- Ingrida Steniulienė, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pareigūnų profesinės sąjungos atstovai sako, kad kalėjimo darbuotojų užpuolimai gali būti susiję ir su teisėtu nuteistųjų poreikių nepatenkinimu, tai gali būti susiję su tinkamos infrastruktūros nebuvimu.
Pasak jų, nuteistųjų bausmės sąlygas numatantys teisės aktai liberalizuojami, tačiau tuo pat metu nekeičiama jų įgyvendinimui reikalinga įkalinimo įstaigų infrastruktūra.
Šiuo metu įkalinimo įstaigose laikoma įvairiomis laisvės atėmimo bausmėmis nuteistų daugiau nei 4 tūkst. nuteistųjų.
Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos pirmininkės pavaduotojas Darius Čekavičius sako, kad prieš keletą dešimtmečių Lietuvoje įkalintų asmenų skaičius siekė net 14 tūkst. asmenų, tačiau užpuolimų pasitaikydavo vos keletas per metus.
„Šiai dienai – per nepilnus tris mėnesius, jau ketvirtas atvejis. Tai nepaprastas apsižodžiavimas, tai sužalojimas. Trūksta pareigūnų, būna, kad žmogus dirba vienas per tris korpusus“, – problemas žurnalistams vardijo profsąjungos atstovas.
Trūksta pareigūnų, būna, kad žmogus dirba vienas per tris korpusus.
Pasak jo, dar daug nuteistųjų gyvena bendrabučio tipo patalpose, viename kambaryje gali gyventi ir 20, ir 25 nuteistieji, naktį vienas darbuotojas lieka su 90 nuteistųjų aukšte.
„Apie kokį saugumą ir darbo sąlygas mes galime kalbėti?“, – sakė jis. D. Čekavičius įkalinimo įstaigose taip pat pasigenda nuolatinių vadovų, nes laikinieji nelinkę spręsti problemų.
Jis sako, jeigu problemos įkalinimo įstaigose nebus sprendžiamos, kalėjimų pareigūnai protestuos masiškai. Ketvirtadienį prie Kalėjimų tarnybos Vilniuje įvyko maždaug 15 pareigūnų piketas, reaguojant į kolegų užpuolimus darbo vietose. Protestuotojai laikė plakatus su užrašais „Kiek ilgai pareigūnai bus skerdžiami kaip kiaulės?“, „Pareigūnų baudžiavai NE“ ir kt.
„Jeigu nuteistasis rašo skundą, jei jo reikalavimai pagrįsti, skundas patenkinamas nedelsiant. Jeigu pareigūnas kreipiasi dėl to, kas jam priklauso, jis tampa nelojaliu tarnyba, jam sakoma, kad jis galbūt ne toje barikadų pusėje, gal pamiršo, kas jam moka pinigus. Eisim ne į tobulėjimą o į stagnaciją“, – apie pareigūnų problemas pasakojo D. Čekavičius.
Pasak jo, šiuo metu keičiami teisės aktai, bausmių vykdymo reglamentavimas ir dėl to įstaigose nėra net 5 tūkst. nuteistųjų.
„Gal ir gerai, kad jie palankūs nuteistiesiems, bet pareigūnai, dirbantys su jais, neturi sąlygų, kas yra numatyta. Jeigu nuteistajam yra numatyta, kad jam turi būti užtikrintas užimtumas, o pareigūnas neturi patalpų, kur tai turi vykti. Jeigu jis turi būti išvedamas kažkiek laiko iš kameros, o mes neturim tiek pasivaikščiojimų kiemelių. Daugėja pasimatymų nuteistiesiems – kaip ir gerai socialinių ryšių palaikymui, bet mes neturim tiek pasimatymų kambarių. Tada kyla konfliktas, nepasitenkinimas. Aš labai raginu politikus, Seimo narius prieš balsuojant dėl teisės aktų liberalizavimo spręsti klausimus ir dėl infrastruktūros, kad pataisos pareigūnams nekiltų dilemų. Dėl to kyla nuteistųjų nepasitenkinimas, jie išsilieja ant tų, kurie dažniausiai su jais dirba“, – Eltai sakė D. Čekavičius.
Profesinės sąjungos duomenimis, nuo birželio iki rugpjūčio 28 dienos vien Pravieniškių 1-ame kalėjime buvo įvykdyti 4 čia dirbančių pareigūnų užpuolimai. Paskutiniai du užpuolimai įvykdyti rugpjūčio 25 ir rugpjūčio 28 dienomis – vienam pareigūnui stiklo šuke buvo sužalotas kaklas, kitas buvo apiplikytas karštu vandeniu, o pareigūnė neseniai buvo apipilta neaiškios kilmės skysčiu.
Lietuvos kalėjimų tarnybos Pravieniškių 1-ajame kalėjime iš viso šiuo metu bausmę atlieka 758 nuteistieji.
„Teigti, kad paskutiniai užpuolimai vyko dėl pareigūnų kaltės ar dėl pareigūnų trūkumo, to dabar negalėčiau sakyti. Kalbant apie paskutinį įvykį, kuris įvyko Pravieniškių kalėjime, įvykio metu buvo ne mažiau kaip šeši pareigūnai. Teigti, kad užpuolimai vyksta vien dėl pareigūnų trūkumo, negalėčiau sakyti. Užpuolimų būna visuose kalėjimuose, tikrai reaguojam į visus įvykius kalėjime vienodai: kiekvieną kartą atliekam tyrimus ir stengiamės išsiaiškinti priežastis“, – Eltai sakė Lietuvos kalėjimų tarnybos laikinasis Saugumo kontrolės koordinavimo skyriaus viršininkas Saulius Klišauskas.
Pernai per visus metus pradėti šeši ikiteisminiai tyrimai dėl nuteistųjų incidentų su pareigūnais. 2023 metais tokių tyrimo buvo 6, 2022 metais – 18, 2021 metais – 8, 2020 metais – 18, 2019 metais – 21.
Kalėjimų tarnybos atstovas teigė, kad užpulti pareigūnai nepaliekami vieni, jiems teikiamos medicininės-psichologinės konsultacijos.
Tuo metu nuteistasis izoliuojamas, jam pradedamas ikiteisminis tyrimas, jis gali būti įrašytas į linkusių užpulti asmenų įskaitą, jam gali būti taikos griežtesnis režimas.
„Galbūt jis iš kameros bus išvedamas su antrankiais ar taikysim kitas kokias priemones“, – sakė pareigūnas. Be to, toks nuteistasis gali prarasti galimybę anksčiau išeiti į laisvę.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Nuo kitų metų startuos nauja Lituanistikos prioriteto įgyvendinimo programa
Nuo sausio mėnesio startuos penkmetį truksianti naujoji Lituanistikos prioriteto įgyvendinimo programa, praneša Lietuvos mokslo taryba (LMT). Programos, kuria siekiama vystyti lituanistinius tyrimus, finansavimui numatyta maždaug 22 mln. eurų. ...
-
Švedija prisijungė prie danų, po kabelių pažeidimo stebinčių kinų laivą Baltijos jūroje4
Švedijos pakrančių apsauga šeštadienį pranešė prisijungusi prie Danijos, stebinčios sąsiauryje tarp Danijos ir pietvakarinių Švedijos krantų sustojusį Kinijos krovininį laivą, kelioms šalims pradėjus tyrimu...
-
Kuri Kauno eglutė gražesnė: šių ar praėjusių metų?10
Nauja puošimo komanda Kaune šiandien paskleidė meduolių kvapą – Vienybės aikštėje įžiebta miesto eglė. Praeitais metais Kalėdos Kaune susitelkė ties lengvumo tema. Tada eglę puošė menininkė Jolanta Šmi...
-
Lietuvoje įžiebta pirmoji Kalėdų eglė: Kaunas pakvipo meduoliais, Kalėdų Senelis leidosi stogu65
Kauno Vienybės aikštėje įžiebta eglė – smaližių širdis tirpdančiomis dekoracijomis papuoštas kalėdinis medis ėmė skaičiuoti iki didžiųjų metų švenčių likusį laiką. ...
-
Restauruoti Prienų ir Kauno rajono miškuose rasti partizanų dokumentai16
Po metus trukusių darbų restauruota dalis Lietuvos partizanų Tauro apygardos Geležinio Vilko ir Žalgirio rinktinių dokumentų. Dalies dokumentų, daugiau kaip 70 metų išbuvusių po žeme, nepavyko atkurti. ...
-
Naktį – žemiausia šaltojo sezono temperatūra: kur taip šalo?
Šią naktį išmatuota kol kas pati žemiausia 2024–2025 m. šaltojo sezono oro temperatūra, pranešė Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba. ...
-
Po incidento progimnazijoje prabilo apie mokyklų saugumą: reikia daryti du dalykus
Klaipėdoje vyrui patekus į progimnaziją ir pavogus moksleivių telefonus, švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ignas Gaižiūnas teigia, kad stiprinant ugdymo įstaigų saugumą, svarbiausia užtikrinti aplinkos stebėjimą ir patekimo į pastat...
-
Siūloma griežčiau bausti narkotikų lindynių savininkus3
Būstų, kuriose platinami ir vartojami narkotikai ar kitos psichiką veikiančios medžiagos, savininkus nuo kitų metų siūloma bausti griežčiau. ...
-
Lietuva įsipareigojo remti Ukrainos gynybos pramonę, skirs pirmus 10 mln. eurų
Lietuva įsipareigojo remti Ukrainos gynybos pramonę, skirs 10 mln. eurų ukrainietiško drono „Palianytsia“ gamybai. ...
-
L. Kasčiūnas: svarstoma ilginti komendantūrų karių rengimo kursus7
Svarstoma iki 14 dienų ilginti komendantinių vienetų karių rengimo kursus, sako krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas. ...