Gitanas Nausėda siūlo įstatymu apibrėžti, kad tinkamai pritaikytų sąlygų neužtikrinimas yra laikomas diskriminacija negalios pagrindu.

Tai numatyta ketvirtadienį šalies vadovo registruotame Lygių galimybių įstatymo projekte.

Kaip rašoma dokumente, nuostata dėl diskriminacijos negalios pagrindu leis nenorą ar negebėjimą pakeisti aplinkybes, panaikinti kliūtis, trukdančias asmeniui su negalia gauti paslaugą ar prekę, laikyti diskriminacija. Be to, tai leis asmenims su negalia lengviau suprasti savo teises ir jas ginti.

Anot Prezidentūros, įstatymo projekto tikslas – sudaryti papildomas teisines prielaidas, kurios užtikrintų tinkamas sąlygas žmonėms su negalia dalyvauti visuomeniniame gyvenime, taip pat skatinti paslaugų teikėjus aktyviau bendradarbiauti su asmenimis su negalia siekiant lygiateisiškos prieigos prie paslaugų visiems.

„Norime, kad tinkamas sąlygų pritaikymas asmenims su negalia taptų norma visose gyvenimo srityse. Ar tai būtų balsavimas rinkimuose, ar banko paslaugos, ar apsilankymas drabužių parduotuvėje, ar bandymas pasiekti seniūnijos socialinį darbuotoją – kliūčių turi nelikti visur. Ir visiems žmonėms su negalia. Puikiai žinau, kad pokyčiai kartais kainuoja visai nedaug. Tereikia šiek tiek pagarbaus dialogo, noro suprasti, mokytis, įsijausti į kito žmogaus padėtį“, – pranešime cituojamas sakė šalies vadovas.

Įstatymo projektu G. Nausėda siūlo tinkamą sąlygų pritaikymą apibrėžti kaip aplinkybių pakeitimą ar kliūčių pašalinimą, reikalingą tam, kad asmenys su negalia galėtų naudotis visomis žmogaus teisėmis ir laisvėmis. Be to, siūloma įtvirtinti galimybę įgyvendinti šias teises ir laisves, kartu numatant, kad subjektas, vykdantis aplinkybių pritaikymą ar kliūčių šalinimą, nepatirtų neproporcingos ar nepagrįstos naštos.

Prezidentas taip pat siūlo įtvirtinti pareigą valstybės ir savivaldybių institucijoms bei įstaigoms, švietimo teikėjams bei mokslo ir studijų institucijoms, prekių pardavėjams, gamintojams ar paslaugų teikėjams, organizacijoms ir asociacijoms imtis priemonių, kad asmenims su negalia būtų užtikrinamas tinkamas sąlygų pritaikymas.

Kaip nurodoma dokumente, priėmus įstatymo projektą, daugelyje sričių veikiantys viešojo ir privataus sektorių subjektai turės reglamentuotą prievolę užtikrinti tinkamą sąlygų pritaikymą žmonėms su negalia.

„Tai prisidės prie asmenų su negalia gerovės, jų teisių apsaugos, nediskriminavimo negalios pagrindu užtikrinimo ir teisių įgyvendinimo. Įstatymas prisidės prie kliūčių, trukdančių žmonėms su negalia visapusiškai ir veiksmingai dalyvauti visuomenėje lygiai su kitais asmenimis, panaikinimo“, – rašoma dokumente.

Dokumente nurodoma, kad šiuo metu įstatyme tinkamas sąlygų pritaikymas yra įteisintas tik kaip pareiga darbdaviams, o kituose teisės aktuose šio principo įgyvendinimas reglamentuojamas dar fragmentiškiau arba visai nereglamentuojamas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Onė

Onė  portretas
Na kad diskriminaciją gaĺim matyti daug kur.paimkime telef,nuolaidų korteles,(jei neturi išmaniojo telef.),arba užrašai tik anglų kalba,maisto pramonėje tokių užsienietiškų pavadinimų pritaikyta ir kitur net nėra paaiškinimo ,vertimo .norėjau prieskonių skyriuje nupirkti kažkokių įdomesnių prieskonių dovanėles deja net nėra vertimo k,am jie tinkami,arba dauguma maisto prekių šviečia įmantriais angliškais pavadinimais ,tik įsigilinus pamatai, kad tai lietuviška prekė,...kas tai.....lietuvių kalbos nuvertinimas,ar tipo geriau pirks(vargu),ar gal nesiskaitymas su vyresnio amžiaus žmonėmis,ar dar kažkas???juk dag vyresnio amžiaus žmonių nemoka anglų kalbos kiti moka vokiečių, rusų,.tai kam reikalingas šitas išsidirbinėjimas,visi žinom,kad yra daug gerų ,kokybiškų prekių ,tai ir garsinkim savo prekes lietuviškai,
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių