- Gintarė Kavaliauskaitė / lnk.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Dalis pensininkų nusprendžia palikti Lietuvą ir apsigyvena pas vaikus užsienyje, tačiau išvykusieji skundžiasi staiga netekę pensijos. Nors „Sodra“ tikina, kad pensijos mokėjimą galima atnaujinti užpildžius prašymą, išvykusieji sako, kad dėl per didelės biurokratijos procesas užtrunka, tad dalį laiko tenka gyventi be pajamų, o kai kurie pensijos ir nebesulaukia.
Vienai dienai iš Jungtinės Karalystės į Lietuvą sugrįžusi Sandra Paulauskė. viliasi, kad valstybės institucijos išklausys ir imsis pokyčių. 10 metų užsienyje gyvenanti lietuvė sulaukia vis daugiau prašymų padėti. Emigravę senjorai skundžiasi netekę lietuviškos pensijos.
„Kyla panika žmonėms, senjorui užkrenta įrodinėjimo našta“, – teigė užsienio lietuvė S. Paulauskė.
O įrodyti jis turi, kad dar yra gyvas ir pensiją gali gauti. Anot S. Paulauskės, užuot ramiai laiką leidus su šeima, poilsį keičia stresas.
I. Gelūno / BNS nuotr.
„Žmogus turi kreiptis ir žinoti, kur kreiptis, mokėti tos šalies kalbą ir žinoti visą eigą, kas po ko turi sekti. Daugelis žmonių taip ir neatsistato tos pensijos“, – pasakojo moteris.
Deklaravus išvykimą iš Lietuvos, pensijos mokėjimas sustabdomas, tačiau ją atnaujinti galima užpildžius prašymą. Tiesa, skirtingoje šalyje skirtingos ir taisyklės.
„Žmogus įpareigojamas kreiptis į kompetentingą įstaigą toje šalyje, pateikti prašymus, pristatyti tinkamus dokumentus, tada informacija siunčiama į Lietuvą“, – aiškino advokatas Gintaras Černiauskas.
Senjorams toks procesas per sudėtingas. S. Paulauskė sako, kad valstybė juos paliko vienus kovoti dėl sunkiai uždirbtos pensijos. O kai kurie jos ir nebesulaukia.
„Moteris prieš šešerius metus išvyko į Ameriką pas dukrą, tada prasidėjo pandemija, jai pensija buvo nutraukta. Vėliau moteris susirgo demencija ir taip ji jos neatsistatė. Numirė, tikėdama, kad Lietuvos Respublika ją apvogė“, – kalbėjo S. Paulauskė.
Ž. Gedvilos / BNS nuotr.
Vis dėlto, „Sodra“ tikina, kad pensijos sustabdymo atvejai išimtiniai. Jų per šiuos metus – 116. O lietuvišką pensiją užsienyje gauna apie 12 tūkst. žmonių. Dažniausiai pensijos atstatymo procesas užtrunka, nes su išvykusiu senjoru tiesiog sunku susisiekti.
„Problema, kai nėra kontakto. Žmogus išvyksta, tada pastebi, kad negavo tą mėnesį pensijos, kreipiasi į mūsų kontaktų centrą ir tada prasideda atnaujinimo veiksmai“, – sakė „Sodros“ direktoriaus pavaduotojas Evaldas Mikutis.
„Jeigu jis tą dalyką padarytų tada, kai deklaruoja išvykimą ir tuo pačiu praneštų „Sodrai“, tai jokių problemų nebūtų, jam ta pensija būtų mokama“, – tikino socialinės apsaugos ir darbo viceministras Martynas Šiurkus.
Advokatas G. Černiauskas teigia, kad deklaruojant išvykimą į užsienį gyventojai tiesiog nežino, kad gali prarasti pensiją.
„Trūksta tam tikros informacijos, kuri būtų pakankamai aiškiai išdėstyta ir suprantamai paaiškinta, kaip turėtų elgtis konkrečioje situacijoje“, – akcentavo advokatas.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Spragos, sako, yra ir Socialinio draudimo pensijų įstatyme. Nuo 1994 m. priimtos jau 87 pataisos, bet nemažai atvejų įstatyme vis dar aiškiai neapibrėžti.
„Tikslas – rasti sprendimus, kad tokių problemų būtų mažiau, nes dabartinė situacija ir Lietuvoje, ir Europoje yra tokia, kad demografija keičiasi, vis daugiau ir daugiau asmenų sulauks vyresnio pensinio amžiaus, ir tų asmenų vis daugiau ir daugiau sulauks ne Lietuvoje“, – teigė M. Šiurkus.
„Sodra“ atkreipia dėmesį, kad perskaičiuoti pensiją gali nebent tada, jei pritrūksta minimalaus stažo Lietuvos įmonėse.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Laisvės gynėjų dieną siūloma paskelbti nedarbo diena2
Siekiant įprasminti Sausio 13-osios įvykių atminimą ir Laisvės gynėjų auką Lietuvai, Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis siūlo šią dieną paskelbti nedarbo diena. ...
-
Prisimenant laisvės gynėjus, bus degami atminimo laužai, vyks koncertai1
Laisvės gynėjų dienos išvakarėse sostinėje bus degami atminimo laužai, vyks koncertai. ...
-
Sausio 12-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Sausio 12-oji, sekmadienis, 2 savaitė. ...
-
Išbandytas naujasis išvykimo terminalas: papasakojo, su kokiais trukdžiais susidūrė2
Prieš atidarant naująjį Vilniaus oro uosto terminalą, jis pirmą kartą testuojamas, pasitelkus tūkstantį savanorių. Jie nuo ankstyvo ryto pirmieji išbandė naujausias oro uosto technologijas, kokių iki šiol Lietuvoje dar nebuvo. No...
-
Ruošiamasi atnaujinti Antaniškių parko estradą Radviliškyje
Radviliškio rajono valdžia planuoja per dvejus metus atnaujinti buvusią Antaniškių vasaros estradą – apie 5 mln. eurų kainuosiančius darbus tikimasi pradėti šiemet. ...
-
Kuršių marios užliejo Juodkrantę: sureagavo ir meras3
Šeštadienio rytą Kuršių marios užliejo Juodkrantę. Neringos meras Darius Jasaitis teigia, kad tokios situacijos dar nėra matęs, nors Neringoje gyvena jau 50 metų. ...
-
Pragariški gaisrai Los Andžele: namus praradę lietuviai ištikti šoko6
Los Andželo lietuvių bendruomenės pirmininkė Tara Barauskas plačiau papasakojo apie pražūtingus gaisrus Los Andžele. Ji nuo ankstyvo ryto jau rūpinosi lietuviais, kurių namai Los Andžele virto pelenais. Tara sakė, kad mūsų tautiečiai vis dar did...
-
Prezidento patarėja apie pensijų kaupimą: esame kritiniame taške4
Prezidento vyriausioji patarėja Irena Segalovičienė tvirtina, kad šiuo metu pensijų kaupimo sistema yra kritiniame taške ir ją būtina keisti. Anot jos, sistema turi tapti ne verčiančia, o motyvuojančia žmones kaupti. ...
-
18-mečiai keliaus po Europą nemokamai: yra viena sąlyga3
Europos Komisija jaunuoliams išdalins beveik 36 tūkst. nemokamų bilietų. Lietuvai šįkart atiteko daugiau nei 200 bilietų. Ką reikės už tai padaryti? Nieko – tereikia keliauti, pažinti, patirti ir susipažinti. ...
-
Savaitgalį sostinėje vyks Laisvės gynėjų dienos minėjimo renginiai2
Savaitgalį Vilniuje vyks 34-osioms Sausio 13-iosios metinėms skirti renginiai. Tragiškų sausio įvykių paminėjimas šeštadienį bus pradėtas tradiciniu tarptautiniu bėgimu „Gyvybės ir mirties keliu“, skirtu pagerbti saus...