- Virginija Skučaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Gyvi likę istorinio 1949-ųjų vasario 2–22 d. vykusio Lietuvos partizanų vadų suvažiavimo liudininkai ne tik prisimena jo detales, bet ir sielojasi dėl apleistos sodybos likimo. Jos šeimininkai buvo priglaudę delegatus.
Sutarė dėl suvažiavimo vietos
Šiauliuose gyvenantis buvęs partizanas Viktoras Šniuolis beveik dešimt savo gyvenimo metų paskyrė pasipriešinimui okupantams. Už tai jis 25 metus kalintas Sibiro lageriuose. Tačiau į devintą dešimtį įkopęs Vyčio Kryžiaus ordino Didžiojo komandoro kryžiaus kavalierius neužmiršo istorinio Lietuvos partizanų suvažiavimo aplinkybių.
Po karo okupuotoje Lietuvoje stichiškai kūrėsi partizanų būriai, apygardos, sritys, tačiau nebuvo vienijančios ir vadovaujančios institucijos.
1948 m. V.Šniuolis tapo Prisikėlimo apygardos vado Leonardo Grigonio adjutantu. Jis prisimena, kaip L.Grigonis su kitais partizanų vadais tarėsi, kur rengti suvažiavimą. Nuspręsta: vadų suvažiavimas vyks Radviliškio rajone, Balandiškių kaime.
Delegatams – belangis kambarėlis
"Apie suvažiavimo vietą mūsų apygardoje, be vado, žinojo tik keturi partizanai: Kazimieras Laužikas, Laurynas Mingėlas, mano brolis Vytautas ir aš, – pasakojo V.Šniuolis. – Buvo parinkti žmonės, kurie naktimis per miškus vedė partizanų vadus į vietą."
Suvažiavimui buvo parinktas atokus Stanislovo ir Elžbietos Sajų vienkiemis. Sodybos šeimininkai sutiko priimti aštuonis partizanų vadus. Jiems buvo paskirtas slaptas belangis kambarėlis, įrengtas tarp dviejų galų trobos krosnių.
Suvažiavimo delegatų pėdsakus snieguotame lauke užžerdavo didelėmis eglišakėmis, kurios buvo velkamos paskui arklio tempiamas roges.
Laikina Lietuvos sostinė
"Nors delegatus reikėjo ir pamaitinti, ir suteikti nakvynę, ir jų drabužius išskalbti, joks pašalinis nieko nepastebėjo. Sodybos šeimininkė buvo nepaprastai rūpestinga. Ją vadinome Partizanų motina. Dar ir dabar dažnai pasimeldžiu už jos kantrybę ir gerumą", – kalbėjo V.Šniuolis.
Jis prisimena, kaip Rytų Lietuvos partizanų srities štabo atstovas Juozas Šibaila-Merainis pajuokavo: "Ši sodyba per suvažiavimą laikinai tapo Lietuvos sostine."
Sajų dukra Stasė pranešė suvažiavimo delegatams, kad ketina tuoktis ir atsiklaupusi paprašė partizanų vadus palaiminti. Dabar ji garbaus amžiaus, sunkiai ką prisimena. O istorinė jos tėvų sodyba baigia sunykti.
Sodybos šeimininko S.Sajaus anūkas Dainius Sajus su Radviliškio rajono savivaldybe ne kartą tarėsi, kad ji galėtų įsigyti istorinę sodybą, bet rajono valdžia atsisakė, o Sajų palikuonys neturi pinigų senelių trobai sutvarkyti.
Istorinis bunkeris svirne
Prabėgus maždaug devynioms dienoms nuo suvažiavimo pradžios sužinota, kad gretimame kaime prasidėjo kratos. Suvažiavimo delegatams Balandiškiuose tapo nesaugu. Jie buvo nuvesti į kitą kaimą – Minaičius.
"Mano tėvai leido partizanams įsirengti sodybos svirne štabo bunkerį", – pasakojo sodybos šeimininko Stanislovo Mikniaus dukra Julija. Jai tada buvo 13 metų.
"Bunkeryje buvo įrengtos kelios vėdinimo angos, kurios užsibaigdavo vamzdžiu svirno pamatuose. Toje vietoje laikėme sukrautas malkas. Bunkeryje degė žibalinės lempos ir buvo keliais aukštais įrengtos dvi gultų eilės", – prisiminė Julija.
Pasirašė prie žibalinės lempos
Miknių svirno dangtį, slėpusį angą į bunkerį, reikėdavo užpilti žemėmis ir ją sutrypti, apibarstyti šiaudais. Dvi paauglės – Julija su seserimi kelis kartus per dieną pakeldavo sunkų dangtį ir išleisdavo partizanus laukan arba paduodavo jiems valgį. Miknienė skalbė jų drabužius ir džiaustė troboje, nes lauke tai daryti būtų tolygu savižudybei.
"Vasario 16-ąją istorinė partizanų deklaracija buvo pasirašyta bunkeryje prie Trispalvės, degant žibalinei lempai. Tyliai dainavome patriotines dainas. Beveik visi suvažiavimo dalyviai buvo uniformuoti ir turėjo ginklus", – prisiminė Julija.
Buvo priimta daugybė svarbių dokumentų, tarp kurių ir Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio (LLKS) politinė programa, Vasario 16-osios deklaracija, ginkluoto pasipriešinimo taktika ir kt.
Sėkla buvo daigi
Tuoj po suvažiavimo po Lietuvą pasklido V.Šniuolio brolio Vytauto parengtas laikraštėlis "Prie rymančio Rūpintojėlio", kuriame tautiečiai buvo supažindinti su suvažiavimo sprendimais. Šis leidinys apstulbino NKVD.
Tačiau pasiekti užsibrėžtų tikslų LLKS nepajėgė ir nespėjo – visi partizanų vadai žuvo kovose arba buvo sušaudyti. Vėliausiai, 1957 m., suimtas ir nukankintas Adolfas Ramanauskas-Vanagas, o LLKS Tarybos prezidiumo pirmininkas, paprastai kalbant – ketvirtasis Lietuvos Respublikos prezidentas Jonas Žemaitis-Vytautas, buvo sušaudytas 1954 m.
Vis dėlto šio Sąjūdžio pasėta laisvės siekio sėkla buvo daigi – per visą sovietmetį lietuviai įvairiomis formomis priešinosi okupacijai. Pasipriešinimas išaugo į naują Sąjūdį, atvedusį mūsų tautą į 1990 m. Kovo 11-ąją.
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centro direktorė Birutė Burauskaitė
1949 m. Vasario 16-osios deklaracija – vienas svarbiausių LLKS priimtų dokumentų, kuriame įvardyti esminiai dalykai: LLKS Taryba yra vienintelė teisėta valdžia okupuotos Lietuvos teritorijoje, LLKS organizuotas pasipriešinimas okupantams yra teisėtas, o nepriklausoma Lietuvos Respublika – pagrindinis tautos siekis. Šiame dokumente pasisakoma už demokratinę respubliką, laisvus ir slaptus rinkimus į Seimą, lygias teises visiems piliečiams. Taip buvo subrandinta parlamentinės demokratinės respublikos vizija.
Vasario 15-ąją Minaičiuose iškilmingai pažymėsime 1949 m. Vasario 16-osios deklaracijos 60-metį. Užsuksime ir į visiškai apleistą Sajų sodybą Balandiškiuose.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Išbandytas naujasis išvykimo terminalas: papasakojo, su kokiais trukdžiais susidūrė2
Prieš atidarant naująjį Vilniaus oro uosto terminalą, jis pirmą kartą testuojamas, pasitelkus tūkstantį savanorių. Jie nuo ankstyvo ryto pirmieji išbandė naujausias oro uosto technologijas, kokių iki šiol Lietuvoje dar nebuvo. No...
-
Ruošiamasi atnaujinti Antaniškių parko estradą Radviliškyje
Radviliškio rajono valdžia planuoja per dvejus metus atnaujinti buvusią Antaniškių vasaros estradą – apie 5 mln. eurų kainuosiančius darbus tikimasi pradėti šiemet. ...
-
Kuršių marios užliejo Juodkrantę: sureagavo ir meras3
Šeštadienio rytą Kuršių marios užliejo Juodkrantę. Neringos meras Darius Jasaitis teigia, kad tokios situacijos dar nėra matęs, nors Neringoje gyvena jau 50 metų. ...
-
Pragariški gaisrai Los Andžele: namus praradę lietuviai ištikti šoko6
Los Andželo lietuvių bendruomenės pirmininkė Tara Barauskas plačiau papasakojo apie pražūtingus gaisrus Los Andžele. Ji nuo ankstyvo ryto jau rūpinosi lietuviais, kurių namai Los Andžele virto pelenais. Tara sakė, kad mūsų tautiečiai vis dar did...
-
Prezidento patarėja apie pensijų kaupimą: esame kritiniame taške4
Prezidento vyriausioji patarėja Irena Segalovičienė tvirtina, kad šiuo metu pensijų kaupimo sistema yra kritiniame taške ir ją būtina keisti. Anot jos, sistema turi tapti ne verčiančia, o motyvuojančia žmones kaupti. ...
-
18-mečiai keliaus po Europą nemokamai: yra viena sąlyga2
Europos Komisija jaunuoliams išdalins beveik 36 tūkst. nemokamų bilietų. Lietuvai šįkart atiteko daugiau nei 200 bilietų. Ką reikės už tai padaryti? Nieko – tereikia keliauti, pažinti, patirti ir susipažinti. ...
-
Savaitgalį sostinėje vyks Laisvės gynėjų dienos minėjimo renginiai2
Savaitgalį Vilniuje vyks 34-osioms Sausio 13-iosios metinėms skirti renginiai. Tragiškų sausio įvykių paminėjimas šeštadienį bus pradėtas tradiciniu tarptautiniu bėgimu „Gyvybės ir mirties keliu“, skirtu pagerbti saus...
-
Laisvės gynėjų dienos minėjimo renginiai Kaune10
Sekmadienį ir pirmadienį Kaune vyks 34-osioms Sausio 13-iosios metinėms skirti renginiai. ...
-
Sausio 13-osios aukoms atminti – daugiau nei 8 tūkst. žmonių dalyvavo pagarbos bėgime
Sausio 11 d. Vilniuje 33-iąjį kartą įvyko tarptautinis pagarbos bėgimas „Gyvybės ir mirties keliu“, skirtas atminti žuvusius 1991-ųjų sausio 13-osios naktį ir mirusius nuo sužalojimų, patirtų sovietų kariams šturmuojant Vi...
-
Sausio 11-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Sausio 11-oji, šeštadienis, 2 savaitė. Dangaus kūnai: saulė teka 8.38 val., leidžiasi 16.15 val. Dienos ilgumas 7.37 val. Mėnulis (priešpilnis) leidžiasi 7.10 val., teka 12.58 val. Vardadieniai: Marcijonas, Stefanija, Audrius, Vi...