- Berta Banytė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Antroje sausio pusėje Vilkaviškio ligoninėje gydyta vos keturių mėnesių mažylė, pasak tėvų, į namus buvo išleista su ant rankos piršto atsivėrusia žaizda. Ji atsirado būtent ant tos rankos, kur buvo įvestas kateteris. Šeima sako, jog taip nutiko neatsitiktinai – pasigesta tinkamos minėtoje ligoninėje dirbančių slaugių priežiūros.
Mynė gydymo įstaigų slenksčius
„Pirmiausiai maždaug sausio viduryje į Vilkaviškio ligoninę dėl blogų kraujo tyrimų rodiklių ir aukštos temperatūros buvo paguldytas mūsų mažametis sūnus. Pastarosioms bėdoms išsisprendus, likus kelioms dienoms iki gydymo pabaigos vaikas pradėjo kosėti ir sloguoti. Kelis kartus dėl to buvau nuėjusi pas ligoninės vedėją. Apžiūrėjusi sūnaus gerklę, ji pasakė, kad gerklė nėra paraudusi ir išleido gydytis namo“, – priešistorę prisiminė mažamečio ir vos kelių mėnesių mažylės mama Asta (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi).
Tačiau, pasak jos, parvykus į namus minėti berniuko negalavimai – kosulys ir sloga nesiliovė, o maždaug po keturių dienų blogai pasijuto ir mažoji dukra. Tad kartu su abiem vaikais vėl teko vykti į Vilkaviškio ligoninę.
„Buvo savaitgalis. Apžiūrėjusi vaikus gydytoja pasakė: „Nieko baisaus“ ir paskyrusi vaistų, išleido gydytis į namus. Tačiau po kelių dienų nuvykome į polikliniką, sūnaus kraujo tyrimai vėl buvo blogi, nuspręsta guldyti jį į ligoninę. Dukrai taip pat buvo išrašytas siuntimas. Nors, pasak medikų, ji buvo sveika, tačiau įtarimų kėlė mergaitės irzlumas“, – atviravo pašnekovė.
Moteris pasakoja iškart po to vyksi į Vilkaviškio ligoninę, o ten jos dukrą apžiūrėjusi gydytoja pasakė, kad mažylės būklė yra labai bloga, nors lankantis poliklinikoje ir buvo teigta priešingai. Todėl abu vaikai nedelsiant paguldyti į minėtą gydymo įstaigą.
Ant kateterio – kojinė
„Abiems iš karto įvedė kateterius, paskyrė vaistus. Dukrai prireikė net deguonies, nes ji sunkiai kvėpavo, duso. Kol gulėjome ligoninėje, mergaitei ant rankytės, kurioje įvestas ir pleistrais apklijuotas kateteris, dieną ir naktį buvo uždėta vaikiška kojinaitė, kad judėdama neištrauktų kateterio. Kojinaitę slaugė atnešė ir uždėjo iš ligoninėje turėtų vaikiškų rūbelių atsargų“, – sakė Asta.
Kai priėjau prie dukros, ant jos rankos piršto, kuri buvo gerokai sušutusi, pamačiau nemažą žaizdą. Iš jos bėgo į baltą kremą panašus skystis.
Likus maždaug dviem dienoms iki termino, kai vaikai buvo išleisti iš Vilkaviškio ligoninės, mamos teigimu, jos dukrai nustota leisti vaistus, tačiau kateteris, ant kurio užmaukšlinta jau minėta vaikiška kojinaitė, esą buvo paliktas idant netikėtai prireiktų. Tačiau jo higiena nesirūpinta – praplovimai neatlikti.
Žaizda ant piršto
„Dieną prieš vaikus išleidžiant į namus, į palatą atėjo slaugė pasiteirauti, ar viskas gerai. Paprašiau, kad dukrai išimtų kateterį. Ji pasakė, kad netrukus ateis pasiėmusi binto, bet slaugės, tačiau jau kitos, sulaukiau tik vakare, po 22 valandos. Išimti kateterį jai sekėsi sunkiai, nes rankytė buvo ne tik aprišta bintu, bet ir apklijuota pleistru. Pagaliau išėmusi kateterį slaugė pasakė, kad nuplaučiau mergaitės ranką, nes sklido nemalonus kvapas. Kai priėjau prie dukros, ant jos rankos piršto, kuri buvo gerokai sušutusi, pamačiau nemažą žaizdą. Iš jos bėgo į baltą kremą panašus skystis“, – teigė vilkaviškietė.
Asta pasakoja, kad nieko nelaukdama kartu su vyresniuoju sūnumi nubėgo pas minėtą slaugę ir išdėstė detales apie pamatytą, nerimą sukėlusį vaizdą ant mažylės rankos piršto. Tačiau medikė, atėjusi apžiūrėti mažosios pacientės, esą tik pasakė, kad nerimauti nereikėtų, o žaizda veikiausiai atsivėrė nusilupus šašui.
„Paskui slaugė vis dėlto pasikvietė savo kolegę, nes, matyt, suprato, kad tai, kas atsitiko, – jų kaltė. Nustebau, nes medikių bendravimas staiga tapo malonesnis nei buvo iki tol, lyg šios stengtųsi kalbėti taip, kad užmirščiau esamą problemą. Dukros ranką nuploviau, nusausinau, o slaugęs ant žaizdos uždėjo vaistų“, – atviravo moteris.
Astos asmeninio archyvo nuotr.
Vyriausiasis gydytojas: tai – normalu
Naujagimei Vilkaviškio ligoninėje nutikusią situaciją, kai ant piršto išėmus kateterį buvo pastebėta žaizda, portalo žurnalistai paprašė pakomentuoti gydymo įstaigos atstovų. Užsiminus apie tai, kad dvi paskutines dienas, Astos teigimu, jos dukrai nebuvo leidžiami vaistai, tačiau kateteris paliktas, Vilkaviškio ligoninės Vaikų ligų skyriaus vedėja Kristina Kubilienė atsakydama į klausimus raštu tvirtino priešingai – esą medikamentai buvo švirkščiami kasdien, todėl kateteris būdavo praplaunamas.
Vyriausiasis gydytojas: kai oda praduriama, visada lieka žaizda. Tai yra normalu.
„Kateteris buvo pritvirtintas pleistru, apvyniotas vyturu ir buvo uždėta kojinė, kad kateteris stabiliau būtų vietoje. Vaikams išvykstant iš ligoninės kateterio buvimo vietoje buvo matyti dviejų milimetrų žymė, padengta šašu, kuris buvo suteptas dezinfekciniu skysčiu“, – neslėpė Vilkaviškio ligoninės atstovė, tačiau į klausimą, dėl kokios priežasties ant mažylės piršto galėjo atsirasti žaizda, atsakyta nebuvo.
Siekdami išsiaiškinti pastarąjį niuansą portalo žurnalistai telefonu susisiekė su Vilkaviškio ligoninės vyriausiuoju gydytoju Linu Blažaičiu. „Kai įvedamas kateteris, yra pažeidžiama oda. O, kai oda praduriama, visada lieka žaizda. Tai yra normalu. Pusė dienos ir ji užsitraukia“, – tikino vyriausiasis gydytojas.
Pabrėžus tai, jog žaizda, užfiksuota mažylės tėvų redakcijai atsiųstose nuotraukose, atrodo pakankamai nemaža, L. Blažaitis rėžė, jog fotografijų turinio nekomentuos. „Siųskite teismo ekspertams, yra žalos atlyginimo komisija. Tegul kreipiasi tėvai į žalos atlyginimo komisiją, o jūs nesate žalos atlyginimo komisija. Jie informuoti, kad gali kreiptis, tai tegul kreipiasi“, – pokalbį baigė vyriausiasis gydytojas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Išmanieji laikrodžiai – prieš rimtas sveikatos problemas1
Išmanieji laikrodžiai – vienas ryškiausių informacinių technologijų revoliucijos rezultatų. Nuolat dėvimi, šie prietaisai ne tik padeda stebėti sveikatos būklę, bet ir gali identifikuoti besimptomius subklinikinius atvejus, ...
-
Lietuvių šventimo kultūra gerėja?
Apie tai, kaip lietuviai sutiko šventes, LNK žurnalistas kalbėjosi su Vilniaus universitetinės ligoninės Skubiosios medicinos vyresniuoju gydytoju Andriumi Černausku. ...
-
Koks pulsas laikomas normaliu: įvardijo parametrus pagal amžių2
Pulsas rodo širdies susitraukimų dažnį ir širdies susitraukimų skaičių per minutę. Širdies susitraukimų dažnis gali skirtis priklausomai nuo žmogaus amžiaus, lyties ir individualių savybių. ...
-
Po „maisto komos“: kaip pailsinti skrandžius?
Kaip jaučiatės po šventinio maisto maratono? Specialistai sako, kad dažnas lietuvis vis dar nejaučia saiko ir per šventes apsivalgo. Ar gausūs buvo lietuvių stalai ir kaip pailsinti skrandžius? Apie tai LNK žurnalistė kalbėjosi su gyven...
-
Žvynelinės gydymą moderniais vaistais pratęs paprasčiau5
Žvynelinės gydymą moderniais vaistais nuo šiol galės pratęsti ir antrinio lygio paslaugas teikiančių gydymo įstaigų gydytojai dermatovenerologai, pranešė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM). ...
-
Įspėja pasitikrinti cholesterolį: insultas gresia ir jauniems5
Širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKL) išlieka pagrindinė mirties priežastis visame pasaulyje. Gydytojų teigimu, jei gyventojai laiku pasitikrintų tam tikrus kraujo rodiklius ir imtųsi priemonių, galėtų išvengti širdies...
-
Kokiais atvejais vaikams nebereikės ortodonto?
Privalomojo sveikatos draudimo taryba pritarė svarbiam pokyčiui – nuo kitų metų kai kuriuos ortodontinius aparatus vaikams, turintiems įvairių dantų ir žandikaulių anomalijų, galės skirti ir gydytojai odontologai. ...
-
Smarkiai padaugėjo išmetamų vaistų2
Per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvos vaistinės iš gyventojų surinko 21,2 t pasenusių ar nebereikalingų vaistų. Tai 7 t daugiau farmacinių atliekų nei per tą patį laikotarpį pernai ir rodo, kad daugelis gyventojų vaistų įsigyja ...
-
Nuo sausio 1-osios gydytojus odontologus licencijuos Odontologų rūmai1
Nuo trečiadienio įsigalioja įstatymo pakeitimai, numatantys, kad gydytojų odontologus ir burnos priežiūros specialistus licencijuos bei jų licencijuojamos veiklos priežiūrą vykdys Odontologų rūmai. ...
-
Mirtis lemiantis plastikas3
Atlikus cheminių medžiagų poveikio 38 šalyse apžvalgą nustatyta, kad įprasti plastikiniai gaminiai yra susiję su milijonais širdies ligų atvejų, tūkstančiais insultų ir net mirčių, skelbia „New Scientist“. ...