Po „maisto komos“: kaip pailsinti skrandžius?

  • Teksto dydis:

Kaip jaučiatės po šventinio maisto maratono? Specialistai sako, kad dažnas lietuvis vis dar nejaučia saiko ir per šventes apsivalgo. Ar gausūs buvo lietuvių stalai ir kaip pailsinti skrandžius? Apie tai LNK žurnalistė kalbėjosi su gyventojais ir dietiste Vaida Kurpiene.

„Šventinis stalas buvo gausus, kaip ir priklauso pagal tradicijas. Su kūčiukais, aguonpieniu ir visa kita. Mano mėgstamiausias patiekalas – silkė pataluose, su keliais sluoksniais, kaip ir pridera. Teko paragauti su baravykais, morkytėm, kaip priklauso per Kūčias“, – apie savo šventes pasakojo praeivis.

„Po truputį visko įsidedi ir nepersivalgai. Galima gal kažkiek mažiau pagaminti, mažesnes porcijas“, – sakė vyriškis.

„Manau, kad svarbiausia – gaminti mažiau, pasiskaičiuoti. Man patinka vokiečių įprotis skaičiuoti maisto kiekį“, – mintimis dalijosi vilnietė.

„Manau, pirmiausia reikia atsigerti vandens ar kažkokių skysčių, tada pradėti nuo pieno produktų, tada žuvies, o po to – mėsos. Sotumo jausmas ateina vėliau. O dėl deserto yra dvi teorijos: viena – kad desertą reikia valgyti prieš maistą, kita – po. Anksčiau buvau linkusi desertą valgyti prieš, bet dabar esu už tai, kad truputį saldumynų suvalgytume po pagrindinio patiekalo“, – kalbėjo moteris.

„Nepersivalgiau. Mano mėgstamiausias patiekalas per šventes kaip ir pas visus lietuvius – silkė. Dabar iki Naujųjų žarnynui duosim pailsėti, įprastai gyvensim“, – pasakojo gyventoja.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

Apie tai, kaip nepersivalgyti iki Naujųjų, LNK žurnalistė kalbėjosi su V. Kurpiene.

– Tai kaip nepersivalgyti šiuo laikotarpiu?

– Svarbiausia – nepratęsti užstalės nuo ryto iki vakaro. Nes būna taip, kad Kalėdos, tada Naujieji, tai ir visą laiką valgysim. Tai nėra sąmoningas sprendimas, bet daugelis žmonių tai daro. Dažnai būna papildomų susitikimų su draugais, giminėmis, o jie beveik visada baigiasi maistu. Vienas svarbiausių dalykų – įjungti sąmoningumą ir iš anksto pagalvoti, ką galima veikti be maisto. Jei tai suplanuosime, bus daug paprasčiau. Verta atkurti įprastą dienos ritmą – pusryčius, pietus ir vakarienę. Kai kuriems gali prireikti ir trumpų užkandžių, bet svarbiausia – nesėdėti prie stalo nuolat užkandžiaujant.

– Tarpšventiniu laikotarpiu, kokį maistą rekomenduojate rinktis, kad ir skrandžiui būtų lengviau? Ko reikėtų vengti?

Toks natūralus žarnyno „valymas“ padės jaustis lengviau.

– Pirmiausia, venkite jau dabar valgyti tai, ką pasiruošėte Kūčioms, nebent tai būtų rauginti produktai. Kitais atvejais paruoštas maistas šaldytuve neturėtų stovėti ilgiau nei dvi paras. Vėliau jis gali nepasikeisti išoriškai – nei spalva, nei kvapu, nei skoniu, – tačiau pradeda daugintis bakterijos ir gamintis medžiagos, kurios gali sukelti rėmenį, pilvo pūtimą, nuovargį ar net miego sutrikimus. Jei maistas šaldytuve jau per senas, nors ir liūdna, tačiau dėl sveikatos reikia su juo atsisveikinti. Dažna problema nuo per didelio maisto kiekio – užkietėję viduriai. Žmonės jaučiasi išsipūtę ne tik nuo persivalgymo, bet ir dėl dujų kaupimosi žarnyne. Tokiais atvejais geriausias maistas yra šviežios daržovės. Tai ne tik agurkai ar salotų lapai. Agurkai ir pomidorai turi labai mažai skaidulų. Geriau rinktis smulkiai tarkuotus kopūstus, šviežias morkas ar burokėlius. Galima maišyti juos su raugintais kopūstais – tai suteiks gerųjų bakterijų, postbiotikų ir prebiotikų. Toks natūralus žarnyno „valymas“ padės jaustis lengviau.

– Ką daryti tiems, kurie vis dar persivalgo? Kaip išvengti perteklinio maisto ruošimo?

– Ruošdamiesi šventėms, visada galvokite, kiek bus valgytojų ir kiek kartų jie valgys. Tai padės apskaičiuoti reikiamą maisto kiekį. Pavyzdžiui, nereikėtų gaminti 2–3 kilogramų maisto vienam žmogui. Taip pat svarbu iš anksto suplanuoti, ką veiksite be valgymo. Dažnai liekame prie stalo, nes nežinome, ką kita veikti. Galima iš anksto suplanuoti užsiėmimus – teminius pokalbius, žaidimus ar tiesiog pasivaikščiojimą gryname ore. Net jei nėra sniego, grynas oras vis tiek yra naudingas. Pasivaikščiojimas gerina virškinimą, nes judėjimo metu diafragma nusileidžia žemiau, žarnynas yra natūraliai masažuojamas ir dėl to jausimės lengviau. Ir suvalgysime mažiau.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių